کد خبر 1092015
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۵

بتن پیش ساخته نوعی بتن است که در ساخت و ساز استفاده می شود. این ماده در طول تولید "فشرده شده" است، به گونه ای که آن را در برابر نیروهای کششی که در حین استفاده وارد می شوند تقویت می کند.

این فشرده سازی با ایجاد تنش "تاندون" با استحکام بالا که در داخل یا مجاور بتن قرار دارد تولید می شود و به منظور بهبود عملکرد بتن در سرویس انجام می شود. تاندون ها ممکن است از سیم های منفرد، رشته های چند سیم یا میله های نخ تشکیل شده باشد که بیشتر از فولادهای کششی بالا، فیبر کربن یا الیاف آرام ساخته می شوند.

ماهیت تیرچه پیش تنیده این است که پس از اعمال فشار فشرده سازی، مواد حاصل از ویژگی های بتن با استحکام بالا در هنگام قرار گرفتن در برابر نیروهای فشرده سازی بعدی و از فولاد با مقاومت بالا انعطاف پذیر در معرض نیروهای تنشی قرار می گیرند.

این می تواند منجر به بهبود ظرفیت ساختاری و یا خدماتی در مقایسه با بتن مسلح معمولی در بسیاری از شرایط شود. در یک عضو بتن پیش ساخته، تنش های داخلی به صورت برنامه ریزی شده معرفی می شوند تا تنش های ناشی از بارهای سوار شده به میزان مطلوب خنثی شود.

تیرچه ها نوعی بتن پیش ساخته اند که با تکنولوژی پیش تنیدگی ساخته می شود. این تیرچه ها مزایای بسیار زیادی از جمله هزینه پایین و کاهش مصرف فولاد نسبت به تیرچه های معمولی دارند.

تیرچه پیش تنیده در طیف گسترده ای از ساختمان ها و ساختمان های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد که عملکرد بهبود یافته آن می تواند در مسیرهای طولانی تر، کاهش ضخامت سازه و صرفه جویی در مواد را در مقایسه با بتن مسلح ساده فراهم کند. کاربردهای معمول شامل ساختمان های مرتفع، اسلب مسکونی، سیستم های بنیادی، سازه های پل، سیلوهای مخازن، مخازن صنعتی و سازه های مهار هسته ای است.

با تولید و استفاده از بتن های پیش تنیده ساخت پل ها با دهانه های بسیار طولانی، ساختمان ها و برج های بسیار بلند و سازه های عظیم امکان پذیر شده است. پل ها و برج های بسیار عظیم با استفاده از این بتن ها ساخته است.

مزایای تیرچه پیش تنیده

استفاده از این تیرچه ها مزایای بسیار زیادی به دنبال دارد از جمله به حداقل رسیدن تعداد دیوارها یا ستون های پشتیبان، ضخامت ساختاری کم، امکان فضای خدمات و یا کف های اضافی در ساخت و سازهای مرتفع، چرخه ساخت سریع ویژه برای ساختمان های چند طبقه؛ و کمترین هزینه برای هر واحد.

· دهانه های طولانی تر برای همان عمق ساختاری

تعادل بار باعث کاهش سطح سرویس می شود که بدون افزودن به عمق ساختاری باعث افزایش دهانه ها می شود (و تعداد ساپورت ها نیز کاهش می یابد)

· کاهش ضخامت ساختاری

برای یک بازه مشخص، کمترین انحراف در سرویس باعث می شود از بخش های ساختاری باریک تری استفاده شود، به نوبه خود منجر به ارتفاعات پایین از طبقه پایین یا فضای بیشتر برای خدمات ساختمان می شود.

· زمان سریع تر سلب کردن

به طور معمول، عناصر ساختمانی بتنی پیش ساخته در مدت 5 روز کاملاً تحت فشار قرار گرفته و از خود پشتیبانی می کنند. در این مرحله آنها می توانند قالب خود را جدا کرده و مجدداً به بخش بعدی ساختمان اعزام کنند و ساخت و سازها را تسریع کنند.

· کاهش هزینه های مواد

ترکیبی از ضخامت سازه کاهش یافته، کاهش مقادیر تقویت معمولی و ساخت سریع باعث می شود که تیرچه پیش تنیده باعث کاهش هزینه قابل توجهی در سازه های ساختمان نسبت به مصالح ساختاری جایگزین باشد.

· کاهش میزان بتن استفاده شده

· با استفاده از تیرچه پیش تنیده دیگر نیازی به استفاده از میلگرد های فوقانی نمی باشد. همچنین برای تولید آنها از بتن کمتری استفاده می شود.

· تیرچه های معمولی در مقابل نیروی کشیدگی مقاومتی ندارند اما تیرچه های پیش تنیده در این مورد دارای مقاومت بسیار بالایی هستند.

· استفاده از تیرچه های پیش تنیده باعث کاهش وزن بسیار زیادی در سازه می شود.

· این تیرچه ها معمولاً برای استفاده در طیف گسترده ای از الزامات ساختاری، زیبایی شناختی و اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرند.

· در تیرچه های پیش تنیده میزان استفاده از فولاد بسیار پایین است به همین دلیل هزینه تولید آن ها نسبت به کالاهای جایگزین بسیار کاهش پیدا کرده است. همچنین وجود میزان بسیار زیاد بتن در تیرچه پیش تنیده، فضای خالی بین بلوک‌های سقفی کاملا پر شده و حجم بتن ریزی سقف کاهش یافته است که این امر باعث کاهش هزینه‌های ساخت در پروژه‌های ساز و ساز شده است.

فرایند تولید تیرچه پیش تنیده

تیرچه‌های پیش تنیده(Prestressed Concrete) به صورت پیش کشیدگی تولید می شوند. برای تولید آن ها از وایرهای فولادی کاملا استاندارد استفاده می شود که دارای حداقل مقاومت کششی هستند. اولین کار این است که وایرها بر استانداردها تحت کشش قرار داده شوند.

این وایرها بر روی بستر کاملا تراز قرار می گیرند. این اندازه ها باید بر اساس استانداردهای مشخص شده در آیین نامه مشخص شوند. بعد از قرار گیری وایرها بتن مرغوبی آماده و بر روی وایرها ریخته می شود.

بعد از ریختن بتن بر اساس استانداردهای آیین نامه قطعات بتنی بر اساس اندازه های مورد نیاز برش داده می شوند. از آن جایی که استفاده از بخار باعث سرعت گرفتن بتن به میزان قابل توجهی می شود بتن ریزی و فراوری آن توسط بخار صورت می گیرد.

تمام مراحل ساخت تیرچه ها به وسیله دستگاه های مخصوص و استاندارد انجام می شود و در هیچ مرحله ای دخالتی به صورت دستی  صورت نمی گیرد. این کار باعث کاهش بسیار زیاد خطا می شود. بعد از تولید تیرچه به آزمایشگاه ارسال می شود و کیفیت آن به صورت کامل بررسی می شود در صورتی که محصول تولیدی کیفیت لازم را نداشته باشد این تیرچه ها روانه بازار نمی شوند.

برای ساخت تیرچه‌ها روش های مختلفی وجود دارد. در گذشته از قالب های آماده ای برای ساخت این تیرچه ها استفاده می شد اما اکنون دیگر از این روش استفاده نمی شود. برای ساخت اصولی تیرچه‌ها از دستگاه های مکانیکی خاصی استفاده می شود.

**این محتوا تبلیغاتی است**

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس