کد خبر 1029521
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
مولودچاووش اوغلو نمایه

وزیر خارجه ترکیه که امروز پنجشنبه وارد بغداد شد، با سران عراق دیدار کرد.

به گزارش مشرق به نقل از رسانه‌های عراق،مولود چاووش اوغلو پس از استقبال در فرودگاه بین المللی بغداد راهی ساختمان نخست وزیری شد و با عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور دیدار کرد.

بر  اساس بیانیه دفتر نخست وزیری عراق، عادل عبدالمهدی، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه را به حضور پذیرفت که طی آن اوغلو، سلام رهبران ترکیه را به نخست وزیر ابلاغ و بر حمایت از امنیت، ثبات و حاکمیت ملی عراق تاکید کرد. این بیانیه  افزود اوغلو گفته است که رئیس جمهور ترکیه وی را با این هدف راهی بغداد کرد تا بر حمایت ترکیه از عراق و ایستادن در کنار  دولت وملت این کشور تاکید کند.

بیشتر بخوانید:

جانسون با ترامپ و ترودو درباره ایران گفت‌وگو کرد

درخواست پاپ از آمریکا و ایران

این بیانیه آورده است وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که کشورش موضع دولت عراق برای دور کردن صحنه عراق از نزاعات بین المللی و تمایل برای حفظ صلح و ثبات و دور کردن کشورهای منطقه از خطرات جنگ را ارج نهاده و همکاری دو کشور در این زمینه را مهم می‌داند.

این بیانیه افزود نخست وزیر عراق هم با خوشامدگویی به وزیر خارجه ترکیه، از روابط و همکاری موجود میان دو کشور تمجید کرد و گفت امنیت منطقه و حفظ منافع آن مسئولیت همه کشورهاست و دولت عراق به موضع و سیاست‌ ثابت خود مبنی بر برقراری روابط متوازن پایبند است به گونه‌ای که منافع کشور و حاکمیت ملی را حفظ کند و نیز تاکید کرد که تحقق صلح و آرامش به نفع همگان است.

بر اساس بیانیه نخست وزیری عراق، در این دیدار روابط همکاری میان دو کشور و تحولات بحران میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا بررسی شد.

دیدار سفرای سه کشور  اروپایی با برهم صالح      سفیران سه کشور اروپایی امروز پنجشنبه با حضور در کاخ السلام با برهم صالح رئیس جمهوری عراق دیدار کردند. بر اساس بیانیه ریاست جمهوری عراق، سفیران کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه در بغداد با برهم صالح رئیس جمهور عراق دیدار کردند.

این بیانیه آورده است رئیس جمهور برهم صالح، استفان هایکی،  اوله دیل و برنو اوبرت سفیران انگلیس، آلمان و فرانسه را به حضور پذیرفت که طی آن تلاش‌های انجام شده برای حل و فصل بحران‌ها و آرامش و خویشتن‌داری بررسی و بر لزوم حمایت از حاکمیت ملی جمهوری عراق و حفظ امنیت و ثبات آن تاکید شد.

این بیانیه افزود سفیران اروپایی  هم بر حمایت کشورهایشان از حاکمیت عراق و سلامت و امنیت آن و اهمیت ادامه فعالیت مشترک میان تمام طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی برای تحکیم تفاهم و صلح در منطقه و جهان تاکید کردند.

دیدار وزیر خارجه ترکیه با حکیم

وزیر خارجه ترکیه در ادامه برنامه‌های سفر خود در عراق با محمد علی الحکیم همتای عراقی خود دیدار کرد. محمد علی الحکیم در این دیدار گفت هر گونه تنش در منطقه به بازگشت تروریست‌ها کمک می‌کند.

حکیم در کنفرانس مطبوعاتی با مولود چاووش اوغلو در بغداد گفت عراق با حملات در داخل خاک خود مخالف است و به طرف ترکیه‌ای تاکید کرد که ضرورت دارد تا عراق از سیاست محورها دور شود و نیز تاکید شد که هرگونه تنش در منطقه سبب تقویت تروریست‌ها خواهد شد.

وی  افزود مذاکرات(با وزیر خارجه ترکیه) به حوادث اخیر در عراق و منطقه اشاره کرد و عراق بر احترام به حاکمیت خود از سوی همه طرف‌ها تاکید می‌کند.

چاووش اوغلو هم گفت کشورش نمی‌خواهد که عراق صحنه نزاع قدرت‌های خارجی باشد. وی افزود عراق تنها نیست و ما با این کشور برای پشت سر گذاشتن دشواری‌ها همکاری می‌کنیم.

وی افزود در تحکیم ثبات در عراق مشارکت خواهیم کرد و بر ضرورت احترام به حاکمیت و ثبات عراق تاکید می‌کنیم.

دیدار با محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق از آخرین برنامه‌های سفر چاووش اوغلو اعلام شده است.

خبر دیگر اینکه ائتلاف بین المللی به اصطلاح مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا اعلام کرد که فعالیت‌های نظامی خود را در عراق تعلیق می‌کند و فقط بر حمایت از پایگاه‌هایی که میزبان نظامیان ائتلاف است،تمرکز می‌کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس