محمود میر لوحی

یک عضو شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به "تحریم انتخابات" از سوی چپ‌ها تأکید کرد که ما با روند فعلی شورای نگهبان در سال ۱۴۰۰ هم نظام را دچار چالش می‌کنیم!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

علوی‌تبار: شاید از روش‌های غیر قانونی علیه نظام بهره بگیریم!

علیرضا علوی‌تبار، فعال اصلاح‌طلب و از تئوریسین‌های این جریان خاص سیاسی به تازگی در یادداشتی که در سایت مشق نو و با عنوان "رادیکالیسم و تندروی" منتشر شد، نوشت:

"از نظر «روش» مبارزه و فعالیت سیاسی، می‌توان سه روش را از یکدیگر متمایز ساخت: «روش غیرقانونی و خشونت‌آمیز»، «روش قانونی و خشونت‌ پرهیز» و «روش غیرقانونی اما خشونت‌پرهیز». روش‌هایی چون نافرمانی مدنی و اعتصاب در برخی از جوامع غیرقانونی هستند، اما خشونت‌آمیز نیستند. روش مبارزه انقلابی هم غیرقانونی و هم خشونت‌آمیز است. خط قرمز اصلاح‌طلبی خشونت (اقدام علیه افراد و اموال) است. اما اصلاح‌طلبان ممکن است از روش‌های «قانونی» و «غیرقانونی اما خشونت‌پرهیز» بهره بگیرند! "

او می‌افزاید: اما از نظر هدف، برای افراد و جریان‌هایی که خواهان تغییر هستند، می‌توان سه هدف برای تغییر در نظر گرفت: مدیران سیاسی (آنچه در قانون مدیریت خدمات کشوری ایران به عنوان «مقام» شناخته می‌شود)، راهبردها و خط‌مشی‌های عمومی کشور، ساختار نظام سیاسی کشور.

علوی‌تبار گفته است: تلاش برای تغییر هر یک از عناصر پیش‌گفته جریان‌های مختلف را ذیل مخالفان و منتقدان وضع موجود قرار می‌دهد. اصلاح‌طلب می‌تواند از نظر هدف خواهان تغییر در هر یک از آن‌ها باشد. ‌ روشن است که هر چقدر از تغییر مدیران و مقام‌های سیاسی به سوی تغییر ساختارهای سیاسی حرکت کنیم، ژرفای اصلاح و تغییر افزایش می‌یابد. از این رو می‌توان اصلاح‌طلبان را بر حسب سطح و عمق تغییری که دنبال می‌کنند، دسته‌بندی کرد.

این تئوریسین اصلاح‌طلب در ادامه اظهارات خود تأکید می‌کند: همینجا باید افزود که در تحلیل درست برخی از صاحب‌نظران روش‌هایی چون «نافرمانی مدنی» نیز نوعی از اطاعت از قانون را با خود دارند. چون در نافرمانی مدنی ممکن است فرد اقدامی کند که در ظاهر با قانون مغایر باشد اما از پیش خود را آماده ساخته است تا براساس قانون و به دلیل نقض آگاهانه قانون مجازات شود. فرق نافرمانی مدنی با خلافکاری متعارف انگیزه برای اقدام و پذیرش امکان مجازات قانونی پیش از اقدام است.[+]

*شاید در اظهارات علوی‌تبار بهتر مشخص شود که چرا علیرغم دستگیری امثال "نیما زم" اما چند روز پس از این رخداد، پیش‌لرزه فتنه اقتصادی در آبان ۹۸ رخ می‌دهد!

به سخن دیگر اینکه به نظر می‌رسد خواص کشور آنطور که باید منشأ آلودگی‌های ذهنی و پمپاژ خشونت و براندازی در افکار عمومی را رصد نکرده‌اند.

این اظهارات علوی‌تبار مسبوق به سابقه است و او ۳ ماه قبل از آبان ۹۸ نیز همین اظهارات را بر زبان رانده و حتی از لزوم اشغال مراکز حساس نظام در مسالمت کامل! نیز سخن گفته بود. [۱]

در اینجا لازم است که توضیح داده شود ادعای علوی‌تبار مبنی بر نفی خشونت در روش‌های غیر قانونی! و یا نظیر همین حرف در نزد دوست دیرین او یعنی عمادالدین باقی مبنی بر اینکه مردم حق براندازی دارند اما بدون اغتشاش! [۲] تماماً یک بلوف ساده هستند برای سربازگیری خیابانی.

زیرا هر کودکی هم می‌تواند، بفهمد که نفس حضور در خیابان و چنگ زدن به صورت قانون یعنی اغتشاش و خشونت.

بماند که چپ‌ها در این زمینه اشاره‌ای هم به تظاهرات سکوت سال ۸۸ دارند و از این می‌گویند که تظاهرات غیر قانونی مسالمت‌آمیز امکانپذیر است اما باید توضیح داد که همان جمعیت سکوت‌کننده هم اگر توانسته بودند به نقاط حساس نظام برسند یقینا فرمان امثال علوی‌تبار را اجرا می‌کردند و دست به اشغال می‌زدند!

فلذاست که ما با یک تئاتر شوم مواجهیم که هر روز و هر شب در مقابل اذهان و چشم‌های مردم تکرار می‌شود و متأسفانه آنطور که باید نیز مورد روشنگری خواص و رصد امنیتی قرار نمی‌گیرد.

گفتنیست قضاوت درباره اظهارات علوی‌تبار در هر نظام سیاسی دیگری در جهان، "آنارشیسم میلیتاریزه" خواهد بود و گوینده نیز به مثابه ظالم در حق قانون اساسی، مردم و حاکمیت سیاسی معرفی خواهد شد.

علوی‌تبار پیش از این هم در یادداشتی پیرامون نامه سرگشاده موسوی خوئینی‌ها به رهبر انقلاب نوشته بود: در وضعیت بحرانی قرار گرفته‌ایم. این وضعیت ناگوار در کنار «جامعه‌ای آشفته و گسیخته» منجر به وضعیت «ناگوار غیرانقلابی» می‌شود. وضعیتی که از دل آن نه انقلاب، بلکه فروپاشی و استهلاک روزافزون و در بدترین حالت شورش‌ها و درگیری‌های کور، بیرون می‌آید. [۳]

"هدف اصلاحات، حفظ حکومت نیست" هم از دیگر اظهارات هفته‌های اخیر علوی‌تبار است که به نظر می‌رسد برای داغ کردن فضا و فرماندهی در آشوب‌های احتمالی ایراد شده است. [۴]

***

"اسلحه"؛ تنها گزینه‌ای که هسته سخت اصلاحات هنوز درباره آن چیزی نمی‌گوید

"کمیته X" آماده درگیری مسلّحانه

رجال سیاسی تغذیه کننده و شکل‌دهنده مطالبات و آرمان‌ها و یا احیاناً اعتراضات هستند.

با این پیش‌فرض باید دانست که طی هفته‌های اخیر صحبت‌هایی از جانب اعضای هسته سخت اصلاحات مطرح شده است که به شدت جای تأمل دارد.

از عمادالدین باقی که بر "حق براندازی" تأکید کرده تا عباس عبدی که دست به تقدیس خشونت و "راهبندان" زد، علیرضا علوی‌تبار که به الزام اصلاح‌طلبان به روش‌های غیر قانونی برای اصلاح نظام! اشاره دارد، سعید حجاریان که از در پیش بودن آشوب در پساکرونا می‌گوید و برای حامیان نظام خط و نشان می‌کشد، موسوی خوئینی‌ها که به رهبر انقلاب نامه سرگشاده می‌نویسد و ایشان را مقصّر اوضاع معرفی می‌کند و محمدرضا تاجیک که می‌گوید انقلاب باید از مسیر رفته بازگردد! [۵]

و البته جالب است که این افراد همان‌ها هستند که می‌گفتند "ما تضمین روحانی هستیم"!

*  کسی اگر با عقل محض و بدون هیچ سابقه ذهنی به چنین مواضعی بنگرد؛ یقینا گواهی خواهد داد که مشغول تماشای فرایندهای یک "اتفاق فرماندهی فتنه" است!

با فرماندهانی نه فرتوت و کتاب به دست و برنشسته بر صندلی‌های راحتی که با مردانی قطار فشنگ بسته و آموزش دیده که درهای مهماتخانه‌ها را نیز به روی سمپات‌های سیاسی خویش باز کرده‌اند و به هر زبانی غیر از "زبان اصلی" مشغول اشاره به آنها برای اسلحه‌گیری و عزیمت به سمت نبرد خیابانی هستند.

البته از سال‌ها قبل از دیماه ۹۶ و از همان زمانی که حجاریان بدون هیچ دلیل و سند و عقلانیتی تلاش کرد اثر ۳۰ درصدی تحریم‌ها را ۱۰۰ درصدی جلوه دهد! درباره مفهومی به نام "فتنه اقتصادی" هشدار دادیم...

هشداری که اگر دیماه ۹۶ و آبان ۹۸ با ده‌ها کشته رخ نمی‌دادند شاید هنوز هم فرضی از سر بدبینی تصور می‌شود! اما حالا دیگر به لحاظ عقلانی چنین امکانی نیست و دوست و دشمن اذعان دارند که عده‌ای به دنبال آشوب خیابانی و تقلا برای سوریه شدن ایران هستند.

اکنون راه چاره چیست!؟

از یکسو مشکلات اقتصادی به حق مردم که دولت منتخب همین فرماندهان ذکر شده در بالا به رأی مردم تحمیل کرد و از یک سو خطر سوریه شدن ایران و بروز فتنه در قامت کامل...

صد البته داروی این بیماری شوم یک داروی ترکیبی با عناصری خاص است و در یک مطلب رسانه‌ای نمی‌توان تمام آنها را به تفصیل شرح داد.

عناصری مثل لزوم دیالوگ صدا و سیما با مردم درباره فتنه اقتصادی، توجیه نیروهای امنیتی کشور در قبال مشکلات اقتصادی، ورود جنبش دانشجویی به عرصه بیان واقعیت‌های اقتصادی ایران و جهان، تفسیر تاریخ در نزد مردم و واکاوی نتیجه رخدادهایی مثل انقلاب اقتصادی اوکراین، رسوا سازی برخورداران اقتصادی که از فلاکت دم می‌زنند، بیان مثبتات اقتصادی کشور، نظارت قوه قضائیه بر قیمت‌ها، تضمین قیمتی کالاهای سبد خانوار از سوی دولت و...

غیر از این مقولات اما رکن اصلی نوشداروی اشاره شده چیزی جز "روشنگری خواص" و البته تأملات امنیتی خاص نیست.

روشنگری خواص به این معنی که باید در پاسخ به مشکلات به حق مردم تأکید کرد که راه حل همیشگی مشکلات از مسیر "صندوق رأی" می‌گذرد. (اگرچه دولت فعلی که خود مسبب‌الاسباب تمام مشکلات فعلی است در کنار مجلس و قوه قضائیه نیز هریک وظایفی دارند.)

در بحث تأملات امنیتی هم به هر حال باید مثلا به این سؤالات فکر کنیم که چرا قیمت بنزین یک‌شبه و بدون اطلاع هیچکس گران شد!؟ چرا بعد از دستگیری نیما زم شاهد آبان ۹۸ بودیم، چرا یک دستگاه امنیتی ما باید در صبح شنبه آغاز "فتنه اقتصادی آبان ۹۸" نامه سرگشاده بیعت با رهبری بنویسد، چرا کسی که در ستاد فتنه ۸۸ بوده، در ستاد تصمیم خلق‌الساعه برای بنزین هم بوده و اکنون هم اصرار دارد که حکایت آبان ۹۸ همچنان باقیست! و چرا هیچکس پاسخ حرف‌هایی مثل "حق براندازی" و یا "جز با اعتراض خیابانی و راهبندان به هدفمان نمی‌رسیم! "[۶] را نمی‌دهد و این ریشه را نمی‌خشکاند!؟

**  "کمیته ایکس به ستاد تصمیم گیری اصلاح طلبان اطلاق میشود. سعید حجاریان از این ستاد با عنوان هسته سخت نیز یاد کرده است. "

***

در سال ۱۴۰۰ نظام را دچار چالش می‌کنیم!

محمود میرلوحی، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در یادداشتی در شماره پنجشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی با اشاره به فرایند تصمیم شریرانه اصلاح‌طلبان برای تحریم انتخابات مجلس یازدهم -که با هدف مشروعیت‌زدایی از نظام اسلامی صورت گرفت- نوشته است: اگر این موضوع در ۱۴۰۰ هم نمود پیدا کند، و شورای نگهبان با همین سبک و سیاق خود ادامه دهد، در انتخابات پیش‌رو شرایط دیگری رخ خواهد داد. جریان اصلاحات اعلام کرده است که در انتخابات ۱۴۰۰ با کاندیداهای اصلی خود به میدان خواهند آمد و به صراحت اعلام کرده‌اند که روش سال‌های ۹۲ و حتی ۹۴ را دیگر به کار نخواهند برد. دلیل این نوع اعلام مواضع از سوی جریان اصلاحات باید گفت که روشن است که چرا تصمیم به اتخاذ این رویکرد گرفته‌اند، زیرا جریانات اصلاحات و طرفداران این جریان با تماس‌های که با اصلاح‌طلبان داشته‌اند گفته‌اند که با سبک گذشته رای نخواهند دادند.

او می‌افزاید:

"با این تفاسیر در سال ۱۴۰۰ دو گزینه پیش روی سپهر سیاسی کشور خواهد بود؛ گزینه اول این است که اگر شورای نگهبان با همان روش سابق ادامه دهد، چالش‌های اصلاح‌طلبان کماکان باقی می‌ماند. و گزینه دوم عملکرد شورای نگهبان است، که می‌تواند رویکردی جدید را پیش بگیرد تا به مشارکت حداکثری کمک شایانی کند. اگر روندها مثبت و سازنده پیش برود اصلاح‌طلبان هم می‌توانند نقش پررنگی در ترغیب مردم پای صندوق‌های رای ایفا کنند."[۷]

*این تهدید علنی نظام اسلامی به ادامه اخلالگری و خرابکاری در فرایند مردمسالاری دینی از آنروست که متأسفانه پروژه خطرناک اصلاح‌طلبان در "تحریم خاموش انتخابات مجلس یازدهم" از قبل و بعد از انتخابات، آنطور که باید مورد رصد و تدقیق قرار نگرفت.

و از همین رو با عاملان آن برخورد مناسب صورت نگرفت و اکنون نیز شاهد این تهدیدات آشکار هستیم...

بایستی اشاره کرد که هم‌اکنون دست نظام اسلامی برای برخورد امنیتی با جرم امنیتی "تحریم انتخابات" کاملا باز است زیرا یک جریان خارج شده از فرایند مردمسالاری نمی‌تواند هیچ داعیه‌ای مبنی بر مذمت این برخورد داشته باشد.

و از طرفی اگر چنین برخوردی صورت نگیرد و عاملان کاهش مشارکت کسانی از مردم در انتخابات، آنطور که باید و شاید تأدیب نشوند و مورد ملامت افکار عمومی قرار نگیرند؛ بسا که تهدیدات امثال میرلوحی در انتخابات سال ۱۴۰۰ نیز تکرار شود و اصلاح‌طلبان چالش‌های خود علیه نظام و مردم را تکرار کنند. زیرا بدیهیست که شورای محترم نگهبان نیز نباید از موضع عقلانی خود کوتاه بیاید و عناصر مسئله‌دار اصلاح‌طلب را احراز صلاحیت کند.

میرلوحی قبل از این هم در اظهاراتی، ‌ تحریم انتخابات مجلس یازده از سوی اصلاح‌طلبان را پیغامی به شورای نگهبان معرفی کرد که می‌گوید ما به تصمیم شورای نگهبان تمکین نمی‌کنیم. [۸]

***

1_ mshrgh.ir/979440

2_ mshrgh.ir/1093380

3_ mshrgh.ir/1091623

4_ mshrgh.ir/1087092

5_ mshrgh.ir/1093773

6_ mshrgh.ir/1083718

7_http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/292621

8_mshrgh.ir/1080492

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 74
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 22
 • سید IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  98 17
  اصلاح طلبان تهوع آور تا کنون از منظر خودشان در روش مبارزه و فعالبیت به ظاهر سیاسی، از یک روش چهارم فقط استفاده کرده اند و آن روش غیرقانونی و خشونت آمیز بوده است که در سال های 78 و 88 و 96 و 98 آن را به کار برده اند! در کدام یک از این فتنه ها قانون و یا خشونت پرهیزی وجود داشته است؟! جلو قاضی و معلّق بازی؟!؟!؟!
  • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   68 17
   ای کاش واقعا افسادیون و طرفداراشون اسلحه بدست بگیرن تا یک بار برا همیشه تکلیف این جماعت روشن بشه چه سگ کشی انجام بدیم
  • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   52 25
   برخی افراد مثل امین حیایی و سایر کسانی که فیلمهایی در حمایت از نظام ساخته اند الان وحشت دارند از فردای سقوط نظام که بالای درختها دار زده خواهند شد. لهذا هر کاری بتوانند می کنند تا در این روزها خود را همفکر و همراه براندازان نشان دادند تا حداقل بعد از سقوط نظام زنده بمانند. همه می دانیم و می دانید فردایی که نظام نباشد همینها که هشتگ اعدام نکنید راه انداخته اند ایران را تبدیل به بزرگترین کشتارگاه روحانیون و بسیجی ها و مسلمانان مسجدی و هیاتی در تاریخ خواهند کرد جوری که اندلس در مقابل آن بی اهمیت باشد.
  • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   28 15
   مثلا نامزدهای اصلیتون کیه خانم مرکل که نیست. شاخاتون کسانی مثل خاتمی(سید خندان) و یا عارف سکون و یا جهانگیری دلار پخش کنه، اینا ب یقین رای نمیارن وضایع میشن فقط مرد باشد نگید آرای مردم روستایی و شهرستان با سلبریت‌ها یکی نیشت .
  • قریشی IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   32 12
   در پاسخ به ۰۹:۴۶ : اولا قضیه سقوط نظام مبحثی تخیلی ودست نیافتنی برای دشمنان نظام بوده و از ابتدای انقلاب تا انتهای قیامت همین خواسته را باید صرفا در رویاهایشان ببینند . خیلی از سیاستمداران غربی و صهیونیستی نقشه ها کشیدند و هزینه ها کردند ولی عمرشان کفاف نداد همچنانکه عمر سایر فتنه گران هم کفاف نخواهد داد . دوما امثال کسانیکه نام بردید دلقک های بی هویتی هستند که توسط عروسک گردانان پشت صحنه اصلاح طلبان جان می گیرند اصل مطلب اصلاح طلبانی هستند که دایره گردان و نقش اول هجمه صهیونیستها در داخل کشور هستند .
  • به قریشی IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   18 15
   امام خمینی فرمود خدا با ما عقد اخوت ندارد. آیا واقعا باورت شده روحانی حاضر باشد بی درد سر مسوولیت را به رییس جمهور بعدی تحویل دهد؟ نمی بینی کشور الان واقعا دیگ زودپز است و آستانه انفحار قطعی است؟اینها سالها برای اینکه به این نقطه برسد برنامه ریزی کردند. سی سال بعد از سقوط نظام سندها فاش خواهد شد از اینکه کدام مسوولان به غربیها قول داده بودند اقتصاد را نابود کنند. و البته آن رز اگر کسی از پاسدار سپاه زنده مانده باشد، در خاطرات خود خواهد نوشت که اگر آن روز کودتا کرده بودیم ایران تجزیه نشده بود.
  • عبدالله مومن IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   0 2
   جمهوری اسلامی ایران. قسم جلاله خورده است که تا آخرین نفر از مخالفین خود را به جکوزی جهنم نفرستد. دست از کار و تلاش خود برندارد. چخخخخخخ
  • سرباز وطن IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   2 0
   کافی است دست به اقدامی بزنند تا اینبار اصلاح طلبان را با دستانمان به قعر زباله دان تاریخ بیندازیم
 • هادی.م IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  41 63
  وضع مملکت و نظام به گونه ای است که برای بقا مجبورید دست به دامن همین علوی تبارها و تاجزاده ها و عماد الدیق باقی ها شوید! این خط و این نشان.
  • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   49 7
   08:02 ممکن هم هست که جواب این کارهای غیر قانونی اینها رو غیر قانونی بدن و یدفعه بریزن همه رو قلع و قمع کنن تا یکبار و برای همیشه ملت و نظام از دستشون خلاص بشه، این خط و این نشون!!!!
  • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   55 12
   بقای این نظام به فرموده بزرگان اهل معرفت تضمین شده است، هرگونه بالا و پایین شدن زمانه، امتحانی است برای من و شما، چه به آن معتقد باشیم یا نباشیم!
  • بچه محل نادرشاه افشار IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   25 6
   تصور کنید چنین رزم نامه ای در آمریکا آلمان انگلیس و فرانسه توسط یک سیاستمدار و حزبش بیان شود . آیا اجازه ادامه فعالیت سیاسی به آنها داده می شود ؟ سالها پیش یک نماینده مجلس آلمان فقط به دلیل حمایت از ایران در سخنانش برای همیشه از هر گونه فعالیت سیاسی و اجتماعی و ... در آلمان محروم شد . این آقایان چرا در ایران احساس امنیت می کنند ؟ چه کسانی و در چه جاهایی از آنها حمایت می کنند ؟ ایا چتر حفاظتی امنیتی بر سر آنها حقیقت دارد ؟
  • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   5 6
   حرف مفت کنتور نمیندازه
 • قریشی IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  60 5
  اصلاح طلبان یک ارتش سازمان یافته صهیونیستی هستند که از سوی غرب در بدنه دولت بارگذاری شده اند تا آنچه بمب و موشک نتوانست با نظام و ملت انقلاب بکند اینها با ضربات اقتصادی ایجاد نمایند .
 • قریشی IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  50 7
  یکی از روشهای مقابله با این فتنه در حال سازماندهی افشاگری فتنه اقتصادی شکل داده شده از سوی این فتنه گران در رسانه ها علی الخصوص صدا و سیماست
  • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   25 6
   08:09 به نظر من بهترین راه اینه که سه تا جوون خوش تیپ بفرستین سه چهار تا ازین امثال علوی تبارها رو سربه نیست کنن و خونشونو آتیش بزنن و... بعدشم حالا که مد شده یه هشتگ #اعدام نکنید بزنین تمام سلبریدی ها و رئیسشون ترامپ هم حمایت میکنن موضوع از پایه حل میشه!!!! خخخخخخ
 • رضا IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  45 6
  شورای نگهبان حق ندارد مانند دوره های گذشته عمل کند، شورای نگهبان باید این طیف خائن وطن فروش سرباز آمریکا و اسرایئل را رد صلاحیت نماید. هر زمانی در موقعیت انتخاب شدن قرار گرفتند معیشت مردم و استقلال سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... کشور را دچار آسیب جدی نمودند. این ها شبکه نفوذ هستند، وطن فروشی شغل این ها است، برای یک بار هم که شده این غده سرطانی بدخیم باید از پیکر نظام جدا گردد.
 • SE ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  22 4
  اوباش را به رگبار باید بست
  • IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   0 1
   خودت
 • ايراني IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  55 4
  خب چطور اينها انقدر راحت تهديد ميكنند كه چنين و چنان ميكنيم و كسي هم نيست كه به اين تهديدات برسه آيا اين تهديد كردنها و اين صحبتها جرم تلقي نميشه؟ اگه مردم عادي اينطور صحبت كنند چطور، جرم هست؟ آيا اين افراد نبايد بازداشت و ازشان توضيح خواست؟ آيا كشور و نيروهاي امنيتي نبايد انقدر قدرتمند باشند كه كسي جرات نكنه از مملكت بخوره و جمع كنه و ملت و كشور رو هم تهديد نكنه؟ آيا ما هم ميتونيم بعضي از مسئولين دزد و حيف نون رو فقط تهديد كنيم؟ --بالاخره اين تهديدها جرم هستند يا نيستند؟
 • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  38 9
  تو غلط میکنی نظام رو دچار چالش کنی مردیکه دیو... کلفت تر از تو نتونستن
 • علیرضا IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  51 6
  به عنوان یه جوون بیکار بدهکار با سی سال سن مجرد ک به علت فقر مالی توانایی ازدواج ندارم تا اخرین قطره خون با دشمن فتنه میجنگم و ایستادگی میکنم چون باور دارم اگر بیست درصد مشکلات کشورم بخاطر تحریمه هشتاد درصدش بخاطر فتن گران اصلاح طلبها و فرزندانشان و زیر سر کسانی مثل روحانی و امسالشان هست و سلام ما اماده ایم برای دفاع ازانقلاب شما هم از لانه موشهایتان به بیرون بیایید
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  40 2
  اینا توی عمل بی قانونن حالا اظهارشم میکنن عجب دنیائی شده ، پیش بسوی آخرالزمان !
 • احمد IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  22 2
  آقای محمود میر لوحی فعال به اصطلاح اصلاح طلب یعنی در حقیقت اخلال طلب تو تا انتخابات ۱۴۰۰ از وضع جسمی که داری مردنی هستی
 • ناشناس IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  21 2
  این وطن فروشی علنی است و یه مشت آدم های نئولیبرال که از خون و فکر مردم ما ارتزاق می کنند و هیچوقت به فکر توده فقیر مردم نبوده و نیستند از کارنامه دولت هایی که سکاندارش بودند مشخص است
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  23 0
  جالب اگر نگاه فیش حقوقش بکنی که از دولت حقوق میگیره بیشتر خندت میگیره نجومی بگیر که خواهان سقوط نطامند مثل تاجزاده تو زندان بود واز نظام حقوقی نجومی میگرفت مثل همین ها که سرکارند ولی ادای اپوزسیون در می آورند ادم مانده چی بگه
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  12 1
  بزرگترین دشمن آرامش مردم دولت‌ بنفش حسن روحانی هستش حمایت از د لت یعنی نابودی تمامیت ارضی و حماقت محض
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  14 0
  تف به تو بی غیرت
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  14 0
  یکی از دلایل عدم حضور سیاسی مدعیان اصلاحات در فرایند انتخابات 98، عدم تحقق پیش‌بینی‌های آنها از تداوم آشوب آبان بود. چرا که یقین داشتند که این آشوب پتانسیل بحران زایی فراتر از بحران های 78و 88 خواهد داشت و کار را تمام شده فرض می‌کردند
 • رضا IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  14 0
  نمی دونم چرا هیچ شخص و نهادی باین دشمنان ملت برخورد نمیکنه که علنا هرکاری میخوان انجام میدن هرجای دیگه دنیا که بود باباشونو میاوردن جلو چشماشون ولی اینجا هر جنایتی میخوان انجام میدن
 • سید IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  12 1
  پشت یک ژیان نوشته بود:الان که هر کی،هرکیه، من هم زانتیام
 • حمید IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  9 0
  غربگداها معضلات بیشماری برای مردم ایران خلق کردند که برخی از رسانه ها واهل هنر را برای نفوذ در افکار عمومی از شان منزلتان آنان استفاده وبه اهداف سوءشان برسند که نوعی ادقاء فرهنگی را ترویج کنند ولی در بعد اجتماعی ما نباید کاستی هایمان را با این مطالب سرپوش گذاشته وبعد اجتماعی وجود قضات بی سواد بعضا فاسد ومغرض را نادیده بگیریم همانجوری که در راس قوه قضائیه شاهد تغییرات مهمی هستیم باید در درون آن هم تحولاتی ایجاد شود تا واقعا از احکام ابتدائیمان بر خودار باشیم .
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  17 0
  حالا که اینها برای حمله به خیمه ولایت فقیه آماده شده اند و میخواهند نقش گروه خط شکن جبهه صهیونیزم را داشته باشند دیگر مماشات با اینها چه معنی دارد . چرا دستگاه محترم قضایی به جای برخورد قاطع با این شبکه گانگستری و گشودن پرونده های ضد امنیتی آنها که شهید لاجوردی جان خود را در راه تبیین آن گذاشت، پرونده اعدام چند تروریست دسته چندم را در اولویت قرار داده است؟
 • علی IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  15 1
  بعد از به لجن کشیدن کشور توسط دولت مورد حمایت لطلاح طلبان ، این دفعه اطلاح طلبان بی شرف دست از پا خطا کنند بعد از حذف از صحنه سیاسی کشور برای همیشه از صفحه هستی محو خواهند شد صیر امت حزب الله به سر آمده است
 • FR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  11 0
  وقتی امید به تغییر ناامید شد جای خالی گروه هایی مثل فداییان اسلام احساس می شه! خدایا ریشه ظلم رو بکن
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  9 11
  این که فکر کنیم اصلاح طلبان و اصولگراها در نگاه به مردم و مشکلات مردم ، متفاوت هستن اشتباهی بزرگ است
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   5 1
   مردم اصلا فرقشان را نمی دانند. البته فرق احمدی نژاد را با هر دو گروه را می انند. ای کاش احمدی نژاد لجبازی نمی کرد و از آن دنده نمی افتاد.
  • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   6 0
   حماقت و ندیدن تفاوتها؛ اشتباه بزرگتریست.
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  6 0
  اين جنابان اگر كسى درداخل دنبالشان بود دوستانشان درخارج درب كاخ سفيد وكنگره امريكا ازپاشنه درنمى اوردند كه بجاى انها وارد فاز براندازى نظام شود وقتى فاصله زياد باشد قدرت تشخيص باچشم غير مصلح ممكن نيست شما چهل سال است جلو امده ايد وباكم شدن فاصله مردم دقيقا شمارا شناخته اند واز اطراف تنها برچم شما وشعار حولش كه بندگى امريكا است كنار رفته اندو حول افرادى كه پرچم استقلال وخودكفايى دردست دارنددرانتخابات پيش رو جمع خواهند شد وشما كسى براى اجراى خواسته هاى خود نداريد
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  8 0
  باید ریشه ها رو قطع کرد ، کسانی که مردم ساده رو به سمت نا آرامی واغتشاش سوق میدن ، باید کسانی رو که در حصر نگه داشتن اعدام میکردن تا دوباره طغیان نکنند ، باید دانه درشت ها رو اعدام کنند موسوی ، کروبی ، تاجزاده ، علوی تبار ، خوئینی ها و......
 • بچه محل نادرشاه افشار IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  7 0
  چشم دستگاه های امنیتی غیر موازی روشن !!! خوشم باشه دیگه چی ؟!
 • بیسیمچی IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  10 0
  در بی بصیرتی اصلاحات همین بس که در این فشار ناجوانمردانه استکبار به ایران اسلامی، همسو و همسخن دشمن بر پیکر بی رمق کشور خود تازیانه ی آشوب و بلوا می زند. غافل از اینکه تا مکتب حسین علیه السلام هست، ما فرزندان عاشورا با خون خود از نظام و ارزش هایش دفاع می کنیم. زهی خیال باطل اگر تصور می کنید از خون سلیمانی و سلیمانی ها خواهیم گذشت. ما این سوی خاکریز سلاح بر دست ایستاده ایم. مرد اگر هستید از تاریکخانه های تزویر و نفاق بیرون بیایید تا ضربه های حیدری رو بر فرق سرتان فرود آوریم
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  12 0
  چه غلطهای اضافی اندازه وزنتون حرف بزنید لاشخورها .
 • آکرونیا IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  14 0
  از نظر این جماعت اصلاح نظام یعنی اینکه کشورو دو دستی تقدیم آمریکا کنیم و عملا به قبل انقلاب برگردیم
  • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   1 0
   روحت شاد
 • علی IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  8 0
  مملکت باید انقدر بی صاحب باشد که این پدر سوخته ها و خائنین هر کاری دوست دارند انجام دهند
 • مجید IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  8 0
  هیچ غلطی نمی توانند بکنند گند تر از شما غلطی نتوانستند بکنند
  • IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   5 0
   اون که گنده شون بود غرق شد. اینا که پخشون کنی گرخیدن :/
 • حقیقت گو IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  5 0
  باسلام - مگر ملت مرده باشد که امثال علوی تبار و حتی بزرگانشان بخواهند مشکلاتی برای این کشور و مردم ایجاد کنند .دیگر آن زمان مرده که امثال شماها هرکاری که خواستید کردید .
 • محسن IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  4 1
  به قول رهبری شما غلط میکنید افساد طلبهای غربزده
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  1 0
  با سلام بنظر می رسد رفتار طیف موسوم به اصلاح طلبی یک " اخاذی " سیاسی است. این جریان از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی انقلاب و اسلام را به گروگان خود در آوردند و با پذیرش مدرنیته عملا در برابر انقلاب صف بندی کردند. هم اکنون راه از بیراهه کاملا بازشناسی شده است و ملت در أستانه انتخاب های عقلانی و شایسته هستند. جریان غرب زده بایستی از اریکه قدرت کنار گذاشه شود. از استقلال سباسی بعنوان یک دستاورد مقدس صیانت شود. اسلام بعنوان یک مجموعه جهانی در همه سطوح اتخاذ تصمیم نماید. قرارداد با چین که معبذی برای تحول در نطام استبدای ببن الملل است به امضا برسد و تجربه مجلس یازدهم با همان دید امام امت ادامه و نهادبنه شود. وعده نصرت الهی نزدیک است.
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  3 1
  هزار بار گفتم با مردم یک برجام امضا کنید...همزمان این شیاطین چسبیده به نظام را نیست و نابود کنید...!!
 • مهدب IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  2 1
  دلیل ترس و اضطراب اصلاح طلبان از قانون چیه؟ چرا اینهمه از اجرای قانون انتخابات که طراحان اصلیش در دهه ۶۰ اتفاقا خود تندروشون بودن چیه؟
 • پ IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  1 1
  شورای نگهبان تو سال 1400 هم همیجوری هست چون نصف بیشتر رای روحانی میره برای کاندیدای رقیب
 • جلال میاندوآب IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  2 0
  خیلی بی عرضه هستید ۲۴ دولت دست شما بود بد بختمان کردید
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  1 0
  خدا XوY را لعنت ونابود کند.!!!
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  4 0
  کمیتهX کودخورده!
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  4 1
  مسخره است. شخص مشخص، زر علنی، یکی نیست بزنه تو دهنش ؟! اونوقت که میگن هر کی هر کیه همینه دیگه!
 • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  5 2
  ما انقلابی ها مگر مرده باشیم که رهبرمان را تنها بگذاریم و اجازه غلط اضافی به شما بدهیم!! فکر نکنم جز حرام لقمه ها به دنبال ضربه زدن به کشور و ملت باشند!؟
 • US ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  4 2
  اصلأ اصطلاح طلبان نای راه رفتن ندارند چه برسد به خشونت
 • طاهره ت صالح IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  3 1
  این مردک عملا جامعه رابه اغتشاش دعوت کرده، جان وناموس ومال مردم به خطر خواهدافتاد، چرادستگیر و محاکمه نمی‌شود؟!!!!
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  1 0
  ان شاء الله بزودی اصلاح طلبان منافق و خائن رو به سزای اعمال شون خواهیم رساند
 • محمد IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  4 0
  جامعه مد نظر اصلاحات به مراتب بدتر از جامعه دیکتاتوری و لیبرالی غرب هست اهمیت انسان در این حد هست در این جامعه که به چشم کالای مورد نیاز جهت تامین خواسته ها و برآورد ها استفاده میشه والله غربی ها تا این حد پلید نیستند با مردم ما اینا ایده پرداز تحریم صهیونیست ها و امریکا و انگلیس هستند در مقابل پیشرفت‌های ما
 • IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  2 0
  ...همیشه ضد نظام بوده و هستن باید با مشت آهنین باهاشون برخورد بشه!
 • رهگذر IR ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  1 0
  سلام . این فرومایگان بی وطن به اصطلاح اصلاح طلب که این مطالب را عنوان میکنند خوب است کمی به عقب برگشته و تاریخ را مرور کنند . جریاناتی داخلی و خارجی به مراتب بسیار قویتر و مجهز تر از ایشان در بعد از انقلاب تاکنون نتوانستند غلطی بکنند این بی مایگان زبون که جای خود دارند. جوانان فهیم و دشمن شناس ، مردم غیرتمند خادم و خائن شناس کشورمان، همان انسانهای شریفی که آنگونه خادم خویش سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را شناخته و بصورت خودجوش آنچنان استقبال تاریخی از پیکر مطهر آن عزیز را بعمل آوردند ، اجازه عرض اندام به این کوتوله ها و خائنین به ملت و وطن را نخواهند داد و بساط ایشان را به یکباره جمع کرده و به پارس های گاه و بیگاه آنان خاتمه می دهند.
 • IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
  1 0
  تمام این فتنه جدید - اعدام نکنید- اخیر پوششی هست که بعد از آشکار شدن کثافات اقتصادی اصلاح تهوع ها راه افتاده . لطفا تحقیق و بررسی کنید کیا ذینفع اوضاع بهم ریخته میشن! .
 • IR ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
  0 0
  باعرض معذرت ازجناب مشرق وعزیزان-تف به غیرت نداشته ی افساد طلبان ،فتنه طلبان،که .؟؟؟ ندارندوبی.؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۰۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
  0 0
  اما این بار اگر اعتراصی هم باشد به سمت ویلاها و مناطق مرفه نشین شماست.
 • BE ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
  0 0
  حکایت شیری که میغرید و در عین حال ب
 • US ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
  0 2
  نظام متعلق به قرن 19 میلادی و ماقبله امروز همه چیز از معبر مردمسالاری و جمهوریت گذر میکنه
 • IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  1 0
  فکر نمی کنم در کشور های امثال سوریه قبل از جنگ داخلی این قدر آتش کینه و دشمنی و دو دستگی واین قدر انگیزه برای آشوب درست شده باشد .باید توجه کنیم آتش که پا بگرید خشک وتر ندارد همه را می سوزاند ،اینو در رابطه با سوریه ،عراق ولیبی دیده ایم ،تازه از بیرون تمام همسایه های ما دندان تیز کرد ه اند که پاره ای از کشورمان را به دندان بکشند وایرانیان را بار دیگر به بردگی ببرند وچنان خفتی برملت ایران تحمیل کنند که آن طرفش نا پیدا باشد و هر کس جان سالم به در ببرد روزی هزار بار آرزوی مرگ کند اگر به دنبال اعتلای ایران هستیم باید بر خواسته های منطقی پا فشاری کنیم واز هر گونه جدل پرهیز کنیم
 • IR ۰۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  0 0
  یارو رو تو ده راه نمیدادند ، سراغ خونه کدخدا رو میگرفت . شده حکایت این روزهای این قماش لا ابالی و بی غیرت . آخه مرده شور تو که میدونی دیگه عمرا ملت دروغ و دونگاتون رو باور هم نمیکنند ، چه برسه بخوان به شما جماعت غربگدا رأی بدهند ، باز با کمال گستاخی داری تهدید میکنی ؟ یعنی سیستم امنیتی مملکت انقدر ضعیفه که امثال شما درپیت ها رو نتونه جمع کنه ؟
 • علی کوثری IR ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  0 0
  واقعا نمی دانید که کمیتهx نام تشکیلاتی ساختمان مرکز فرماندهی سیا موساد و منافقین نئو لیبرال صهیونیسم همان ساختمان قی طریه بوده که هم ره گیری ها با آن‌جا خام میشود ، مصلحت اندیشی تا کجا و به چه قیمتی ؟! مصاحبه فایزه با ثابتی گویای جمع آل زبیر و نهروانیان آنجا مستقرند، مگر .....
 • حسینی IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  0 0
  و مکروا و مکر الله والله خیر الماکرین خوئینی های بدبخت علوی تبار بدبخت حجاریان بیچاره و تمام اعوان و انصارتون بدانید شماها هیچ عددی نیستید و با این کارها روز به روز بیشتر به جهنم نزدیک می شوید و برای همیشه به زباله دان تاریخ پرت خواهید شد نفرین برشما

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس