کد خبر 1025878
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵
آلودگی هوا نمایه

معاون رئیس‌جمهور گفت: ۸۳ درصد آلایندگی کشور دستاورد صنعت خودرویی است که بیش از ۶۱ درصد ذرات آلاینده کمتر از ۲.۵ میکرون که مستقیماً وارد سلول‌های خونی انسان می‌شود شامل می‌شوند.

به گزارش مشرق به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی، عیسی کلانتری در نشست مشترک اعضای کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی و جمعی از صنعت گران در مشهد مقدس که در مرکز آموزش و پژوهش اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد اظهار کرد:۸۳ درصد آلایندگی کشور دستاورد صنعت خودرویی است که بیش از ۶۱ درصد ذرات آلاینده کمتر از ۲.۵ میکرون که مستقیماً وارد سلول‌های خونی انسان می‌شود شامل می‌شوند.

ببینید:

فیلم/ تایم لپس ورود آلودگی هوا به تهران

وی با اشاره به اینکه امسال به دلیل آلودگی هوا مجبور به ۱۲ روز تعطیلی مدارس در شهر تهران شدیم خاطرنشان کرد: میزان مرگ‌ومیر کودکان زیر یک سال بر اثر آلودگی هوا در ایران ۶ برابر کشور ترکیه است و متأسفانه آنچه خریدار ندارد نگاه بلندمدت در خصوص حفظ منابع و توسعه پایدار است.

معاون رئیس‌جمهور تولید داخلی را مشروط به داشتن ارزش‌افزوده و عدم نابودی منابع حیاتی دانست و افزود: هم‌اکنون ۷۳ درصد اتوبوس‌ها، ۶۰ درصد کامیون‌ها، ۸۷ درصد مینی‌بوس‌ها و ۸۱ درصد موتورسیکلت‌های کشور اسقاطی‌اند و هر موتورسیکلت به اندازه هشت خودرو سمند آلودگی تولید می‌کند و با این شرایط چه انتظاری برای داشتن هوای پاک داریم؟

کلانتری با تأکید بر ضرورت نگاه بلندمدت در توسعه پایدار گفت: هیچ‌یک از بخش‌های قانون‌گذاری، نظارتی، سرمایه‌گذاری و علمی، چشم‌انداز محیط‌زیستی را در بلندمدت ندارد و با این نگاه می‌توان گفت تنها کشوری هستیم که حفظ حقوق نسل‌های بعد برایمان مهم نیست و خودخواهانه برای نابودی محیط‌زیست قدم برمی‌داریم.

وی با اشاره به اینکه سهم بودجه سازمان حفاظت محیط‌زیست در کشور تنها دوهزارم بودجه کل است گفت: این در حالی است که فرهنگ حفاظت محیط‌زیست پس از گذشت صدسال هنوز در کشور نهادینه نشده است و این سازمان برای پایش گری نیازمند همراهی مشاوران، دانشگاهیان، تشکل‌ها، صنعتگران و... است تا با تحقق شعار هشتاد میلیون محیط‌بان بتواند از محیط‌زیست آسیب‌دیده و شکننده‌مان حفاظت کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور همچنین به وضعیت فرسایش خاک در کشور اشاره کرد و افزود: چهل سال زمان لازم است تا یک میلی‌متر خاک تولید شود و این در حالی است که ما سالانه هفت‌دهم میلی‌متر خاک را براثر فرسایش از دست می‌دهیم.

کلانتری در خصوص گرمایش زمین و هدر رفت منابع انرژی نیز اعداد و ارقام را تأمل‌برانگیز دانست و افزود: اگر به‌جای هزینه کرد ۱۰۰ میلیارد دلار در منطقه عسلویه تنها دو میلیارد دلار بیشتر سرمایه‌گذاری می‌شد امروز عسلویه پاک‌ترین منطقه کشور بود.

توسعه پایدار باید محور تمام برنامه‌ریزی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها باشد

معاون رئیس‌جمهور با ابراز تأسف از رکورد کشور در هدر رفت منابع آبی گفت: هشتاد میلیارد مترمکعب آب در صنعت کشاورزی مصرف می‌شود تا سی میلیارد دلار محصول کشاورزی تولید شود و برای تولید یک‌تن گوشت قرمز پانزده هزار مترمکعب آب مصرف می‌شود و این موضوع صرفه اقتصادی محصولات را از نگاه حفظ محیط‌زیست زیر سؤال می‌برد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مشکلات زیست‌محیطی بخش صنعت را پیگیری خواهیم کرد گفت: در خصوص نقشی که واحدهای اقتصادی و کسب‌وکارها و اتاق بازرگانی در ایفای مسئولیت اجتماعی بر عهده ‌دارند گفت: توسعه پایدار باید محور تمام برنامه‌ریزی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها باشد و نقش اعضای اتاق بازرگانی و کمیسیون مسئولیت اجتماعی به‌عنوان یک گروه اجتماعی، تشکل صنعتی و سرمایه‌گذار می‌تواند در پایداری سرزمین و حفظ محیط‌زیست برای فرزندانمان چاره‌ساز باشد.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: به مجلس پیشنهاد داده‌ایم تا ۳۵ درصد از یک درصد عوارض آلایندگی صنایع به صندوق ملی محیط‌زیست تعلق گیرد و برای رفع آلایندگی در اختیار واحدهای آلاینده قرار گیرد که این موضوع در صورت تصویب در مجلس و مبدل شدن به قانون می‌تواند جهشی بزرگ برای بهبود وضعیت محیط‌زیست به شمار آید.

گفتنی است کمیسیون تازه تأسیس مسئولیت‌های اجتماعی در اتاق بازرگانی در همه زمینه‌ها که در پیوند با مسائل اجتماعی است و از جمله حفاظت محیط‌زیست نقش تسهیل گری دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس