فائزه هاشمی نمایه

دختر مرحوم هاشمی رفسنجانی می‌گوید: با رفتن «بابا» روحانی تغییر کرد و امید از بین رفت!

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

فائزه هاشمی به انصاف‌نیوز گفت: امیدها به آقای روحانی زیاد بود، بابا این امیدها را ایجاد کرد. بعد از فوت بابا آقای روحانی دگرگون شد، بسیار دور از انتظار بود، همه چیز تغییر کرد. با رفتن بابا امید رفت، خیلی‌ها از جمله برخی احزاب و افراد اصلاح‌طلب هم عوض شدند، انگار پشتیبان خود را از دست داده‌اند و دیگر امیدی به تغییر ندارند.

عضو کارگزاران می‌گوید: اصلاح‌طلبان در چهار انتخابات اخیر پیروزی‌های خوبی به دست آوردند ولی عمدتا تو زرد از آب درآمدند، از شاخص‌های اصلاح‌طلبی ما می‌گرفتند و در وقایع مختلف مثل سال ۹۶ و ۹۸، پشت مردم را خالی و مردم را ناامید کردند.

بیشتر بخوانید:

ایرادهای بنی‌اسرائیلی شبه‌اصلاح‌طلبان به مجلس

او همچنین گفته است که چشم‌انداز خوبی (برای اقتصاد ایران) دیده نمی‌شود و دلیلش فقط تحریم‌های آمریکا نیست؛ نپیوستن به اف.ای.تی.اف که موجب بلوکه شدن پول‌های ما در کشورهای دیگر از جمله کره جنوبی شده است نیز یکی دیگر از موانع اقتصادی کشور است. حتی کشورهای مثلا دوست ما مثل چین و هند و روسیه و ترکیه نیز در برابر نفت نه ارز به ما می‌دهند و نه کالاهای مورد نیاز بلکه کالاهای مورد نظر خودشان را به جای پرداخت این پول به ما تحمیل می‌کنند. پایه این مشکلات سیاست‌های خارجی است که بر اساس منافع ملی ما تنظیم نشده است.

فائزه هاشمی اضافه کرد: بابا اعتقاد داشت که صدور انقلاب یعنی کشور خودمان را آنچنان آباد و آزاد و توسعه‌یافته بکنیم که هم بر سیاست‌های جهانی در یک روند معقول تاثیرگذار باشیم و هم ملت‌ها و کشورهای دیگر خود به خود به سمت ما گرایش و از ما الگوبرداری کنند، در بهار عربی نشنیدیم که کسی بگوید می‌خواهیم شبیه ایران شویم همه می‌خواستند مثل ترکیه شوند.

به ادعای وی، «آمریکا از منظری کدخدای جهان است چرا که بزرگ‌ترین اقتصاد و دموکراسی را دارد. تا کی به خاطر نداشتن رابطه با آمریکا به روسیه و چین باج بدهیم و این کار را ارزش بدانیم.»

این سخنان آمیخته با خودشیفتگی و توهم در حالی است که مرحوم هاشمی با وجود عبرت‌های متعدد اعتماد به آمریکا، در مذاکرات هسته‌ای نیز رفتاری هیجان‌زده و توأم با شیدایی داشت؛ چنان که دست طرف مذاکره‌کننده ایرانی برای چانه‌زنی را می‌بست. مرحوم هاشمی ۲۸ آذر ۹۲ در مصلای کرمان گفت: «وزیر خارجه آمریکا با اعتراف به خلف وعده آمریکا، قول داده که واشنگتن جبران بکند. وقتی وزیر خارجه آمریکا به وزیر خارجه ما می‌گوید ما خلف وعده را جبران می‌کنیم و مذاکرات باید ادامه یابد، یعنی عزم قدرت‌های غربی برای گفت‌وگوهای دوستانه با ایران جدی است. تغییر رویکرد آمریکا و غرب نسبت به ایران به خاطر هوشیاری مردم است. شما مردم دولتی را آوردید که دنیا را مجبور و متقاعد کرد باید با ایران در فضای برابر مذاکره کند».

در حقیقت این مدل سهل‌اندیشی و خوش‌خیالی، موجب شد اگر مذاکره و توافق، عایدات محتملی هم می‌توانست داشته باشد، تبدیل به سراسر زیان و خسارت شود.

از سوی دیگر خانم فائزه هاشمی در حالی با  ژست منتقد وضع موجود سخن می‌گوید که او و هم‌طیفانش باید پاسخگوی کارنامه دولت و مجلس ائتلافی (دهم) باشند و به صرف فاصله‌گذاری لفظی نمی‌توانند از خود سلب مسئولیت کنند. آقای روحانی امروز همان روحانی سال ۹۲ و ۹۶ است و مرحوم هاشمی هم اگر زنده بود، احتمالا همان هاشمی آن سال‌ها بود. منتها با این تفاوت که اجل به مرحوم هاشمی مهلت نداد تا باشد و حاصل سوء محاسبات خود و مشاوران و اطرافیانش را در میدان عمل ببیند؛ وگرنه آقای روحانی دقیقا به همان نسخه‌ هاشمی عمل کرد. هویت آمریکا و متحدان غربی آن کاملا روشن بود. آنها رکوردداران خیانت، جنایت و بدعهدی در دنیا هستند اما هرگز مرحوم هاشمی، کلمه‌ای درباره عدم اعتماد به دشمن و سخت‌گیری و دقت در مذاکرات و نگارش توافق نگفت بلکه با ذوق‌زدگی دور از انتظار، نقش مذاکره با آمریکا را تابوشکنی می‌دانست و از این اتفاق ابراز خوشحالی می‌کرد! وقتی یک رجل سیاسی در تراز هاشمی از صرف مذاکره با آمریکا ابراز ذوق‌زدگی می‌کند، معلوم است که طرف مذاکره‌کننده همین را فاکتور کرده و برای طرف ایرانی گران حساب بکند، ضمن اینکه برخلاف ادعای خانم فائزه هاشمی،‌ آن مرحوم زنده نماند تا ببیند برخلاف ادعایش، عصر حاضر عصر قدرت‌نمایی (موشکی و غیر آن) است و نه صرف مذاکره و کنار گذاشتن توانمندی نظامی.

به راستی اگر قرار بود به توصیه‌های هاشمی در جمع مدیران آموزش و پرورش، (و برداشت نادرست او از ژاپن و آلمان) بودجه نظامی را حذف کنیم، با تهدیدهای علنی بعدی دشمن باید چه می‌کردیم؟ آیا باید دست‌ها را به نشانه تسلیم بالا می‌بردیم؟!

درباره FATF نیز گفتنی است که شبیه همین وعده‌های شرط‌گذارانه فائزه هاشمی را هم‌طیفانش درباره توافق با آمریکا می‌گفتند که چاره رفع تحریم‌ها و آزادی مبادلات مالی، توافق با آمریکا و اروپاست. اما سرنوشت این توافق را حتی قبل از اعلام ابطال آن توسط آمریکا دیدیم که چه‌قدر کارشکنی کردند. در حقیقت مشی انحرافی - و نفوذزده- ائتلاف مدعی اعتدال و اصلاحات موجب شد هم قدرت چانه‌زنی مذاکره‌کنندگان کاهش یابد و هم راه‌های دور زدن تحریم‌ها مسدود شود و در اثر سوءمدیریت دولت، تمام وعده‌های این طیف برعکس از آب درآید.

یادآور می‌شود فائزه هاشمی جزو متهمان فتنه سال ۸۸ است و مدتی را نیز در لندن سپری کرده است. بنابر افشاگری‌های نیک‌آهنگ کوثر (همکار فراری نشریات اصلاح‌طلب) و فایل‌های صوتی منتشره، مهدی هاشمی بارها پیگیر مذاکره با مقامات آمریکایی برای تشدید تحریم‌های اقتصادی - پس از شکست فتنه ۸۸- شده است. بنابراین اگر دشمن گرای تشدید تحریم‌ها را هم دریافت کرده و بر معیشت مردم فشار آورده، محصول خیانت کسانی در داخل کشور است که ادای نگرانی برای امید مردم را درمی‌آورند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 18
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  13 6
  بابات چی بود بابا بهمن دلیل بود که میخواست برای بار سال سوم پی در بی و لابد مادام العمر رییس جمهور بشه مقاله مهاجرانی را میگویم که بخاطر بابات درخواست تغییر قانون اساسی را دادند آخ بابا وای بابا
 • سرباز IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  8 8
  همین که فائزه هاشمی داره روابط ایران و شرق رو میکوبه یعنی داریم راه رو درست میریم کلا اگر هر چیزی که چپی های افراطی و آمریکا گفتن رو برعکس انجام بدیم موفق میشیم
  • سید IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   6 3
   یکی در جمل با سوار شدن بر شتر سرخ موی و لشکر کشی جلو ولایت ایستاد و یکی هم قرن ها بعد با دوچرخه سواریش همین کار را تکرار کرد!!!!!!!!
  • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   3 1
   البته اگر این الان شتر سوار شده بود حتمأ باید زیر عکس توضیح میدادن که شتر پایینیه هست!!!!!
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  6 0
  کیهان درش را گل بگیر.والسلام
 • محمد IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  2 2
  الحق که دختر هاشمی هستی. ملت ایران اگر میخاست یک عده غرب زده براشون تصمیم بگیره که انقلاب نمیکرد خانم سیب زمینیN
 • حبیب فاضلی زاده IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  3 4
  همانطوریکه شماها در مورد احمدی نژاد اشتباه کردید شاید هاشمی هم در مورد روحانی اشتباه کرده باشد ضمنا از بین کاندیداهای تایید شده به ناچار روحانی را بهتر از دیگران دانست انسان چقدر باید ناسپاس باشد که شخصی که مورد اعتماد رهبر انقلاب خمینی کبیر باشد اینچنین سبک بشمارد خدا به داد بقیه برسد چقدر انتقاد ناپذیر هستید ۹۷۴۳
 • Meysam IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  3 1
  از وقتی که هاشمی رفسنجانی رحمت خدا رفت. دو سه بعد یعنی تقریبا برج ۲ /۹۷بدبختیها شروع شد ...خداییش هاشمی عالی بود یه سیاستمدار واقعی.
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  2 0
  وقتی که هاشمی رفسنجانی رحمت خدا رفت. دو سه ماه بعد یعنی تقریبا برج ۲ /۹۷بدبختیها شروع شد ...خداییش هاشمی عالی بود یه سیاستمدار واقعی
 • عبدی IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  4 2
  فرزندان رفسنجانی، نگرانی بابت پولهای خود ، که از برکت همین انقلاب و مردم بدست آوردند، ندارند، چون در جای امنی مثل انگلیس محفوظ است. اموال غیرمنقولشان که در کانادا و .... سر جایش هست. ناراحت بودند چرا پدرشان به جای رهبر نیست. وااااااااای .....ـ فکرشو بکنید آنوقت چه کسی میتوانست جواب اینها را بدهد. خدارو شکر که رهبری هست واگر به اینها باز مجالی میدهد از بزرگ منشی خودش هست.
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  1 1
  توروب ارواح پدرتون بااین مصاحبه نکنیدمن میبینمش باخانواده باباش چندمش میشه
 • تهرانی IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  3 1
  تو عجوزه وبهایی که عددی نیستی هر سختی ملت ایران می کشد از خیانت داداشات که جاسوس انگلیسن وبابای لیبرالت که استخر فرح مرد
 • IR ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  2 0
  واویلا باز این جماعت در حال رنگ عوض کردن خدایا تو ما را شر اینها محفوظ بدار.
 • رضا هاشمی IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  0 1
  تحلیل خوبی بود. بنظرم به همچین آدمهایی که از قبال پدرشون و لفت و لیس بیت المال به جایی رسیدن و حالا با ادای حق طلبی، مظلوم نمایی میکنن و با باز کردن دهان شون برای مردم هزینه اضافی می‌تراشند رو باید گفت، لطفا خفه باشید. کسی از شما نظر نخواست.
 • Amer IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  0 2
  جالبه مملکتو خوردندو چاپیدن حالا که دراستخر فرح داشتن حال می کردن به لقاالله پیوست فرزندان گرامیشان داییه مهربانتر ازمادرشدن دلسوز شدن شما سرتو کجا تو آخور بود پدر ملت رو دراوردین با غار کردن میراث فرهنگی با آشوب راه انداختن بعد میکشد عقب یه عده جوان احمق به علت سال88و98محکوم به اعدام میشودند باعث وبانی این همه فتنه شما هستید مادمازله تخم انگلیس
 • احمد IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  1 2
  تو را به هرکی میرستی دست از سر این مردم بردارید بس است هرچه چهل سال به برکت این انقلاب و خون شهدا خوردیدو بردید واز روستا زادگی به آقا زادگی خانم زادگی رسیدید ؛این مردم بودند که به شماها بهادادن ام حالا که شناختن شما را عددی وجایگاهی ندارید پشیزی نزد مردم ارزش ندارید شر خود را کم کنید
 • حامد IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  0 0
  بابا با نا امیدی و نا تدبیری رفت.