تجام

دونالد ترامپ در مواجهه با مهم‌ترین تهدیدات جهانی ناموفق بوده و حتی پس از سه سال و نیم زمامداری عملاً فاقد هرگونه سیاست خارجی است.

سرویس جنگ نرم مشرق - نشریه آمریکایی فارین پالیسی در یادداشتی به قلم وندی شرمن قائم‌مقام اسبق وزارت خارجه آمریکا و سرپرست اصلی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای این کشور در مذاکرات با ایران و در حال حاضر استاد دانشگاه هاروارد از سیاست خارجی «دونالد ترامپ»، انتقاد کرد و نوشت: عدم واکنش جدی آمریکا نسبت به افشاگری‌ها مبنی بر اینکه روسیه به طالبان پول داده تا نیروهای آمریکایی را بکشند، نقطه تاریک دیگری در سیاست خارجی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکاست ــ یا به عبارت دقیق‌تر، نشانه عدم وجود یک سیاست خارجی است. با داغ‌تر شدن تنور انتخابات ریاست جمهوری، جدیدترین ناکامی ترامپ باید یادآور این نکته نزد رأی‌دهندگان آمریکایی باشد که دولت وی در مواجهه با مهم‌ترین تهدیدات جهانی ــ از جمله همه‌گیری بیماری کووید-۱۹، روسیه، چین، ایران، و کره شمالی ــ ناموفق بوده است. همه اینها و دیگر ناکامی‌ها در حوزه سیاست خارجی باید همانند مسئله فروپاشی سیاست داخلی در کانون بحث و گفتگوها قرار گیرند.


مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این گزارش، صرفاً جهت تحلیل و بررسی رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی منتشر شده است و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید مشرق نیست.


سیاست خارجی ترامپ ترکیبی از مجموعه پیام‌های توییتری بی‌هدف

جدیدترین ناکامی ترامپ باید یادآور این نکته به رأی‌دهندگان آمریکایی باشد که دولت وی در مواجهه با مهم‌ترین تهدیدات جهانی ناموفق بوده است. از زمان افشاگری در خصوص دست‌ودلبازی‌های روسیه ماه‌ها گذشته است و از زمان علنی شدن آن نیز هفته‌ها می‌گذرد، اما ترامپ هنوز هیچ اقدامی صورت نداده و با سربازان یا خانواده‌های آنها نیز ابراز همدردی نکرده است.

وی مدعی شده این مسئله نیز یک کلک و حقه دیگر ساخته و پرداخته دشمنانش است. سیاست خارجی وی در قبال این موضوع همانند بسیاری موضوعات دیگر اساساً تشکیل شده از مجموعه‌های از پیام‌های توییتری نه چندان منسجم که هیچ هدف یا راهبرد قابل فهمی را دنبال نمی‌کنند. در حقیقت، ترامپ پس از سه سال و نیم زمامداری عملاً فاقد هرگونه سیاست خارجی است. آنچه می‌بینیم عبارت است از اظهارات سرسری، پیکارهای «فشار حداکثری»، تعریف و تمجید و چاپلوسی نزد رهبران خودکامه، تحقیر کشورهای دموکراتیک هم‌پیمان، و به اصطلاح قراردادهای تجاری که موجب بیکاری هزاران آمریکایی می‌شوند و هیچگونه هدف راهبردی را دنبال نمی‌کنند.

هدف ترامپ از فشار حداکثری علیه ایران نامشخص و پرهزینه است

به دلیل ناکامی‌های ترامپ، خاورمیانه در مقایسه با زمانی که وی روی کار آمد فاصله بیشتری از صلح گرفته و به سمت قیام بعدی فلسطینی‌ها سوق پیدا کرده است، مردم کوبا و ونزوئلا با آینده تیره‌وتاری مواجهند، وعده نوسازی آفریقا به حاشیه رفته است، و روسیه یا چین با هیچگونه چالش واقعی مواجه نیستند.

رویکرد ترامپ در قبال ایران نیز یک نمونه دردناک و پرهزینه دیگر است. اکنون که سه سال از زمان خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای می‌گذرد، ایران اورانیوم با غنای بالای بیشتری برای ساخت یک سلاح هسته‌ای در اختیار دارد، تأسیسات هسته‌ای عملیاتی بیشتری دارد، فناوری‌های پیشرفته‌تری دارد، و از مدت زمان گریز کوتاه‌تری جهت ساخت سلاح هسته‌ای برخوردار است. رفتارهای ایران در خاورمیانه متوقف نشده‌اند، شهروندان آمریکایی همچنان در بازداشت ایران بسر می‌برند، و وضعیت حقوق بشر در این کشور بدتر شده است. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا و برایان هوک فرستاده آمریکا در امور ایران چنین چیزی را تحت عنوان «فشار حداکثری» تبلیغ می‌کنند، اما هدف نهایی آنها که خودشان مصرانه می‌گویند تغییر حکومت نیست همچنان نامشخص است.

فقدان اهداف روشن و سیاست‌های منسجم عملاً در تمام حوزه‌های سیاست خارجی و امنیت داخلی مشهود است. در خصوص تسلیحات هسته‌ای کره شمالی، آنچه سیاست ترامپ نامیده می‌شود چیزی جز یک مشت عکس با کیم جونگ اون دیکتاتور کره شمالی نیست. به‌جز بیان لزوم «عاری‌سازی هسته‌ای کامل و قابل راستی‌آزمایی» کره شمالی، به نظر هیچ راهبردی حتی برای یک گام تصاعدی واحد به سمت چنین هدفی وجود ندارد. همانند کاری که ترامپ با متحدان اروپایی در خصوص مسئله ایران کرد، واشنگتن متحدان خود در سئول و توکیو را به حاشیه رانده و غافلگیر کرده است، هر دو کشور را به نحو خطرناکی در برابر کره شمالی و سیاست‌های عجیب‌وغریب آمریکا آسیب‌پذیر نموده است، و هیچگونه امیدواری در خصوص تنش‌زدایی با پیونگ‌یانگ باقی نگذاشته است.

سیاست‌های ترامپ هیچگونه هدف قابل فهمی جز خوش‌خدمتی به شخصِ بنیامین نتانیاهو ندارند

در خاورمیانه، طرح اسرارآمیز به اصطلاح صلح میان اسرائیل و فلسطین ــ که توسط جرد کوشنر داماد ترامپ تهیه شده است ــ به‌قدری محرمانه بود که تا قبل از رد آن هیچگاه علنی نشد. با نزدیک شدن انتخابات ماه نوامبر، سیاست‌های ترامپ هیچگونه هدف قابل فهمی ندارند جز خوش‌خدمتی به شخصِ بنیامین نتانیاهو و مهم‌تر از همه خودشیرینی نزد حامیان ترامپ در میان مسیحیان انجیلی ــ و در عین حال تضعیف ماهیت فراحزبی و دیرین حمایت آمریکا از اسرائیل. حتی متحدان آمریکا نظیر امارات و اردن نیز اکنون به‌قدری مخالف طرح مورد حمایت ترامپ مبنی بر ضمیمه بخش‌هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل هستند که ثبات در خاورمیانه بیش از پیش رو به وخامت گذاشته است.

آنچه بیش از همه به منافع راهبردی آمریکا و ثبات جهانی ضربه زده شاید نحوه کاملاً غلط مواجهه ترامپ با روسیه و چین بوده باشد. وی در این خصوص مسیری حدفاصل تاکتیک‌های معاملاتی و تمایل به عکس گرفتن در کنار دیکتاتورهای خودکامه را در پیش گرفته است. شاید سال‌ها بعد به ماهیت دقیق روابط شخصی ترامپ با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه ورای ولع قدرت پی ببریم. ترامپ قبلاً به ریاست جمهوری مادام‌العمرشی جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین غبطه خورده است.

در هر دو مورد، به نظر هیچگونه هدف، راهبرد، یا سیاست منسجمی وجود ندارد. برای مثال، هیچگونه شواهد و قرائنی دال بر تمایل نسبت به حفظ معاهده کنترل تسلیحاتی با روسیه یا پایان دادن به پیکارهای دروغ‌پراکنی مداوم روسیه (یا هر کشور دیگری) وجود ندارد. پیکارهای دروغ‌پراکنی اکنون بیش از هر زمان دیگری انسجام و یکپارچگی انتخاب در آمریکا را تهدید می‌کنند. ترامپ پرداخت پول توسط روسیه برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان را به باد سخره می‌گیرد و بدین طریق موضع ادامه‌دار خود مبنی بر ارجح دانستن روسیه بر منافع و جان آمریکایی‌ها را مورد تأکید قرار می‌دهد.

همزمان، دولت ترامپ در خصوص یافتن زمینه‌های همکاری با چین، نظیر تغییرات اقلیمی، هیچگونه تلاشی صورت نداده است و در عین حال این کشور را به خاطر مسائلی نظیر سرقت دارایی‌های فکری، روش‌های تجاری غیرمنصفانه، و کنترل بر دریای چین جنوبی به چالش می‌کشد.

درخواست ترامپ از روسیه و چین برای  انتخاب مجدد

آنچه در پی همه این ناکامی‌ها مشاهده می‌شود تلاش‌های آشکار ترامپ و اطرافیانش جهت کمک گرفتن از روسیه و چین در راستای پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات است. همه باید درخواست شوکه کننده ترامپ از روسیه جهت مداخله در انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ را به خاطر بیاوریم. وی در قامت نامزد آن انتخابات اظهار داشت: «روسیه، اگر می‌شنوی امیدوارم بتوانی ۳۰۰۰۰ ایمیلی که گم شده‌اند را پیدا کنی.»

این بار، به لطف جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق آمریکا خبر داریم که ترامپ در جریان اجلاس گروه ۲۰ در ژاپن در ماه ژوئیه ۲۰۱۹ از شی جین‌پینگ خواسته تا به پیروزی مجددش در انتخابات کمک کند. در همان اجلاس، ترامپ در دیدار با پوتین به ادعاها مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات آمریکا خندید. طی هفته‌های اخیر نیز، در جریان برگزاری جلسه استماع کنگره در پی هشدار یک مقام ارشد ضداطلاعاتی مبنی بر تلاش فعال روسیه، چین، و ایران جهت تأثیرگذاری بر انتخابات ماه نوامبر، ویلیام بار دادستان کل آمریکا درباره اینکه کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری نباید خواستار کمک خارجی شوند یا چنین کمکی را بپذیرند، چیزی نگفت.

هدف ترامپ نه امنیت ملی بلکه امنیت ترامپ است

تنها جمع‌بندی ممکن این است که هدف روابط ترامپ با دیگر کشورها نه امنیت ملی بلکه امنیت ترامپ است. هیچ چیز دیگری نمی‌تواند رویکرد پوچ و بیهوده یک سیاست خارجی بدون هدف و بدون راهبرد که به دنبال حفظ و پیشبرد منافع آمریکا نیست را توجیه کند.

شرمن در پایان می‌نویسد:‌ با فرا رسیدن ماه‌های پایانی فعالیت کارزارهای انتخاباتی، مردم آمریکا فکر و ذهنشان درگیر همه‌گیری ویروس کرونا، مسائل مربوط به بی‌عدالتی و تبعیض نژادی، و چالش‌های پیش روی خودشان است، آن‌هم در شرایطی که اقتصاد دچار فروپاشی شده و آینده روشنی ندارد. اما آنچه ویروس کرونا به ما آموخت این است که سرنوشت آمریکا از سرنوشت دنیا جدا نیست. رهایی آمریکا از همه‌گیری بیماری و فروپاشی اقتصادی به عملکرد دیگر کشورها در حوزه سلامت همگانی، تجارت، صلح، و امنیت بستگی دارد. با نزدیک شدن ماه نوامبر، عدم برخورداری فاجعه‌بار ترامپ از یک سیاست منسجم جهت پیشبرد منافع آمریکا و حفظ سلامت، شکوفایی، و امنیت مردم آمریکا و همچنین ناکامی‌های ادامه‌دار وی باید در کانون بحث و گفتگوها در آمریکا باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • CA ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
  7 27
  بابا حالا وسط انتخابات آمریکا شماها نمی خواد از یه سری حرفای انتخاباتی واسه خودتون ماهی بگیرید، دعا کنید بایدن رییس جمهور بشه و الا این ترامپ شربت شهادت به همتون مینوشونه، خخخخخخخخخخخخخ
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
   23 2
   هر دوشون احمقند این بشه (ترامپ) اون بشه (بایدن) برای ما فرقی نمیکنه از کانادا چه خبر از خاوری و بقیه بروبچ
  • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
   12 2
   به گفته ترامپ جو بایدن باید بره تست اعتیاد بده تا آخر قضیه رو دریاب خخخخ
  • شاکی IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
   13 5
   خدا عمرش بده . کرم باید از خود درخت باشه . تا درخت و ریشه و تنه و ...... همه رو با هم خشک کنه . همین طوری جلو بره برای شخم پائیزه اماده است.
  • محمدایوب IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
   13 3
   فرقی نداره سگ زرد برادر شغاله. اگه ماشربت شهادت بنوشیم گوارای وجودمون امثال شما بدبختها. ریق رحمت رو سر میکشید به برکت علی برکت الله گلابی برجام گوارای وجودتون. زیاد نخورید. بیرون روی بگیرید مثل پدر برجام که تپه ای باقی نذاشته وازسر شماها هم به جای تپه استفاده کرده
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
  14 2
  روحانی هم همین کار رو کرده ما 7 سال سیاست خارجی نداریم روابط ما با تمام همسایه ها بهم ریخته چین و روسیه ما رو آدم حساب نمیکنن روحانی کلا تپه باقیمانده نذاشته مملکت رو به ویرانه تبدیل کرده
  • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
   1 2
   عزیزم مقصر اصلی خود شما هستید که به روحانی اجازه مذاکره ندادید یا نمی فهمید خدتون را زدید به خریت!!!!
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
  6 10
  غضه ترامپ را نخورید اگر رهبران آمریکا ایرادی داشته باشند رسانه ها ونخبه هاشون آزاد هستند ومیگویند-خاک برشر مملکت ما که بخاطر مصلحت همه چیز نخفی کاریه
  • محمد IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
   16 2
   غلط کردند اگر رسانه هاشون یک کلمه بر علیه اسرائیل بنویسند پدرشون رو در میارند و اگر مجریی بر علیه اسرائیل حرفی بزنه همون ساعت اخراج میشه
  • علی IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
   8 2
   در هیچ جای دنیا به اندازه ایران منتقدین راحت نیستند.نمونه اش خودت که خاک بر سرت که کوری نمی بینی
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
  4 2
  هر کسی از ظن خود شد یار من! اخه چرا فکر می کنید سیاست امریکا فقط در خاورمیانه خلاصه شده که دیکته شده نتانیاهو باشد ؟ بارها مسئولان آمریکایی گفته اند مسئله اصلی انها چین است.
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
  6 4
  پس فکر کرده اید آمریکا برای رضای خدا تحریم میکنه نخیر اینا به دستور اسرائیل این برنامه های تحریمی رو دنبال میکنند مرگ بر اسرائیل مرگ بر آمریکا
 • 1400 IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
  2 3
  BAIDEN=ZARIF
  • FR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
   4 1
   خير بايدن = نتنياهو در دستكش مخملى ظريف عددى نيست نسبت به انان
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
  5 0
  90 درصد مثل روحانی عمل کرده . 10 درصد تفاوت مال اینه که روحانی سیاستی نداشته برای داخل و اقتصاد و اداره کشور رو به مرز ورشکستگی و انهدام رسونده
 • مصلح FR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
  3 1
  به هر حال سردار ايران زمين قاسم سليمانىرا به شهادت رساند و با نفوذى هاى سيستم داخلى ايران با بازى دادن بيش از يك چهارم عمر انقلاب را به مذاكره براى "تقريباً هيچ" و از ان بد تر به عقب كشيدن كشور كشاندند و اين يك پيروزي بزرگ براي انان ميباشد كاشكي مشرق نيوز عزيز يك مقاله منصفانه راجع فجايع سيساست خارجي ايران مينوشت ! من در فرانسه بخاطر دفاع از حلال زادگي و ايراد گرفتن از ربا (يك درصد در فرانسه) از كارم اخراج شدن و اقايان در ايران ميخواهند سياستهاي شكست خورده غربي را به ايران تحميل كنند .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس