آخوندی

وزیر مستعفی و بی‌کفایت راه و شهرسازی که 6 برابر شدن قیمت مسکن را به یادگار گذاشت، همچنان سرگرم نظریه‌پردازی در نشریات اجاره‌ای و زنجیره‌ای است.

به گزارش مشرق، کیهان در ویژه های خود نوشت:

عباس آخوندی به روزنامه شرق گفته است: ما دچار بحران هویت، سیاست‌ورزی، رواداری و مبادله آزاد هستیم... وقتی من می‌گویم هویت ما بر مبنای رواداری در سیاست داخلی است و مبادله حداکثری با کمترین مانع با همه جهان است، به این معنی است که نقشی که ما می‌پذیریم نباید منجر به حذف نقش دیگران شود و مسئولیتی که ما می‌پذیریم نباید در مزاحمت برای دیگران قرار گیرد. مسئولیت ما حذف دیگری نیست. یک زمانی ما مرکز مبادلات چهار سوی جهان در جاده ابریشم بودیم، نه تنها برای مبادلات مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مانعی ایجاد نمی‌کردیم، بلکه موثر نیز بوده‌ایم تا این مبادلات تسریع و تسهیل شوند. الان سیاست رایج چیست؟ عدم پذیرش نقش‌بری دیگری و ایجاد انواع هزینه‌های مختلف برای هرگونه مبادله؛ مبادلات فرهنگی هزینه دارد، مبادلات سیاسی هزینه دارد، مبادلات اقتصادی هزینه دارد، مبادلات اجتماعی هزینه دارد و... حال سوال شما این است که چرا این اتفاق‌ها رخ می‌دهند؟ به نظر من، برمی‌گردد به اختلال در هویت ایرانی. چون در اختلال هویت، اطمینان و اعتماد به نفس را از ایرانی گرفته است.

وی در پاسخ این سوال که «این وضعیت از چه زمانی پیش آمده؛ این بحران هویت پیش از انقلاب هم وجود داشته است؟»، گفت: خیر، این یک روند تاریخی است؛ یعنی پیش از انقلاب هم دچار بحران هویت بودیم که منجر به انقلاب شد. اگر پیش از انقلاب بحران هویت  نبود، دلیلی برای وقوع انقلاب وجود نداشت. ولی مشکل این است که بعد از انقلاب، در این 40 سال، نه تنها بحران هویت مرتفع نشد که بر آن افزوده شد.

آخوندی درباره مبادلات و سیاست خارجی می‌گوید: مبنا بر بی‌اعتمادی است و در عین بی‌اعتمادی، ارتباط داریم. من در پی ساده‌انگاری نیستم. ولی با تئوری توطئه هم نمی‌توان با هیچ‌کس ارتباط برقرار کرد. ما با این اختلال هویتی که درگیر شده‌ایم، اساسا نمی‌دانیم با کجای جهان همکاری کنیم، اساسا با این نگاهی که ما به جهان داریم، امکان اینکه عضو هیچ همکاری منطقه‌ای بشویم برایمان مقدور نیست!

وی که در دولت هاشمی نیز وزیر مسکن و شهرسازی بوده، می‌گوید: نتیجه عدم بهره‌گیری از این رویکردها در رواداری و آزادی مبادله چه می‌شود؟ قیمت‌های متصاعد روزانه ناشی از تورم در کشور را ملاحظه می‌کنید که بی‌سابقه است، چون تجارت و مبادله با جهان متوقف شده است. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی منفی است. در برابر، به‌دلیل کمبود منابع، عمده‌ترین امکان دولت چاپ و تزریق پول است. برای حل این معضل باید مسئله مبادلات با جهان را حل کنیم، تجارت با دنیا را حل کنیم، موضوع FATF و برجام را حل کنیم. شما می‌گویید که ما چهارراه مبادلات جهانی هستیم اما چهارراه را بسته‌اید و انتظار دارید معضل ترافیکی به وجود نیاید؟ و راه‌های فرعی فعال نشود؟

این سخنان از موضع منتقد و کارشناس در حالی است که عباس آخوندی در طول 42 سال گذشته به استثنای چندسال، همواره در جایگاه‌های مدیریتی (معاون سیاسی وزیر کشور، رئیس بنیاد مسکن، قائم‌مقام صداوسیما و وزیر) فعالیت داشته و در واقع باید پاسخگوی کارنامه‌اش باشد.

او در ماجرای برجام نیز با نمایش خرید صدها فروند هواپیما از آمریکا و اروپا در آستانه انتخابات مجلس دهم، بر سر مردم کلاه گذاشت و چنین القا کرد که گشایش‌های اقتصادی عجیب و غریب اتفاق افتاده، اما پس از برگزاری موفق انتخابات(!) همه آن قراردادهای بی‌چفت و بست، توسط طرف غربی زیر پا گذاشته شد و عجیب اینکه در هیچ یک از قراردادها امکان کمترین شکایت و مطالبه خسارت پیش‌بینی نشده بود.

به عبارت دیگر امثال آقای آخوندی به جای دم زدن از رواداری و مبادله با جهان باید بگویند که چرا در ازای واگذاری انبوه امتیازات در برجام، وقتی مشتی وعده فریبنده را که برای انتخابات نیاز داشتند، از غربی‌ها به قیمت گزاف خریدند و برای مردم فاکتور کردند. رواداری، از واگذاری امتیازهای هسته‌ای و چشم‌پوشی از حقوق ملی بالاتر؟!

سوم اینکه اگر آقای آخوندی مدل سیاسی و معرفتی پس از انقلاب اسلامی را قبول نداشته - که رکن آن دست رد زدن به سینه مستکبران است- برای چه چند دهه بدون کمترین صلاحیت فنی، پست‌های مهم را قبول کرده و حقوق و مزایای آن را گرفته است؟ یا این سوال مهم که او در آغاز انقلاب چه سرمایه‌ای داشت و چگونه تبدیل به وزیر چندهزار میلیاردی در کابینه روحانی شد و برای پنج سال، چنان سوءمدیریت بی‌سابقه‌ای نشان داد که 6 برابر شدن قیمت مسکن و نابودی میلیون‌ها فرصت شغلی فراهم در بخش مسکن، از جمله آثار آن است؟! اصلا بخش مسکن که تمام لوازم و مقدمات آن (از مصالح تا نیروی کار) در داخل موجود است، چه ربطی به برجام و FATF و رواداری و... دارد که آقای آخوندی برای فرار از پاسخگویی، به آنها متوسل می‌شود؟! بدترین خیانت آقای آخوندی رواداری دستبرد دلالان و مفسدان اقتصادی به زندگی مردم است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  15 1
  فقط سپردمش به خدا انتقام من وامثال منو ازش بگیره
  • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
   8 3
   09:01 موافقم، من خودم تو یه پروژه ساختمانی کار می‌کردم این طرفو از نزدیک دیدم، مغرور تر و.... تر از خودش خودشه! عصریش رفتم کفاره دادم اینو دیده بودم!!!
 • ایران IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  11 0
  لعنت بر روحانی و وزرایش
 • علی IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  8 0
  خدا لعنتطش کنه اون و روحانی که امید ما را نا امید کرد ما دیگه امیدی به خانه دار شدن در صد سال آینده نداریم حتی دیگه توانایی اجاره و رهن مناسبی هم دیگه نداریم
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  4 0
  هیچ کاری برای مسکن مردم نکرد
 • علی IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  3 0
  این لعنتی منو بدبخت کرد منو بیچاره کرد ۷دا لعنتش کنه به خدا واگذارش میکنم به حق علی و اولادش خیر نبینه
 • احمد IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  3 0
  هر دفعه یکی بیاد با این جماعت اصلاحطلب و کارگزاران حساب کتاب بکنه که چی کار کردن و دخل و خرج چقدر بوده، میان تئوری بحرانهای هویتی اجتماعی میدن. از این به بعد هر کی گفت بحران هویت بدونید داره برای یه دزدی یا بی کفایتی رو سرپوش میذاره.
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  0 1
  اگر خانه ای دراین مت هفت سال در تهران ساخته نشده کار خیلی درستی بوده ،اونیکه طرح خونه 25 متری یا 40 متری را می دهد انجا کار نا درست است حتی اگر این خانه دراطراف تهران باشد همه هر روز وارد تهران شده اطراف بازار را نگاه کنید مترو را نگاه کنیددادگاهها بیمارستانها تهران در حل انفجار است ِِو گران جای زندگی دیگری بیابید،ولی شاید وحتما جای دیگری کوتاهی شده است چرا برای روستاوشهرستانها کوتاهی می شود.مشکل بایدریشه یابی شوددست از این مرگ بر ودشمنی بر دارید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس