روحانی در مجلس

اصلاح‌طلبان گویا بدشان نمی‌آید تا فرایند مردمسالار "سؤال از رئیس‌جمهور" به عاملی برای داغ شدن شرایط کشور تبدیل شود و آشفتگی به جای عقلانیت بنشیند.

سرویس سیاست مشرق - "سؤال از رئیس‌جمهور" اولین گام نمایندگان اصولگرای مجلس یازدهم برای ورود به حل فرایند مشکلات اقتصادی مردم است.

اقدامی که یکی از فرایندهای مجلس در جهت رفع مشکلات است و در کنار مقولات دیگری مثل استیضاح، تذکر، تقنین و... قرار دارد.

روزنامه جوان در توضیحی مبسوط در همین باره نوشته است:

"با شکل‌گیری دور جدیدی از گرانی و نوسانات شدید قیمت در بازار ارز، طلا و مسکن در ماه‌های ابتدایی امسال که متأسفانه به صورت لجام‌گسیخته بوده و بازار سایر کالاهای مصرفی و غیرمصرفی را نیز تحت تأثیر قرار داده و به درهم‌ریختگی و نابسامانی کلی قیمت‌ها و بازار منتهی شده است، تعدادی از نمایندگان مجلس اقدام به طرح سؤال از رئیس‌جمهور کرده‌اند تا ایشان ابهامات نمایندگان را در این زمینه پاسخگو باشد، چراکه از نگاه نمایندگان سؤال‌کننده، به‌رغم اینکه مردم در این شرایط به شدت تحت فشار هستند و رنج می‌برند، اما دولت به جز وعده برای مدیریت آن کار چندانی انجام نداده است. از این‌رو نمایندگان مجلس، مثل مردم این ابهام اساسی برایشان پیش آمده که آیا دولت از این اتفاقات مطلع است و اگر مطلع است چرا در جهت سروسامان دادن آن گامی اساسی و محسوس برنمی دارد!

از آنجا که طبق قانون نمایندگان حداکثر تا سقف پنج سؤال می‌توانند ابهامات خود را مطرح کرده و انتظار دریافت پاسخ داشته باشند، آنان سؤالاتی به شرح زیر مطرح کرده‌اند:

۱- چرا و به چه دلیل قیمت ارزهای خارجی به سرعت در حال افزایش و ارزش پول ملی در حال کاهش است؟

۲- علت ازهم‌گسیختگی اوضاع بازار مسکن و خودرو و تورم عجیب و غریب چندصد درصدی بازار مسکن چیست و چرا دولت طی هفت سال گذشته هیچ اقدام جدی‌ای برای تأمین مسکن مردم و کنترل قیمت و کیفیت خودرو انجام نداده است؟

۳- در کجای برجام اشتباه استراتژیک مرتکب شدید که امریکا بدون کوچک‌ترین هزینه از این توافق خارج شد و اروپا هم با پررویی تمام همچنان خواستار اجرای کامل برجام از سوی ایران است، بدون آنکه خود به تعهداتش عمل کند؟ حتی در عملیاتی کردن طرح حقیرانه اینستکس؟

۴ - قرار شد دولت به خاطر مشکلات ناشی از بیماری کرونا، به واحدهای تولیدی و بخش‌های آسیب‌دیده وام اعطا کرده و کمک کند، اما صدای اعتراض همه بخش‌ها بلند است. دولت در این زمینه چه کاری انجام داده و چقدر کمک کرده است؟

۵- از فروردین ۹۷ که قیمت دلار دولتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شد تا امروز چند میلیارد دلار به این قیمت عرضه شده است؟ به چه کسانی داده شده و سرنوشت این دلارها چه شده و چه تأثیری بر کنترل تورم داشته است؟

گرچه سؤالات فوق، سؤال بسیاری از مردم نیز هست و از سویی حق نمایندگان است که هرگاه حداقل یک‌چهارم آن‌ها درباره وظایف وزرا، یا رئیس‌جمهور سؤال یا ابهام داشتند، آن را روشن، صریح و مختصر طرح و پس از امضا به رئیس مجلس تسلیم نمایند تا روند خود را برای دریافت پاسخ قانع‌کننده طی نماید، اما برخی از حامیان دولت و همچنین ناظرینی که با توجه به شرایط عمومی کشور نگران بروز چالش بین مجلس و دولت هستند، زمان را برای طرح سؤال نمایندگان مناسب ندانسته و به این اقدام طراحان سؤال از رئیس‌جمهور انتقاد دارند.

علاوه بر این برخی دیگر از منتقدان با ارجاع موضوع به سرانجام طرح سؤال از آقای روحانی در شهریور سال ۹۷ که وی در پاسخ به پنج سؤال نمایندگان مجلس دهم تنها در یک سؤال آنان را قانع کرد و چهار سؤال دیگر را همچنان با ابهام باقی گذاشت، طرح سؤال را در سال پایانی دولت روحانی بی‌فایده می‌دانند".[1]

*خانجانی:‌ سؤال از روحانی به انتخابات 1400 ربط دارد! / شیرزاد: روحانی مجبور نیست به خرده‌فرمایشات عمل کند

در پیوست آنچه که روزنامه جوان پیرامون فرایند سؤال از روحانی در مجلس توضیح می‌دهد؛ اما بایستی اشاره کرد که حامیان اصلاح‌طلب رئیس‌جمهور روحانی هم در کسوت منتقدان این حرکت مجلس برای رفع مشکلات مردم، به صحنه آمده و در یک اقدام خطرناک، گویا قصد جهت‌دهی به فرایند معقول سؤال از رئیس‌جمهور و ایجاد آشوب ذهنی دارند.

به این معنی که گویا بدشان نمی‌آید تا فرایند مردمسالار "سؤال از رئیس‌جمهور" به عاملی برای داغ شدن شرایط کشور تبدیل شود و آشفتگی به جای عقلانیت بنشیند.

جهانبخش خانجانی، فعال اصلاح‌طلب و از اعضای حزب کارگزاران سازندگی در همین باره و در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا، هدف انتقادهای مطرح شده از سوی نمایندگان را انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ عنوان کرده و گفته است: قصد دارند به نوعی مردم را از توانمندی دولت و عملکردش دلسرد کنند و با بازدارندگی در تصمیم‌گیری کلان،  شرایط را به سمتی ببرند که مشکلات عمده کشور را بر عهده دولت بگذارند. آنها تلاش می‌کنند با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری افکار عمومی را به سمتی ببرند تا نامزد مورد نظر خود را به جامعه القا کنند و در نهایت پیروز انتخابات شوند.

او همچنین تصریح می‌کند: اگر دولت تحت این فشارهای سیاسی قرار گیرد و یا از موضوع استیضاح هراس داشته باشد طبیعتا حامیان خود را از دست می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود ما مجددا در انتخابات ۱۴۰۰ به نوعی در دام بازی تندروها بیفتیم یعنی قاطبه مردم حامی دولت و اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان در عرصه تصمیم‌سازی شرکت نمی‌کنند و در چنین شرایط اقلیتی تعیین کننده سرنوشت ملت رقم خواهند زد و به نظر من این یک خطای استراتژیک و یک بحران تصمیم گیری است که دولت باید با عملکرد درست خود سعی کند به این بحران دامن نزند. [2]

"احمد شیرزاد" دیگر فعال اصلاح‌طلب نیز به تازگی در مصاحبه با روزنامه آرمان ملی در اشاره به طرح مجلس یازدهم برای سؤال از روحانی در قبال گرانی‌های اخیر گفته است: آقایان خودشان می‌دانند که دست کشور بسته است و هر کاری نمی‌تواند انجام دهد. اتفاقا هنر مدیریت کشور هم همین است که در بین توانمندی‌ها و کارهایی که می‌توان انجام داد بهترین تصمیم اتخاذ شود. آقایانی که در مجلس آمده‌اند هنوز در عالم آرزوهای خود هستند بدون اینکه بدانند باید بر سر این آرزوها با چه کسی دعوا کنند و یقه چه کسی را بگیرند.

او اظهار می‌کند: آقای‌ روحانی نه مجبور است که به خرده‌فرمایشات عمل کند و نه انگیزه‌ای برای این کار دارد و نگران انتخاب مجدد هم نیست. کم و بیش همه منتظرند ببینند که فرآیندهای منتهی به انتخابات آینده در ایران چه خواهد شد. به نظر من آقای ‌روحانی هیچ دلیلی برای ترسیدن ندارد. ماکزیمم اتفاقی که بیفتد اینکه تعدادی از وزرایش را بیندازند یا طرح عدم کفایت ریاست‌جمهوری را به مجلس ببرند. جای هیچ ترس و نگرانی نیست و روحانی باید با قوت استحکام روی مواضع خود بایستد و آن روحانی‌ای بشود که سال 96 دیدیم. سال 96 مناظرات انتخاباتی خیلی سرد بود و همه رسمی صحبت می‌کردند و اینجا جای تشکر از آقای قالیباف دارد که آنچنان ژستی گرفت و با شور و هیجانی وارد شد که موتور آقای روحانی را روشن کرد و بعد از آن تبدیل به روحانی شد که یک‌دفعه آن‌چنان فیتیله‌اش بالا رفت که بعدا همه برای پایین آمدن آن وی را سرزنش کردند. [3]

*آنچه روحانی می‌داند و اصلاح‌طلبان نمی‌دانند/ نظام مردمسالاری دینی ایران بیدی نیست که به این بادها بلرزد

آنچه که خواندیم صریح‌تر از آنست که نیاز به موشکافی داشته باشد!

این حامیان اصلاح‌طلب رئیس‌جمهور هستند که در قبال یک فرایند مردمسالار مبنی بر سؤال از رئیس‌جمهور برای شفاف شدن اوضاع کشور، اما از این می‌گویند که روحانی باید فتیله را بالا بکشد، از طرح عدم کفایت در مجلس نترسد، منظور نمایندگان انتخابات 1400 است و روحانی اساساً مجبور نیست به خرده‌فرمایشات یا همان راهکارهای مجلس عمل کند!

البته ایکاش این آقایان ماهیت سیاسی تندرو و غیر دموکرات خود را در قبل از انتخابات برای مردم شفاف می‌کردند تا همه بدانند با چه جریان سیاسی عجیب‌الخلقه‌ای طرف هستند...

مع‌الوصف اما نظام مردمسالاری مطلوب و قوی ایران نشان داده که بیدی نیست که به این بادها بلرزد!

یعنی همواره این جریانات شانتاژگر و فرافکن بوده‌اند که در هنگامه محاجّه با واقعیت رسوا شده‌اند و در بزنگاه‌های مهم کشور؛ مردم و نظام اسلامی برنده بوده‌اند.

"سؤال از رئیس‌جمهور" نیز به شرط برخورداری از مبانی عقلانی؛ صدالبته موجب قوام مردمسالاری دینی می‌شود.

آقای روحانی در مجلس با نمایندگان مجلس پیرامون مشکلات روز کشور تکلّم خواهد کرد و قاضی این تخاطب نیز مردم خواهند بود. فرایندی که نه ترسی دارد و نه قرار است موجب آشفتگی اوضاع باشد.

در این بین، آقای روحانی است که باید از "دوستان نادان" خود فاصله بگیرد و دوراندیشی‌های یک رئیس‌جمهور را به خرج دهد.

چه اینکه او بهتر از خیلی از اصلاح‌طلبان به گذشته 41 ساله نظام جمهوری اسلامی و سرنوشت کسانی که در مقابل مردمسالاری دینی ایستادند آگاهی دارد و به روشنی می‌داند که راه صلاح و فلاح خود و همه آنچه که در قبال آن مسئولیت دارد، از مسیر پیروی از عقلانیت و همراهی با مردم می‌گذرد نه از مسیر تندروی و ایجاد آشوب ذهنی در کشور.

***

1_mshrgh.ir/1092616

2_www.irna.ir/news/83846516/

3_http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/292061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 17
 • DE ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  17 34
  « نظام مردم سالاری » !!!!!!! کلمات بی معنی پوچ ...
  • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   7 1
   البته این کلمات از درک شما دوره و قطعا برای شما بی معنی و پوچه
  • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   13 1
   روحانی باید در مورد افزایش 580 درصدی قیمت مسکن و افزایش 7 برابری دلار و افزایش 10 برابری سکه و افزایش 5 برابری قیمت خودرو و لوازم یدکی و لوازم خانگی و موبایل و مواد غذایی و غیره پاسخگو باشد.
  • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   6 0
   روحانی و ظریف باید پاسخگو باشند که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد و تحریم ها را تشدید کرد ؟!
  • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   5 0
   واقعاً انتظار فهمیدن معنای مردم سالاری از پیروان آتش زدن پرچم های عزای حسینی در فتنه ۸۸ از ریشه اشتباه است
  • US ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   6 0
   پوچ مغز تو هست که به عشق کنسرت رای دادید و یه ملت رو گرفتار کردید
  • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   4 3
   هر وقت محمود در مورد افزایش ده برابری قیمت دلار و ۱۵ برابری سکه و ۸برابری خودرو و هزار برابری قیمت مسکن پاسخ داد. اخه جالبه بعد محمود با اونهمه ویرانی باز میخواستید به جلیلی و قالیباف رای بدید
  • IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   1 1
   در دوران محمود احمدی نژاد دلار فقط 3 برابر شد اما حالا 7 برابر گران شد و این از نتایج تدبیر است !
  • IR ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   0 1
   دلار در دوره محمود 3 برابر شد فقط؟ یعنی از 700تومن رسید به 2100 تومن؟ باشه ما هم مریخ بودیم.همون 3برابر خودتون اصلا . چرا ازش پاسخ نخواستید؟
  • مشرق منتشرکن. IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   1 0
   احمدی نژاد دلار را با نرخ 1000 تومان تحویل گرفت و 3000 تومان تحویل داد .
 • تینا IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  17 0
  برای مدیریت یک کارگاه کوچک مدیر باید همیشه سرپاباشد. .....مدیریا جمهور کشوربزرگی مثل ایران چطور است که همیشه به صندلی چسبیده است؟؟ازای رییس جمهور شمارید همیشه در حال دویدن برای رفع مشکلات باشید مینماید شمارونشسته ببینیم این مملکت نیاز به دوندگی داره
 • IR ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  12 0
  در جواب به جهانبخش خانجانی و احمد شیرزاد باید گفت رو که نیست صد رحمت به سنگ پا
  • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   5 0
   لیبرال های غربگدا اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری نمایند.
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   4 2
   مرگ بر هر چی شرقگداست که استارت نابودی همه چیزو زدن. محمود اگه نمیومد الان دلار نهایتا از ۷۰۰ تومن رسیده بود ۷۵۰ تومن
  • IR ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   1 0
   احمدی نژاد دلار را با نرخ 1000 تومان تحویل گرفت و 3000 تومان تحویل داد اما حالا به 22000 تومان رسیده است.
 • پرچمدار IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  13 3
  عزل نکردن ریس جمهور بیکفایت ی تابو شده باید شکسته بشه البته اگه رای ها شفاف بود میشد . ولی متاسفانه نیست .
 • IR ۰۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  11 1
  این تلاش خود اقای رئیس جمهور بود که در حلقه دوستان نادان باشد و قاعدتا درتاریخ ثبت خواهد گردید
 • علی IR ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  16 1
  روحانی ومعاونان ووزرایش باید برکنار ومحاکمه شوند. خیانت به کشور واسلام وآرزوهای برباد رفته جوانان. اشدمجازات برایشان اجرا کنند تا درس عبرت بشه.
 • IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  1 18
  رهبری اجازه تکرار یکشنبه سیاه و بگم بگم را نخواهند داد الکی جو ندید
 • حسین IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  5 7
  هیچ برنامه ای برای بعد استیضاح وجود نداره و فقط هدفش کم کردن بار منفی جامعه اس
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  7 15
  سوال داریم تا سوال؟ سوال اصولگرایان و تخریبچی ها از ایشان یا سوال اصلاح طلبان خیرخواه کشور از ایشان
  • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   9 1
   اصلاح طلبان خیرخواه کدام کشور!؟؟!
  • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   4 1
   تنها راه حل مشکلات کشور حذف اصلاح طلبان بی کفایت از چرخه سیاسی و مدیریتی کشور است دلار 22 هزار تومانی و سکه 11 میلیونی و تورم لجام گسیخته نتیجه تفکر اصلاح طلبی است.
  • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   3 1
   اصلاح طلبان خیرخواه -دوکلمه اکثر مواقع متضاد!!
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  8 1
  انقد نترسین شما بخاطر ترس از اینا وطرفدارانشون بود که کوتاه اومدین واینا سرکاراومدن استیضاحش کنیدبره یه جاهایی بایدکوتاه نیومدوسرفتنه روزد
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  5 2
  تو چاپ جدید گینس رکورد وقاحت اینا باید ثبت بشه اینا پدیده ای اند برای خودشون
 • محمدایوب IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  6 0
  ازنمایندگان محترم خواهش میکنم کمترین کاری که میتوانند بکنن اینکه تلویزیون را موعظف کنند وعده های روحانی وجهانگیری وطرفداران آنها را درزمان انتخابات برای مردم پخش کنند
  • IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   1 0
   می خوای مثل جهان آرا کل رسانه ی ملی؟! رو هم تعطیل کنن؟!
  • IR ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   0 1
   موعظف؟
 • ناشناس IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  1 1
  بگذارید این یک سال هم بگذرد و برود دنبال کارش

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس