کد خبر 1105598
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵
والیبال

مراسم قرعه‌کشی یا سیدبندی رقابت‌های لیگ برتر والیبال باشگاه‌های کشور با اتفاقات عجیبی همراه بود.

به گزارش مشرق، مراسم قرعه‌کشی سی‌وچهارمین دوره لیگ برتر والیبال از ساعت 10 صبح روز دوشنبه 20 مرداد ماه با حضور وحید مرادی مشاور عالی فدراسیون والیبال، شهرام عظیمی سرپرست کمیته برگزاری رویدادها و مسابقات، نادر انصاری دبیر کمیته و نمایندگان باشگاه‌های شرکت‌کننده، در سالن فارسی آکادمی ملی المپیک و پارالمپیک برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

مراسم قرعه کشی لیگ والیبال به حاشیه کشید

در این رقابت‌ها 14 تیم‌ آذرباتری ارومیه، پیکان، خاتم اردکان، راه‌یاب ملل مریوان، سایپا، شهداب یزد، شهرداری ارومیه، شهرداری قزوین، شهرداری گنبد، شهرداری ورامین، فولاد سیرجان ایرانیان، فولاد مبارکه سپاهان، لبنیات هراز آمل و هورسان رامسر شرکت می‌کنند.

* مسابقات چگونه برگزار می‌شود؟

بر اساس مصوبات، لیگ برتر سال 99 در دو مرحله مقدماتی و پلی‌آف برگزار می‌شود که دیدارهای مرحله پلی‌آف، به شکل دو برد از سه بازی خواهد بود. در دور مقدماتی، ۱۴ تیم شرکت‌کننده در یک گروه مسابقات خود را به شکل گروهی پیگیری می کنند و هشت تیم برتر به مرحله پلی آف صعود خواهند کرد. مرحله پلی‌آف نیز در سه مرحله و به شکل دو برد از سه بازی خواهد بود تا در نهایت، چهار تیم برتر معرفی شوند.

هفته اول مسابقات، چهارشنبه 19 شهریور برگزار خواهد شد که برنامه آن طبق سیدبندی صورت گرفته، به شرح زیر است:

شهرداری ورامین – شهرداری قزوین

سایپا تهران – هورسان رامسر

شهرداری ارومیه – آذر باتری ارومیه

فولاد سپاهان اصفهان – خاتم اردکان

شهرداری گنبد – شهداب یزد

فولاد سیرجان ایرانیان – راه‌یاب ملل مریوان

لبنیات هراز آمل – پیکان تهران

* مرادی: از خودمان روش و قانون نمی‌سازیم

در این مراسم بهروز عطایی، سرمربی تیم والیبال هراز با طرح این سوال که تیم‌ها چطور سید بندی شده‌اند، خاطرنشان کرد: سال‌هایی که قهرمان تعیین می‌شد، مسابقات قرعه‌کشی می‌شد، اما حالا چرا سیستم تغییر کرد؟

وحید مرادی، مشاور عالی فدراسیون والیبال در واکنش به اظهارات عطایی عنوان کرد: ما که از خودمان روش و قانون نمی‌سازیم، بلکه در دنیا روش‌هایی برای برگزاری مسابقات وجود دارد و ما از آنها الگو می‌گیریم یا برای تبلیغات هم همین سیستم حاکم است. 

همچنین نادر انصاری، دبیر سازمان فدراسیون والیبال هم درمورد سیدبندی تیم‌ها، تصریح کرد: سال قبل تیم‌ها سرمایه‌گذاری کردند و تا جایی پیش رفتند و لیگ بنا به شرایطی تعطیل شد، اما با این وجود هر تیمی در جایگاه مشخصی قرار گرفت. تیمی که در لیگ حضور نداشت و امسال اضافه شده متضرر نخواهد شد، اما سایر تیم‌ها باید منفعت حضور خود در لیگ سال گذشته را ببینند. ارزیابی تیم‌ها از نظر نفرات هم کارشناسی شده است و این نکته هم مدنظر قرار گرفته است.

* سیدبندی سلیقه‌ای با روشی من‌درآوردی!

مشاور عالی فدراسیون والیبال که در غیاب رئیس و دبیر به عنوان رئیس جلسه قرعه‌کشی حضور داشت ادعا کرد که فدراسیون هیچ قانون ساختگی ندارد و همه چیز طبق اصول بین‌المللی و با سیستم انجام می‌شود، اما همگی در عمل شاهد اتفاقات دیگری بودند.

در چند سال گذشته همیشه مراسم قرعه‌کشی برگزار می‌شد و گاهی هم تیم قهرمان سال گذشته به عنوان سرگروه تعیین شده و سایر تیم‌ها با قرعه‌کشی جایگاه خود را می‌شناختند، اما این بار دستور آمد که سیدبندی شود، اما سوال اینجاست که فدراسیون واقعاً چه استدلالی برای این کار داشت؟ 

رده‌بندی تیم‌ها در فصل ناتمام گذشته به شرح زیر است:

نادر انصاری، دبیر کمیته مسابقات فدراسیون مدعی شد که سیدبندی براساس رده‌بندی تیم‌ها در فصل گذشته و ارزیابی تیم کارشناسی فدراسیون از وضعیت کنونی تیم‌ها صورت گرفته است، اما به عنوان مثال در جدول فصل گذشته تیم شهرداری گنبد در رده هفتم قرار داشت و در سید بندی عنوان پنجم را به خود اختصاص داده است. یا در مورد دیگری در سیدبندی تیم لبنیات هراز در جایگاه هفتم ایستاده است؛ ملاک تعیین این جایگاه برای تیم هراز چیست؟ اگر این تیم تازه‌وارد محسوب شود که باید در رده‌های پایان قرار بگیرد و اگر بخواهند این تیم را همان تیم کالهِ فصل گذشته درنظر بگیرند باید در رده پنجم می‌ایستاد. تیم والیبال پیکان که در رده ششم فصل ناتمام گذشته قرار داشت در سیدبندی به رده هشتم رفت. 

مسئولان فدراسیون مدعی شدند که تیم کارشناسی فدراسیون وضعیت کنونی تیم‌ها را هم ارزیابی کرده و این مورد هم در سیدبندی تاثیر دارد. مثال نقض این مورد هم تیم شهداب یزد است؛ این تیم فصل گذشته در جایگاه دهم ایستاد، اما حالا برای فصل پیش‌رو تا 90درصد تغییرات داشته و سرمربی تیم قهرمان فصل گذشته را جذب کرده است. این تیم همچنین از حضور یک بازیکن برزیلی هم قرار است استفاده کند و ستاره‌هایی همچون مهدی مهدوی، پاسور سابق تیم ملی را هم به ترکیب خود اضافه کرده است. با این حال هیچ کارشناسی جایگاه دهم را برای این تیم پیش‌بینی نمی‌کند.

یا در مورد دیگری می‌توان به تیم شهرداری ورامین اشاره کرد؛ این تیم باوجود اینکه در فصل گذشته عملکرد خوبی داشت، اما برای فصل پیش‌رو تغییرات زیادی داشت. اغلب کارشناسان تیم‌های سایپا، سپاهان، شهداب یزد و شهرداری ارومیه را مدعیان اصلی فصل پیش‌رو می‌دانند، اما این موضوع از نگاه فدراسیون به گونه دیگری است.

سیدبندی فدراسیون والیبال برای فصل پیش‌روبا اتفاقاتی که رخ داده به نظر می‌رسد مسئولان برگزاری مسابقات دلایل دیگری برای چنین اقدامی داشتند، اما هیچگاه از دلایل واقعی خود صحبت نکردند. از سوی دیگر باید افراد حاضر در جلسه را هم مقصر این اتفاقات دانست، چراکه هیچ اعتراضی به این موضوعات نکردند؛ حضاری که اغلب نقش سیاهی لشگر را در جلسات دارند! به نظر می‌رسد غیر از چند مربی، سایر نفرات هیچ اطلاعاتی از آیین‌نامه مسابقات نداشتند.

کمیته برگزاری رویدادها و مسابقات، در صورت تایید ستاد مقابله با کرونا، لیگ برتر مردان سال 99 را از نیمه‌ شهریورماه آغاز خواهد کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس