علی ربیعی نمایه

سخنگوی دولت در واکنش به طرح اخیر آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران گفت: این پیام روشن را به آمریکا و بقیه انتقال دادیم که این اتفاق واکنش سخت جمهوری اسلامی ایران را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش مشرق، علی ربیعی سخنگوی دولت درخصوص طرح مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران گفت: من فکر می‌کنم که روز به روز که جلوتر می‌رویم چه در عرصه سیاست داخلی و چه در عرصه سیاست خارجی با عدم تعادل و عدم نظم فکری و رفتاری آمریکا روبرو می‌شویم و این خصوصیات حاکمان کاخ سفید بیشتر نمایان می شود.

بیشتر بخوانید:

ربیعی: اشتغال‌هایی که براثر کرونا از بین رفته را احیا خواهیم کرد

وی با بیان این مطلب که آمریکا باید بداند که دنیا و معاهدات بین‌المللی اسباب بازی آنها نیست، افزود: دنیا را انگار به بازی گرفتند، یک روز می‌گویند از برجام خارج می‌شویم و روز دیگر برای خود طرحی درست می‌کنند و می‌گویند ما به عنوان عضو حقوقی اولیه برجام حاضریم این اعمال نفوذ را انجام دهیم. باید در پاسخ به آنها بگوییم که شما اشتباه می‌کنید، سایر کشورها بازیچه دست شما نیستند و به تعهدات بین‌الملی پایبند هستند.

* تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران برای هیچ یک از اعضای برجام نباید پذیرفته شده باشد

سخنگوی دولت تصریح کرد: قطعاً این موضوع نه تنها برای ما بلکه برای هیچ یک از کشورهای عضو برجام نباید پذیرفته شده باشد، ما تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را نشانه دیگری از زورگویی رژیم آمریکا نسبت به قوانین و سوء استفاده یکجانبه از معاهدات بین‌المللی می‌دانیم.

ربیعی گفت:‌ آمریکا روش قلدرمآبانه پیش گرفته اما عرصه بین‌الملل نمی‌تواند جای این گونه زورگویی‌ها باشد. ما فکر می‌کنیم کشورهای عضو برجام و اعضای شورای دائم امنیت قطعاً با این قانون‌گریزی آمریکا مخالفت خواهند کرد.

* بر اساس رایزنی هایی که با اعضای برجام داشتیم مطمئن هستیم که آنها این روش آمریکا را نخواهند پذیرفت

وی درخصوص واکنش ایران در صورت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی با فشارهای آمریکا اظهار داشت: ما به رایزنی خودمان با دوستانمان و همچنین سایر اعضای برجام ادامه خواهیم داد. بر اساس رایزنی هایی که با آنها داریم مطلع هستیم که این روش آمریکا را نمی‌پسندند و نخواهند پذیرفت. تعداد زیادی از اعضای برجام و شورای امنیت این دیدگاه آمریکا را قبول ندارند.

به گفته سخنگوی دولت، آمریکا بدون اینکه  به تعهدات خود پایبند باشد، نمی‌تواند از حقوق مندرج در برجام و قطعنامه 2231 که هدف این قطعنامه نیز حفظ برجام بوده استفاده کند.

ربیعی گفت:  آمریکا از برجام خارج شده و نمی‌تواند از مفاد برجام استفاده کند. اگر آنها به تعهدات خود برگردند و تحریم‌ها را بردارند می‌توانند در قالب برجام به عنوان یک عضو اظهار نظر کند، در غیر این صورت ادعای آنها هیچ وجاهت بین‌المللی و حقوقی ندارد.

وی با اشاره به تلاش‌های دیپلماتیک ایران برای شکست پروژه آمریکا خاطرنشان کرد: ما هم قطعاً با کار دیپلماسی که تاکنون دنبال کردیم و از طریق مذاکره با کشورها دنبال می‌کنیم از به نتیجه رسیدن اقدامات ضدایرانی آمریکایی‌ها جلوگیری خواهیم کرد و مطمئن هستیم که در شرایط فعلی دنیا که نیاز به صلح و آرامش دارد آمریکا به این هدف خود نخواهد رسید.

اعضای شورای امنیت و برجام به خوبی می‌دانند که این اتفاق (تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران) پیامدهای وخیمی نه تنها برای برجام بلکه فراتر از آن، برای امنیت و ثبات منطقه خواهد داشت. تمدید تسلیحاتی ایران مغایر با توافق‌های قبلی است و واکنش سخت جمهوری اسلامی ایران را به دنبال خواهد داشت

ربیعی تاکید کرد: اعضای شورای امنیت و برجام به خوبی می‌دانند که این اتفاق (تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران) پیامدهای وخیمی نه تنها برای برجام بلکه فراتر از آن، برای امنیت و ثبات منطقه خواهد داشت. اگر آمریکا اصرار بر فشار خود داشته باشد و اگر هدف آمریکا محقق شود پیامدهای وخیمی برای ثبات و امنیت منطقه بوجود خواهد آمد.

سخنگوی دولت در پایان خاطرنشان کرد: اولین آثار اقدام اخیر آمریکا در عرصه بین‌الملل این خواهد بود که دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد، چون عملا هیچ توافق بین‌المللی اعتبار نخواهد داشت. ما فکر می‌کنیم این پیام روشن را به آمریکا و بقیه انتقال دادیم که تمدید تسلیحاتی ایران مغایر با توافق‌های قبلی است و واکنش سختی از طرف جمهوری اسلامی ایران را به دنبال خواهد داشت. ما مطمئن هستیم که آمریکا به این هدف خود نخواهد رسید.

 اخیرا نیویورک‌تایمز گزارش داده بود که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به عنوان بخشی از یک برنامه پیچیده برای افزایش فشار بر ایران، طرحی دارد که بر اساس آن ایالات متحده به عنوان یک عضو اولیه و امضاکننده برجام، بتواند تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل را تمدید کرده یا مکانیزم ماشه را برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل، فعال کند.

بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، تحریم تسلیحاتی ایران در مهر ماه سال 99 منقضی خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  4 9
  الکی بلوف نزنید که تمدید تحریم ها پیامد وخیمی برای امریکا خواهد داشت.هنوز یادمون نرفته میگفتید اگر امریکا فروش نفت رو تحریم کنه چه کارهایی میخواهیم انجام بدیم ولی هیچ کاری نتونستید بکنید.
  • IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   13 0
   امریکا با فشار و ارعاب کشورها مانند قداره کشی است که سران کشورها را میترساند. خیلی از سیاستمداران دنیا راضی به زورگویی امریکا نیستند ولی از ترس توطئه های امریکا و چسراییل مجبور به اطاعت هستند. ایران با اعتقاد الله اکبر هیچ قدرتی را بالاتر خداوند نمی داند و حاضر به قبول زورگویان نیست و خداوند موسی ص و عیسی ص و محمدص و...ص ظالمان را خوار می کند. فرعون های زمان باید از تاریخ درس بگیرند.
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  6 3
  چرا دولتیها درکلامشون مدام کد ضعف مخابره میکنند؟!پس کی قراره این رویه ای که فقط دشمن را امیدوارتر وگستاخ تر میکنه روکناربزارن؟!
 • محمد IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  9 0
  حضرات لیبرال تنها امیدشان برای حفظ سوری برجام همین رفع تحریم تسلیحاتی بود که خرج تراشی کنند و دنبال اهداف سیاسی بودن که اونم کدخدا در حال برنامه ریزی برای تخریبش هست امید بستن به کدخدا و بنده کدخدا اشتباهی وحشتناک بود
 • IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  6 1
  در صورتی که زورگویی آمریکایی ها ی تروریست ادامه پیدا کند ایران باید از ان پی تی خارج شده و برد تسلیحات موشکی خود را تا سطح موشک های قاره پیما بالا ببرد
 • FR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  1 0
  ما اصلا به ربیعی اعتماد نداریم که بدانیم کجای جمهوری اسلامی و مواضع آن قرار دارد
 • IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  6 0
  یکی از پیامدهای مهم و خیلی خطرناکش کوبیدن خودکار روی میز است.
  • IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   3 0
   خطرناکتر از اون نخندیدنه!!!تحریم خنده!!!!
 • IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  3 0
  بعد از خروج آمریکا چه واکنش سهمگینی نشان دادید ، روحانی پشت تریبون حاضرشد گفتیم واویلا الان چی میخواد بگه ؛ آمریکا از برجام خارج شد ولی ما در برجام میمانیم ...
 • f22 US ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  0 1
  شاید باورتون نشه ولی ایران قراره منهدم بشه .۵۰۰ تا جنگنده سوخو هم بخرید این اتفاق میفته . صدام هم جنگنده های روز شوروی و فرانسه رو داشت .
 • DE ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
  2 0
  اقای زیبا کلام اینم از قبله عالمت! این گندکاری های امریکا رو تحویل بگیر! علیه امریکا اتفاقا خیلی کارها میشه کرد! کارهایی اساسی که همه منطقه رو بطور ناگهانی تغییر میده و امریکا مثل موش عقب می شینه. سخنگوی محترم دولت با یکسری تصمیات اقتصادی میتونید علیه امریکا خیلی کارها انجام بدید. اولین قدم اینه تولید داخلی رو هرچه زودتر در همه استان ها و روستاها بشکل سود نصف نصف راه بندازید. دلار رو از چرخه ارزی برای همیشه خارج کنید و جاش چند ارز دیگه بذارید. جهادسازندگی رو دوباره در همه استان ها و بخصوص استان های مرزی و روستاها احیاء بفرمائید. به هر عضو بسیجی با آموزش مجازی یک تخصصی رو یاد بدید. از واردکنندگان کالا حق گمرکی درست حسابی گرفته و به تولید کنندگان خرده پا بعنوان سرمایه تولید بدید. به هرشرکت ساختمانی که بتونه مبتکرانه خونه های پردوام و ارزان برای مردم بسازه تشویقی مخصوص داده بشه. با بستن تفاهمنامه با دولت عراق برای شیعیان عراق مرکز آموزش های مجازی فنی و حرفه ایی درست بشه. با کشورهایی که بوسیله امریکا تحریم شدند لطفا یک اتحادیه اقتصادی تجاری مشترک تشکیل داده و با ارز این کشورها کارهای مبادلاتی متقابل انجام بشه که به یک سیستم بانکی نیاز نباشه باکشورهای امریکای لاتین روابط تجاری اقتصادی و علمی بیشتر برقرار بشه. به هر ایرانی بشکل مجازی یک حرفه مهارتی اموزش داده بشه. یک گروه جهادی تجار آموزشدیده به سراسر جهان بفرستید تا بعنوان کارافرین مبتکر برای کشور سرمایه و ارز بیاورند. وزارت ارشاد اسلامی به فیلم سازان ناب در موضوع افشاگرانه در باره امریکا جایزه عالی بده.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس