صندوق بین المللی پول نمایه

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش چشم انداز اقتصادی جهان اعلام کرد: رشد اقتصادی ایران علی رغم اینکه منفی است، اما در سال ۲۰۲۰ بهبود یافته و به منفی ۶ و نرخ تورم به ۳۴.۲ درصد کاهش یافته است.

به گزارش مشرق، جدیدترین گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان صندوق بین‌المللی پول که دقایقی پیش منتشر شد، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ یعنی سال پیش رو را منفی ۶ (منفی ۵.۹۸۵) درصد پیش بینی کرده است.

بیشتر بخوانید:

۴ پیشنهـاد پولی برای خروج از رکود کرونـایی

این رقم با وجود منفی بودن، اما نسبت برآورد این نهاد از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ برابر با منفی ۷.۶ (منفی ۷.۵۸۶) درصد، از بهبود این شاخص خبر می‌دهد.

البته IMF در گزارش پیشین خود رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ را منفی ۹.۴۵ اعلام کرده بود که در این گزارش آن را تصحیح کرده است.

بیشتر بخوانید:

۹‌ مطالبه بخش «تولید» برای «جهش»

بهبود رشد اقتصادی ایران بنا بر اعلام این نهاد بین المللی در حالی صورت خواهد گرفت که به گفته کارشناسان، با شیوع ویروس کرونا و تعطیل شدن فعالیت‌های اقتصادی، جهان در رکودی بی سابقه فرو رفته است.

این نهاد پیشتر هشدار داده بود، رکود اقتصادی جهانی ناشی از شیوع ویروس کرونا می‌تواند بدتر از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹ باشد.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم ایران در سال ۲۰۲۰ برابر با ۳۴.۲ (۳۴.۲۱۵) درصد پیش بینی شده است. رقم تورم ایران در سال ۲۰۱۹ نیز ۴۱.۱ (۴۱.۰۶۰) درصد اعلام شده است.

به این ترتیب، نرخ تورم ایران نیز در سال ۲۰۲۰ بهبود می‌یابد.

این نهاد بین‌المللی، نرخ بیکاری کشور در سال ۲۰۲۰ را ۱۶.۳ (۱۶.۳۲۷) درصد پیش بینی و در سال ۲۰۱۹ را ۱۳.۶ (۱۳.۵۸۰) درصد برآورد کرده است.

به این ترتیب نرخ بیکاری ایران در سال پیش روی میلادی افزایش می‌یابد.

همچنین تراز حساب جاری ایران از منفی ۰.۱ (۰.۰۵۸) درصد در سال ۲۰۱۹ به منفی ۴.۱ (۴.۱۴۶) درصد در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس