کد خبر 1108605
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۰
حسن رشوند نمایه

دستاوردهای صنعت دفاعی در عرصه تولید موشک‌های مختلف دور برد، میان برد، هدایت‌شونده و نقطه زن، جمهوری اسلامی را به یکی از قدرت‌های برتر منطقه و جهان تبدیل کرده است.

به گزارش مشرق، «حسن رشوند» در یادداشت روزنامه «جوان» نوشت:

۳۱ مردادماه که مصادف با سالروز تصویب قانون تشکیل وزارت دفاع است، به نام «روز صنعت دفاعی» نامگذاری شده است تا جایگاه این صنعت راهبردی، به عنوان نماد موفق خودباوری، اتکا به توان داخلی و خودکفایی در یکی از مهم‌ترین و سخت‌ترین عرصه‌ها پاس داشته شود. چراکه این صنعت دفاعی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تجربه تلخ مقطع وابستگی همه‌جانبه به بیگانگان، با رهبری‌های داهیانه بنیانگذار انقلاب اسلامی و هدایت‌های راهبردی رهبر معظم انقلاب و خلاقیت و ابتکار فرزندان انقلابی و مؤمن ایران زمین، بخش‌های مختلف تحقیقاتی و صنعتی نیروهای مسلح و با وجود محدودیت‌های فراوان ناشی از تحریم‌های همه‌جانبه، توانست در حیطه‌های مختلف توانمندی خود را به نحو چشمگیری به ظهور برساند و جهانیان را شگفت زده کند. نگاهی به ابعاد مختلف این صنعت راهبردی و بیان دستاوردهای مختلف آن، ضمن تجلیل از فعالیت دست اندرکاران و مسئولان این صنعت، الگویی موفق برای تمامی عرصه‌های پیشرفت کشور را ارائه و پیش رو قرار می‌دهد تا ضمن الگو قراردادن این تجربه موفق خودباوری در عرصه ملی، زمینه استفاده بهینه از دستاوردهای این صنعت در عرصه‌های مختلف پیشرفت کشور حاصل گردد.

نقش رهبری آینده نگرانه مقام معظم رهبری در موفقیت‌های صنعت دفاعی

پیشرفت‌های شگرف و خیره‌کننده متخصصان عرصه صنعت دفاعی با پرچمداری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در شرایط تهدید و تحریم، در واقع نماد شکوهمند خودکفایی، خودباوری و مظهرتحقق اقتصاد مقاومتی می‌باشد. حاصل این همه افتخار و پیشرفت‌های بی‌سابقه چیزی نیست جز تبعیت تلاشگران عرصه دفاعی از رهنمودهای حکیمانه فرماندهی معظم کل قوا و تلاش و مجاهدت این سربازان که سربلندی و افتخار در عرصه‌های مختلف دفاعی را برای ملت ایران به ارمغان آورده است.

در شرایط کنونی که دولت‌های استکباری با اعمال تحریم‌های ضد بشری و تصویب قطعنامه برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، کشور ما را تحت فشار قرار می‌دهند و بر مسائلی همچون تعطیلی برنامه‌های بازدارندگی جمهوری اسلامی همچون تولید تجهیزات و سلاح‌های موشکی تأکید می‌کنند، در مقابل، رهبر فرزانه و شجاع انقلاب اسلامی از سیاست راهبردی نظامی جمهوری اسلامی مبنی بر تولید اینگونه تسلیحات راهبردی دفاع نموده و با بیانات و رهنمودهای خود خط‌مشی‌های اساسی را تعیین و مدیریت می‌فرمایند. در این زمینه، رهبر معظم انقلاب اسلامی شهریور ۱۳۹۵ در جمع وزیر، مسئولان، محققان و متخصصان وزارت دفاع، افزایش توان دفاعی و تهاجمی را حق مسلم جمهوری اسلامی ایران دانستند و تأکید کردند: «در جهانی که قدرت‌های زورگو، سلطه‌گر و دارای کمترین جوهره اخلاق، وجدان و انسانیت حاکم هستند و از تجاوز به کشورها و کشتار انسان‌های بی‌گناه هیچ ابایی ندارند، توسعه صنایع دفاعی و تهاجمی کاملاً طبیعی است، زیرا این قدرت‌ها تا اقتدار ایران را احساس نکنند، امنیت تأمین نخواهد شد.»

نگاهی به برخی دستاوردهای غرورآفرین صنایع دفاعی

امروزه صنعت دفاعی کشور با استعانت از رهنمودهای مقام معظم رهبری و با اتکا به ایمان و اراده و توانمندی نخبگان و اندیشمندان جوان خود، توانسته است در عرصه‌های مختلف نظامی به دستاوردهای شگرفی دست یابد که چشم جهانیان را خیره ساخته و هر اندیشه تجاوزگرانه‌ای را کور ساخته است. این حرکت جهادی که با احساس خودباوری و با ایمان به پیروزی و موفقیت و با الهام از تجارب جنگ به دست آمد، از همان سال‌های بعد از جنگ تحمیلی دستاوردهای خود را به نمایش گذاشت. ساخت قطعات هواپیماهای نظامی و غیرنظامی امریکایی و هم‌زمان طراحی و اجرای طرح ساخت هواپیمای جنگنده آذرخش، ساخت تانک ذوالفقار و نفربر کبرا، ساخت نمونه مشابه ایرانی موشک هوا به هوای دور برد ققنوس، بازسازی هلی‌کوپترهای آسیب دیده از جنگ که منجر به ساخت هلی‌کوپتر شباویز شد و صدها پروژه دیگر از جمله دستاوردهایی بود که در دهه اول و دوم بعد از جنگ تحمیلی به ظهور رسید. در سال‌های بعد نیز صنعت دفاعی کشور با ادامه این روند توانسته است در عرصه‌های راهبردی مختلف دریایی، هوایی و امنیتی به سطح قابل توجهی از توانمندی در تولید سخت افزارهای مختلف و قابل رقابت با تجهیزات به روز دنیا- که توسط ابرقدرت‌های مدعی انحصار در این عرصه ساخته می‌شود- دست یابد و نه تنها این انحصار را بشکند و وابستگی خود را قطع کند، بلکه خود به یکی از مدعیان اصلی این عرصه تبدیل شود. برخی از این دستاوردها به شرح ذیل است:

ساخت انواع هواپیما و جت‌های جنگنده مافوق صوت رادارگریز (مانند صاعقه، آذرخش، قاهر ۳۱۳ و کوثر) و هواپیماهای آموزشی (مانند پرستو، درنا، سیمرغ، شفق، تندر)، ساخت انواع بالگرد (مانند بالگردهای شاهد، شباویز و بالگرد ضد تانک ۲۰۹۱) و تعمیر انواع هواپیما و بالگرد با کسب رتبه پنجم جهانی، ساخت انواع رادار با بُرد بیش از یک هزار کیلومتر، ساخت زیر دریایی، ساخت و تعمیر انواع ناو و ناوچه، ساخت هاور کرافت (قایق‌های دوزیست)، ساخت زیردریایی‌های پیشرفته کلاس غدیر، ساخت انواع قایق‌های تندرو و قایق پرنده؛ خودکفایی در ساخت انواع تجهیزات و سلاح‌های سبک، نیمه سنگین و سنگین مانند: انواع خمپاره‌انداز و توپ‌های مدرن، انواع سامانه‌ها و سلاح‌های پدافند ضد هوایی (همچون پدافند کاملاً بومی باور ۳۷۳ که نمونه ارتقا یافته سامانه اس ۳۰۰ روسی می‌باشد، سامانه کاملاً بومی ۱۵ خرداد که توانست مدرن‌ترین، مجهزترین و گران‌ترین پهباد امریکا را در خلیج فارس سرنگون کند) و مهمات سبک و سنگین و توسعه صنایع مخابراتی توسعه صنایع اپتیک و ساخت انواع دوربین‌های معمولی و دید در شب و صدور برخی از این محصولات به ۳۲ کشور جهان از مصادیق بارز آن است.

همچنین دستاوردهای صنعت دفاعی در عرصه تولید موشک‌های مختلف دور برد، میان برد، هدایت‌شونده و نقطه زن، جمهوری اسلامی را به یکی از قدرت‌های برتر منطقه و جهان تبدیل کرده است که هر زمان شاهد رونمایی از یکی از این تولیدات بوده و هستیم. در زمینه موشک‌های دوربرد موشک‌های پیشرفته ایران شامل پنج نسل موشک‌های بالستیک دور برد قیام، شهاب، موشک فاتح ۱۱۰ با قابلیت تغییر جهت در طول مسیر، موشک قدر ۱۱۰ که از لحاظ سرعت جزو سریع‌ترین موشک‌های دنیاست و موشک بالستیک میان برد عاشورا با برد ۲۵۰۰ کیلومتر است.

بنابراین، با توجه به این دستاوردهای مهم صنعت دفاعی، باید به جایگاه این صنعت در عرصه رشد و پیشرفت همه‌جانبه کشور و بهره برداری از توان و ظرفیت دستاوردهای این صنعت در عرصه‌های دیگر توجه نموده و از آن به نحو شایسته‌ای بهره برد؛ چراکه امروزه و پس از تحولات دهه‌های گذشته در عرصه نظامی کشورهای جهان، صنعت دفاعی در تمام کشورها به دلیل برخورداری از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها و برجسته‌ترین متخصصان و تجهیزات و همچنین به دلیل اهمیت راهبردی، به عنوان صنعتی راهبردی و بنیادین محسوب می‌شود که به عنوان نمادی از قدرت ملی، در معادلات جهانی نیز بسیار تأثیرگذار است.

این موضوعی است که اقتصاددانان در حوزه توسعه بر آن تأکید داشته و معتقدند هزینه‌های نظامی باعث تولید زیرساخت‌ها و صنایع مادر شده و رشد اقتصادی کلان را موجب می‌شوند. چنانکه تحولات اقتصادی و فناوری امریکا در دهه‌های گذشته، مرهون سرمایه گذاری در عرصه نظامی و رشد و ارتقای آن و به خدمت گرفتن این توانمندی در عرصه‌های دیگری همچون، عرصه فضایی، دریانوردی، فناوری اطلاعاتی و فناوری‌های مخابراتی بوده است. علاوه بر این ارزش افزوده حاصل از تولید و صادرات این صنعت می‌تواند آورده خوبی را برای کشورها ایجاد کرده و درآمد ناخالص ملی را افزایش دهد. از همین رو و به جهت تأثیرگذاری صنعت دفاعی در پیشرفت حوزه‌هایی فراتر از نظامی – دفاعی است که امریکا همه تلاش خود را می‌کند تا تحریم تسلیحاتی ایران بر قوت خود باقی بماند و مهر ماه پایان این تحریم ظالمانه و غیرقانونی نباشد. چرا که به‌درستی می‌دانند با رشد صنایع دفاعی در دوران غیرتحریم، باید هم شاهد رشد شتاب‌دهنده صنعت دفاعی باشند هم درهای دانش روی دیگر صنایع کشور باز خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
    5 1
    حد رشد علمى وتكنو لوژى هركشور درشاخه نظامى ان متبلور ميشود وبرساير رشته هاى صنعت تاثير ميگذارد وخود باختگى را درمردمبه خود باورى تبديل ميكند ونشاط جايگزين افسردگى ووادادگى ميشود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس