کد خبر 1063260
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۱
جوجه

حجت‌الاسلام مهدوی ارفع گفت: اگر برای معدوم کردن این جوجه‌ها دلیل عقلی و شرعی وجود داشته باشد، این حرمت برداشته می‌شود، اما نداشتن صرفه اقتصادی قابل قبول نیست و این کشتار شرعاً حرام است.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام حمیدرضا مهدوی‌ارفع، استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به معدوم‌سازی جوجه‌های یکروزه توسط مرغداری‌ها اظهار داشت: این کار از لحاظ دینی کاملاً محکوم است؛ زیرا در مکتب اسلام، هر جانداری احترام دارد و جانش محترم است. امیرالمومنین (ع) به عُمال خود نسبت به احترام به درختان و حیوانات هنگام حضور در شهرها برای اخذ مالیات و خراج تذکر می‌دادند. ایشان به آنان می‌فرمایند زمانی که برای اخذ زکات می‌روید، مراقب باشید شاخه درختی نشکند و حیوانی که در حال آب نوشیدن است، نترسد تا فرار کند و اگر گوسفندی به عنوان زکات دریافت کردید، آرام به مقصد برگردید تا حیوان دچار ترس نشود.

چه زمان مجاز به کشتن حیوانات هستیم؟

وی با اشاره به اینکه هر موجود صاحب جانی، جانش محترم است و باید حفاظت شود، تصریح کرد: گاهی ممکن است، حفظ و حیات یک موجود زنده برای جان و حیات دیگران مضراتی داشته باشد. به‌طور مثال بیماری واگیرداری مخصوص نوعی از پرندگان شیوع پیدا می‌کند که قابل پیشگیری  و فرضاً درمان آن نیز در دسترس نیست. در این شرایط می‌توان حیوان را معدوم کرد، اما باز هم این مهم دارای شرایطی است و باید تا قبل از معدوم شدن مصارف دیگر مشروع آن تا حد امکان بررسی شود.

بیشتر بخوانید:

شدیدترین برخوردها در انتظار جوجه‌کُش‌ها

پیگیری علل معدوم‌سازی جوجه‌ها توسط مجلس

مهدوی‌ارفع گفت: در این مورد نه بیماری و نه موضوع دیگری مطرح نیست؛ بلکه طبق پیگیری‌های شخصی بنده از مسئولین دامپزشکی تنها به این دلیل که مرغ‌داری‌ها، مرغ را با قیمت کمتر از هزینه شده به فروش می‌رسانند و تعداد زیادی جوجه یکروزه روی دستشان مانده است و امکان تأمین خوراک آن‌ها را ندارند و با این روند قیمت مرغ باز هم پایین خواهد آمد و صرفه اقتصادی برای آن‌ها ندارد، جوجه‌ها را معدوم می‌کنند.

جوجه‌کُشی با توجیه اقتصادی حرام است

این سخنران مذهبی تصریح کرد: دلیل این اقدام، کاملاً اقتصادی و مالی است و براساس احکام شرعی زمانی که جان حیوانی محترم است، کشتن‌اش حرام است. انسان اگر مورچه‌ای را بی‌دلیل بکشد، گناه کرده و فعل حرامی را انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه بارها در فضای مجازی مشاهده شده است که افراد برای تفریح حیوان‌آزاری می‌کنند یا در کشورهای غربی در یک روز خاص حیوانات را به خیابان می‌ریزند و بعد به عنوان یک جشن ملی آن‌ها را می‌کشند که تمامی این افعال شرعاً حرام است، گفت: اگر برای معدوم کردن این جوجه‌ها دلیل عقلی و شرعی وجود داشته باشد، این حرمت برداشته می‌شود اما عدم صرفه اقتصادی قابل قبول نیست و این کشتار شرعاً حرام است.

جوجه‌کُشی ناشی از نگاه سودمحور است

مهدوی‌ارفع تصریح کرد: در اسلام به محیط زیست توجه بسیاری شده و بی‌توجهی به آن، اثر منفی‌اش بر زندگی دیگران است. در روایتی از پیامبر (ص) داریم که از ایشان سوال شد، اگر یک ساعت از عمر شما باقی مانده باشد، چه می‌کنید و ایشان فرمودند: درخت خواهم کاشت که نشان از اهمیت اسلام به محیط زیست دارد.

این سخنران مذهبی افزود: در فرهنگ مدرن، نگاه مادی کاملا رواج دارد و سودمحور است و به انسان توجهی ندارد. حیوانات به این دلیل که جان‌دار هستند، جانشان باید حفظ شود و تنها جایی استثناء می‌شود که به جان انسان آسیب برساند که در این صورت می‌توان حیوان را کشت و این متوقف به حیوان نیست و حتی اگر انسانی به انسان دیگر حمله کند، می‌توان در برابر او دفاع کرد و این استثنایی کلی است.

وی با بیان اینکه بسیاری معتقدند این اقدام عذاب الهی را در پی خواهد داشت، تصریح کرد: در ارتباطی که با مسئولین علوم پزشکی داشتیم، معتقد بودند که این اقدام در گذشته نیز رخ داده بود و دلیل آن است که برای مرغ‌دار صرف نمی‌کند این تعداد جوجه‌های زیاد را نگهداری کند و با رقمی کمتر از هزینه نگهداری به فروش برساند، اما باید بدانیم این عوارض غلط بودن سیستم اقتصادی کشور است.

جای جوجه‌کُشی چه کارهایی می‌توانستیم انجام دهیم؟

مهدوی ارفع تصریح کرد: اگر در نظام اقتصادی ما اصول عقلانی اسلام حاکم بود، نمی‌گفتیم چاره‌ای جز معدوم کردن این جوجه‌ها نیست و این به دلیل خراب بودن افکار اقتصادی ماست. راهکار این است که یک مرتبه نظام اقتصادی را حل کنیم و به دنبال علاج‌های موقت نباشیم. در گذشته در بسیاری از خانه ها مرغ و خروس نگهداری می‌شد، ممکن بود این جوجه‌ها را به مناطق محروم فرستاد تا هر خانواده ۵۰ جوجه را بزرگ کند. در مسیر انتقال و نگهداری ممکن بود ۲۰ جوجه هم تلف شود اما بهتر از این معدوم‌سازی بود و یا به باغ‌وحش‌ها داده می‌شد تا خوراک حیوانات دیگر باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: سالیان سال نظام استکباری را زیر سوال بردیم که هر سال مقدار زیادی گندم را در دریا می‌ریزد تا قیمت را حفظ کند، اما میلیون‌ها آفریقایی گرسنه داریم و یا کشور استرالیا چندمیلیون رأس گوسفند را می‌کشند. حال این معدوم‌سازی ما نیز همان روند را دارد. حوزه‌های علمیه باید در این شرایط الگوی اقتصاد اسلامی را متناسب شرایط امروز تبیین کنند و دولت‌ها را مجبور به اجرای این نگاه مالی کنند؛ والا به تعبیر فردی که امروز با من تماس گرفته بود، در اثر این اقدامات ناشایسته دچار عذاب الهی خواهیم شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: می‌طلبد جوانان نخبه دانشگاهی و حوزوی کشور در این شرایط، نگاه اقتصاد لیبرالی را از کشور برچینند و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اسلامی را جایگزین روند فعلی کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  0 0
  حرام چیه؟؟؟!!!! عین وحشیگریه!!!!! کی شک داره؟!
 • ن د US ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  86 2
  با سلام اگه مشکلی از لحاظ مریضی نداشتن ومشگل فقط خورد وخوراک آنها بود میتونستن آنها را بین روستا وحاشیه شهرها تقسیم کنن البته رایگان صواب هم داشت من اولین نفر بودم که استقبال میکردم اخه چطور دلتون آمده جون جونه انسان وحیوان نداریم
  • فقط اعدام IR ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
   1 0
   باید اعدام بشن .
  • IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
   0 0
   برای بالا نگه داشتن قیمت بود.. و جنگ روانی علیه مردم به دو علت: یکی فراموش کردن ارز گم شده در دولت و دوم هم فک کنم اون تصویر تهدید ناو امریکایی که تو شبکه های مجازی پر رنگ شده بود رو ببره تو حاشیه..
  • رضا DE ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
   0 0
   دقیقاً در متن هم همین رو میگفت...:)
  • IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
   10 0
   احسنت درستش همینه -نه هیچ بیماری در کار نیست یعنی کارگران اونجا استاد علم ژنتیک هستند >؟ نه خروسها را میکشند ...خب بدید رایگان به مردم که بزرگ کنند و بخورند اقلا به بشر خدمتی کنید
  • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
   4 0
   اصلا اونم نه بابا میبردینشون یه جایی ولشون میکردین بالاخره خوراک حیوانات دیگه میشدن
  • ناشناس IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
   2 0
   ن دتو که ایران نیستی که جوجه دریافت کنی
  • اسد صحرايى IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
   3 1
   تو اولين نفر بودى كه استقبال ميكردى؟ تو كه در كشود امريكا تشريف دارى ؟ ببينم حالت! خوبه ؟ تست كرونا دادى ؟
 • آذربایجانی IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  1 1
  خداوند هر موجود زنده ای که خلق فرمودند روزیشم خلق کردند این یعنی توجیه اقتصادی دروغه برای زنده به گور کردنشون خوب بود جوجه ها رو میدادند به روستائیان اونها بزرگشون کنند
 • سیروس IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  0 0
  هر وقت خواستی یه مورچه، یه حشره یا هر چی رو بکشی یا باهاش بازی کنی و زخمیش کنی،یه خراش رو خودت بنداز،این دقیقا همون اندازه که برا تو درد داره واسه همون موجود هم درد داره،اون بنا به غریزه حیوانی وارد قلمرو و یا خونه تو شده،اگه کشتیش بدون شک حیوانی!ولی اگه تو با قدرت اراده و اختیاری که داری اونو نکشتی و بندازیش بیرون اونوقت میشه گفت یه بویی از انسانیت بردی!
 • DE ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  0 0
  جوجه‌کُشی با توجیه اقتصادی چه حکم شرعی دارد؟// کسی که بارانت و رفیق بازی و مالیات دزدی... جوجه کِشی کنه برایش شرع معنی ندارد که ناراحت مطلب شرعی جوجه کُشی باشد
 • IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  0 0
  یک روز سیب زمینی ها را معدوم میکنند ارزق مردم را نفله می کنند و یک روز هم حیوان بی گناه را خدایا با چه رویی ازتو طلب روزی کنیم ما که اینقدر نمک نشناس و از خود راضی هستیم
 • IR ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  0 0
  احمق های تنبل !! باید جوجه هارا در چند روستا به مردم میدادن که بزرگ کنن نه اینکه زنده بگور کنن اون دنیا همین ها نمیزارن از پل صراط رد بشید
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  0 0
  از عذاب خدا بترسید..چرا عبرت نمیگیریم از این کرونا و شرایطی که بواسطه اون بوجود اومده...الان و تو این شرایط که همه ما به رحم و ترحم و نظر خدای متعال نسبت به خودمون شدیدا نیاز داریم.این کارها درست نیست...قهر خداوند رو با دست خودمون نخریم....
 • کاوشگر فضایی IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  0 0
  لعنت بر باعث و بانیش ...
 • DE ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  18 6
  نظام اقتصادی برای همیشه باید اسلامی بشه تا با روشهای کثیف و آلوده لیبرالیسم غذا سر سفره مسلمان ها برده نشه. این تولید کنندگان هیچ کدام از اصول اسلامی رو در تولید رعایت نمی کنند. میتونستن بمناسبت ماه رمضان این جوجه های بیچاره رو بعنوان زکات بین روستائیان محروم دراین شرایط سخت تحریم و کرونا پخش کنند و لازم نبود به فکر دون شون باشند. زیرا تو روستا به اندازه کافی غذا براشون هست.
 • ن د IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  17 0
  بیشتر ما نیاز به کارداریم ولی سرمایه نداریم چی میشد هزار تا ازین جوجه ها به من میرسید تا کاری براخودم شروع میکردم
 • AHMDI IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  0 0
  انسانیت یک شوخی بزرگ با دنیا بود !
 • اسماعیل IR ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  0 0
  من مرغدارم.همین جوجه ها 35 روزقبل ،یک کامیون 6000000 تومان ازمن کرایه گرفت وبه مرغداری منقل کرد.اکنون ذرت کیلوبی1350تومانی 2300 تومان است.اگرمحتکران بفروشند.سویای کیلویی 2400 تومانی4000 تومان شده ولی محتکران نمی فروشند.ومامعطل چند تن سویا هستیم.یک مرغداری 30000 تایی 50روز به 120تن ذرت و50 تن سویا نیاز دارد.مرغ زنده کیلویی8500تومانی 5500 تومان هم درست نمی خرند. کدام مرغدار حاضراست باضرر4000 تومان درهرکیلومرغ ، جوجه ریزی کند.جوجه کشی ها باید چه کارکنند. این شکل معدوم سازی وفیلم برداری پسندیده نیست. این همه مرغدار که زندگیشان تباه شده، کدام مدیر جوابگو است.
 • باران IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  0 0
  خدا لعنتشان کند اگربه قیامت اعتقاد داشتند این کار را نمی کردند میدادند به فقیر فقرا اونا خودشان ازجوجه ها مراقبت می کردند
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  27 0
  بین روستاییها پخششون میکرد ......حیوون هم شانس زنده بودن داشت هم کلی حشرات مضر را میخورد .....خودکفای در محصولات کشاورزی بخصوص سویا خیلی واجبه .....اونم فقط با انتقال آب عمان به کویر مرکزی ممکنه .....اونم با تونل ......شیرین کردن هم با اسمز عمیق و غشاهای براساس گرافن....یه مرد تو نظام جمهوری اسلامی پیدا نمیشه ....همشون همجنسبازن که برای سرویس های بیگانه کار میکنن....
 • IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  8 0
  از فردا هم یکی بیاد نوزادش را بکشه و بگه چون نمیتونستم بهشون غذا بدم !!!! هر چند به ندرت قبلا دیده شده !
 • استاد دانشگاه IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  0 0
  با سلام این روش پرورش و دامپروری سیستم آمریکایی و اروپایی است که در دانشگاه های ما تاکید و تدریس می شود.!!!!! یعنی پول همه چیز را توجیه می کند ولا غیر.لعنت الله بر شیطان و شیطان صفتان.
 • IR ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  10 0
  کاش خودشون جاجوجه زبان بسته مرده بودند که انشاء االه میمیرند.مرگ برازخدابی خبرپول پرست.ننگتان باد.چه خبرتان شده.این ویروس براتون درس نشد.
 • IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  1 0
  پناه برخدا
 • IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  1 0
  باید قوه قضاییه باهاشون برخورد کند.تا درس عبرت سودجویان شود. یعنی چی این همه جوجه بی زبان را معدوم کردند.خیلی ناراحت شدم.بی تدبیری تا کی باید داشته باشیم.
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  0 1
  لیبرالها به جان انسانها هم رحم نمی کنند چه برسد به جوجه.
 • IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  4 0
  گناه کبیره است و هیچ توجیه احمقانه اقتصادی قابل قبول نیست بایست گفت معدودی تحصیل کردگان اقتصاد در ایران کتاب های اقتصاد را نصفه خوانده و با سواد نیم بند به اجرای طرح های اقتصادی نصف نیمه که آخرش را نخوانده و نتیجه اش را نمی دانند سال ها اقتصاد ایران را گرفتار حماقت کرده اند و این جوجه کشی تنها یک نمونه از هزاران حماقت آنهاست متاسفانه گویا فقدان اقتصاد دانان نخبه باعث شده در اقتصاد به دور خود چرخیده و به نقطه اول باز گردند امید که کار را به اقتصاد دانان نخبه واگذار و ان را بازیچه افراد کم سواد و ناتوان نکنند و بیش از این اقتصاد ایران را باعث تمسخر امثال ترامپ نکنند!
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  10 0
  کار نفرت آوری!!! جگرم ریش ریش شد وقتی دیدمش.
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  4 0
  میخواهند با زنده به گور کردن جوجه های بدبخت ، تولید کم و قیمت را ببرند بالا
 • محسن نوروزی IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  6 0
  این کار عین جنایت است...این کار نظام سرمایه داریست که با هر حربه ای سرمایه خودشان را چند برابر می کنند ...اینجا ایران است ...باید قوه محترم قضایی پای کار ایند تا شاهد اینگونه حوادث دلخراش در کشور نباشیم...???با امید به انروز...
 • ن د IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  1 0
  جواب کسی که نوشته ن د ایران نیستی دلیلت چی من ایران نیستم؟ من شرایط بیرون رفتن ندارم شماره بده بهت ثابت کنم ایرانم یا نه ؟ آدرس میدم بیا در خونه همدیگر را ببینیم
 • ن د IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  0 0
  من جوابتو دادم تقصیر مشرق گذاشتش پایین ندیدیش به فکر من هم نباش کاری که گفتم انجام بده من چطور به فکر هیجکی نبودم گذاشتم رفتم امریکا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس