باقری

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد که حقوق بشر به سیاست آلوده شود.

به گزارش مشرق، علی باقری معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضائیه در گفت‌وگو با برنامه کنکاش که به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله بهشتی و یارانش و همچنین هفته حقوق بشر آمریکایی با موضوع ایران، قربانی تروریسم از شبکه جهانی جام جم پخش شد، در خصوص نگاه کشورها به حقوق بشر و رفتارهای متناقض به این مسأله، اظهار داشت: شاید شما از منظر درستی به موضوع نگاه نمی‌کنید که چنین ذهنیتی برای شما ایجاد شده و این در ذهنتان ابهام است و اگر از منظر دیگری ببینید شاید خیلی هم ابهام نداشته و طبیعی باشد.

بیشتر بخوانید:

دفاع ایران از ستمدیدگان امریکا در مبارزه با نژادپرستی

وی با بیان اینکه کسانی که در دنیا قدرت دارند برای اینکه منافع خود را تأمین کنند از همه ابزارها و امکانات برای پیش‌برد سیاست‌هایشان استفاده می‌کنند، افزود: ابزار و امکانات برای آن‌ها مهم نیست بلکه هدف و تأمین منافعشان مهم است.

۱۷ هزار نفر ایرانی توسط تروریست‌ها به شهادت رسیده‌اند

دبیر ستاد حقوق بشر با تأکید بر اینکه مبنای نگاه حقوق بشر غربی با ما کاملأ در تضاد است، گفت: شما بر اساس معیاری مسأله را می‌بینید که حقوق انسانی مهم است این افراد هم انسان هستند و چرا جان آن‌ها مورد خطر قرار گرفته است؟ اما از نظر آن‌ها این‌گونه نیست. در طول ۴۰ سال گذشته ۱۷ هزار نفر ایرانی توسط تروریست‌ها به شهادت رسیده‌اند که همه از مسئولین نبودند و بسیاری از آن‌ها جزو مردم عادی بوده‌اند.

وی ادامه داد: مثلأ فردی عکس امام را در مغازه‌اش داشته و یا فردی به انقلاب دلبستگی داشته، تروریست‌ها به این دلیل او را ترور می‌کردند، در چنین شرایطی حقوق یک انسان در خطر نیست بلکه تروریست‌ها جان انسان‌ها را می‌گرفتند، چطور غربی‌ها که مدعیان حقوق بشرند به تروریست‌ها فرصت فعالیت و پناه می‌دهند و آن‌ها را حمایت می‌کنند!

باقری تصریح کرد: آن‌ها نیروی نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که وظیفه‌اش دفاع از تمامیت ارضی و امنیت کشور است، به عنوان گروهک تروریستی معرفی می‌کنند و یا حزب‌الله لبنان که باعث خروج رژیم صهیونیستی از لبنان شد را تروریست خطاب می‌کنند و همچنین حشدالشعبی که در عراق از مردم حمایت می‌کند و جلوی رشد داعش را گرفته و یا انصارالله یمن را تروریست می‌نامند، چرا؟ چون خلاف منافع آن‌ها عمل می‌کنند؛ بنابراین وقتی از منظر آن‌ها به مسأله نگاه می‌کنیم چیز عجیبی اتفاق نمی‌افتد و بشر و حقوق بشر اصلاً برای آن‌ها مطرح نیست.

وی یادآور شد: ترامپ چندین بار بر این مساله تاکید کرده که ما بیش از ۷ هزار میلیارد دلار در منطقه غرب آسیا هزینه کردیم، اما امروز هیچ دستاوردی در این منطقه نداریم و اگر من بخواهم به عنوان رئیس جمهور آمریکا به افغانستان و عراق بروم باید شبانه و مخفیانه به پایگاه‌هایمان وارد شوم. حال سوال این است که با این همه هزینه‌ای که آمریکایی‌ها کرده‌اند و تعداد زیادی انسان اعم از پدر و مادر و فرزند کشته شدند و این همه زیرساخت‌ها و سرمایه‌های این کشورها از بین رفته، ولی برای آن‌ها چه فرقی دارد؟!

آمریکا منافع ملت خود را هم فدای منافع صهیونیست‌ها می‌کند

معاون بین‌الملل رئیس قوه قضائیه، گفت: وقتی دقت می‌کنیم کاری که این کشورها انجام می‌دهند برای تأمین حقوق ملت آمریکا هم نیست و شاهد هستیم که خیلی از آمریکایی‌ها در این اتفاقات کشته شده‌اند، پس جان مردم آمریکا هم برای دولت این کشور مهم نیست، بلکه آنجا یک اقلیتی وجود دارد که تحت نفوذ و لابی رژیم صهیونیستی و کاخ سفید قرار داشته و منافع آن‌ها مهم است. این معیار دولت آمریکا است؛ بارها اتفاق افتاده که دولت آمریکا منافع ملتش را برای منافع صهیونیست‌ها قربانی کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که در مسأله کرونا، شاهد بودیم که بیشترین کشته‌ها از سیاه پوست‌ها بودند، گفت: آمریکا جزو آخرین کشورهایی بود که وارد کارزار کرونا شد؛ امکانات زیادی نیز داشتند، ولی عملاً که با آن مواجه شدند شکست خوردند و خودشان نیز به این امر اذعان کردند.

باقری تأکید کرد: کشور ما که سال‌هاست تحت تحریم است و دو سال اخیر نیز به شدت تحریم‌ها افزایش پیدا کرده و عرصه تحریم‌ها توسط اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها علیه کشورمان افزایش یافته، اما علی‌رغم تحریم‌ها توانستیم با استفاده از تجربه‌های گذشته‌مان در جنگ و مدیریت هوشمند، موفق عمل کنیم و مدتی که گذشت حتی توانستیم تجهیزات پزشکی مقابله با کرونا را به کشورهای اروپایی صادر کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه اروپایی‌ها در مسأله تحریم‌ها نمی‌توانند خود را از آمریکایی‌ها جدا بدانند، گفت: در دیدار اخیر با سفرای مقیم کشورهای اروپایی در تهران به مناسبت هفته قوه قضائیه، این مساله را اعلام کردم که با توجه به تحریم‌ها و با صدور تجهیزات پزشکی به کشورهای اروپایی، جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد که حقوق بشر به سیاست آلوده شود و ما عملاً با صادرات تجهیزات مقابله با کرونا به این کشورها عملاً حقوق بشر را به آن‌ها آموزش دادیم.

نگاه ما به حقوق بشر مبنایی است و برخاسته از دین و تمدن ما است

دبیر ستاد حقوق بشر در پاسخ به اینکه اروپایی‌ها می‌گویند دارو تجهیزات پزشکی تحریم نیست، بیان کرد: بله اروپایی‌ها می‌گویند دارو، غذا و تجهیزات پزشکی قابل تحریم نیست! از یک جهت درست است، چون این‌ها را خودشان تحریم نکردند، ولی چون سیستم بانکی عملاً تحریم است ما هم تحریم هستیم. اینجا باید بپرسیم که سا زو کار اینستکس که ساخته و پرداخته اروپایی‌ها است چیست؟ این ساز و کار می‌گوید، چون همه راه‌ها از نظر مالی به ایران محدود است می‌خواهیم یک چارچوب مشخص و محدود ایجاد کنیم که بتوانیم به ایران دارو و تجهیزات پزشکی صادر کنیم! باید بگوییم اگر تحریم نبود که به کانال ویژه نیازی نبود.

وی افزود: معاون وزیر اقتصاد سوئیس چند وقت پیش گفت هیچ اتفاقی در اینستکس نیفتاده، چون اگر این سیستم بخواهد کار کند نیاز به پول دارد و ما گفتیم پول را از طریق صادرات نفت تأمین می‌کنیم، گفتند نه نفت تحریم است، گفتیم نفت الان بخرید آینده ببرید، همیشه که ما تحریم نیستیم باز گفتیم نفت را خودمان صادر می‌کنیم و پولش را برای خرید در این کانال قرار می‌دهیم، اینجا گفتند شما مگر تحریم نیستید؟ چطور نفت را می‌فروشید؟ گفتند مگر عضو کنوانسیون پالرمو نیستید گفتیم نه. گفتند زودتر بپیوندید که بعد از پیوستن این پول‌شویی است و جزو جرایم سازمان یافته. پس عملاً اینستکس هیچی نیست.

باقری در ادامه با اشاره به نگاه حقوق بشری غربی، گفت: نگاه حقوق بشر غربی نگاه مبنایی نیست و نگاه ما به حقوق بشر مبنایی است و برخاسته از دین و هم تمدن ما است.

وی در خصوص تناقضات رفتاری دولت آمریکا با سفیدپوستان و سیاهان، اظهار داشت: تضییع حق سیاهان در آمریکا بسیار جدی است؛ کل جمعیت سیاهان در ایالات متحده ۱۲ درصد است، ولی ۵۰ درصد زندانیان سیاه پوست هستند و این حاکی از نگاه تبعیض آمیز و نهادینه شده است و این حرفی بود که خود اوباما به آن اذعان کرد. من معتقدم نژادپرستی فقط این نیست که آن‌ها سفیدپوستان را برتر از سیاهان می‌بینند، آنجا در واقع هیأت حاکمه برتر از همه است.

متأسفانه سازمان‌های بین‌المللی نتوانستند از هویت انسانی حقوق بشر صیانت کنند

معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضا، ادامه داد: تقریباً بیش از نیمی از درآمد آمریکا در اختیار یک درصد از جمعیت آمریکا یعنی اقلیت آنجا حکمرانی می‌کنند. آنجا ساز و کار طوری تعبیه شده که تأمین کننده منافع آنهاست. چه اروپایی‌ها و چه آمریکایی‌ها نمی‌توانند خود را از هم جدا کنند. مثلاً ببینید چرا به عربستان سعودی اسلحه برای کشتار کودکان و انهدام زیر ساخت‌ها و کشتن مردم غیر نظامی می‌دهند! با چه توجیهی این کار را می‌کنند؟ چون عربستان درآمد شرکت‌های تسلیحاتی آن‌ها را تأمین می‌کند به همین دلیل چشمشان را به راحتی روی حقوق انسان‌ها می‌بندند.

وی همچنین گفت: وقتی آمریکایی‌ها شهروندشان در ایران دستگیر می‌شوند و یا یک ایرانی که بازداشت می‌شود برای حق سر و صدا راه می‌اندازند و از ابزارها و ترفندها و ساز و کارهای سیاسی مثل شورای حقوق بشر و سازمان ملل هم که در اختیارشان است، استفاده می‌کنند. اما در مقابل حقوق ملت ایران سکوت می‌کنند! یک فشار حداکثری از سوی آمریکایی‌ها این است که ایران باید از حقوق هسته‌ای خود الی الابد بگذرد! این سلب حقوق ملت ما است. ملت ما چه کردند که باید تحریم باشند چرا؟ چون دولت از حقوق ملت ایران نمی‌گذرد باید تحریم شویم.

باقری افزود: در واقع حقوق ملت‌هایی مثل فلسطین، یمن و سوریه را امریکایی‌ها و اروپایی‌ها نمی‌گذارند که برجسته شود. مثلاً حق موشکی که حق ملت ماست تا بتوانیم از خود دفاع کنیم را هم می‌خواهند از ما سلب کنند. سلاح شیمیایی که نمی‌خواهیم استفاده کنیم حتی فشنگ هم به ایران نمی‌دهند و نمی‌گذارند صادر هم کنیم. این نگاه و سیاست آمریکایی مبنایی ضد حقوق بشری دارد!

دبیر ستاد حقوق بشر در پاسخ به اینکه چرا سازمان‌های بین‌المللی علیه ایران گزارش صادر می‌کنند، اما حوادث آمریکا را فقط محکوم می‌کنند، گفت: نژاد پرستی را نه در آمریکا بلکه به طور کلی محکوم کردند. من اسفند ماه سال گذشته که جلسه شورای حقوق بشر شرکت کردم با خانم باچلت کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دیداری داشتم، این بحث را مطرح کردم که چرا در مقابل تضییع حقوق ملت‌ها سکوت می‌کنید؟ گفت باید بپذیریم که حقوق بشر یک مساله سیاسی است.

وی ادامه داد: گفتم این را بیان کنید که حقوق بشر را سیاسی کردند؛ در حالی که از نظر ما حقوق بشر یک بحث انسانی است و حق یک ملت این است که بتواند از حق خودش دفاع کند. بحث حقوقی هم نیست فراتر از این است گفت نمی‌توانم این کار را بکنم.

باقری در پایان سخنانش با اشاره به اقدام اخیر دبیر کل سازمان ملل در خارج کردن عربستان از لیست سیاه این سازمان، گفت: سازمان ملل چندی پیش اعلام کرد که عربستان ۲۰۰ کودک را در یمن کشته، به دلیل اینکه، چون سال گذشته بیشتر کودک کشته بود و امسال این آمار کم شده از لیست سیاه ناقضین حقوق کودک خارج می‌شود! این نگاه سیاسی متأسفانه به سازمان‌های بین‌المللی هم سرایت کرده و آن‌ها هم به این مسأله آلوده شدند و نتوانستند از هویت انسانی حقوق بشر صیانت کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • NL ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
    0 0
    همجنس گرایان کثیف یک ماه را برای خودشان انتخاب کرده اند و محتوی زیادی در فضای اینترنت تولید کرده اند که این فضا را مشمئز کننده کرده است. برنامه بلند مدت برای مواجه و تحریم این جنایت ضد انسانی که برخلاف آیین پیامبران و موافق با روش ابلیس است لازم است. از آقای باقری می خواهیم تا برنامه عملیاتی برای این جنایت تدوین کنند.