پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی ازدواج آغاز شد/ امکان تجمیع با وام مسکن؟

علیرغم وعده چندباره رئیس‌جمهور در خصوص امهال اقساط تسهیلات بانکی، بانک‌ها بدون توجه به دستورالعمل بانک مرکزی همچنان اقساط وام را برداشت می‌کنند.

سرویس اقتصاد مشرق - یکی از اقدامات قابل قبول دولت در روزهای اولیه شیوع ویروس کرونا در کشور، در نظر گرفتن فرصت سه ماهه برای امهال اقساط تسهیلات بانکی بود. در این خصوص حسن روحانی در دوبازه ۱۴ و ۲۵ اسفند و در جلسات هیئت دولت و ستاد اقتصادی در این خصوص وعده‌هایی را مطرح کرد.

رئیس جمهور در جلسه ۲۵ م در خصوص مهلت پرداخت اقساط وام به دلیل شیوع ویروس کرونا گفته بود:

"نکته دوم درمورد اقساطی است که مردم باید به بانک‌ها پرداخت کنند این اقساط به طور کلی برای سه ماه امهال می‌شود و آنها می توانند ماه های اسفند ، فروردین و اردیبهشت  را به عنوان زمانی که به آنها مهلت داده شده،  تاخیر بیندازند."

بانک مرکزی نیز در این مدت چندین بخشنامه در خصوص امهال سه ماهه کلیه تسهیلات خطاب به بانک‌ها صادر و آن‌ها را نسبت به برداشت وجه از حساب‌ها منع کرد. در بخشنامه‌ای که در روز ۶ فروردین به بانک‌ها ابلاغ شد، آمده است:

"تمام دریافت‌کنندگان قرض‌الحسنه فارغ از این که امکان پرداخت یا وصول اقساط از آن‌ها وجود داشته باشد و نیز قطع نظر از نوع کسب و کار و فعالیت دریافت‌کننده قرض‌الحسنه، مشمول استفاده از مزایای بخشنامه تعویق سه‌ماهه اقساط تسهیلات به دلیل شیوع ویروس کرونا هستند؛ از این رو بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند چنانچه مبالغ اقساط قرض‌الحسنه سررسید شده در بازه زمانی موضوع مصوبه مورد اشاره از حساب تسهیلات‌گیرندگان یا ضامنین آن‌ها برداشت شده است را مسترد کنند."

گرچه تصمیم امهال اقساط تسهیلات می‌توانست قدری در گذر از شرایط خاص اقتصادی کشور موثر باشد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد بانک‌ها نه تنها به وعده رئیس جمهور عمل نکردند بلکه برای بخشنامه بانک‌مرکزی نیز وقعی نگذاشتند و بی‌توجه به این دستورالعمل همچنان در حال برداشت اقساط تسهیلات از حساب مردم هستند.

برای نمونه بانک ملت در تاریخ ۱۵ فروردین ماه طبق روال هرماه خود اقدام به برداشت اقساط تسهیلات وام قرض الحسنه ازدواج از حساب مشتریان کرد و تا به این لحظه نیز علیرغم اظهارنظرهای سایر مسئولان این مبلغ به حساب مشتریان مسترد نشده است.

برداشت اقساط تسهیلات/ بانک ملت

سندی که مشاهده می‌کنید برداشت اقساط وام قرض‌الحسنه ازدواج از حساب یکی از مشتریان بانک ملت است در شرایطی که این بانک موظف بود این مبلغ را دریافت نکند. به عبارت دیگر بی قانونی بانک ملت در این خصوص قابل مشاهده است.

از سوی دیگر، سایر بانک‌ها نیز همین رویه را در مواجهه با مشتریان مدنظر قرار دادند و بدون در نظر گرفتن بخشنامه و دستورالعمل‌های صادره از بانک‌مرکزی، همچنان اصرار به دریافت مبالغ اقساط تسهیلات از مشتریان دارند.

نکته قابل توجه در این خصوص نیز این است که اگر مشتری، به اعتباری که بانک‌مرکزی در اذهان مردم داشت، به توصیه مدیران آن اعتماد کرده و در این ایام اقساط خود را پرداخت نکند مشمول جریمه دیرکرد می‌شود.

در این زمینه می‌توان به موردی اشاره کرد که یکی از مشتریان بانک‌ ملی که در شرایط فعلی رکود ناشی از کرونا در کشور، امکان بازپرداخت اقساط تسهیلات خود را نداشت، شامل جریمه دیرکرد شد.

این مشتری بانک ملی در خصوص احتساب جریمه دیرکرد برای اقساط وام خود به خبرنگار ما گفت:

" مهلت سه ماهه اقساط بانکی که دولت کلی تو بوق و کرنا کرد شعار تو خالی بود. من هم به این خیال واهی قسط فروردین را پرداخت نکردم اما حالا میبینم ۱۸ هزار و اندی تومان جریمه دیرکرد برایم زدند."

آنچه در خصوص این موارد و سایر موارد دیگری که از بانک‌های دیگر به گوش میرسد قابل توجه است اینکه، مدیران بانک‌ها اهمیتی برای بخشنامه بانک مرکزی و سخنان رئیس جمهور قائل نیستند و همچنان به دنبال درآمدزایی برای خود در شرایطی که بخش زیادی از مردم به دلیل شیوع ویروس کرونا در تامین درآمد دچار مشکل شده و یا کسب و کار خود را تعطیل کرده، هستند.

به نظر می‌رسد اعلام رسمی برخورد با این موارد در بانک‌های ذکر شده و سایر بانک‌هایی که بی‌اعتنا به بخشنامه بانک مرکزی اقدام به برداشت اقساط از حساب تسهیلات گیرندگان کرده و یا برای دریافت مبالغ به سراغ ضامنین و وثایق رفته و یا برای نپرداختن اقساط جریمه دیرکرد در نظر گرفته‌اند، بتواند اعتبار از دست رفته بانک‌مرکزی و دولت را در این خصوص برگرداند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • DE ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  4 6
  یک نفرگفته مملکت اینقدرخرتوخرشده 3باررفتم سربازی کسی نفهمید
  • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
   7 4
   اون نفر غلط کرده با تو
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  7 2
  مملکت که نیست دزد خونه ست ، یک مشت بانک رباخوار
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  6 0
  بانک های خصوصی بالاترین قدرت در این کشور هستند انها قوانینی که دوست ندارند را اجرا نمی کنند
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  6 0
  تازه جریمه دیکرد هم حساب میکنن ایشون برای رسانه ها این وعده رو دادن نه برای بانک
 • جعفر IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  3 0
  از من هم قسط گرفتن و هم جریمه دیر کرد فروردین ماه رو -مثل همیشه دولت ناتدبیر دروغ گفت
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  3 0
  اینم از سجام . بانک ها که دیدن مردم دارن میرن توی بورس و پول هاشون رو از بانک ها در میارن دارن کار شکنی می کنن. برای احزار هویت میریم بانک شهر میگه سیستم قطعه همون لحظه با دوستی که به جای بانک رفته دفتر پیشخوان و داره همون کار رو انجام میده تماس می گیرم میگه نه اینجا وصله.
 • دولت رانت و تورم IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  3 0
  خودت داری میگی وعده روحانی...!!!!!!!!!!!!!! آنچنان رونق اقتصادی ایجاد می کنم که ...
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  3 0
  چنان رونقی ایجاد شد که همه فقیر شدن خخخ
 • محمدی IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  2 0
  بانک سپه شعبه ۲۲بهمن قزوین نیز از حساب وام ازدواج قسط را بدون اطلاع قبلی برداشت کرد
 • ناشناس IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  1 0
  چون بانکها بافته جدا تافته اند و دولت حریف انها نمیشود چون دستش توجیب اونهاست یا بسیاری از دولتمردان سهام دار بانکها هستند.
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  1 0
  وجالبتر اینکه اس ام اس دریافتو رو نمفرستن بخصوص بانک مسکن ادم نمیدونه اینهمه بی شرافتی و نانجیبی رو بکی بگه حداقل بگو دریافت کردی بنده بانک مسکن اشرفی نیایش اعتماد نکردم به دستور شیخ و قسطمو پرداخت کردم دریغ از ارسال پیامک دریافت
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  1 0
  بنیاد شهید خجالت نمی کشد!!!!. وامی را که از صندوق پس انداز خود جانبازان به ایشان داده است قسط اول آن را نسبت به خودم هنوز یک ماه نشده از دریافتی جانبازی برداشت کرد و در ماه بعد هم قسط را از حقوق جانبازی برداشت نمود.
 • IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  0 0
  وجالبتر اینکه اس ام اس دریافتو رو نمفرستن بخصوص بانک مسکن ادم نمیدونه اینهمه بی شرافتی و نانجیبی رو بکی بگه حداقل بگو دریافت کردی بنده بانک مسکن اشرفی نیایش اعتماد نکردم به دستور شیخ و قسطمو پرداخت کردم دریغ از ارسال پیامک دریافت
 • رضا IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  1 1
  سلام مشرق عزیز بانک یک نهاد پولی است که حیات آن با گردش پول ممکن است هرچقدر پول بیشتر بچرخد سود بیشتر می برد نه چاه نفتی دارد و نه درآمد مالیاتی و کلی هم مالیات می دهد
 • علی IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  0 0
  سلام بخشنامه بانک مرکزی برای وام قرض الحسنه است تصویری که شما از تسهیلات بانک ملی گذاشتید تسهیلات جعاله است نه قرض الحسنه پس شامل اون بخشنامه نمیشه در واقع به جز وام قرض الحسنه ازدواج به ندرت وام دیگری قرض الحسنه است
 • IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  1 0
  امهال نشده که هیچ، جریمه تاخیر هم زیاد شده.
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  1 0
  مهلت برای پرداخت اقساط یک دروغ بزرگ بود. بنده از بانک ملی وام برداشته بودم. هر ماه سرقت قسط بانک پیامک میده که واریز کنید. در موعد فروردین پیامک ارسال نشد و من ساده فکر کردم بانک مهلت داده. بعد چند روز چک کردم دیدم جریمه تاخیر در پرداخت برایم صادر شده. هم جریمه و هم قسط فروزدین را پرداخت کردم. لعنت خدا بر دروغگویان عالم
 • علی IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  0 0
  این بانکها شورشو در آوردند یک وام می خواهیم بگیریم اول میگن پول بریز مدتی حسابت کار کنه ،بعد میخوان وام 20درصد بهمون بدن ولی وقتی حساب می کنیم 30درصد میشوم ،بدلیل اینکه 15/4درصد وام را در حساب نگه می دارند و تا آخرین قسط را ندهیم بهمون نمی دن واقع این ربا و نزول نیست ،چرا هیچکسی رسیدگی نمی کنه ،آقای رئیسی خواهشن یک بار برای همیشه این مسئله را حل کنید ما هرچه حقوق می گیریم باید بدیم به این بانکها
 • وام گیرنده IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  1 0
  بهتراست آقای رئیس جمهوردراین مواقع ابتدا باروسای بانکها هماهنگ شوند بعد دستور دهند.
 • محمد IR ۰۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  0 0
  سلام بانک قوامین 3برگه برای ضامنين من فرستاده هرکدام40000تومان زدهتوحساب من این پولهاحرام است #بانک اسلامی خدالعنتتان کند
 • فرهاد تدبیری IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  0 0
  بعد از دوماه چندر غاز پول دستم اومد واریز کردم بحساب واسه خرج خونه .بیمه. قبوض بعد دوساعت پیام برداشت از بانک واسم اومد پیگیر شدم فهمیدم هم قسطو هم دیر کردشو برداشته جریمه دیر کرد واس 227200تومن 72000تومن شده بود واسه وامه چهار درصدی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس