سردار جلالی نمایه

رئیس قرارگاه پدافند زیستی کشور گفت: موضوع شیوع ویروس کرونا در کشور ما قابل کنترل است چون به نظر من ظرفیت های علمی، درمانی و تشخیصی کشورمان در حوزه بهداشت و درمان در رده کشورهای پیشرفته دنیاست.

به گزارش مشرق، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در برنامه انتهای الوند که از شبکه دوم سیما با موضوع بیماری کرونا پخش شد با بیان اینکه در سطح جهان سه فرضیه برای شیوع کرونا وجود دارد، گفت: گمان اول این است که این ویروس از جهش طبیعی در ویروس کرونا به وجود آمده باشد. در واقع به صورت طبیعی و بدون دخالت انسانی این اتفاق افتاده است. سناریو دوم این است که چون در شهر ووهان یک آزمایشگاه سطح ۳ وجود دارد احتمال فرار آزمایشگاهی و سپس انتقال ویروس به دیگران وجود دارد. گمانه سوم هم احتمال یک حمله زیستی با اهداف اقتصادی از سوی آمریکایی هاست که علیه اقتصاد چین انجام شده باشد.

رویکرد قرارگاه پدافند زیستی پشتیبانی و حمایت همه جانبه از اقدامات وزارت بهداشت است

وی در مورد اقدامات سازمان پدافند غیرعامل کشور پس از شیوع ویروس کرونا نیز گفت: ما با شیوع ویروس کرونا در چین و انتشار اخبار مبتنی بر گسترش آن در سایر کشورهای جهان، قرارگاه پدافند زیستی کشور را در حالت آماده باش قرار دادیم. اولین اقدام ما رصد، پایش و بررسی گزارشات و همچنین ایجاد آمادگی در حوزه های تشخیصی و درمانی کشور بود تا هرگونه گزارش مشکوک به دست آمد مورد بررسی قرار گیرد و پیگیری شود.

بیشتر بخوانید:

یک ویروس شناس: بسیاری از مبتلایان به کرونا بهبود یافته‌اند

کرونا، اطلاع رسانی آری، هراس آفرینی نه

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان این که تا دو هفته پیش همه گزارشاتی که ما از آزمایشگاه‌های تشخیصی کشور و مراکز درمانی می‌گرفتیم ورود ویروس کرونا به کشور را تایید نمی‌کرد، افزود: ما براساس چرخه اقدامات پدافند زیستی که شامل مراحل پیش‌بینی، پیش‌گیری، پیش‌کنشگری و مقابله است در مرحله پیشگیری به این نتیجه رسیدیم که وضعیت کشور سفید است اما پس از بررسی نمونه­های مشکوک در آزمایشگاه­های مرجع کشور و بررسی آن توسط پزشکان متخصص در واقع ما از وضعیت سفید خارج شده و وارد وضعیت زرد شده ‌ایم.

وی تاکید کرد: رویکرد قرارگاه پدافند زیستی پشتیبانی و حمایت همه جانبه از اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

سردار دکتر جلالی در پاسخ به این سوال که آیا منشاء بیماری کرونا که در کشور شیوع پیدا کرده شناسایی شده است، نیز گفت: سوابق بیماران و حتی فوت شدگان از سوی متخصصان برای منشایابی بیماران انجام شده است اما هنوز به جمع بندی مشخصی نرسیدیم بنابراین فرض ما همان انتقال به شیوه طبیعی است که در همه کشورها اتفاق افتاده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: آزمایشات ویروس‌شناسی نشان می‌دهد که ویروسی که در ایران شایع شده است همان ویروس شایع شده در چین است و تغییری در آن ندیده ایم.

مهمترین نکته، مقابله با جوسازی و شایعه‌سازی و در نهایت ایجاد آرامش در مردم است

وی با بیان اینکه در اقدامات مقابله‌ای پدافند زیستی سه پایه اساسی داریم، گفت: بحث اول رعایت نکات بهداشتی، درمانی و تشخیصی است. دوم اقداماتی با پایه امنیتی انتظامی است و در پایه سوم اقدامات رسانه‌ای و آموزشی است.

سردار دکتر جلالی با بیان اینکه در حوزه بهداشت و درمان برای تشخیص بیماری کیت‌های تشخیصی توسط WHO در اختیار کشور قرار گرفته است، تصریح کرد: در حوزه درمان نیز هنوز در دنیا دارو و واکسنی وجود ندارد بلکه پزشکان به درمان عوارض ناشی از این بیماری می‌پردازند. اما مهمترین موضوع در مقابله با کرونا در حوزه رسانه است. آنچه اهمیت دارد اطلاع رسانی درست، آموزش، پرهیز از ایجاد هراس و تقویت اعتماد عمومی به سیستم‌های بهداشتی و درمانی کشور است.

صداوسیما فعالانه آگاهی بخشی و آموزش عمومی مردم را توسعه دهد

وی با بیان اینکه مهمترین نکته مقابله با جوسازی، شایعه‌سازی و ایجاد آرامش در مردم است، گفت: به نظر من لازم بود صدا و سیما در هفته گذشته در زمینه اطلاع­رسانی در مورد این ویروس اقدامات بیشتری انجام می‌داد زیرا افزایش آگاهی عمومی، ترس را کاهش می‌دهد و باید اقدامات بهداشتی توصیه شده دستگاه های بهداشتی بیشتر اطلاع‌رسانی شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: ۶۰ درصد کار در حوزه رسانه آموزش و اطمینان بخشی و راهنمایی های بهداشتی است اگر این موضوع به درستی انجام نشود ممکن است نیاز به رعایت الزامات امنیتی پیدا کنیم که خوشبختانه هنوز چنین اتفاقی نیافتاده است.

ظرفیت های علمی، تشخیصی و درمانی ایران همتراز با کشورهای توسعه یافته است

وی با بیان اینکه اکنون که از فضای انتخابات بیرون آمده‌ایم بهتر است میزان آموزش، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مردم افزایش یابد، گفت: موضوع کرونا در کشور ما قابل کنترل است چون به نظر من ظرفیت های علمی، درمانی و تشخیصی کشورمان در حوزه بهداشت و درمان در رده کشورهای پیشرفته دنیاست و کمبودی نداریم.

فعلا قرار نیست منطقه یا شهری قرنطینه شود

سردار دکتر جلالی همچنین در مورد اقدامات قرنطینه‌ای نیز توضیح داد: در چرخه اقدامات پدافند زیستی احتمال قرنطینه زمانی است که انتشار ویروس از کنترل خارج شود که هنوز ما در مورد قرنطینه کردن جایی به جمع بندی نرسیده‌ایم.

ابلاغ مجدد آئین نامه مرزبانی زیستی به دستگاه­ ها از سوی سازمان پدافند غیرعامل

وی با بیان اینکه در سال گذشته آیین نامه‌ای را با نام مرزبانی زیستی مصوب کردیم و چند هفته قبل هم مجدد آن را ابلاغ کردیم، گفت: جلسات متعددی تشکیل شده است و دستگاه‎های مختلف مانند نیروی انتظامی، وزارت راه و شهرسازی، تمامی مرزهای ریلی، زمینی،‌ هوایی و دریایی تحت اقدامات کنترلی قرار دارد و مرکز کنترل بیماری های واگیردار وزارت بهداشت هم در همه مرزها مستقر است.

وزارت بهداشت در اعلام اخبار مربوط به کرونا جهت‌گیری سیاسی ندارد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه صداقت و صراحت زیادی در وزارت بهداشت وجود دارد و هیچ گونه گرایش سیاسی در اعلام اخبار مربوط به کرونا احساس نکردم، گفت: به نظر من اولویت وزارت بهداشت سلامت مردم است و برداشت‌ها و گمانه‌زنی‌های برخی در فضای مجازی درست نیست و این بیشتر ناشی از فضای مجازی رها شده است.

وی در پایان تاکید کرد: درخواست من از همه فعالان سیاسی و انقلابی کشور این است که سلامت مردم را وارد مسائل سیاسی نکنند، مساله مقابله با انتشار ویروس کرونا یک مساله ملی و جدی است. همه باید به وزارت بهداشت و درمان کمک کنند تا انشاالله بتوانند با اتکا به قابلیت های بسیار ارزشمند بومی کشور با این ویروس مقابله کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  112 4
  انقده تعلل بکنید،تا دامن همه رو بگیره
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  16 0
  من یه پرستارم شب قبل شیفت بودم،ما حتی ماسک ساده هم نداریم،به خاطر صرفه جویی !!!،درصورتی که در بیمارستان کناریمون کرونا مثبت بستری شده و رفت اومد به دو بیمارستان زیاده
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  41 1
  شما حرص نخور برات خوب نیست
 • IT ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  10 15
  بخدا آمار خوب شدگان از کرونا بیش از ده برابر آمار فوتی ها است. کرونا حتی به اندازه آنفولانزای مغمولی که هر کدام ما بارها در عمرمان گرفته ایم خطر ندارد. اما امان از پروپاگاندا.
  • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   112 1
   شما احتمالا بیمار با ناراحتی قلبی،ویا ضعف سیستم ایمنی،یا سرطانی،یا کلا بیماری که کورتون میگیره و مشکل ریه داره اطرافت نداری،خدا کنه هیچوقت نداشته باشی،شکرانه اش انصاف بده به نگرانی مردم
  • IR ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
   1 0
   برای افراد پیر، بیماران آسم و نظایر آن هم آنفولانزای عادی خطرناکتر از کرونا است.
  • IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
   1 0
   برای انفولانزا واکسن هست،داروی تامی فلو هم هست،اما کرونا چی،ضمنا واگیری اون زیاده،ویروسی که نه روز روی سطوح میمونه،حتی اگه بیمار از خونه هم خارج نشن،ممکنه با وسایل یا سایر افراد خانواده الوده بشن
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  1 1
  سردار جلالی
 • IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  9 4
  شماها قرار نیست که کاری انجام بدهید و مردم را نجات بدهید.
 • همایون IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  12 0
  مردم به اقدامات این دولت اعتمادی ندارند .
 • IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  70 3
  حمله بیولوژیکی شده توسط دشمنان خبیث.ویروس منتقل شده به قم و از اونجا بقیه شهرها.عجیبه که رسانه های عربی همزمان از انتقال ویروس از ایران به لبنان و عراق خبر میدن! چرا تحلیل نمیکنید
 • Nashenas IR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  67 1
  اگه از روز جدی می گرفتن مسئولین این قضیه رو. کار به اینجا نمی کشید.
 • IR ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  80 2
  حمله بیولوژیکی شده توسط دشمنان خبیث.ویروس کرونا منتقل شده به قم و از اونجا بقیه شهرها.عجیبه که رسانه های عربی همزمان از انتقال ویروس از ایران به لبنان و عراق خبر میدن! ظهور اینقدر نزدیکه که فتنه ها در پی هم میاد.اینهم یک فتنه بزرگه. مومنین برای یاری حضرت مهدی(عج)خودشون رو آماده کنند.
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  8 1
  تعداد کشته های دنیا بغیر از چین 12 نفر و تعداد کشته های ایران 9 نفر که احتمال زیاد به زودی 12 نفر هم رد خواهد شد . متاسفانه به نظر می رسه که تعداد مبتلایان به این بیماری خیلی بیشتر از ارقام فعلی باشه و کماکان خبری از جدی گرفتن داستان نیست .
 • مادرومعلم IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  10 0
  قرنطینه باید بلافاصله بعداز اولین اعلام تست مثبت کرونا انجام می‌شد
 • علی IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  7 3
  زمانیکه باید پرواز ها و رفت و امد به چین را متوقف میکردند نکردند الان باید قم را قرنطینه کنند نمیکنند همینطور ادامه بدید تا اوضاع از کنترل خارج بشه بعد هم بندازید گردن استکبار
 • IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  2 0
  ب این حرفی که زدید اگر فراگیر بشه و نتونید جلوش رو بگیرید اونوقت بی اعتمادی کامل مردم رو برا خودتون خریدید و نباید انتظاری هم ازشون داشته باشید
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  4 1
  نباید قرنطینه کرد تا خوب جا بیفته دمتان گرم اگه ویروس هم کم دارید از چین وارد کنید
 • Rastinn IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  1 0
  به نظر مي رسد با توجه به تعداد اندك مبتلايان و تلفات در آمريكا كه شامل بيشترين مهاجر از چين مي باشد فرضيه سوم محتمل تر باشد.
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  1 0
  اینا عذاب الهی هست به خاطر فساد حاکمان

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس