افغانستان چین

وزیر امور خارجه چین ضمن حمایت از مذاکرات صلح افغانستان اظهارداشت که صلح این کشور باید فراگیر باشد و در چارچوب قانون اساسی و نظامی جمهوری امکانپذیر خواهد شد.

به گزارش مشرق، وزارت خارجه افغانستان در بیانیه‌های جداگانه اعلام کرد که وزرای امور خارجه چین و هند با حمایت از مواضع دولت افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان، بر حفظ نظام جمهوری در این کشور تاکید کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

طالبان: آمریکا، افغانستان را منبع تولید موادمخدر کرده است

بر اساس این بیانیه، «حنیف اتمر» سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان با «وانگ ایی» وزیر امور خارجه چین و «جی شنکر» وزیر امور خارجه هند تلفنی گفت‌وگو کرده است.

وزارت امور خارجه افغانستان خاطرنشان کرد که در این گفت‌وگوها درباره آغاز روند مذاکرات صلح با طالبان، ایجاد اجماع منطقه‌ای، کاهش خشونت‌ها، آتش‌بس و آزادی زندانیان طالبان تبادل نظر شده است.

ببینید:

فیلم/ میهمان ناخوانده در جشن استقلال افغانستان

وانگ ایی وزیر امور خارجه چین اظهارداشت که صلح در افغانستان باید پایدار، فراگیر و مانع بروز جنگ‌های آینده باشد و این صلح تنها در چهارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی امکانپذیر می‌باشد.

همچنین «جی شنکر» وزیر امور خارجه هند گفته است که کشورش از مواضع دولت افغانستان در مذاکره با طالبان و حفظ نظام جمهوری و دستاوردهای دو دهه اخیر حمایت می‌کند.

به گزارش صدای آمریکا، افغانستان در حالی برای همکاری کشورهای منطقه در روند مذاکرات صلح با طالبان تلاش می‌کند که هنوز زمان دقیق این مذاکرات در قطر مشخص نیست.

بیشتر بخوانید:

چطور ترامپ سیاست خارجی آمریکا را نابود کرد؟

چین به عنوان یکی از کشورهای اثرگذار در منطقه می‌تواند نقش اساسی در روند صلح افغانستان ایفا کند اما پکن تا کنون از موضع گیری صریح در این جریان خودداری کرده است.

این در حالی است که مقامات افغان بارها از دولت چین خواسته اند تا به پاکستان برای ایفای نقش صادقانه در روند صلح افغانستان فشار وارد کند.

از سوی دیگر، برخی کارشناسان همکاری دهلی و پکن در افغانستان در حالی که پاکستان به عنوان متحد مهم کشور چین محسوب می‌شود و به صراحت مخالفت خود را با هرگونه نفوذ دهلی‌نو در افغانستان بارها اعلام کرده حاوی این پیام است که چین نه تنها نقش هند در افغانستان را مشروع دانسته بلکه از آن حمایت می‌کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس