فیاض زاهد

یک فعال اصلاح‌طلب گفته است فقط یک‌دهم جامعه ایرانی امکان زندگی مناسب را دارند! او البته برای این ادعا هیچ سندی را ارائه نداد.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

ادعای عجیب علیه اقتصاد ایران

فیاض زاهد، از فعالان اصلاح‌طلب در بخشی از مصاحبه با شماره یکشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی با بیان اینکه دی‌ماه ۹۶ و آبان ۹۸ جامعه را آبستن برخوردهای اجتماعی قرار داده، اظهار کرده است: "امروز فاصله دهک‌ها به شدت کاهش پیدا کرده و از ۱۰ دهک جامعه به‌نظر می‌آید که ۷ دهک جامعه نزدیک خط فقر هستند. دهک هشتم نیز بسیار به آنها نزدیک است و شاید فقط یک دهک در ایران وجود دارد که می‌تواند سطح زندگی مناسبی را تامین کند. به این معنی که اگر تا پیش از این طبقه متوسط فاصله معناداری با لایه‌های پایینی و بالایی داشتیم، اکنون این طبقه به طبقه پایین چسبیده و طبقه عالیه عدد بسیار اندکی را در ساخت طبقات اجتماعی در ایران شکل می‌دهد. پس وقتی به این لوگاریتم نگاه می‌کنیم نزدیک ۶۷‌ درصد مطالبات جامعه معیشتی و اقتصادی است."[۱]

*آقای زاهد باید توضیح بدهد که منبع و سند این ادعاهای اقتصادی او چیست و کجاست!؟

چه اگر زاهد اسناد چنین ادعاهای بزرگی که می‌گوید "فقط یک‌دهم جامعه ایرانی از زندگی مناسب برخوردار است" را در اختیار نداشته باشد، می‌توان از او بعنوان یکی عواملی که قصد دارد با سیاه‌نمایی مردم را ناامید کند و به خیابان بکشاند، یاد کرد!

قابل تأمل اینکه زاهد نیز همچون دوستان اصلاح‌طلب خود اِبا دارد از تأکید بر اینکه اغتشاش خیابانی راه حل مسئله نیست...

***

لیدر اصلاحات با حمایت چه کسانی از "اعتراض خیابانی" می‌گوید؟

لیدر منزوی اصلاح‌طلبان به تازگی طی اظهاراتی که در یک ویدئوی تصویری نیز منتشر شد، به احتمال وقوع اغتشاش و خشونت در ایران به دلیل ناامیدی اشاره کرد.

او در این اظهارات که کانال بنیاد باران آن را منتشر کرده است، می‌گوید: فاصله طبقاتی در کشور افزایش یافته و درآمدهای دولت کاهش و هزینه‌ها افزایش یافته است. ضمن اینکه یکی از مصیبت‌های ما در چند دهه اخیر این بوده که طبقه متوسط روز به روز کوچک‌تر و ضعیف‌تر شده و ما این طبقه را که باید موتور محرکه جامعه باشد را به سمت طبقات ضعیف‌تر و محروم‌تر پرتاب کرده‌ایم.

لیدر منزوی اصلاحات از احتمال به راه افتادن سیکلی از خشونت در کشور گفت و اظهار داشت: ما نمی‌توانیم مشکلات را منکر شویم، حتی اگر ما منکر شویم، این مشکلات وجود دارند و مردم ما از وضعیت کنونی ناراضی هستند. این نارضایتی به بی‌اعتمادی منجر می‌شود و بی اعتمادی به ناامیدی می‌انجامد. در ادامه این ناامیدی خدایی نکرده به تدریج ممکن است حرکات خشونت آمیز از سوی ناراضیان مشاهده شود و در مقابل هم احتمالا ممکن است حکومت با خشونت پاسخ این اقدامات را بدهد و ما در یک سیکل خشونتی قرار گیریم که بازگشت آن به شدیدتر شدن این سیکل خشونت آمیز در جامعه می‌انجامد.

این فرد، راه حل ادعاهای خود را بازگشت مردم و حکومت در کنار یکدیگر و پذیرش اشتباهات دانست و افزود: راه حل این است که اگر هر بخشی از نظام، دولت، حکومت یا مردم و جامعه جایی اشتباه کرده‌اند این اشتباه خود را بپذیرند و به آن اعتراف کنند و سعی کنند مشکلات را حل کنند تا پیش از زمانی که دیر نشده دل‌ها را به یکدیگر نزدیک کنیم.

*جالب است که آقای خاتمی هم مثل سربازان جان بر کف خود در ستاد اصلاحات، لام تا کام از این نگفته‌اند که "اغتشاش بد است" و اعتراض خیابانی، ‌ کسی را به اقتصاد بهتر رهنمون نخواهد بود!

و این عدم‌الاشاره که به زعم ما عامدانه است، عملا تشویق به اغتشاش است.

ما در اینجا بر اساس یک انگاره تحلیلی اثبات شده که به فضل خدا از قبل از اغتشاشات دیماه ۹۶ با مخاطبان خود پیرامون "فتنه اقتصادی" مطرح و اشاره کردیم که افرادی در ستاد اصلاحات قصد دارند با ایجاد این فتنه بوسیله هیزم سیاه‌نمایی، کار انقلاب را یکسره کنند؛ یک سؤال مهم را مطرح می‌کنیم.

و آن اینکه لیدر اصلاحات که از عوامل ایجاد فتنه سال ۸۸ است، با پشتوانه چه کسانی مجدداً حرف از اغتشاش خیابانی و سیکل خشونت می‌زند!؟

پاسخ این است که لیدر اصلاحات با تأمین و پشتیبانی صاحبان حرف‌های زیر بوده که احساس کرده، می‌تواند از ناامیدی و "تَکرار آبان" سخن بگوید و دوباره به انتظار اغتشاش خیابانی بنشیند:

۱_ جامعه ایرانی تکیده شده است.

۲_ جامعه ایرانی چروکیده شده است.

۳_ اغتشاشات آبان با خشونت بیشتر تکرار می‌شود.

۴_ جامعه ایرانی ناامید است.

۵_ اعتراض خیابانی حق مردم است!

۶_ شاخص‌های اقتصادی ما غیر قابل قبول است.

۷_ رئیس جمهور واقعی، مقام رهبری است.

۸_ مردم ایران توانایی خرید غذا ندارند.

۹_ اسلامیت نظام، دروازه‌های عقلانیت را مسدود کرده است.

۱۰_ حوادث سال ۸۸، افزون کننده سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان بود.

۱۱_ حاکمیت در مقابل تکرار آبان ۹۸، تاب مقاومت ندارد.

۱۲_ ایران در حراست از اقتصاد ملی خود در برابر تهاجم‌های تحریمی آمریکا ناتوان است!

۱۳_ این جامعه لجن است، گرسنه‌ایم و می‌خواهند بروند دریای مدیترانه.

۱۴_ در پساکرونا بایستی منتظر اغتشاش بود.

۱۵_ فقط یک دهم جمعیت ایران امکان زندگی مناسب دارند.

پشتیبانی صاحبان این حرف‌ها و اقوال بوده که موجب دلیری دوباره لیدر اصلاحات برای فرمان آغاز اغتشاشات شده است.

البته چندان مهم نیست که صاحبان این حرف‌ها چه کسانی هستند بلکه تأسف آنجاست که ما جز در بیانات مقام معظم رهبری؛ هرگز شاهد محاّجه و مقابله‌ی تحلیلی و استدلالی کلان با این لاطائلات نیستیم و نبوده‌ایم.

گفتنیست، آقای خاتمی در حالی از لزوم عذرخواهی، شرایط بد کشور و بروز ناامیدی در میان مردم سخن گفته است که رئیس‌جمهور روحانی، بعنوان سکاندار وضع موجود، ارمغان او و دوستان او بوده است نه کس دیگر!

***

آهای توسعه‌نیافته‌ها، ۶ ماه خودرو نخرید!

"معصومه آقاپورعلیشاهی"، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس دهم و عضو فراکسیون امید به تازگی طی اظهاراتی در خبرگزاری ایلنا پیرامون گرانی قیمت خودرو گفته است: -مردم- مطمئن باشند اگر  ۶ ماه درخواست‌هایشان را نگه دارند صد در صد این سفته‌بازی به حداقل می‌رسد و عرضه و تقاضا تعدیل می‌شود.

او درباره این‌که آیا مردم واقعا می‌توانند مدتی دست از خرید بکشند تا بازار عرضه و تقاضا تعدیل شود، گفت: ما در حال گذار هستیم و هنوز به توسعه یافتگی نرسیدیم،  باید همیشه تجربه کنیم و شکست بخوریم و این تجربه‌ها تکرار شود تا رفتار مصرف‌کننده بر بازار اثر بگذارد.

این فرد که مدرک تحصیلات اقتصادی هم دارد در اظهارات خود هرگز به "عدم نظارت دولت" بعنوان اصلی‌ترین دلیل رها شدن قیمت‌ها اشاره‌ای نکرده است! [۲]

این منطق ناشیانه‌ای است که اصلی‌ترین عامل کنترل قیمت یعنی نظارت دولت را نادیده می‌گیرد و از مردم تقاضاهای غیر ممکن دارد.

جالب است که خانم آقاپور گویا نمی‌داند که اگر دولت نظارتی بر قیمت‌ها و بازار نداشته باشد اساساً پس چه نیازی به دولت و رئیس‌جمهور!؟

مردم عزیز ایران باید بدانند که دلیل گرانی‌های امروز؛ روی کارآمدن تفکر افراطی "بازار آزاد" در مجلس و دولت اصلاح‌طلبان است که قائل به هیچ نظارتی بر قیمت‌ها نیست و فکر می‌کند بازار بصورت خود به خودی تعدیل می‌شود!

این تفکر که از افکار شاگردان مرفّه و البته رفوزه مکتب آدام اسمیت نشأت می‌گیرد، نمی‌داند که در چنین شرایطی، "طمع و سود محوری" به جای دولت، قیمت‌گذار خواهد شد و فی‌النهایه مردم هستند که باید جور گرانی را بکشند.

بایستی توضیح داد که منظور ما از نظارت بر قیمت‌ها، خدشه بر خصوصی‌سازی و زیر سؤال بردن تمامیت تفکر بازار آزاد نیست اما افراطیون کسانی هستند که از پاپ هم کاتولیک‌تر شده‌اند و در ظاهر امر نمی‌دانند که در کشورهای مهد بازار آزاد هم نظارت‌های عمومی دولت، رفتارهای تعدیل قیمتی مثل ریختن قهوه به دریا و ابزارهای تعدیل قیمتی مثل "مالیات" وجود دارد.

البته ما تأکید می‌کنیم که این ظاهر امر است و در حالت بدبینانه، کسانی عامدانه تئوری اقتصادی آدام اسمیت را مطرح می‌کنند تا به این بهانه شاهد گُر گرفتن آتش "فتنه اقتصادی" باشند.

خاصّه اینکه مثلا امتناع دولتِ اصلاح‌طلبان از تعدیل قیمت مسکن با ابزار مالیاتی، ارائه کالابرگ به برخی قشرهای جامعه و یا اختصاص یک خودرو به هر ایرانی با قیمت مصوب؛ مقوله‌ای است که تأملات زیادی را ایجاد می‌کند.

***

۱_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/۲۸۷۹۵۱

۲_ https://www.ilna.news/fa/tiny/news-۹۱۰۹۱۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 5
 • سید IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  24 19
  اصلاح طلبان تهوع آور ادامه حیات سیاسی خود را در ایجاد بلوا و آشوب و شورش و اغتشاش در کشور و آن هم به هر بهانه و نکته مهمتر در کوتاهترین زمان ممکن می دانند و از این جهت با هدایت و راهنمایی اربابان آمریکایی و انگلیسی و صهیونیستی خود در پی تحقق آن هستند! این یعنی این که اصلاح طلبان تهوع آور اینک هم پالکی بهائیان حرامزاده ی خوک صفت و نجس شده اند! دیدارهای فائزه هاشمی بااین فرقه ضالّه را نباید دست کم گرفت!!!!!
  • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   15 12
   هر نابغه ای میدونه یه جامعه در بدترین شرایط اقتصادی و معیشتی هم که باشه فقط در صورتی دچار بلوا و آشوب میشه که یه لیدر رهبری آشوبها رو به دستش بگیره پس اصلاحاتچیهای بی صفت باید بدونن در هر صورت مقصر اول و آخر خودشونن و ملت احمق نیستن که نفهمن
  • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   11 6
   ریشه ی اصلی مشکلات خود اینها هستند ولی دلشان را به این خوش کرده اند که تا میتوانند به ملت جراحت بزنند تا مردم شورش کنند و نظام فرد بریزد و اینها دوباره به عنوان ناجی بر مسند بنشینند این خواسته ی دلشان است که برای بیان آن آسمون ریسمون می بافند .
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   5 1
   لیبرال های غربگدا اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری نمایند.
  • ناشناس IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   2 0
   خخخخخخخخخخ . خیلی جالبه همون دهکی که شما میفرمایید رفاه دارند ، دهک اصلاح طلبان هستش عزیزه من 41 ساله دارین میخورین و به اسم این و اون ثبتش میکنین ولی ما که میدونیم کشور چند ده سال دست افسادطلبان بوده پس همین دهکی که عرض میکنید همین دوستان و برادران و اقازاده ها و خانواده شماها هستند. ( مرفه ترین دهک ، دهک افسادطلبان است )
 • شیعه علی ازنسل آریا IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  11 13
  مردم عزیز ایران باید بدانند که دلیل گرانی‌های امروز؛ روی کارآمدن تفکر افراطی "بازار آزاد" در مجلس و دولت اصلاح‌طلبان است که قائل به هیچ نظارتی بر قیمت‌ها نیست و فکر می‌کند بازار بصورت خود به خودی تعدیل می‌شود! این تفکر که از افکار شاگردان مرفّه و البته رفوزه مکتب آدام اسمیت نشأت می‌گیرد، نمی‌داند که در چنین شرایطی، "طمع و سود محوری" به جای دولت، قیمت‌گذار خواهد شد و فی‌النهایه مردم هستند که باید جور گرانی را بکشند.
  • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   0 9
   تناقض مطلق گوش کن: ریشه فساد در استبداد و گروگان گرفتن اقتصاد و امنیت و آرامش مردم در نهادهای انتصابیه
  • به IR ۱۳:۳۰ IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   2 0
   لابد نهادهای انتصابی 18 میلیارد دلار را به باد دادند. صدها شرکت دولتی که نزدیک دهها هزار میلیارد تومان باید مالیات بدهند هم لابد انتصابی هستند. وقاحت شما پایانی ندارد. همین خراب می کنید و همیشه طلبکار ارث پدر نداشته خود هستید.
  • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   1 1
   شیعه علی علیه السلام نسل خاک است چون علی ابوتراب است. نسل آریا مال همان پهلویهای بی بته است.
  • آریا IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   1 0
   پهلوی ها بله. از آریایی بودنشون فقط بی بتگی به ارث بردن نمیشه گفت ربطی به کوروش پدر دارن عزیزِجان. شما از آریایی بودنتون فقط پهلوی رو دیدی و چسبیدی؟! چرا اسم آریا میاد کهیر میزنی أخوی بنظرم آریایی ها اونقدرام بد نیستن که میگی، کافیه عینک سیاسِتو برداری برای چنددقیقه، بعد نظرت بگی،اگ خواستی. یاعلی
 • جلیل IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  6 12
  آهای مردم ! بدانید و آگاه باشید اگر فقری هم هست ، که هست . زیر سر همین جماعت عوامل اجنبی است . اینها با تزویر و وعده های دروغ می آیند . ثروت ملی را به تاراج میدهند و عامدانه چرخه اقتصاد را فلج میکنند و اگر باز هم توان داشته باشند ، دستاوردهای ملی را به دشمن میدهند . سپس بر موج نارضایتی مردم که خود عامل آن بوده اند ، سوار میشوند و با طرح ( کی بود کی بود من نبودم ) به ماهیگیری می پردازند . اینها همانهایی هستند که به احمدی نژاد میگفتند : قشر ضعیف را ول کن بگذار از بین بروند !!!
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  3 15
  کلمه تکرارطلبان رو وارد قاموس سیاسی کشور کنید که یادمانی همیشگی برای باقی نگاه داشتن خاتمی در زباله دان سیاسی کشور باشد و گر نه دوباره حضرت ماه می ره پشت ابر و سر یک بزنگاه خودش رو حامی مردم نشون می ده تعداد خرها اضافه می شه
 • بیگرضایی US ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  لوگاریتم نه الگوریتم log یه واژه ریاضی است
 • بیگرضایی US ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  لطفاً الگو یتم Iog یه واژه ریاضی است
 • مهدی IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  6 12
  آقایان افساد طلبان شماها کاری کردید که مردم فقیر و ناراضی باشند و به گفته خودتان یک دهم جامعه زندگی متوسطی دارند حالا سوال شما ها این هفت سال چی کاری و یا غلطی کردید می گفتید سفر مردم بزرگ می شود اشتغال و حتی آب خوردن هم حل میشود کو ، دورغ گویان بی عرضه و حالا هم به مردم جهت آشوب و فتنه آدرس می دهید که اگر مردم ناراضی باشند ممکن است دست به خشونت بزنند یعنی شماها به غیر آشوب و فتنه کاری بلد نیستید آدم چقدر باید به کشور خودش خیانت کند و نخواهد که کشورش در آرامش و آسایش باشد مردم باید این یاغی ها را خودشان دفن کنند تا از دست این بی عرضه ها راحت شوند.
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  11 6
  والله نابود شدیم. فقر و بی پولی و آینده مبهم و حتی ترسناک و تاریک
  • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   5 13
   درسته باید از فرانسه و آمریکا الگو بگیریم!!!!!!
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  5 13
  فضای کشور که متاثر از همدلی مومنانه و غم مشترک در شهادت سردار سلیمانی هست را باید حفظ کرد و وقتی رهبر چراغ سبز نشون داشت،نسخه ی این بی خاصیتهای برانداز را پیچید.
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   0 14
   همدلی مومنانه با چاشنی تبیغ برای روحانیت
  • IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   0 0
   انتخابات مجلس نشان داد که اگه لازم باشه دقیقا کی نسخه کی رو می پیچه، دست از این دعوای حیدری نعمتی بردارین و به مردم رسیدگی کنین
  • IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   0 0
   اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه
 • SE ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  3 6
  منظورتون بوقچیه؟
 • حامد IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  3 4
  خدایا هر چه سریعتر شر این کروناهای بنفش رو از سر ایران و ایرانی کم کن.
 • مرتضی IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  4 13
  اصلاح طلبان خبیث بعد از جمع شدن کاسه کوزه خود به دنبال براندازی و تعیین خود به عنوان اپوزسیون هستند،این بی صفتان سالها با آمار های دروغ و فساد های بی سابقه مشغول چپاول و نفرت پراکتی علیه انقلاب و نیروهای انقلابی بودند و هستند
 • DE ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  3 11
  همه این بیانات مبنی براین است که اصلاحات عقیم شده و قدرت خلاقیت اش را در زمینه تولید و رونق اقتصادی داخلی خیلی وقت است از دست داده و بسمت انارشیسم منفی و فتنه گری حرکت می کند. اصلاحات اگرخودش را پالایش نکند درانتها به پوکی محض میرسد زیرا دراین چند دهه برای جامعه ایرانی دست اوردی نداشته زیرا نگاهش به کشورهای غربی بوده . از دست کشورهای غربی هم برایش ابی چکیده نشد.
 • كريم IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  2 10
  چه كسي اين عامل گرايش كامل به آمريكا و اسرائيل را ليدر ناميد بجز عده اي از ارازل و اوباش و ولگرهاي كوچه و خياباني و بيحجابها و لاابالي ها و وطن فروشاني كه طرفدار مشروب خواري و بي بند و باري هستند. اين آدم شياد كه قبلا آجودان ارتش شاهنشاهي بود و با حيله و نيرنگ و با سوء استفاده از مقام پدرش لباس روحانيت را پوشيد بايد هر چه زودتر خلع لباس و محاكمه و به اشد مجازات محكوم بشود.
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  2 16
  افتخارات اصلاح طلبان ابته ملت زیر خط فقر
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  1 0
  تا همین اندکی قبل خوش بین بودم به اصلاحات اگرچه نه به همگیشون اقلاً بخشی رو منطقی میدونستم یکیشون همین جناب خاتمی بود.اما با فرمایشات اخیرشون باید بگم سگ زرد برادر شغاله. آقا نگید بی ادبی ست والله کسانی که اینچنین رجزخونی میکنند برای ملت و نظام و کشور زخم خورده و ملت مظلوم اما مقاوم و الهی ایران رو تهدید به آشوب های خیابانی میکنند ابداً بویی از آدمیت نبرده اند. و بعد آخه هرکسی یه جو عقل داشته باشه یه ذره همیت و شرف و وجدان و ناموس داشته باشه در این شرایط جهانی و منطقه ای که برای ایران جمهوری اسلامی ایجاد کرده و شبانه روز از همه طرف دارند بهش ضربه میزنند بیاد چنین تهدیدهایی بکنه مایه ننگ جامعه بشریت و ایرانیت ست. الهی که خیر نبینند در زندگیشون که اینگونه به مملکت امام زمان عج خیانت میکنند
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  17 2
  از یک دهم هم کمتر هست، سند نمیخواد کافی برید توی بازار و خیابون وضع مردم را مشاهده کنید
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  1 0
  اقاى خاتمى بهتر است از خودتان شروع كنيد. در فتنه ٨٨ كه جنابعالى و هم دستانتان زير چتر حمايت امريكا و اروپا قرار داشتيد و رهبرى فرمودند از انها برائت جويى كنيد چرا نكرديد ؟ ايا پس از ده سال حاضريد به اشتباه خود اعتراف وهمفكرانتان را از اين سر در گمى وبيراهه رفتنها نجات دهيد ؟؟؟
 • حقیقت گو IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  1 0
  باسلام - اکثر گفتار اصلاح طلب ها بی سند و پوچ است . اگر بخواهند از کاه کوه می سازند .
 • حقیقت گو IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  1 0
  باسلام - کاملا مشخص است که لیدر اصلاحات با حمایت دوستانشان در غرب این صحبت ها را می کنند و دم از اعتراضات خیابانی می زنند. ولی این دفعه کور خواندن مردم هشیارتر از قبل پشت ارزشهای این انقلاب و کشور هستند .
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  ز
 • حسين DE ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  3 0
  در دوران رياست جمهورى ٨ساله اين شيخ تمدن سياست خارجى ايران كاملاً بسمت غرب گرايش پيدا كرد وسياستهاى مخرب اقتصادى اشراف گرايانه شيخ مغروق در دوران شيخ تمدن توسعه پيدا كرد كه يكى از عوامل اصلى افزايش قيمتها و افزايش فقر و انباشت سرمايه مالى در دستان بانكداران و دلالها و اسطه ها كه شيوخ مغروق وتمدن نمايندگان آنها بودند منجرشد ،حال اين شيخ تمدن به ناگهان از گوشه عزلت سر برآورده و ياوه سرائى ميكند بدون آنكه از عملكرد خائنانه خويش كه كشور را دچار مصيبت اقتصادى وسياسى كرد حرفى به ميان آورد اين شيخ ليدر متمدن در دوران عزلت و پستو نشينى پيشگو هم شده ، يكى از ويژهگيهاى بارز جريانات اصلاح طلب و ليبراليسم دلال انگل صفت اين است كه اگر از مشكلى در هر زمينه اى سخن ميگويند هر گز به علل وعوامل پيدايش آن كوچكترين اشاره اى نميكنند البته به دو دليل، يكى اينكه دانش و شعور وآگاهى و درك آنرا ندارند كه اكثريت اصلاح طلبان وليبرالها جزو اين گروه هستند و دليل دوم تعداد اندكى از اين حضرات از جمله شيخ تمدن كمى ميدانند ولى شهامت بيان وابراز آنرا ندارند و به بهانه هاى واهى سعى ميكنند مسئوليت خيانتهاى خود را به ديگران نسبت دهند.
 • DE ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  1 0
  یک فعال اصلاح‌طلب گفته است فقط یک‌دهم جامعه ایرانی امکان زندگی مناسب را دارند! آنهم دقیقا همون اردوگاه اصلاح طلبچی ها و کارگریزانی ها و شاه کلیدی ها هستند.
 • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  لیدر جریان انحرافی افساد طلبان. با تکیه بر شیطان از اعتراض خیابانی می‌گوید.!!!
 • IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  لیدر اصلاحات با تکیه بر ‌شیطان از اعتراض خیابانی می‌گوید.!!!
 • اصلاح طلب قدیمی IR ۰۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  0 0
  اصلاح طلب ها دروغگوترین و بی وجدان ترین موجودات تاریخ هستند الان شوراها و مجلس و دولت اصلاحاتی هستن این وقتی که لیست دادن باید میفهمیدیم خودم هم اصلاحاتی بودم الان از کل مردم ایران معذرت میخوام چند نمونه میگم تصمیم باخودتون قیمت مسکن بخاطر شوراهای اصلاحات چی که حاضر نیستن زمین جدید طرح شهری آزاد کنن مردم مسکن بسازند عرضه پایین تقاضا بالا قیمت خودرو بی نظارتی مجلس خودرو دو تا دکه بیشتر نیست ایرانخودرو و سایپا کار سختی نیست نظارتش افزایش بیکاری.. افزایش قیمت ها.. افزایش نارضایتی اجتماعی هم به برکت دولت اصلاحات

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس