رهبرانقلاب نمایه خطابه امضا عفو دستور خطاب خامنه ای رهبری عزاداری ولادت

نویسنده مجموعه جنگ جهانی جمعیت گفت: سخنان اخیر مقام معظم رهبری به نوعی ابراز گله‌ و نارضایتی از عملکرد دولت و مجلس در حوزه جمعیت است.

به گزارش مشرق، دکتر صالح قاسمی با  اشاره به غفلت دولت در فهم و اجرای سیاست‌های کلی جمعیت اظهار کرد: مقام معظم رهبری طی سخنرانی اخیر که در قالب ویدئوکنفرانس با مجلس شورای اسلامی داشتند، برای چندمین بار طی سال‌های گذشته به مسئله جمعیت اشاره و آن را مجدداً گوشزد کردند؛ این نکته در سال‌های اخیر به طور مداوم مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته اما ظاهراً این تاکیدها بر روی دولت و مجلس بی‌تأثیر بوده است! در این رابطه باید قانون تصویب شود و پیگیری‌های جدی اجرایی اتفاق بیفتد.

بیشتر بخوانید:

این کارشناس حوزه جمعیت ادامه داد: این نکته باید مورد بررسی قرار گیرد که چرا مقام معطم رهبری می‌فرمایند "تاکیدهای من در سال‌های گذشته تأثیری نداشته است."براساس آمارها در طول 6 سال بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت، شاخص‌های جمعیتی همچنان روند کاهشی خود را با یک شیب تند ادامه می‌دهند! تعداد تولدهای کل کشور از سال 1394 مشخصاً شروع به کاهش کرده و رفته‌رفته به میزان کاهش آنها افزوده می‌شود؛ ما از یک میلیون و 570 هزار تولید در سال 1394 به یک میلیون و 196 هزار تولد در سال 1398 رسیده‌ایم! به عبارتی رکورد کاهش تعداد تولدها در سال 1398 با کاهش 170 هزار تولد شکست! و احتمالا در سال 1399 نیز رکورد تازه‌ای در این رابطه خواهیم داشت؛ این آمارها حاکی از آن است که در شرایط جمعیتی مطلوبی قرار نداریم.

وی تصریح کرد: نرخ رشد جمعیت کشور در سال 1398 به کمتر از یک درصد رسید؛ این اتفاق در طول همه تاریخ کشورمان بی‌سابقه بوده است! این شاخص‌ها به ما می‌گویند که تأکیدات مقام معظم رهبری به ثمر ننشسته‌اند اما چرا این تاکیدها جدی گرفته نمی‌شود؟! به این خاطر که دو قوه اصلی که در این رابطه باید انجام وظیفه کنند،کوتاهی کرده‌اند؛ بیش از همه دولت در فهم و اجرای سیاست‌های کلی جمعیت غفلت کرده است و اصلا وارد این عرصه نشده است حتی متاسفانه این سیاست‌ها را قبول ندارد و حتی یک بار در موضوع جمعیت، رویکرد مثبتی نداشته است ضمن اینکه همچنان گاهی سیاست‌های ضدجمعیتی را پیش می‌برد!

قاسمی متذکر شد: در کنار دولت، مجلس و سازمان برنامه و بودجه نیز در این رابطه مقصرند؛ متأسفانه در حوزه قانونگذاری نیز در مجلس شاهد یک غفلت غیرقابل توجیه بوده‌ایم! دو مجلس نهم و دهم که موضوع جمعیت را در دستور کار داشتند، متأسفانه به وظیفه خود عمل نکرده و قانونی را در این رابطه تصویب نکردند؛ ما امروز همچنان شاهدیم که "طرح جمعیت و تعالی خانواده" بدون اینکه تصویب شود، در مجلس سرگردان است! از طرفی قوانین لازم نیز تصویب نشده‌اند؛ همزمان قوه مجریه، اجرای سیاست‌های جمعیتی را در دستور کار قرار ندارد و همچنان مصوبات ضدجمعیتی تصویب می‌کند! با اینکه رهبر معظم انقلاب نسبت به این تحولات، اظهار نگرانی می‌کنند، نتیجه این روند مواجهه با شاخص‌های کاهشی است؛ این باعث می‌شود که نتیجه ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت و تاکیدات رهبر معظم انقلاب به ثمر ننشیند.

نویسنده مجموعه "جنگ جهانی جمعیت" متذکر شد: سخنان اخیر مقام معظم رهبری به نوعی گله‌مندی و نارضایتی از دولت و مجلس در حوزه جمعیت بوده است که باید جدی گرفته شود؛ اگر مجلس در ادعای انقلابیگری خودش صادق است، باید فوراً به این عرصه ورود کند و وظیفه قانونی خودش را در مورد قانونگذاری برای فرزندآوری به اجرا درآورد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
    0 0
    نمی شه دولت و مجلس نداشته باشیم همه چی رو بسپریم دست رهبری؟ بابا خسته شدیم دیگه. چپ که رسما پیاده نظام اسراییل هست راست هم که منفعل. برید گورتون رو گم کنید دیگه. بی عرضه ها :/

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس