صادق زیباکلام

صادق زیباکلام می‌گوید اصلاح‌طلبان در بن‌بست و ناکامی افتاده‌اند و نمی‌توان چیزی جز ضعف عملکرد و تکراری شدن، از آنها سراغ گرفت.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

او در یادداشت روزنامه شرق نوشت: مدت‌هاست هرگاه که درباره اصلاح‌طلبان می‌نویسم، به جز انگشت گذاردن بر ضعف‌ها، متاسفانه مطلب دیگری ندارم. از آن بدتر اینکه، نوشتن درباره جریان اصلاحات بسان رانندگی در جاده یک طرفه شده که از آن طرف حرکتی نیست. جاده‌ای که آخر آن هم به نظر می‌رسد بن‌بست است. همه ضعف‌ها و ایرادات جریان اصلاحات یک‌طرف، چشم بستن آنان بر اصل بنیادین انتقاد از خود یک طرف دیگر. رفتار سیاسی سران اصلاحات به گونه‌ای است که گویا برایشان اساسا مفهومی به نام «انتقاد از خود» معنای چندانی ندارد و چقدر غم‌انگیز است جریان سیاسی‌ای که آیینه‌ای برای دیدن خود در دست نداشته باشد. از جمله ضعف‌های جریان اصلاحات غفلت آن از کادرسازی یا همان پوست‌اندازی بوده است. اصولگرایان، صرف نظر از اعتدالیون یا رادیکال‌هایشان، دست‌کم‌ توانسته‌اند تعدادی چهره جوان وارد سپهر سیاسی خودشان کنند. می‌توان بسیاری از نمایندگان مجلس یازدهم یا کادر شهرداری تهران یا دولت احمدی نژاد را از نسل‌های دوم و سوم اصولگرایان دانست.

بیشتر بخوانید:

پاسخ سلیمی نمین به زیباکلام و چپ ستیزی او

زیباکلام: مردم دیگر به اصلاح‌طلبان رأی نمی‌دهند

اما واقعیت تلخ آن است که اصلاح‌طلبان حتی در حد تغییر جلد هم نتوانسته‌اند گامی بردارند. چهره‌ها و شخصیت‌های اصلی آنان، همان چهره‌ها و شخصیت‌های دو دهه پیش هستند. همان چهره‌هایی که دو دهه قبل در جریان اصلاحات ظاهر شدند؛ درحالی که در دو دهه گذشته، نسل جدیدی در کشور ظهور کرده است.

جالب است که اصولگرایان یا دست‌کم برخی از آنان این نکته یا خطر را به فراست دریافته‌اند و جدای از ورود چهره‌های تازه، یکی، دو سالی هم می‌شود که ادبیات سیاسی‌شان سرشار از مفاهیمی مانند «جوانگرایی»، «مدیریت جهادی»، «مبارزه با فساد»، «نئواصولگرایی» و امثال این شده است.

اصلاح‌طلبان حتی در حد و اندازه ظاهری هم نتوانسته‌اند تغییر و تحولی در ادبیات و گفتمان سیاسی‌شان ایجاد کنند. نه در تغییر چهره‌ها و نه در فرآیند نوسازی گفتمان سیاسی، آنان نتوانسته‌اند دست‌کم به اندازه اصولگرایان خودی نشان دهند.

ضرورت پوست‌اندازی اصلاح‌طلبان نه یک مانور تبلیغاتی است و نه یک ژست سیاسی بلکه تنها شانس بقای سیاسی‌شان است. آنان در قبال عملکرد «فراکسیون امید» در مجلس دهم سکوت کردند. در قبال عملکرد دولت دوم آقای روحانی با وجود نقششان در ترغیب مردم به شرکت در انتخابات اردیبهشت ۹۶ همچنان به سکوتشان ادامه دادند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  6 0
  اصلاح طلبان نباید پوست بندازند باید بمیرند تا ایران راحت بشه
 • IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  6 0
  اصلاح طلبی = بی لیاقتی، عوامفریبی و وطن فروشی
 • US ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  4 0
  تمام کسانی که به ایران خیانت کردند غرق می شوند.
 • سید IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  15 1
  هرکس در بلاهت زیباکلام تردید دارد در حماقت خودش یقین داشته باشد!
  • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
   1 2
   جای این کامنت اینجا نبود/// اتفاقا زیباکلام یه حرف درست به عمرش زده باشه همینه
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
   3 0
   در هیچ حالتی و هیچ زمانی نمی شود حرف زیباکلام نادان را ملاک قرار داد !!!!
 • احمد IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  4 0
  جریانی که متفکرش تو باشی، چه انتظاری ازش میره؟
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  1 0
  چه عجب بالاخره یه حرف درست از این بشر شنیدیم
 • محمودرضا IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  0 0
  بیشتر اصلاح طلبان یا چیزی از کار اجرایی و میدانی نمیدونن و یا واقعا اعتقادی به کار برای کشور ندارن و در اکثر اوقات فقط نظریه میدن و بزرگترین مشکل جریان اصلاحات اینه فرمان حرکت خودشون رو به دست شخصیت های ذلیل و زالوصفتی مثل حجاریان ، تاجزاده, صوفی و موسوی خوئینی ها و... دادن تا اونها و با سرعت هرچه بیشتر به سمت نابودی ببرن
 • مرصاد IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  0 0
  اصلاح طلبان ؛ اکنون ، حال و روز غریقی را دارند ، که به هر خاشاکی ، چنگ می اندازد !!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس