کد خبر 1064464
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۸
مدرسه

بر اساس نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، بیش از ۸۰ درصد مردم موافق تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها در دوران کرونا هستند.

به گزارش مشرق به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، طبق نظرسنجی انجام‌شده در هفته آخر فروردین ۱۳۹۹ در سطح کشور، ۸۱.۷ درصد مردم همچنان موافق تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها هستند.

بیشتر بخوانید:

چند درصد تهرانی‌ها در نوروز در خانه ماندند؟

این نظرسنجی نشان می‌ دهد ادامه خانه‌نشینی و خودقرنطینگی با نسبت ۹۱.۳ درصد، بیشترین میزان موافقت را از سوی پاسخگویان برای کنترل کرونا به خود اختصاص داده است. تعطیلی کافه‌ها و رستوران­ها (با نسبت ۸۲.۲ درصد) نیز از دیگر سیاست هایی است که پاسخگویان آن‌ها را برای کنترل شیوع ویروس کرونا مناسب ارزیابی کرده­ اند. شهروندان همچنین از آغاز به کار همه ادارات دولتی به صورت عادی از پایان فروردین (با فراوانی ۶۱.۱ درصد) و آغاز به کار عادی همه فعالیت­های اقتصادی از آخر فروردین (با فراوانی ۵۷.۴ درصد) مخالف هستند.

به استناد این نظرسنجی ۴۶.۲ درصد پاسخگویان با قرنطینه‌کردن اجباری مردم در خانه­ ها توسط دولت موافق بوده‌اند. ۲۶.۵ درصد افراد نیز با خود­قرنطینگی اختیاری و داوطلبانه مردم موافق هستند. ۱۵.۳ درصد افراد نیز قرنطینه‌کردن همزمان شهرهای مبتلا به کرونا و مردم این شهرها در خانه را بهترین سیاست و روش کنترل کرونا می­دانند. در نهایت ۸.۳ درصد افراد پاسخگو با قرنطینه کردن شهرهای مبتلا به کرونا موافقند.

موضوع دیگری که در این نظرسنجی مورد مطالعه قرار گرفته رعایت دستورالعمل های بهداشتی است. نتایج به‌دست امده حاکی از آن است که ۷۷.۵ درصد پاسخگویان کاملاً و یا در سطح زیادی خودقرنطینگی را رعایت کرده­‌اند. این در حالی است که ۶.۶ درصد افراد پاسخگو به میزان کم یا اصلاً پایبند به خودقرنطینگی نبوده‌اند. ۱۵.۶ درصد پاسخگویان نیز تا حدودی خودقرنطینگی را اجرا کرده‌­اند.

درخصوص دلایل عدم رعایت خودقرنطینگی یافته‌ها حاکی از آن است ۵۳.۱ درصد پاسخگویان، اقتضای نوع شغل را اصلی‌ترین دلیل ناتوانی رعایت خودقرنطینگی برشمرده‌­اند. بعد از آن به ترتیب «وضعیت معیشتی و ضرورت کسب درآمد» (با فراوانی ۲۵.۶ درصد)، «عدم ضرورت خودقرنطینگی» (با فراوانی ۷.۷ درصد) و «عدم تعطیلی شغل از سوی کارفرما» (با فراوانی ۳.۹ درصد)، دیگر دلایل پاسخگویانی است که خودقرنطینگی را رعایت نکرده­اند.

نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می دهد دستور­العمل­های بهداشتی در سطح حداکثری رعایت شده است. به طوری که در بین این دستورالعمل­ها، شست‌وشوی مکرر دست­ها (با فراوانی ۹۱.۷ درصد)، عدم دست‌دادن و روبوسی‌کردن (با فراوانی ۸۸.۶ درصد)، شست­وشو و ضدعفونی‌کردن وسایل خریداری‌شده از بیرون (با فراوانی ۸۵.۵ درصد) و عدم رفت‌وآمد با فامیل و آشنایان (با فراوانی ۸۱.۹ درصد) بیشتر توسط پاسخگویان جدی انگاشته شده است. همچنین در بین این موارد، رعایت فاصله فیزیکی تا ۵/۱ متر (با فراوانی ۶۴.۸ درصد) و استفاده از ماسک و دستکش (با فراوانی ۶۹.۶ درصد) کمتر از سایر موارد توسط پاسخگویان رعایت شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • احمد IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
    0 1
    آقا من معلم مدرسه غیرانفاعی در اهواز هستم اسفندماه یک سوم حقوق به من دادند فروردین را ندادند من راضی نیستم مدرسه تعطیل شه حقوقمان را ندادند شرمنده زن و بچه شدم کرونا بگرفتم بمردم بهتر از این بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس