کد خبر 1067457
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۵
علیرضا صالح

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: ارزش روز هر برگ سهام عدالت 11میلیون تومان شده است.

به گزارش مشرق به نقل از مهر علیرضا صالح در این نشست خبری با اشاره به وضعیت سهام عدالت، افزود: سال ۸۵ با اجازه رهبری، سهام عدالت ایجاد شد که برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته شد که باید ظرف ۱۰ سال اقساط سود شرکت‌ها به خزانه واریز می‌شد پس از گذشت این مدت یعنی در سال ۹۵ برای مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی سهام یک میلیون تومانی و برای سایر افراد سهام ۵۳۰ هزار تومانی در نظر گرفته شد که در مجموع تعداد سهام‌داران عدالت به ۴۹ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر رسید.

بیشتر بخوانید:

۵ میلیون نفر هنوز سود سهام عدالت نگرفتند

فیلم/ افراد سودجو در کمین سهام عدالت

واعظی : "بورس" مورد حمایت جدی دولت است

به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی، امسال ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از دارایی‌های سهام عدالت وارد بورس شده که بورس ایران را با ۶۰ میلیون فعال، به بزرگ‌ترین بورس دنیا تبدیل می‌کند.

وی با بیان اینکه تمام اطلاعات مشمولان شامل اسم، شماره ملی، میزان سهام و… ثبت شده است، ادامه داد: تاکنون سه دوره سود به سهام‌داران عدالت واریز شده است. برای سال ۹۹ نیز پس از جمع‌آوری سود شرکت‌ها به ‌حساب افراد واریز خواهد شد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: طی این سه سال بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان برای مردم سود واریز کرده‌ایم. البته بخشی از سودها نزد ما امانت مانده است زیرا پنج میلیون نفر هنوز شماره شبای خود را وارد نکرده‌اند و در صورت وارد کردن شماره شبا، هر سه سود را یکجا دریافت

خواهند کرد.

شیوه معامله سهام عدالت

صالح با اشاره به آزادسازی سهام عدالت، افزود: برای این فرایند اعلام شد که باید مالکیت سهام به افراد واگذار شود و به همین لحاظ چون ایجاد سهام عدالت با اذن رهبری بود تغییرات هم باید با اذن انجام می‌شد. پس از ارائه لایحه آزادسازی به مجلس، ایرادی مبنی بر فقدان اذن رهبری مطرح شد که رئیس‌جمهوری با رهبری مطرح کردند و سه‌شنبه شب رهبری اجازه این موضوع را به ما دادند.

وی افزود: مشمولان ۳۰ روز فرصت دارند که در مورد نحوه مدیریت سهام خود تصمیم‌گیری کنند که آیا خود مالکیت سهام را می‌خواهند یا اینکه مدیریت را غیرمستقیم از سوی شرکت سرمایه‌گذاری استان‌ها می‌خواهند داشته باشند. اگر فردی وارد سامانه نشود، مدیریت غیرمستقیم برای این فرد در نظر گرفته خواهد شد.

صالح تصریح کرد: افرادی که به‌صورت مستقیم مالکیت سهام را می‌خواهند به‌صورت محدود می‌توانند معامله داشته باشند تا مشکلی پیش نیاید. ظرف یک ماهی که کار انتقال سهام عدالت انجام می‌شود، با اعلام شورای عالی بورس سازوکار فعالیت و نحوه مبادله افراد در بورس مشخص

خواهد شد.

وی با بیان اینکه در صورت تصویب شورای عالی بورس، مزایای هر دو روش مدیریت سهام را اعلام می‌کنیم، گفت: اگر کسی مالکیت مستقیم سهام را انتخاب کند دیگر نمی‌تواند مالکیتش را پس بدهد و مشمول معاملات ثانویه و مالیات می‌شود.

وی در مورد نحوه خرید و فروش سهام عدالت، یادآور شد: باید شورای عالی بورس تصمیم بگیرد. ولی کسی که در معاملات ثانویه وارد شود محدودیت‌هایی در خرید و فروش دارد اما کسی که غیرمستقیم وارد می‌شود فقط دغدغه مدیریت را دارد و شرکت سرمایه‌گذاری استان کارهای مربوط داخل بورس را انجام می‌دهد.

صالح افزود: سهام هر کس به نام خودش است و در اینجا سرپرست خانوار مطرح نیست. فرد برای مدیریت سهام کدپستی، کد ملی و شماره تلفن خود را داشته باشد و ما کد بورسی برای فرد می‌گیریم و پس از اخذ کد بورسی برای احراز هویت، پیامکی به شماره‌ تلفن اختصاصی فرد ارسال می‌شود.

عضوگیری جدید نداریم

صالح در پاسخ به این پرسش که چرا مشمول کردن ۳۰ میلیون جامانده سهام عدالت را منوط به دریافت دوباره مجوز از رهبر انقلاب کرده‌اید، گفت: در آن دوره اجازه داده شده بود. الان دولت دیگر سهام چندانی در اختیار ندارد که بخواهد عضو جدید بگیرد. باقی‌مانده سهامی‌که در اختیار دولت است کفاف این را نمی‌دهد که بحث جدیدی را باز کند.

وی با بیان اینکه خروج دولت از سهام‌ها کامل است، افزود: در شش ماهه نخست دولت خود را کامل از سهام عدالت جدا خواهد کرد.

صالح در مورد صندوق‌های قابل معامله در بورس هم گفت: برای شکل دادن ETF‌ها در گام نخست مجبور به مدیریت هستیم که گام نخست همان ۱۰ سال بود. در صورت راه‌اندازی این صندوق، واحدهای این صندوق در دو ماه نخست قابلیت معامله دارد. سهام عدالت و صندوق‌های ETF دو مقوله جدا هستند.

 ارزش سهام عدالت ۱۱برابر شده است

 رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی همچنین گفت: سهام عدالت که از سال ۸۵ به مردم واگذار شد، برای دو دهک مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی با ۵۰ درصد تخفیف ارائه شد و طی ۱۰ سال گذشته از محل سود سهام این شرکت‌ها، بقیه اقساط واصل شد، بنابراین سهام عدالت این دو دهک یک میلیون تومانی کامل است که ارزش آن الان به حدود ۱۱ میلیون تومان یعنی ۱۱ برابر رسیده است.

وی گفت: تا پایان تابستان امسال کل مشمولان سهام عدالت چه به ‌صورت مدیریت مستقیم و یا مدیریت غیرمستقیم از طریق شرکت‌های سهام عدالت استانی وارد بازار سرمایه می‌شوند. در همین رابطه، مرکز پژوهش‌های مجلس هم طی گزارشی با اشاره به ارزش دو هزار و ۳۹۷ هزار میلیارد ریالی شرکت‌های حاضر در پورتفوی سهام عدالت اعلام کرد: هر یک میلیون تومان سهام عدالت تخصیص یافته به افراد، در حال حاضر دارای ارزشی به میزان حدود ۹ میلیون تومان است.

در این گزارش آمده است که برای مشمولان دهک‌های اول و دوم درآمدی که از تخفیف ۵۰ درصدی در بهای سهام بهره‌مند هستند (حدود شش میلیون نفر)، مبلغ ۱۰ میلیون ریال و برای سایر مشمولان به ‌طور متوسط مبلغ ۵۳۲۰ هزار ریال دارایی در سامانه سهام عدالت شناسایی شده است.

وزیر اقتصاد: مردم سهامشان را نگه دارند

یکی از مواردی که در ابلاغیه مقام معظم رهبری مورد توجه قرار گرفته، بحث کمک به ماندگاری سهام عدالت برای مردم است. در همین رابطه وزیر اقتصاد مردم را توصیه به سهامداری کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرهاد دژپسند دیروز در حاشیه جلسه هیئت دولت تصریح کرد: بنده هم به ‌عنوان وزیر اقتصاد و هم به ‌عنوان یک کارشناس توصیه‌ام این است که مردم این سهام را خودشان مدیریت کنند و از فروش فوری و شتابزده خودداری کنند. حتماً دارندگان سهام عدالت به این نکته توجه ویژه کنند که اکنون ممکن است تعدادی افراد سودجو  برای خرید این سهام وارد میدان شوند و از اطلاعاتی که هنوز کامل منتشر نشده سوءاستفاده کنند و خدایی نکرده با قیمتی پایین‌تر از ارزش واقعی سهام نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند.

گفتنی است رهبر انقلاب سه‌شنبه شب با صدور ابلاغیه‌ای ضمن موافقت با درخواست رئیس‌جمهور برای آزادسازی سهام عدالت و با اشاره به نقش سهام عدالت در گسترش عدالت اجتماعی و توانمندسازی خانواده‌های کم درآمد، مواردی را به‌ عنوان امور لازم‌الرعایه در این واگذاری‌ها مورد تأکید قرار دادند و خاطرنشان کردند: «دولت هرچه زودتر اقدامات مقتضی را به عمل آورد تا مردم سریع‌تر از منافع سهام خود بهره‌مند شوند.»

بلافاصله از روز چهارشنبه سایت www.samanese.ir از سوی سازمان خصوصی‌سازی در اختیار دارندگان سهام عدالت قرار گرفت تا اعلام کنند که آیا می‌خواهند سهام عدالت در اختیار خودشان باشد و خود نسبت به سهام مدیریت و مالکیت داشته باشند و یا به دنبال این هستند تا به‌ صورت غیرمستقیم از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مورد معامله قرار بگیرند».

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  0 0
  آیابانکاا بعنوان وثیقه گرفتن وام قبول میکنند
 • احمد IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  18 1
  تکلیف این 30 ملیون جا مانده رو مشخص کنید اگه سهام ندارید راه حل دیگه ای رو درنظر بگیرین تا حق کسی ضایع نشود مثلا 3-4 ملیون بلا عوض بدین تا امیدی داشته باشن
 • علی IR ۰۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  9 0
  من یک کارگر ساده هستم اما سهام عدالت ندارم سهام من چه می شود
 • حمید رضا IR ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  5 2
  ۲۷ ساله هستم وبیکارم وسهام عدالت تدارم تکلیف من چه می شود
 • آرزو IR ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  7 0
  ۱۷ ساله هستم دانش آموز سهام عدالت ندارم پدرم هم کارگر است سهام عدالت ندارم تکلیف من چیست
 • امین بوک کد ملی ۶۴۵۰۵۶۷۰۶۶بنام IR ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  1 0
  نیاز مندی هستم بخاطر پول
 • IR ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  3 0
  سلام من زن سرپرست خانوار هستم خودم سهام یک میلیوتی دارم سود هم به حسابم میاد من نمیدونم در مورد سهام چه کار کنم که به ضررم نشه ودوتا دختر دارم تو خونه اونها هم میشه سهام داشته باشن لطفا راهنمایی ام کنید ممنون
 • زهرا سجادی IR ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  1 3
  سلام من چند لحظه پیش نظرم را گفتم یادم رفت خودم رو معرفی کنم زن سرپرست خانوار از شیراز
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  0 0
  سلام.من.و.شوهرم.سها.عدالت.نداریم.که.دوباره.ثبت.نام.میکنید.
 • محمد IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  0 1
  اینا رو بی خیال قرار در دولت احمدی نژاد چیزی دیگه بود و در این دولت خلافش عمل شد دولت احمدی نژاد قرار بود به افراد تحت پوشش نهاد هایی مثل بهزیستی ۲ میلیون بده و به عادی یک میلیون و از سود اونا برداره تا یک میلیون سر به سر بشه اما آقای روحانی اومد و نه تنها اینکار رو انجام نداد بلکه ۴۰۰ تومان هم از مردم بابت این سهام گرفت
 • امیر IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  1 1
  چطور میشه من کارگر بخش خصوصی بدون امنیت شغلی و با کمترین حقوق و بدون هیچ مزایای شغلی که گاه و بیگاه هم بیکار میشم سهام عدالت ندارم ولی کارمندان رسمی دولت با اون همه مزایای جانبی سهام عدالت دارن ....
  • DE ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
   0 3
   دراین مملکتو حکومت کی بکیه تاریکیه. 2ضرب در2 =10یعنی 2.2.تا میشه دهتا.حسابو کتب شفاف دولتی وحکومتی درایران
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  0 1
  همه ی اینکارا احمدی نژاد انجام داد به جونش ملت باید دعا کنند البته یسری بدی هایی هم داشته مثل اینکه راهبرد نداشته یا همین بقایی مشایی قبل از اینکه به حرف شوک قیمتی ها اتاق بازرگانی بقیه جاهای فاسد عمل کنه به ملت یارانه داد سهام عدالت داد ولی دار دسته اصلی شوک قیمتی ها قیمت ها رو بردند بالا در صدد حذف همین یارانه ثابت مونده سهام عدالت مردم بر اومدند حق خودشون از بیت المال چند صد درصد افزایش دادند حق ملت هیچ
 • IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  3 1
  ارزش پول امروز 9درصد سال 85 است مردم را چی فرض کرده اید که می گویید ارزش سهام 11برابر شده
 • محمود IR ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  0 0
  احمدی نژادبرای مردم خیلی کارکرداماخیلیها قدرندونستن اگه بگذارن دوباره کاندید بشه بارای بالاپیروزمیشه همه اینهایی که دولت روحانی ازمردم گرفت وبآقازاده هابخشید رو دوباره بمردم پس میده اگه بزارن......
 • مصطفی بازوبندی IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  2 0
  سلام وخسته نباشید جلو ازسال نوقرارشد هرکس که سهامش یک میلیونی است مبلغ دویست وهفت هزار تومان بریند ولی خلافش ونصف اون روریختن به چه علت وچرا ممنون از عزیز وتاج سرمون آقا ورهبر عزیزممون ودیگر دولت مردان کشور
 • اصغر IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  0 0
  ما ثبت نام کردیم وکد رهگیری گرفتیم باید کجا مراجع کنیم
 • سیدعلی امیدپورازخرم اباد IR ۰۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  1 0
  بچه هاکه سهام ندارندچکارکنیم جایی هست واسه ثبت نام
 • راضیه IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  اسمش سهام عدالته ولی عادلانه توزیع نشده! از دوستان ما که کارمند دولت هست، و وضع مالی بسیار خوبی هم دارد (چند خودرو و منزل و مغازه) چون کارمند دولته خودش و همه اعضا خانواده اش دریافت کردند، به این میگن عدالت؟؟؟ از طرفی دیگر تمام کارگران کارخانه تولیدی که تعدادی از اونها هنوز هم اجاره نشین هستند و وضع زندگی متوسط رو به پایینی دارند، نتوانستند حتی برای خودشان سهام عدالت دربافت کنند چه برسه اعضا خانواده!!! کسی ام رسیدگی نمیکنه.....!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس