بوکا

زندان بوکا اما در واقع پوششی بود برای طرحی بزرگتر که آینده حضور نظامی امریکا در عراق را تضمین میکرد.

سرویس جهان مشرق - حملات گسترده هسته‌های خفته تروریستی داعش در روزهای اخیر در مناطق مختلف خاک عراق موجب شد تا ارتش و نیروهای مردمی این کشور پس از چندین ماه فضای نسبتا آرام امنیتی مجددا درگیر عملیاتی بزرگ برای مقابله با فعالیتهای اعضای باقیمانده این گروهک شوند.

عمده حملات روزهای اخیر تروریست‌ها در ۴ استان دیاله، صلاح الدین، الانبار و بابل صورت گرفته است که به همراه استان نینوا، محل اصلی ظهور خلافت خودخوانده داعش در ژوئن ۲۰۱۴ میلادی و اشغال بیش از یک سوم از خاک این کشور در آن هنگام بود. ظاهرا هرگاه صحبت از خروج نظامیان امریکایی از این کشور و کنترل امنیت به دست ارتش و نیروهای مردمی عراق می‌شود به شکل عجیبی شاهد اوج‌گیری تروریسم در خاک عراق خواهیم بود که  بی شک مقامات امریکایی در پشت پرده آن نقش به سزایی دارند.

ماجرای زندان امنیتی بوکا و آزادی رهبران اولیه داعش

در سال‌های اشغال خاک عراق توسط ارتش امریکا، نیروهای این کشور در کنار ارتش بازسازی شده عراق درگیری‌های شدیدی با برخی گروه‌های وابسته به القاعده در مناطق مختلف این کشور داشتند. در این درگیری‌ها گاهی برخی عناصر و رهبران تکفیری توسط نظامیان امریکایی یا نیروهای امنیتی عراق بازداشت می‌شدند اما طبق دستور اکید مقامات امریکایی، کلیه زندانی‌ها بایستی تحت مراقب این کشور نگهداری می‌شدند. پس از ماجرای رسوایی بزرگ زندان ابوغریب و افشای شکنجه و رفتار وحشیانه نظامیان امریکایی با زندانیان، بخش بزرگی از زندانیان این مقر به محلی جدید منتقل شدند : کمپ بوکا

زندان بوکا اما در واقع پوششی بود برای طرحی بزرگتر که آینده حضور نظامی امریکا در عراق را تضمین میکرد. از ابتدای سال ۲۰۰۹ و دوران ریاست جمهوری باراک اوباما خروج نظامیان امریکایی از خاک عراق شروع شده و تا سال ۲۰۱۱ به پایان رسید.

اما پیش از آغاز خروج از عراق، امریکا به مدت چند سال مقدمات طرحی خطرناک و بزرگ را برای بازگشت به عراق فراهم کرده بود : گردهمایی مشهورترین عناصر تروریستی در زندان بوکا.

بدین منظور از سال ۲۰۰۶ و پایان نبرد فلوجه و کشته شدن ابومصعب الزرقاوی رهبر القاعده عراق، به تدریج فرماندهان و مغز متفکرهای تکفیری به زندان بوکا در بندر ام القصر منتقل می‌شدند.
برای تکمیل و همگرایی تغکر جهادی_تکفیری نیروهای القاعده با آموزه های نظامی، امریکایی‌ها کلیه فرماندهان و سران سابق حزب بعث را که توسط آنها یا ارتش عراق دستگیر شده بودند نیز به این زندان منتقل می‌کنند.

فرماندهان بعثی در این محل تحت تاثیر آموزه‌های سلفی و تندرو هم سلولی‌های خود قرار گرفته و در سمت مقابل تصمیم به انتقال تجربیات نظامی حاصل از خدمت خود در ارتش بعث عراق به تکفیری‌ها می‌گیرند.

در سال ۲۰۰۹ امریکا اعلام میکند که قصد تعطیلی زندان بوکا را دارد و تا سال ۲۰۱۰ اداره آن را به دولت عراق واگذار میکند اما مقامات عراقی به محض تحویل گرفتن این مقر متوجه غیبت شخصیت‌های مشهوری که گمان میرفت همچنان در بند باشند می‌شوند.

چه کسانی از زندان بوکا آزاد شدند؟

نگاهی به لیست زندانیان آزاد شده از زندان بوکا که حتی مورد تایید تمامی منابع معتبر غربی است به خوبی نمایان میکند که داعش چگونه و با حمایت چه قدرتی در سال ۲۰۱۴ به ناگاه ۴ استان بزرگ عراق را به اشغال خود درآورد.

نخستین و مشهورترین فرد در این میان ابراهیم عواد البدری السامرایی ملقب به "ابوبکر البغدادی" بود که بعدها تحت عنوان خلیفه داعش معرفی شده و رهبری این گروه را به عهده گرفت.

مقامات امریکایی در توجیه چرایی آزادی وی از زندان بوکا مدعی هستند که مدارک کافی برای اثبات اتهام وی در دست نداشته‌اند در حالیکه هم شخص بغدادی و هم سایر زندانیان بوکا به کلی حین اجرای عملیات تروریستی و یا طی درگیری با ارتش امریکا و عراق دستگیر شده بودند و در واقع نیازی به مدارک اثبات جرم نداشتند!

ابوبکر البغدادی

دومین شخص مشهور در این میان(که در واقع رهبر اصلی و در سایه داعش بود)، سمیر عبد محمد الخلیفاوی مشهور به "حجی بکر"، سرهنگ سابق اطلاعات نیروی هوایی بعث عراق بود که در سالهای نخست اشغال عراق دستگیر و زندانی شده بود. حجی بکر مغز متفکر و عامل اصلی به قدرت رسیدن بغدادی در سازمان تروریستی داعش و طراح اصلی حملات به عمق خاک سوریه در سال ۲۰۱۴ بود.

حجی بکر در سال ۲۰۱۴ در شهر تل رفعت در شمال حلب حین درگیری با تروریست‌های مخالف دولت سوریه به هلاکت رسید.

حجی بکر

سومین فرد مشهور آزاد شده از کمپ بوکا کسی نبود به جز رهبر فعلی گروه تروریستی هیات تحریرالشام؛ ابومحمد الجولانی

جولانی در ابتدا عضوی از سازمان داعش و در واقع نماینده رسمی ابوبکر البغدادی برای فعالیت در خاک سوریه به شمار میرفت اما در همان آغاز راه در سال ۲۰۱۴ با وسوسه و قول حمایت کشورهای حامی تروریسم نظیر ترکیه و قطر و به رسمیت شناخته شدن از سوی ایمن الظواهری رهبر القاعده، تصمیم به جدایی از داعش و تشکیل گروه جبهه النصره گرفت که پس از گذشت سالها هم اکنون تحت عنوان هیات تحریرالشام آخرین ماه‌های عمر خود را در استان ادلب سپری میکنند.

ابومحمد الجولانی به هنگام عضویت در داعش

به جز افراد نامبرده، اشخاصی نظیر ابومسلم الترکمانی(نفر دوم داعش پس از بغدادی)، ابوعلی الانباری(فرمانده نظامی و مسئول اشغال شهر موصل) و ابو ایمن العراقی نیز از افراد آزاد شده از زندان بوکا بودند که نقش مهمی در قدرتگیری گروه تروریستی داعش در سال ۲۰۱۴ داشتند.

آیا فاجعه زندان بوکا این بار از کمپ الهول آغاز میشود؟

همانگونه که عنوان شد، آزادی سران تکفیری و بعثی از زندان بوکا و قدرت‌گیری تروریسم در سال ۲۰۱۴ موجب شد تا ارتش امریکا یکبار دیگر بهانه لازم برای حضور نظامی در خاک عراق و پیش بردن مقاصد منفعت طلبانه خود را به دست بیاورد. به مدت نزدیک به ۶ سال نیروهای امریکایی و متحدین غربی آنها با استقرار در خاک عراق و سوریه مشغول مبارزه با گروهی بودند که خود پایه و اساس آن را در دهه اول ۲۰۰۰ میلادی بنا نهادند.

در وقایع مربوط به حمله ارتش ترکیه به مناطق تحت کنترل SDF در شمال سوریه در انتهای سال ۲۰۱۹ و همچنین نبرد ادلب در ماه‌های ابتدایی ۲۰۲۰ بارها اخبار نگران‌کننده ای مبنی بر فرار دسته جمعی زندانیان و اعضای سابق گروه داعش از کمپ الهول در استان حسکه به گوش می‌رسید. بسیاری معتقدند این فرارهای دسته جمعی به هیچ عنوان تصادفی نبوده و در قالب برنامه‌ای مدون و از پیش تعیین شده برای فعالیت مجدد تروریسم در خاک عراق صورت گرفته است.

کمپ الهول در استان حسکه سوریه

در ماههای اخیر و با مصوبه مجلس عراق و فشار مردم و رسانه‌های داخلی این کشور برای خروج نظامیان امریکایی و تحویل پایگاه‌های نظامی این کشور به ارتش عراق، ظاهرا مقامات امریکایی مجددا به فکر طرح قدیمی خود و ایجاد نا امنی و ظهور مجدد تروریسم در این کشور افتاده‌اند تا به نوعی ملت عراق را مجبور به پذیرش این کنند که امنیت عراق تنها با حضور نظامیان امریکایی در این کشور تضمین شده و هرگاه ارتش امریکا از این کشور خارج شود، بایستی تبعات امنیتی و ظهور عمدی تروریسم تکفیری را به جان بخرند!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  30 19
  شیاطین عالم‌ نفس های آخرشونه...اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و اهلک اعدائهم اجمعین
  • حسین NL ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
   8 3
   اینهایی که منفی دادن طرفدار شیاطین هستن؟ً!
 • IR ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  3 24
  کشورهایی که امریکارو راه دادن به مملکتشون رو باید به حال خودشون گذاشت حقشونه امریکا هر بلایی سرشون میاره.
 • IR ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  18 6
  روحانی را بندازید بیرون تا مملکت رو به فنا نداده ایشون هنوز امیدوار بازگشت آمریکا به برجام تا تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید بکند.
 • IR ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  35 14
  یعنی از این امریکا نجس تر خودشه خدایا ریشه اش را بخشکان که عالم را به گند کشیده
  • ناشناس FR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
   1 21
   از آمریکایی ها نجس تر آریایی های وحشی هستند
  • CA ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
   0 0
   آمریکا در حال مرگ هس.
  • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   0 2
   تو که پان.... هستی و به آریایی‌ها توهین کردی باید بدانی که آریایی‌ها تورک بودند. شما تاریخ نمیدانید و حرف مفت میزنید. نام این سرزمین تا ابد سرزمین پارس است. پایتختش هم هنوز هست. ما آریایی نیستیم. سپهر از مازندران
 • FR ۰۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  6 20
  داعش داره دوباره میاد. اینبار نیرومندتر خواهد آمد. بنظرم ایندفعه دیگه تجزیه عراق و سوریه قطعی خواهد بود.
  • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
   12 4
   تو غلط میکنی با داعش
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  0 5
  نعم نعم البوکا و ما ادرام ما البوکا
 • علی IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  12 3
  عراق هیچ وقت تجزیه نمیشه از تهدید به فرصت استفاده میکنند و کردستان عراق را هم جمع وبقیه قسمتها ومرزها را به دست میگیرد دولت مرکزی
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  5 2
  به قول شاعر: قول بدید که حرفای دکتر یادتون بمونه
 • کارشناس IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  9 6
  با نزدیک شدن امریکا مرگبر گویان لال میشوند. انهایی که کاخ سفید را قرار بود حسینیه کنند وقتشه برین عراق جنگ کنین. امریکا امده تا مستقیم شما را راهی بهشتی کند که مشتاقش هستید و همه را بدان دعوت میکنید
  • ایرانی NL ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
   0 0
   قبل از اینکه ما بریم بهشت شما را میفرستیم ته توالت جهنم تا انجا حسابی از خجالت خودت در بیای نترس بزن به رگ همش مفت مال دوستای داعشیته بخور پروار شی تا بهتر بزننت به سیخ
  • هادی IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
   0 0
   به زودی خدمت شغال های آمریکایی خواهیم رسید
  • عبدالله مومن IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
   0 0
   بر اتباع مریم رجوی فاحشه. جملگی لعنت باد
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  0 0
  تاحالا زندانی کردن سلفی تکفیری ها بزرگترین اشتباه بوده و خسارات زیادی زده از این به بعد باید جلوی این اشتباه را گرفت نیروهای مقاومت و ارتش سوریه و عراق دیگر با این ها درگیر شدند همانجا باید در هر تعدادی که باشند اعدام انقلابی کنند و اگر نیاز به بهره اطلاعاتی بود به روش هایی این ها را تحویل دستگاه قضا و زندان ها ندن اگر این فرمول جلو بره عراق و سوریه به آرامش خواهند رسید و آمریکا از منطقه اخراج خواهد شد به غیر این باشد با ولو بودن حداقل 10 هزار نفر داعشی در آن مساحت ، تا سال ها و سال ها باید حجم خسارات و شهدا را تحمل کرد .
 • محمد علی IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  0 0
  فتنه ی کوچک داعش بود. فتنه ی بزرگ سفیانی هنوز در راه. سفیانی یا همان عثمان فرزند عنبسه در سوریه است و زنده است و خروجش بسیار نزدیک است. این خروج با همکاری و پشتوانه ی یهود و رومیان یا همان غربیها است.برای اطلاعات بیشتر به کتاب عصر ظهور ایت الله علی کورانی مراجعه کنید. این کتاب به بیش از بیست زبان زنده دنیا ترجمه شده و داعش و خروج امریکا از عراق رو پیش بینی کرده. حادثه ی بعدی که باید منتظر باشیم ، خروج امریکا از عراق است و سپس خروج سفیانی از سوریه و حمله به سمت عراق و البته غرب ایران.
 • پری مجرد40ساله IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  6 9
  خوب عراق که از دست رفت تنها راه نجات مذاکره و دادن امتیاز کلان به آمریکای ابرقدرت است
 • ایرانی NL ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  0 0
  بابا مشرق یه برنامه بهتر برای نظر بزار ان دیگه خیلی بده نه میشه مثبت منفی تغییر داد یا نظر باز نویسی کرد
 • هادی IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  0 0
  بهتر بود این گزارش استناد خبری داشت. بدون ارجاعات آنچنان ارزشی نداره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس