کد خبر 1084310
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸
دو هراس بزرگ رژیم صهیونیستی از طرح اشغالگری کرانه باختری

با وجود تمام پیامدهایی که صهیونیست‌ها خود را با الحاق کرانه باختری خود را برای آن آماده می‌کنند اما واکنش نوار غزه و احتمال انصراف ترامپ از حمایت این طرح، به شدت آنها را به هراس انداخته است.

به گزارش مشرق، بعد از آنکه رژیم صهیونیستی توانست پس از یک سال و نیم کابینه جدید خود را تشکیل دهد تحت تأثیر طرح های نتانیاهو تمام تمرکز خود را در داخل و خارج بر روی طرحی قرار داده است که تحت عنوان طرح «الحاق دره اردن و کرانه باختری» شناخته می شود. این طرح که قصد دارد تمامی شهرک های صهیونیست نشین کرانه باختری و تمامی دره اردن را که در امتداد دریاچه «بحرالمیت» قرار داد،به سرزمین های اشغالی 1948 الحاق کند.

بیشتر بخوانید:

اجرای این طرح تبعات و پیامدهای سنگینی برای صهیونیست ها خواهد داشت. از موضع مخالف اتحادیه اروپا و سازمان ملل گرفته تا واکنش های مردمی کشورهای منطقه و اقدامات اعتراضات و مقاومتی فلسطینی ها همگی مشکلاتی است که صهیونیست ها از همین حالا خود را آماده کرده اند با اجرای طرح الحاق با آن روبرو شوند. اما در این میان آنها از دو اتفاق هراس جدی دارند. دو هراسی که آنها را به شدت به چالش خواهد کشاند.

واکنش های گروه های مقاومت از نوار غزه

صهیونیست ها به خوبی می دانند که در صورت اجرای طرح الحاق تمامی فلسطین را علیه خود خواهند دید و به همین دلیل از هم اکنون اقدام به بازداشت وسیع در کرانه باختری و قدس کرده اند. اما آنها از واکنش نوار غزه به شدت واهمه دارند چرا که اولاً، نوار غزه از دسترس آنها خارج و در اختیار گروه های مقاومت است. ثانیاً، گروه های مقاومت از امکانات و توانمندی هایی برخوردارند که می تواند صهیونیست ها را تا آستانه یک جنگ تمام عیار پیش ببرد.

ترس از درگیری با گروه های مقاومت فلسطین

با توجه به اینکه گروه های مقاومت از زمانی که صهیونیست ها اقدام برای اجرایی کردن طرح الحاق را علنی کرده اند رسماً مخالفت خود با این اقدام را اعلام کرده، درباره تبعات آن به رژیم صهیونیستی هشدار داده اند صهیونیست ها واهمه آن را دارند که واکنش گروه های مقاومت آنقدر شدید باشد که منجر به یک درگیری و جنگ با نوار غزه شود.

گروه های مقاومت طی 6 سال اخیر و از زمان جنگ 51 روزه نشان داده اند که ابتکار عمل را در میدان از آن خود کرده اند. به کارگیری جنگ روانی در فضای مجازی، جنگ سایبری، حمله زمینی به مواضع رژیم صهیونیستی، بهره گیری از فن آوری پهبادهای اطلاعاتی و هجومی و از همه مهمتر موشک های دوربرد و نقطه زن امکاناتی است که رژیم صهیونیستی را به هراس می اندازد و می داند اگر واکنش های مقاومت در این عرصه ها رقم بخورد یا باید پاسخ داده شود که پاسخ به آنها به جنگی تمام عیار ختم خواهد شد و یا آنکه باید نادیده انگاشته شود که موجب از بین رفتن بازدارندگی رژیم صهیونیستی می شود که امری متضاد با راهبرد نظامی امنیتی آنها است. لذا اینکه نوار غزه چه واکنش و پاسخی علیه صهیونیست ها نشان دهد به شدت آنها را به هراس انداخته است.

بالن های آتش زا

اینکه صهیونیست ها از سلاح مقاومت و به دست گرفتن ابتکار عمل در میدان جنگ که برآمده از توانمندی های روزافزون مقاومت است هراس داشته باشند امری جدی است اما صهیونیست ها از واکنشی یک درجه ضعیف تر از جنگ با نوار غزه نیز به شدت وحشت دارند. اینکه مقاومت به جای جنگ حتی با بالن های آتش زا به رژیم صهیونیستی واکنش نشان دهد آنها را باز به هراس انداخته است. طی روزهای اخیر دوباره آتش سوزی های وسیعی در شهرک های اطراف نوار غزه به وقوع پیوسته که همگی حاصل آغاز دوباره ارسال بادبادک ها و بالن های آتش زا به سمت این شهرک ها است.

طی 2 سال گذشته و پیش از شیوع بیماری کرونا ، راهپیمایی های بازگشت در نقطه مرزی نوار غزه و سرزمین های 1948 به شدت برای صهیونیست ها مشکل ایجاد کرده بود. در کنار این راهپیمایی ها ارسال بادبادک های آتش زا تبدیل به معضلی شد که صهیونیست ها به دلیل سادگی سلاحی که در این مقابله استفاده می شد هیچ راهکاری برای مقابله با آن نداشتند. حالا با آغاز دوباره ارسال بادبادک ها باز صهیونیست ها باید با مشکلاتی چون نبود امنیت در شهرک های اطراف نوار غزه، تعطیلی کشاورزی در این منطقه، مهاجرت ساکنان منطقه، ضررهای ناشی از آتش سوزی و اعتراضات ساکنان صهیونیست این مناطق دوباره روبرو شوند. مسئله ای که به شدت صهیونیست ها را به خود مشغول کرده بود و راهی برای خروج از آن نداشتند.

عدم حمایت ترامپ از طرح الحاق

هراس دوم صهیونیست ها که موجب شده امروز در داخل سرزمین های اشغالی هراسی جدی نسبت به اجرای طرح الحاق در آنها ایجاد شود احتمال کناره گیری ترامپ از حمایت صهیونیست ها در زمان اجرای این طرح است. ترامپ طی 4 سال گذشته به خوبی نشان داده که به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست. او در جریان خروج ناگهانی از سوریه و پاسخ مقاومت از سوریه به رژیم صهیونیستی به راحتی صهیونیست ها را رها کرد و بدون در نظر گرفتن موقعیت آنها دست به اقدامی زد که به هیچ وجه مورد خواست صهیونیست ها نبود.

ترامپ یک بار هم سال 2018 زمانی که نتانیاهو به نیویورک رفت نتانیاهو را در عمل انجام شده قرار داد و در همان دیداری که زنده از سوی رسانه ها پخش می شد اعلام کرد تنها راه حل فلسطین را طرح دو دولت می داند در حالی که به صهیونیست ها وعده یک دولت یهودی را داده بود. لذا صهیونیست ها از جانب ترامپ خیال راحتی ندارند. باتوجه به اینکه صهیونیست ها اجرای طرح الحاق را تنها به پشتوانه ایالات متحده به پیش می برند و با وجود مخالفت اتحادیه اروپا و سازمان ملل، اگر ترامپ پشت آنها را خالی کند آنها تقریباً هیچ چیز برای ادامه راه ندارند امروز برخی زمزمه ها در دولت ایالات متحده آنها را از احتمال عقب نشینی ترامپ به شدت به وحشت انداخته است.

تساحی هانگبی، وزیر مستقر در دفتر نخست وزیری کابینه نتانیاهو روز شنبه نسبت به این قضیه هشدار داد و اعلام کرد صهیونیست ها باید از هم اکنون این احتمال را مطالعه و بررسی کنند. او گفت ممکن است ترامپ به دلایلی پشت صهیونیست ها را خالی کند.

طی روزهای گذشته محافل داخلی رژیم صهیونیستی از این مسئله خبر داده اند که آمریکا به دنبال حمایت گانتس برای اجرای طرح الحاق است. علت امر این است که راستگرایان با تفوق بسیار شکننده ای اکثریت را در اختیار دارند و این برتری شکننده می تواند به راحتی از بین برود لذا برای آنکه این طرح از داخل رژیم صهیونیستی به دلیل شکستن ائتلاف دولت به شکست نخورد نیاز است گانتس نیز به این ائتلاف بپیوندد. او در حال حاضر به کابینه پیوسته است اما آمریکایی ها از این واهمه دارند که گانتس با طرح الحاق مخالفت کند و در جایی طرح را عقیم بگذارد. لذا بدون حمایت گانتس ممکن است آمریکایی ها به دلیل شکننده بودند اجرای طرح از حمایت آن سر باز زنند.

این همان هراسی است که هانگبی از آن خبر داده بود و احتمال می رود به وقوع بپیوندند که اگر رخ دهد آنگاه نتانیاهو باید به تنهایی در 3 عرصه داخلی، منطقه ای و بین المللی با تمام مخالفان طرح الحاق بجنگد.

جمع بندی

از میان تمام مشکلات و پیامدهایی که طرح الحاق به وجود خواهد آورد دو معضل واکنش احتمالی نوار غزه و احتمال عدم حمایت ترامپ از صهیونیست ها دو مشکلی است که آنها را به هراس انداخته است . این هراس بدان دلیل است که این دو معضل می توانند اجرای طرح را لغو کرده و یا دست کم به تعویق بیاندازند. احتمالی که چندان هم ضعیف نیست و همین احتمال صهیونیست ها را در هراس و اضطراب نگاه داشته است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس