کد خبر 1056365
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶
حریرچی

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: از رفتار مردم در این روزها تشکر می کنیم اما برخی افراد همچنان نسبت به توصیه های ما بی اعتنا هستند.

به گزارش مشرق، ایرج حریرچی نماینده ویژه وزیر بهداشت و ناظر بر اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با بیماری کرونا صبح یکشنبه در ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران، اظهار کرد: دو گروه از مردم نیاز به کمک بیشتری دارند یکی خانواده‌های نیازمند که قبلاً هم برای امرار معاش به آنها کمک می شده و دوم هم خانواده‌هایی که روز مزد بودند که ما هم نگران سلامت آنها هستیم و هم نگران وضعیت زندگی آنها.

وی افزود: از وسایل بهداشتی به حد نیاز استفاده کنید تا هم قیمت بالا نرود و هم پرداختی کمتری داشته باشید، استفاده زیاد از این وسایل وسواس می‌آورد و باعث می‌شود حجمی از درآمد به آن اختصاص پیدا کند.

حریرچی بیان کرد: از رفتار مردم در چند هفته اخیر در مقابله با کرونا تشکر می‌کنم، ما این روزها رفتار سایر کشورها را هم بررسی کردیم و مشخص شد فرهنگ رفتاری مردم ایران بالاتر از سایر کشورها است و به توصیه فرزندان خودشان گوش کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

تقدیر حریرچی از همراهی سپاه در پیشگیری از شیوع کرونا

نماینده وزیر بهداشت گفت: البته تعداد محدودی هم این توصیه‌ها را گوش نکردند که از آنها گله داریم و تقاضا می‌کنیم برگردند به منازل خود البته اگر کسی هم رعایت نکند ما مقابله قانونی خواهیم کرد.

حریرچی بیان کرد: آیا ما توان این را داریم که مردم کاملاً در خانه نگه داریم و مایحتاج آنها را به درب خانه‌هایشان ببریم؟ آن چیزی که مردم از قرنطینه انتظار دارند شرایط خاص و ویژه ای دارد و در یک کشور نمی‌شود اجرا کرد، در چین هم در یکی دو شهر که آن هم باز نصفی از جمعیت آن خارج شده بودند این سبک از قرنطینه اجرا شد.

نماینده ویژه وزیر بهداشت گفت: افرادی که شیمی درمانی در بیمارستان‌های دولتی انجام می‌دادند، الان هم بدون وقفه درمانشان انجام می‌شود، البته متأسفانه در سال‌های گذشته در ایام عید خدمات درمانی، شیمی درمانی کمی کاهش پیدا می‌کرد که این موضوع ربطی به کرونا ندارد، در این شرایط سخت اقتصادی باید مریضی که در بیمارستان دولتی درمان می شده همچنان همان جا خدمات درمانی اش را بگیرد یا به یک بیمارستان دولتی دیگری که به او معرفی می‌شود، برود.

ناظر بر اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با بیماری کرونا تصریح کرد: کیت‌هایی که در ابتدا داشتیم کیت‌های اهدایی بودند، الان داریم از تکنولوژی‌های جدید استفاده می‌کنیم و خریدهای جدیدی داریم که به عنوان مثال یک کیت قیمتش ۸ یورو است، احتمال می‌دهیم از توان بخش خصوصی برای انجام آزمایشات استفاده کنیم، بعضی از آزمایشگاه‌هایی که هستند با قیمت مناسب با کیت‌هایی که خودشان خریده و وارد کرده‌اند آزمایش را انجام می‌دهند (خرید و وارد کردن کیت کار سختی نیست) البته برخی از آزمایشگاه‌ها کیفیت کار پایینی داشتند و یا قیمتشان بالا بوده که با آنها برخوردهای لازم انجام می‌شود.

وی یادآور شد: آمریکا به ایران در زمینه مقابله با کرونا نه تنها کمک نکرده، بلکه موانع را هم افزایش داده است، اگر موانع ما برداشته شود ما نیازی به کمک کسی نداریم در هرجایی که پول داریم تجهیزات را می خریم.

به گفته حریرچی، استان گیلان جزو استان‌های پرشیوع بود ولی خوشبختانه این بیماری در گیلان خوب کنترل شده است.

نماینده ویژه وزیر بهداشت گفت: وضعیت امریکا، ایتالیا، اسپانیا نشان داد که با اینکه فرصت و امکانات خوبی داشتند در مقابله با این بیماری و خدمات دادن به بیماران ضعیف بوده انداند، چرا به شعور مخاطب ایرانی توهین می‌کنند؟ اینجا اگر معاون وزیر بهداشت به بیماری مبتلا شود نشانه ضعف کاری او است ولی نخست وزیر انگلیس مبتلا شود یعنی پای کار بوده؟!

ناظر بر اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با بیماری کرونا، تصریح کرد: فرضیه ترور بیولوژیک را نمی‌شود منتفی دانست و در کشور ستاد مربوطه در حال تحقیقات جدی در این زمینه است. اکثر درمان‌های توصیه شده که الان وجود دارد اختصاصی کرونا نیستند و اثرات کم و متوسطی دارند، کمترین زمان برای اینکه یک داروی اختصاصی یا واکسن این بیماری بیاید یک تا ۱۸ ماه است.

وی یادآور شد: در زمینه استفاده از متانول و الکل در برخی از استان‌ها بیشتر از کرونا کشته داشته‌ایم و این هم به دلیل اطلاعات غلطی است که در بین مردم منتشر می‌شود.

حریرچی گفت: در زمستان سال گذشته در استان‌های متعدد شیوع آنفلوانزا داشتیم و علائم ریوی که داشته است تداخل با کرونا داشته است، تست تا ۳۰ درصد می‌تواند بگوید کسی کرونا دارد یا نه ولی سی تی اسکن قطعاً می‌تواند به ما بگوید که البته ما کمبود دستگاه سی تی اسکن هم داریم، البته برخی از آمارها که می‌بینید متفاوت است به این دلیل است که تست مثبت اعلام می‌شود ولی نتیجه سی تی منفی است.

ناظر بر اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با بیماری کرونا، تصریح کرد: هزینه‌های بهداشت و درمان به دلیل کرونا بی نهایت افزایش پیدا کرده ولی خانواده‌ها درآمدشان کاهش پیدا کرده است، وقتی دولت و بیمه منابعش کم شود و هزینه جانبی اش بالا رود پرداختی اش به حوزه سلامت کم می‌شود. ظرفیت تخت آی سی یو نسبت به ۵ سال گذشته یک و نیم برابر شده است.

حریرچی بیان کرد: میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات ما به دلیل شیوع کرونا و خانه نشینی مردم کاهش پیدا کرده و تأثیرات روانی مثبت مثل وحدت مردمی هم می‌تواند آورده کرونا برای ما باشد.

به گفته نماینده ویژه وزیر بهداشت، در ۱۳ استان پر شیوع به طرز قابل توجهی شیوع بیماری کم شده است.

ناظر بر اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با بیماری کرونا، تصریح کرد: تا الان از افرادی که مبتلا به کرونا شدند فرانشیز ۱۰ درصدی را دریافت نکردیم، البته دوتا مشکل داشتیم یکی افرادی که بیمه نداشتند و دیگری با اتباع افغانستانی که برخی از آنها مجوز نداشتند و برای بستری شدن آنها مشکل داشتیم.

وی یادآور شد: ما هیچ کیتی را بدون آزمایش بررسی نکرده ایم و کیت‌هایی که داریم کیفیت مناسب داشته اند.

حریرچی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به پایش مقاصد سفرهای انجام شده در هفته گذشته که از مبدا استان‌های آلوده انجام شده برنامه وزارت بهداشت برای غربالگری دقیق‌تر در این استان‌ها از جمله همدان، قم و قزوین چیست، گفت: ما از چند روش استفاده می‌کنیم یک روش سامانه سیب (خوداظهاری) و دیگری تماس با هموطنان است.

به گفته وی، تا امروز ۵۹ میلیون و ۹۲۲ هزار و ۴۰۰ نفر را غربالگری کردیم که از این تعداد ۴۹ میلیون و ۶۶۷ هزار نفر را ما با آنها تماس گرفته ایم و ۱۰ میلیون نفر خودشان در سامانه خود اظهاری داشته اند.

ناظر بر اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با بیماری کرونا، ادامه داد: از این ۵۹ میلیون نفر، تعداد ۲ میلیون نفر واجد پیگیری بودند که ۸۵ هزار و ۹۷۰ نفر به پزشک ارجاع داده شده اند و ۱۶ هزار نفر به بیمارستان و حدود ۲ هزار نفر هم اقدامات سرپایی دریافت کرده اند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • صرفا جهت اطلاع IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  4 30
  زیر سر قدرتهای جهانی هست حالا یا چین یا امریکا...
  • IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
   34 31
   زیر سر جهالت مردمی است که نمی فهمند که جو بایدن و ارباب او جورج سورس بیشترین نفع را از کرونا در دنیا و آمریکا می برند.
 • مهدی IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  45 20
  چون رهبری گفتند آقایان حرف از ترور بیولوژیک میزنند وگرنه نمیگفتند و حتی چه بسا به تمسخر میگرفتند! چون رهبری از شیاطی جنی گفتند کسی جرات نداره حرفی علیه ایشان بزند اما همین ها به طب اسلامی حمله میکنند که چرا آزار شیاطین را وارد مسائل درمانی میکند و جن به برخی بیماریها ربطی ندارد و اینها خرافات است و.... و اصلا تحقیق نمیکنند که اینها در احادیث و ادعیه معصومین علیهم السلام آمده است و شیاطین جنّی باعث برخی بیماریها هستند! اسامی حدود بیست سی تا شیطان جنی در احادیث موجود است مثل شیاطینی مخصوص تحریک به همجنس بازی،وسواس،احتلام و...
  • DE ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
   17 12
   خفه
  • من من IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
   18 3
   مشکل همینه دیگه! چون گفته شده حالا کسی نمی تونه حقیقت رو بگه این موضوع توهم هست! چیزی به اسم طب اسلامی هم وجود نداره! اینو مراجع تقلید و حتی مصباح یزدی گفته.. نهایتا ادعای طب سنتی بکنید.. ک وجود داره ولی نوه عملکرد اون کاملا قابل بحثه... خلاصش رو میگم طب نوین با همه کاستی هاش و ضعف ها داره میگه 80 درصد افرادی ک ویروس رو بگیرن حتی دچار علایم حاد نمیشن و در مورد اون 20 درصد دیگه و شرایطش بحث می کنه و میگه درمان قطعی ندارم و .. دارم تلاش می کنم... طب سنتی..افراد مورد نظر تو.. میگن اینو بخور نمی گیری! یا اصلا انتقال ویروس وجود نداره!... بعد ک یکی میمیره میگه درست نخورده! میگه ببین بقیه خوب شدن! درحالی ک از اول داستان 80 درصد قرار بوده اصلا چیزیشون نشه! ایم میزاره به حساب طب خودش!..کلاهبرادی خالص. منتشر کن سانسورچی
  • مهدی SG ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
   0 0
   بنده هم خبر مرگ یک طبیب طب اسلامی رو دیدم و حتی خودشون هم تایید کردند اما سوال اینجاست که چرا یه بار نسخه های درمانی مثل داروی امام کاظم و... مورد آزمایش قرار نمیگیرد روی کرونا؟! چرا از همین طبیبی که بالین بیمار بدون ماسک رفته تست کرونا نمیگیرن؟! طب اسلامی هم عنوانش نباشه ،طبی هست براساس احادیث معصومین که روش تحقیق وتجربه شده نه اینکه همینطوری دارو تجویز کنند! البته انتقاداتی به اقدامات آقای تبریزیان هست و شاید برخی درمانها هر بیماری را کامل درمان نکند اما کمک کننده به درمان باشد! حرف زیاده که در آینده مفصل تر صحبت خواهیم کرد! شما به احتمال زیاد پزشک هستی که گفتی این اطباء کلاهبردارند اما در آینده پشیمان خواهید شد!
  • IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
   1 0
   درباره درست بودن یا نبودن طب سنتی کاری ندارم ولی سوال اینجاست که چرا اینهمه متلک درباره روغن بنفشه گفته می شود که تاثیر بد ان ثابت نشده اما درباره خوردن الکل هیچ جوک و متلکی گفته نمی شود که هم کور می کند هم می کشد چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  6 17
  نظر وزیر امور خارجه چین هم اینه که کار آمریکاست، چرا آمریکاییها از کنوانسیون سلاح های بیولوژیک خارج شدن، چرا چند تا آزمایشگاه بیولوژیک توی کشورهای مختلف دارن، ... به ده سوال سایت گلوبال ریسرچ از آمریکاییها مراجعه کنید...
 • رسول IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  17 0
  قرار بود جناب حریرچی در پاسخ به ادعای نماینده قم استعفا بده چی شد ؟ با بحث حمله بیولوژیک و...ذهن ما از قضیه استعفای حریرچی منحرف نمیشه .
 • DE ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  0 1
  کاره چینه.تمام متحدانش سالمن مثل روسیه ونزویلا کوبا کره شمالی
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  0 0
  این حرفا نباید سخنگوی وزارت بهداشت بزند بلکه از جنس اظهار نظرهای وزارت اطلاعات باید بگوید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس