کد خبر 1054426
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
1

گزارش رویترز و استنادات و آمارهای تخیلی مندرج در آن پیرامون اغتشاشات آبان، جدیدترین خبرسازی‌های این رسانه انگلیسی علیه ایران نبود.

به گزارش مشرق، جنگ هیبریدی یا ترکیبی به معنای به کارگیری همه ابزارهای متعارف و نامتعارف نظامی و جاسوسی و سایبری و تروریستی و تبلیغاتی علیه یک کشور است؛ مفهومی که در قالب راهبرد «فشار حداکثری» دو سال است که از سوی رژیم آمریکا و اذنابش علیه ایران اعمال می‌شود و البته نشانه‌های افول این استراتژی نیز در حال عیان شدن است.

آمریکایی‌ها طی دو سال اخیر در راستای اعمال جنگ هیبریدی و فشار حداکثری علیه ایران، به هر ابزار و اهرمی برای به زانو درآوردن مردم ایران متوسل شدند؛ از تروریسم افتصادی لجام گسیخته که حتی در راه ارسال دارو به کشور ما نیز مانع ایجاد می‌کند تا اقدام به شیطنت نظامی در ماجرای پهپاد گلوبال هاوک که با پاسخ کوبنده و اقتدار دفاعی ایران اسلامی مواجه شد و قدرت بازدارنده نظامی ما، آمریکایی‌ها را از فکر هرگونه حماقت نظامی علیه ایران خارج کرد.

شکست و هزیمت خفت بار آمریکا در استراتژی فشار حداکثری علیه ایران، آن‌ها را به آخرین تیر ترکش‌شان رساند. پس از ناکامی آمریکایی‌ها در جریان اغتشاشات آبان ماه ۹۸،  آن‌ها به آخرین پرده از سناریوی خود علیه ملت ایران رسیدند و بواسطه رسانه‌ای بدنام و انگلیسی به نام رویترز مشغول خبرسازی‌های کذب و تخیلی علیه کشومان شدند.

روز دوشنبه ۲ دی ۹۸، رویترز که سابقه بدی در خبرسازی علیه کشورمان دارد، گزارشی سراسر کذب در مورد آمار اغتشاشات آبان ماه در برخی از شهرهای ایران منتشر کرد؛ هر کسی که کوچکترین آشنایی با اصول اولیه و بدیهیات خبرنویسی داشته باشد، با خواندن گزارش رویترز و بازنمایی‌های صورت گرفته از این گزارش کذب در شبه رسانه‌های ضدانقلاب، به دروغ و مخدوش بودن استنادات و فکت‌های گزارش مزبور اذعان می‌کرد.

چرا خبر رویترز را نباید باور کرد؟

«علیرضا ظریفیان یگانه» رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، ضمن تکذیب ادعای خبرگزاری انگلیسی رویترز درباره شمار آسیب دیدگان اغتشاشات آبان، گفت: این گونه خبر نوشتن و ادعا کردن اساساً کاری ندارد؛ کافی است طبق برنامه‌ای از پیش تعیین شده در چارچوب عملیات روانی، برخی ادعاها کنار هم چیده شود. وقتی از این رسانه درخواست منبع یا سند شود، شما را به موجودات نامرئی ارجاع می‌دهد که هیچ امکانی برای صحت‌سنجی آن وجود ندارد.

ظریفیان ادعای خبرگزاری رویترز را نه فقط از باب امنیتی و اطلاعاتی بلکه حتی از جنبه خبری کاملاً بی ارزش و آسیبی جدی به اعتبار از پیش مخدوش شده این خبرگزاری انگلیسی دانست.

گزارش رویترز و استنادات و آمارهای تخیلی مندرج در آن پیرامون اغتشاشات آبان، جدیدترین پرده از خبرسازی‌های این رسانه انگلیسی علیه ایران نبود این امر مسبوق به سابقه است. در جریان مذاکرات منتهی به برجام در بین سال‌های ۹۲ تا ۹۴، بسیاری از تمایلات زیاده‌خواهانه طرف‌های غربی مذاکره هسته‌ای با ایران ابتدا در قالب تحلیل‌های رویترز منتشر می‌شد.

در شهریور ۹۳ در حالی که مذاکرات برای انعقاد برجام بصورت فشرده در حال برگزاری بود، پیش از یکی از نشست‌های ایران و ۱+۵ در ژنو، خبرگزاری رویترز در راستای جنگ روانی علیه ایران و سیاست مرعوب سازی دیپلمات‌های کشورمان در میز مذاکره به نقل از دیپلمات‌های غربی! مدعی شد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به زودی گزارشی مبنی بر کم‌کاری ایران در پاسخ به ابهامات درباره فعالیت‌های اتمی این کشور منتشر می‌کند.

این خبرسازی رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی! در شرایطی بود که در همان مقطع زمانی (شهریور ۹۳) آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی با استناد به تحقیقات بازرسان و دوربین‌های نصب شده خود در تأسیسات هسته‌ای ایران تأکید کرده بود جمهوری اسلامی ایران همه مواردی که در توافقنامه ژنو ذکر شده اجرا کرده است.

این خبرسازی کذب رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی! و سابقه رویترز در استناد به دیپلمات‌های غربی! برای دروغ پردازی و خبرسازی باعث شد تا این گزاره در میان اهالی رسانه تقویت شود که منابع رویترز که همان دیپلمات‌های غربی هستند اساساً وجود خارجی ندارند و اصطلاحاً نامرئی هستند.

همچنین در اواخر تیرماه ۹۵، پیش از انتشار نخستین گزارش بان‌کی‌مون دبیرکل وقت سازمان ملل پیرامون روند اجرای برجام، پیش‌نویس یکطرفانه‌ای از این گزارش که حاوی اتهام زنی به ایران و تهدید کشورمان برای تحدید توانمندی‌های مشروع دفاعی‌اش بود، در خبرگزاری رویترز منتشر شد؛ امری که تماس تلفنی اعتراض آمیز ظریف به بان‌کی‌مون را در پی داشت؛ تماسی که «یان الیاسون» معاون دبیرکل وقت سازمان ملل آن را «طوفانی» دانست.

اما در ماجرای ساقط شدن گلوبال هاوک پهپاد ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا توسط سامانه پدافند بومی سوم خرداد نیز رویترز به عنوان بازوی انگلیسی پروپاگاندای رژیم آمریکا در خبری سراسر کذب علیه ایران وارد میدان شد تا اندکی از آبروریزی ساقط شدن آن پهپاد پیشرفته برای آمریکایی‌ها بکاهد. روز جمعه ۳۱ خرداد ۹۸، رویترز مدعی شد «ترامپ از طریق یک مقام عمانی به مقامات ایران پیام داده که تهران فرصت محدودی برای مذاکره دارد و اِلا حمله قریب‌الوقوعی از جانب آمریکا صورت می‌گیرد!» این خبرسازی رویترز بلافاصله از جانب یک مقام آگاه در کشورمان تکذیب شد. هر چند با گذشت چندین ساعت بر خلاف لاف‌زنی این بازوی رسانه‌ای آمریکا، نه خبری از حمله قریب‌الوقوع شد و نه خبری از پاسخ ایران برای مذاکره!

به هر ترتیب، خبرسازی‌ها و دروغ پردازی‌های رویترز به عنوان بازوی انگلیسی جنگ تبلیغاتی آمریکا علیه ایران اگر چه اعتبار مخدوش شده این رسانه را مخدوش‌تر می‌کند، اما این هیاهوی پوچ تبلیغاتی را می‌توان به منزله به پایان خط رسیدن فشارهای آمریکا علیه مردم ایران دانست. در واقع آمریکایی‌های ناکام از هر ابزاری برای شکستن مقاومت مردم ایران قطع امید کرده‌اند و صرفا بر روی انتشار و ضریب دادن به دروغ‌های تخیلی نظیر آنچه رویترز منتشر کرده تمرکز کرده‌اند تا بلکه به زعم باطل خود بتوانند امنیت روانی مردم ایران را از این طریق تهدید کنند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • SE ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
    0 0
    اما جمهوری اسلامی بایذ از رویترز ممنون باشد. اگر دروغ 1500 کشته نبود آنططور وحشت بین مردم نمی افتاد و فتنه ادامه پیدا می کرد.