ترامپ نمایه سخنرانی امریکا عین‌الاسد

تحلیلگر عربی سرشناس منطقه، اقدام ترامپ در انکار تلفات نظامیان آمریکایی در پایگاه عین الاسد پس از پاسخ موشکی ایران را در راستای دروغگویی‌های او دانست و گفت، «ترامپ دروغگویی حرفه‌ای است.

به گزارش مشرق، روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم در بخش سخن سردبیر خود به قلم «عبدالباری عطوان» به تشریح سخنان شب گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در واکنش به حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی در عراق پرداخت.

«ترامپ دروغگوی حرفه‌ای است که واقعیت را درباره تلفات نیروهایش در پایگاه عین الاسد نگفت»؛ نویسنده با این عنوان برای یادداشت خود به بیان شواهد اثبات مستقیم ناراستی و خلاف حقیقت بودن سخنان رئیس جمهور آمریکا پرداخت.

بیشتر بخوانید:

ائتلاف آمریکا در عراق، فعالیت نظامی خود را تعلیق کرد

در مقدمه این یادداشت آمده است: «به دست آوردن هرگونه شواهد عینی که تأیید کننده میزان خسارات انسانی باشد که در صفوف سربازان آمریکایی در پایگاه "عین الاسد" در غرب عراق رخ داد، هنوز زود است، اما شواهد زیادی داریم که دروغ دونالد ترامپ را  درباره اینکه حمله به عین الاسد هیچ تلفات جانی از بین نظامیان آمریکایی نداشته است، تایید می‌کند؛ رئیس جمهوری که در سخنرانی کوتاه دیروزش درباره ایران مأیوس و نگران به نظر می‌رسید».

نویسنده پنج دلیل برای اثبات دروغگویی مجدد ترامپ ذکر کرد:

 ۱- ترامپ، قبلاً در واکنش به اقدام ایران در سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک آمریکایی بر فراز تنگه هرمز، در بیستم ژوئن گذشته، ادعا کرده بود که یک پهپاد ایرانی را به تلافی آن پهپاد، سرنگون کرده است و وعده داد که ویدیویی را برای اثبات ادعای خود منتشر می‌کند، اما هنوز با گذشته چند ماه از آن اتفاق ما ویدیویی ندیدیم.

۲- ترامپ تاکید کرد که حملات هوایی تلافی جویانه علیه ایران را ۱۰ دقیقه قبل از رسیدن جنگنده‌ها به اهدافشان در عمق ایران لغو کرده است، اما هیچ دلیلی در اثبات ادعای خود ارائه نکرد.

۳- ترامپ قول داد انتقام هر حمله ایران به منافع آمریکا و متحدانش در خاورمیانه و دنیا را می‌گیرد و هنگامی که تاسیسات آرامکو در "بقیق" و "خریص" عربستان هدف گرفته شد زبانش را قورت داد و گفت که او سلاح به عربستان می‌فروشد نه اینکه آن سلاح‌ها را برای حفاظت از آن به کار گیرد.

۴- روزنامه‌نگاران آمریکایی هشت دروغ از مشهورترین دروغ‌های ترامپ را رصد کرده‌اند که یکی از آن هشت دروغ این است: ایرانی‌ها بعد از توافق هسته‌ای، ۱۵۰ میلیارد دلار از آمریکا گرفتند.

۵- ترامپ ادعا کرده که ابوبکر البغدادی را کشته و قبل از آن گفته بود که حمزه بن لادن را کشته است اما تاکنون اجساد این دو مرد یا اجساد همسر البغدادی و فرزندانش را که با او کشته شدند ندیدیم و ترامپ ادعا کرد، آنها را به دریا انداخته است.

نویسنده با اشاره به این نکته که ترامپ در سخنرانی شب گذشته خود نابودی تاسیسات و ظرفیت‌های پایگاه آمریکایی عین الاسد را انکار نکرد، گفت: حتی اگر فرض بگیریم که موشک‌های ایرانی هیچ آمریکایی را در پایگاه عین الاسد نکشته است اما رد نکردن نابودی تاسیسات عین الاسد نشان می‌دهد رهبری ایران می‌تواند تصمیم قاطع و بدون تردیدی برای شلیک موشک به بزرگ‌ترین پایگاه آمریکایی در عراق بگیرد، موشک‌هایی که در اصابت به اهدافشان بسیار دقیق هستند.

در ادامه یادداشت با تاکید بر اینکه ترامپ به دنبال استفاده از قدرت نظامی و ارتش بزرگ آمریکا در پاسخ به حمله ایران نیست، آمده است: رئیس جمهور ایالات متحده می‌داند، تک یعنی پاتک و هرچند اگر راست گفته باشد که کسی کشته نشده اما معنایش این نیست که در حمله دوم هم کسی کشته نخواهد شد.

نویسنده تهدید آمریکا به اعمال تحریم‌های اضافی علیه ایران پس از پاسخ موشکی ایران را خنده‌دار و نشانه استیصال ترامپ خواند و گفت: دیگر چه تحریم‌هایی باقی مانده که آمریکا هنوز علیه ایران اعمال نکرده است. آخرین تحریم‌ها علیه محمد جواد ظریف و پس اندازهایش در بانک‌های آمریکا بود. شاید در تحریم‌های بعدی می‌خواهد جلوی لبخند مشهور ظریف را بگیرد.

عطوان تقابل میان ایران و آمریکا را  یک جنگ فرسایشی دراز مدت و باز به روی همه احتمال‌ها خواند و گفت: این جنگ به مدیریت قابل اعتماد، بردباری و زیرکی نیاز دارید و ایرانی‌ها تاکنون برنده آن بودند با این لحاظ که یک کشور جهان سومی هم هستند.

نویسنده گام دوم و بعدی ایران برای انتقام سخت از آمریکا را ناامن و بی ثبات کردن پایگاه‌های آمریکایی در خاورمیانه و به ویژه منطقه خلیج فارس به منظور زمینه سازی اخراج اشغالگران آمریکایی از منطقه خواند و افزود: متحدان منطقه‌ای ایران نظیر الحشد الشعبی در عراق، انصار الله در یمن و حزب الله در لبنان و جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی در غزه برای این مهم وارد عمل می‌شوند و بعید نیست نقش‌ها در این خصوص بین گروه‌ها(ی مقاومت) تقسیم شود و برای اجرای آن منتظر چراغ سبز باشند، البته اگر چراغ سبز آن داده نشده باشد، زیرا الحشد الشعبی که قطعا انتقام ترور "ابومهدی" را خواهد گرفت.

نویسنده با به کارگیری این تعبیر درباره شیوه مقابله تهران با خصومت آمریکایی که "سران ایران اعصاب ترامپ را به بازی گرفتند"، گفت: «ایرانی‌ها انبارهای موشک‌های دقیق خود را طی روزها و هفته‌های آتی به روی متحدان خود خواهند گشود تا به دقیق‌ترین و پیشرفته‌ترین موشک‌ها دست یابند که دشمن از آن غافلگیر می‌شود.

به عقیده عطوان پیام ایران( از واکنش‌های اخیر آن به جنایات آمریکا) می‌گوید که "ما این مسیر را شروع کردیم شما تکمیل کنید" و اما پیام دیگر برای چین و روسیه است که می‌گوید ما "متحد قابل اعتماد هستیم که می‌توانید به آن اعتماد کنید".

در پایان این یادداشت نویسنده با بیان اینکه ترامپ سال انتخاباتی آسوده‌ای را پیش رو نخواهد داشت، گفت: ترامپ در سال انتخاباتی پیش رو، رنگ آرامش را نخواهد دید. همچنین متحدان ترامپ در منطقه و کشورهای عربی حوزه خلیج [فارس] هم خواب راحتی نخواهند داشت. واقعیت‌ها درباره خسارت [انسانی و مادی] آمریکایی‌ها در حمله موشکی ایران در آینده نزدیک روشن خواهد شد و اگر این، روشن نشود، چیزهای دیگری مشاهده خواهیم کرد»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس