روحانی،جنگ و صلح

در چند سال اخیر، گرانی سرسام آور دلار، سکه، مسکن، خودرو، اجاره بهای مسکن، لوازم خانگی و...مردم را با مشکلات عدیده معیشتی مواجه کرد. در حقیقت موارد فوق همان میوه های برجام بود. میوه اعتماد به آمریکا.

سرویس سیاست مشرق - روحانی- ۹ دی ۹۸- در مراسم روز صنعت پتروشیمی با اشاره به انتقاد مردم از عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی دولت گفت: «بعضی‌ها به دولت دوازدهم می‌گویند قول‌هایی که اول دولت دادید چرا عین آنها را انجام ندادید؟ خب ما در شرایط صلح، آن قول‌ها را دادیم بعد وارد جنگ شدیم؛ ما در حال حاضر وارد یک جنگ شدیم...الان شرایط جنگ است، در همه دنیا شرایط جنگ شرایط ویژه خودش را دارد».

این اظهارنظر تأمل برانگیز روحانی بازتاب گسترده ای در رسانه ها و افکار عمومی داشت. درباره اظهارات مذکور گفتنی هایی است که در ادامه به اختصار به آن می پردازیم.

آقای روحانی گفته است که اکنون در شرایط جنگ هستیم. این در حالی است که دولتمردان پیش از این بارها تاکید کرده بودند که برجام سایه جنگ را از کشور برداشت.

برای نمونه، روحانی- ۱۰ فروردین ۹۶- در جلسه مناطق آزاد تجاری و صنعتی در ‌رشت گفته بود: «برجام سایه جنگ و تهدید و تحریم ظالمانه را از کشور برداشت و فضای کار و تعامل با جهان را ‌مساعدتر کرد».

آقای روحانی همچنین- شهریور ۹۶- در جمع ایرانیان مقیم آمریکا گفته بود: «برجام یک یادگار برای صلح جهانی است».

با توجه به موارد مذکور و بنابر اظهارات پیشین رئیس جمهور و دیگر دولتمردان، باید اکنون در شرایط صلح باشیم. پس چرا آقای روحانی، وضعیت فعلی را شرایط جنگی معرفی می کند!؟

اظهارنظر رئیس جمهور مبنی بر اینکه الان در شرایط جنگ هستیم، بیش از پیش ثابت کرد که ادعای «دور شدن سایه جنگ به واسطه برجام» از اساس نادرست است.

به عبارت دیگر، ادعای دورشدن «سایه جنگ» به واسطه برجام به سرنوشت ادعای دورشدن «سایه تحریم» به واسطه برجام دچار شد.

**برجام و سایه تحریم ها

در جریان مذاکرات هسته ای و سپس در مقطع امضای برجام، دولتمردان و رسانه های اصلاح طلب در حجم گسترده به تبلیغ درباره دستاوردهای برجام پرداختند. این طیف تاکید کردند که نتیجه برجام، لغو یکباره و کامل تحریم ها و گشایش اقتصادی برای عموم مردم خواهد بود.

روزها و ماهها گذشت، نه تحریم ها لغو شد و نه گشایش اقتصادی به واسطه برجام برای مردم ایجاد شد. گرانی سرسام آور دلار، سکه، مسکن، خودرو، اجاره بهای مسکن، لوازم خانگی و...مردم را با مشکلات عدیده معیشتی مواجه کرد. در حقیقت موارد فوق همان میوه های برجام بود. میوه اعتماد به آمریکا. میوه قصور و تقصیر دولت در اجرای ۲۸ شرط ابلاغی، میوه تضمین نامیدن امضای وزیر خارجه آمریکا، میوه مودب! و باهوش! نامیدن رئیس جمهور آمریکا، میوه پیاده روی های دو نفره و گفت و گوهای تلفنی دو نفره دولت روحانی با دولت اوباما.

برجام هیچ دستاوردی برای مردم کشورمان نداشت. انتظار آن بود که دولتمردان ضمن عذرخواهی از عموم مردم، در اسرع وقت ریل گذاری خود را در سیاست خارجی و اقتصاد تغییر داده و وضع اقتصادی کشور را بهبود بخشد.

اما متاسفانه چنین اتفاقی رخ نداد. ظریف در اظهارنظری تأمل برانگیز گفت «هدف از برجام اصلا اقتصادی نبود»! دیگر دولتمردان نیز با اظهارات مشابه، وعده های رنگارنگ برجامی را انکار و جای آن را با دستاوردهای خیالی پر کردند!

**دورشدن سایه جنگ، دستاورد خیالی

دورشدن سایه جنگ یکی از همین دستاوردهای خیالی بود. در شرایطی که اقتدار جمهوری اسلامی ایران و فداکاری و ایثار مدافعان حرم، حافظان امنیت و محور مقاومت، سایه جنگ را از کشور دور کرد، دولتمردان و اصلاح طلبان این دستاورد بسیار مهم را به نام برجام زدند!

حالا از منظری دیگر به اظهارنظر اخیر آقای روحانی می پردازیم، وی گفته است که اکنون کشور در شرایط جنگی است. حالا سوال این است که آیا دولت روحانی، آرایش جنگی دارد!؟ به نظر شما وقتی رئیس جمهور در مقطعی که سیل در چندین استان، مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده، به سفر قشم می رود، این نشان دهنده آرایش جنگی دولت است!؟

**دولت روحانی آرایش جنگی دارد؟

وقتی ۱۸ میلیارد دلار از سرمایه کشور به دلیل تصمیم غلط دولت در دلار ۴۲۰۰ تومانی(معروف به دلار جهانگیری) بر باد می رود، این نشان دهنده آرایش جنگی دولت است!؟

وقتی در اثر قصور و تقصیر وزارت نفت به ریاست زنگنه، ۱۵۰ هزار میلیارد تومان خسارت بابت حذف کارت سوخت بر کشور تحمیل می شود، این نشان دهنده آرایش جنگی دولت است!؟

وقتی رئیس جمهور برای بیان وضعیت موجود در کشور، به نظرسنجی از پشت شیشه های اتومبیل استاد می کند، این نشان دهنده آرایش جنگی دولت است!؟

وقتی آقای روحانی در اظهارنظری نادرست و بدون سند می گوید «خزانه خالی است»! این نشان دهنده آرایش جنگی دولت است!؟

وقتی اکبر ترکان، مشاور ارشد سابق رئیس جمهور می گوید، ما به غیر از قرمه سبزی و آبگوشت بزباش، توان رقابت در هیچ صنعتی نداریم، این نشان دهنده آرایش جنگی دولت است!؟

وقتی عباس آخوندی، وزیر مسکن و شهرسازی سابق دولت روحانی می گوید «من افتخار می کنم که در دوره وزارتم حتی یک واحد مسکونی نیز نساختم»!، این نشان دهنده آرایش جنگی دولت است!؟

وقتی محمد جواد ظریف، وزیر خارجه دولت روحانی می گوید آمریکا تنها با یک بمب قادر است تا سیستم دفاعی ما را از کار بیندازد، این نشان دهنده آرایش جنگی دولت است!؟

نحوه عملکرد وزارت نفت در ماجرای قرارداد با شرکت بدسابقه و بدعهد توتال، نشان دهنده آرایش جنگی دولت است!؟

آقا قهقهه روحانی در دیدار با نخست وزیر انگلیس نشان دهنده آرایش جنگی دولت است!؟

متاسفانه موارد مشابه در اظهارات مقامات ارشد دولت روحانی بسیار زیاد است و از حوصله این مطلب خارج است.

**جنگ اقتصادی، با سابقه ۴۰ ساله

اکنون کشور در شرایط جنگ اقتصادی است. اما برخلاف اظهارنظر آقای روحانی، این جنگ محدود به چند سال اخیر نبوده و ۴۰ سال از این نبرد سنگین با نظام سلطه سپری شده است. اما متاسفانه دولت آقای روحانی در این جنگ تمام عیار اقتصادی، آرایش جنگی به خود نگرفته است.

در حال حاضر دولت چند ماهی است که وارد هفتمین سال فعالیت خود شده است. مردم منتظر گزارش عملکرد هستند. این اظهارنظر که وعده ها در زمان صلح بود و اکنون وضعیت جنگ است، علاوه بر توهین به شعور مردم، بهانه ای برای فرار از پاسخگویی است.

دولت آقای روحانی باید دلخوشی به مذاکره با آمریکا و واسطه های آمریکا را پایان داده و با متوقف کردن سیاست غلط «چیدن همه تخم مرغها در سبد برجام»، آرایش جنگی به خود گرفته و با اجرای دقیق اقتصاد مقاومتی و بهره مندی از توان عظیم داخلی، وضع موجود اقتصادی در کشور را بهبود ببخشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 16
 • IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  16 0
  در آينده تو تاريخ ازين روزها بعنوان سياه ترين دولت ياد ميشه بايد اين دستاوردها براي ملت درس بشه انشاءا... بايد مردم تو انتخاب مسئولين تجديد نظر کنن مردم ما بايد مطالبه حقوق شون رو ياد بگيرن مردم ايران بايد ازين بي تفاوت بودن دست بردارن سرنوشت خودشون رو در زمان انتخابات به قول هاي سطحي،انسان هاي رياکار، فروش رأي، ترس از نداشتن مهر تو شناسنامه بخاطر آينذه کاري، باور شعار هاي پوپوليستي وعوام فريبانه و هزار و يک دليل ديگه دست بردارن نتيجه انتخاب غلط ملت ايران و گوش ندادن به توصيه هاي رهبر عزيز و فرزانه مون ميشه.وضع موجود وضعيتي که الان گرفتارشيم حاصل درختي بود که خرداد 92 کاشته شد... درخت بي ميوه دلخوشي به تکنوکرات ها ساده انگاري دشمن بستن با کدخدا و و و
  • سید IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
   7 1
   حسن روحانی به علتی که چندان هم ناشناخته نیست، کمی تا قسمتی .. شده است و سخنان متناقضش هم ناشی از همین مورد است!!
 • IR ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  17 1
  منافقین اصلاح طلب در آینده ای بسیار نزدیک نابود خواهند شد.
 • IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  13 1
  اون 8 سال اقای احمدی نژاد که برجام نبود چه چیزی سایه جنگ را از کشور برداشته بود؟
 • IR ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  13 0
  لعنت خدا و رسول بر ضد ولايت فقيه اين حضرات اگر به توصيه هاي اين رهبر گوش ميسپردن و نصايح دلسوزانه و حکيمانه اين بزرگوار رو عملي ميکردن هرگز به اين وضع اسفبار دچار نميشد کشور
 • NL ۰۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  11 0
  برجام = خسارت محض و سایه جنگ
 • رضا IR ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  1 19
  بنظرمن حق با دکترروحانی هستش منتها مسولین محترم بایستی مملکتمونو برای شرایطهای سخت هم اماده میکرد وبرنامه ریزی بهتری انجام میدادن
 • حسين DE ۰۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  15 0
  آ شيخ حسن تو همونى نيستى كه گفتى برجام سايه جنگ را از سر كشور دور كرد؟ حالا چرا دوبار معلق زدى؟
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  15 0
  باافتخار اعلام میدارم به کسی که سایه جنگ را به ایران اسلامی کشید وسفره مردم راکوچکتر کرد فاصله بین غنی وفقیر را نجومی زیادکرد وکاری کرد که دیگر نمی توان به خرید خونه هم فکر کرد واعتقادی به نظارت بر بازار ندارد رای ندادم ودر جرمهای ایشان مشارکت نداشته ام
 • علی IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  2 0
  چی توقع دارید؟!!
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  3 0
  حداقل قهقهه
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  6 0
  امید واریم روحانی و جریان غربگرای داخلی برای همیشه به بایگانی راکد تاریخ سپرده شوند . این جریان خطر اصلی و همیشگی اسلام / ایران و انقلاب است .و ریشه در تاریخ 150 سال گذشته جریان نفوذی غرب در ایران دارد .
 • US ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  1 10
  روحانی: تحریم حدود ۲۰۰ میلیارد دلار درآمد ایران را کم کرد باید باورد کرد که بخش اعظم مشکلات فعلی نتیجه تحریم است و دولت روحانی نقش چندانی نداشته است.
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
   5 0
   بعد از برجام اقتصاد ایران 40 درصد کوچک شد زیرا راههای دور زدن تحریم ها لو رفت و تحریمهای ظالمانه تشدید شدند.
 • IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  6 0
  از جمله اثار برجام تنگ تر شدن محاصره اقتصادی امریکا و اروپا علیه ایران بود . سفره مردم کوچکتر و کارخانه ها کارگاه های بیشتری تعطیل شد . پاسپورت ایرانی حتی پاسپورت دیپلماتیک دکتر ظریف از ارزش افتاد و حتی به هواپیمای او در المان سوخت ندادند ! عربده کشی های مستانه ترامپ بلند تر شد و گستاخی مکرون و جانسون و مرکل و دیگر اوباش بین المللی بیشتر شد . در اثر برجام بی فرجام هم ساتیفیوژها از حرکت ایستاد و هم چرخ کارخانه ها و زندگی مردم .افراد و جریاناتی هم که کما بیش برجام را بزک میکردند امروز پشیمان هستند .فقط مانده چند " برجام زده " که هنوز از این جنازه متعفن دور نمیشوند. و گویی نکیخواهند مرگ عزیزشان را باور کنند .
 • حسن فریدون IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  5 0
  در چند سال اخیر، گرانی سرسام آور دلار، سکه، مسکن، خودرو، اجاره بهای مسکن، لوازم خانگی و...مردم را با مشکلات عدیده معیشتی مواجه کرد. در حقیقت موارد فوق همان میوه های برجام بود. میوه اعتماد به آمریکا.
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
  6 1
  برطرف شدن سایه جنگ به خاطر تدابیر هوشمندانه و شجاعانه رهبری / رشادت مدافعان شهیدحرم / اقتدار و صلابت سپاه و ارتش و حضور میدانی مردم در 22 بهمن ها و روز قدس ها و 9 دی ها است . نه ایجاد راه های پنهان و پیدا و پیغام و پسغام دادن به جان کری و اوباما و مکرون و ...البته ما زحمات دیپلماتهای متعهد را گرامی میداریم .ولی نباید واقعیتهای میدانی را انکار کرد و نادیده گرفت .
 • محسن IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  0 1
  شیخ حسن سایه جنگ را برداشت و جنگ اقتصادی را شروع کرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس