کاخ سفید

نخستین جلسه بحث درباره استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا دقایقی پیش در سنای این کشور آغاز شد.

به گزارش مشرق به نقل از فاکس نیوز، نخستین جلسه بحث درباره استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از ساعت ۱۲:۳۰ بعد از ظهر روز سه‌شنبه به وقت محلی با سخنرانی «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت سنای آمریکا آغاز شد.

میچ مک‌کانل در واکنش به اظهارات سناتورهای دموکرات که خواستار حضور شاهدان در جلسات استیضاح دونالد ترامپ شده‌اند، اظهار داشت: «فرا خواندن شاهدانی که اکنون برای رئیس‌جمهور کار می‌کنند و یا زمانی برای او کار می‌کرده‌اند، باعث پیچیدگی و طولانی شدن جدل‌های قانونی بر سر اختیارات رئیس‌جمهور خواهد شد و روند استیضاح رئیس‌جمهور در سنا را طولانی خواهد کرد.»

بیشتر بخوانید:

ترامپ از شواهد هراس دارد

در ادامه جلسه، «آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا که از سوی «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان به‌عنوان یکی از مدیران (دادستان‌های) جلسه استیضاح ترامپ به سنا معرفی شده است، در خصوص دلایل استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «رئیس‌جمهور آشکارا معتقد است که با استناد به بند ۲ قانون اساسی می‌تواند هرکاری که می‌خواهد انجام دهد، ولو اینکه کارش مفسدانه باشد. این در حالی است که وقتی پایه‌گذاران قانون اساسی، بند استیضاح را در قانون اساسی گنجاندند، دقیقاً چنین رفتارهایی را در نظر داشته‌اند.»

آدام شیف در ادامه تأکید کرد که اگر به شاهدان اجازه حضور در دادگاه استضاح دونالد ترامپ در مجلس سنا داده نشود، دادگاه استیضاح به یک دادگاه فرمایشی بدل خواهد شد.
دونالد ترامپ اواسط ماه دسامبر (اواخر آذرماه)  به دو اتهام سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی در روند تحقیقات کنگره، در مجلس نمایندگان آمریکا استیضاح شد که در اتهام اول، ۲۳۰ نفر با استیضاح ترامپ در این مورد موافقت و ۱۹۷ نفر مخالفت کردند و در مورد اتهام دوم یعنی اتهام کارشکنی در کار کنگره، ۲۲۹ نفر رای مثبت و ۱۹۸ نفر رای مخالف دادند تا پرونده استیضاح در اختیار سنا قرار گیرد.

ماجرای سوء استفاده ترامپ از قدرت علیه «جو بایدن» که از آن به عنوان یک رسوایی بزرگ موسوم به «اوکراین گیت» یاد می‌شود، پس از آن برملا شد که افشاگر یا افشاگرانی از کاخ سفید به رسانه‌ها و نمایندگان کنگره اطلاع دادند که ترامپ در جریان مکالمات تلفنی از رئیس‌جمهور اوکراین خواسته است که دستور انجام تحقیقاتی را در مورد تخلفات مالی احتمالی پسر «جو بایدن» معاون سابق رئیس‌جمهور آمریکا (باراک اوباما) صادر کند. به گفته افشاگران، ترامپ حتی ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین را منوط به پذیرش این خواسته کرده است.

در پی افشای این ماجرا، مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست «نانسی پلوسی» دموکرات روند استیضاح دونالد ترامپ را کلید زد و در ادامه، کمیته‌های اطلاعاتی و قضایی مجلس نمایندگان تحقیقات خود را در مورد سوءاستفاده ترامپ از قدرت در جریان ماجرای اوکراین گیت آغاز کردند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس