ونزوئلا

جریان حامی دولت‌های یازدهم و دوازدهم با تخریب روابط سیاسی و اقتصادی ایران با کشورهای مستقل همچون ونزوئلا در سال‌های اخیر، ضربه مهمی به منافع کشور وارد کردند.

سرویس اقتصادی مشرق- در روزهای اخیر ارسال محموله‌های بنزین صادراتی ایران به ونزوئلا به موضوعی حیثیتی برای ایران تبدیل شد و با رسیدن کشتی‌های نفت‌کش ایران به ساحل ونزوئلا با وجود تهدیدهای آمریکا، مایه افتخار ایرانیان شد.

صادرات بنزین به ونزوئلا، علاوه بر مزایای اقتصادی و سیاسی برای ایران، حامل یک پیام روشن به کشورهای جهان مبنی بر عدم رسمیت تحریم‌های آمریکا هم بود.

اما موضوعی که نباید از یاد برد، اهمیت روابط استراتژیک ایران با ونزوئلا است. با این که جریان حامی دولت یازدهم از سال ۱۳۹۲ با نگاه تمسخرآمیز به روابط استراتژیک ایران با ونزوئلا در دولت‌های نهم و دهم پرداختند، اما اکنون که ایران تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکا قرار گرفت و اروپایی‌ها هم به پیروی از آمریکا پرداختند، اهمیت حفظ روابط سیاسی و تجاری با کشورهای مستقل جهان، بار دیگر خود را نشان داد.

 در دولت دهم ایران قراردادهای استراتژیک و مهمی را با ونزوئلا در حوزه نفت و انرژی منعقد کرد اما با روی کار آمدن دولت یازدهم، اجرای این قراردادها متوقف شد. بدین ترتیب صادرات ایران به ونزوئلا خصوصا پس از امضای برجام، به سمت صفر شدن رفت. در آن مقطع تصور سیاستگذاران دولتی این بود که ایران با داشت روابط تجاری با اروپا و آمریکا، نیازی به حفظ روابط با کشوری همچون ونزوئلا را ندارد.

رسانه‌های حامی دولت یازدهم نیز از سال ۱۳۹۲  به تمسخر اقتصاد ونزوئلا می‌پرداختند و مدعی بودند اگر حسن روحانی رای نمی‌آورد، اقتصاد ایران هم ونزوئلایی می‌شد. این رسانه‌ها سیاست‌های اقتصادی احمدی‌نژاد همچون توزیع یارانه نقدی و سهام عدالت را پوپولیستی می‌خواندند و سیاست‌های اقتصادی ونزوئلا را نیز به آن تشبیه می‌کردند. از این رو در سال‌های اخیر بارها شاهد بزرگنمایی مشکلات اقتصادی ونزوئلا توسط این رسانه‌ها بودیم که هر چند وقت یک بار وعده فروپاشی اقتصاد این کشور را می‌دادند. این رسانه‌ها به طور غیرمستقیم کاهش شدید روابط دولت یازدهم با کشورهایی چون ونزوئلا را تئوریزه می‌کردند.

در همین ارتباط به روزنامه دنیای اقتصاد اشاره می‌کنیم که علت مشکلات اقتصادی ونزوئلا را سیاست‌های مستقل سیاسی این کشور از غرب و آمریکا عنوان می‌کرد.

اما با گذشت زمان و بدعهدی اروپایی‌ها به سیاست‌های دولت ایران و نافرجام ماندن برجام، مشخص شد که حفظ روابط تجاری و سیاسی با کشورهای مستقل جهان همچون ونزوئلا، اقدام قابل دفاعی بوده است و نهایتا دولت فعلی هم به سمت همکاری با امثال ونزوئلا روی آورد.

رسانه‌ای چون دنیای اقتصاد هم که چند سال روابط تجاری با ونزوئلا را تمسخر می‌کرد،‌اکنون از صادرات بنزین به این کشور دفاع می‌کند و آن را کاملا به سود کشورمان می‌داند اما به روی خود نمی‌آورد که سیاست‌های چند سال اخیر چه خساراتی به کشورمان وارد آورده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 11
 • Reza IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  36 1
  چون کدخدا ناراحت میشه
  • IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
   27 1
   چون نوکران کدخدا سرکار امدند
  • IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
   27 1
   چون راهی بود که احمدی نژاد باز کرده بود و می خواستند کارهای دولت قبل را انجام ندهند اما کار های خدا را ببینید چگونه این دولتبر مگرده به همان گذشته
  • حیدر صالح IR ۰۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
   22 1
   در دوره حسن روحانی آن چنان ضربه ای به اقتصاد مملکت وارد شد که سالهای دراز جبران نخواهد شد!
 • نام IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  40 2
  با نیکلاس مادورو تا 1408 .
 • سید IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  53 4
  اصلاح طلبان تهوع آور عین نفاق و ریاکاری اند و با همین روش هم مردم را فریفتند و بر سر کار آمدند!!!
 • IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  16 2
  خیانت
 • IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  23 1
  آقا این اصلاح طلبها عاشق غرب هستن و حداکثر تلاششون رو خواهند کرد تا از ارتباط ایران با دولت‌های رقیب یا مخالف آمریکا جلوگیری کنن، کارنامه این چند سال آخرشون نشون دهندهٔ این موضوع هست و منافع کشور و غیره هم کشک!
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  17 0
  مشرق دولت گرین کارتی فکرش کجا متمرکز می کند
 • محمد IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  18 0
  اصلاحات لکه ننگ تاریخ بشیریت!
 • سعید NL ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  11 2
  درسته در گذشته دولت اشتباه کرده خدا رو شکر بلخره فهمیدن که منافع ملی کجاست اما چه فایده دارد سیستم جمهوری زمانی که دولت بعدی بیاد اشتباهات این دولت رو فراموش می کنه و زمانی می فهمد که تغریبا دیر است امید وارم که این رئیس جمهور ها که حالت مستاجر دارند دیگر نباشند و نخست وزیری باشد که همچون مستجر با خانه خود و منافع ملی رفتار نکند
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  6 0
  روزنامه نگار منافق و دو رو همینه دیگه شاخ و دم که نداره.انشاالله با روی کار آوردن دولت انقلابی مشت محکمی به دهان این یاوه گویان میکوبیم.
 • مرصاد IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  4 0
  همه اقدامات دولت قبل را ، که اصلاح طلبان غربزده، اخی می دانستند ، حال خود با التماس ، دنبال می کنند !!
 • دبیر GB ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  6 0
  فرصت سوزی کار همیشگی مسولینه.وقتی جوابگو نیستن همین میشه.همه چی مافیاییه.اشنا داشته باشی جواز کسب داری نداشته باشی نداری

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس