آیت‌الله جنتی: شورای نگهبان برای داوطلبان تأیید صلاحیت نشده حق اعتراض قائل است

کسی که «تَکرار» کرد و گرانی‌ها و مشکلات فعلی مردم را پدید آورد، آیت‌ا... جنتی نبود!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

پیغام "رضا صادقی" به سلبریتی‌ها و مردم

"رضا صادقی" ترانه‌سرا، موزیسین و از خوانندگان کشورمان به تازگی در یک پست اینستاگرامی با اشاره به وقوع اعتراضات و اغتشاشات اخیر در کشور نوشته است:

«این روزا هر حرفی معترض خودش رو داره، اما من بر این باورم درد رو با درد نمیشه درمون کرد، هم از در نخوریم هم دیوار...

من نمیگم رنج این روزها رو از یاد ببریم، داغ مردم داغ‌دیده رو ازش بگذریم... فقط میگم اونی که عزیزی از دست میده رو رها نمیکنن خودش هم از دست برِه...

از همه هنرمندان و عزیزانی که دنیاشون هنر و لبخنده درخواست دارم آستین همت و بالا بزنن و هر طور بلد هستن مث همیشه برای تسلای مردم اقدام کنن...

آدم غمگین فکر فرداش نیست، این خونه احتیاج به حال خوب آدماش داره تا ساخته بشه...

اصلا برام حرف‌های بیخود قهرمانان مجازی مهم نیست...»

او در ادامه این نوشته همچنین از هشتگ: "خودمون به داد خودمون میرسیم" استفاده کرده و تعدادی از سلبریتی‌ها را نیز با اسم به این پویش فراخوانده است.

صادقی در این پست اینستاگرامی از کسانی مثل احسان خواجه امیری، فرزاد فرزین، علی ضیا، محراب قاسمخانی، برزو ارجمند، کارن همایونفر، محمد بحرانی و چند تن دیگر دعوت کرده و در ادامه می‌نویسد:

«و خلاصه همه عزیزانی که مردم و خاکشون و دوست دارن با همه تلخی‌ها و شیرینی‌هاش...

تمنا دارم موضع نگیرید، من فقط نمی‌خوام مردمم‌و بیش از این با بغض ببینم...

به هم کمک می‌کنیم و نمی‌ذاریم خم بشه پشت همسایه و وطن...»

*این پیام نجیبانه همان چیزی است که یک جامعه از هنرمندان و مراجع اجتماعی خود انتظار دارد.

و همین نجابت‌هاست که موجب حالِ خوب و پیشرفت مردم و حکومت می‌شود و احساس خوب را هم‌آغوش حافظه تاریخی یک ملت می‌کند.

اگرچه بر اساس اخبار و مشاهدات این روزها می‌توان گفت که برخی سلبریتی‌ها و هنرمندان ترجیح می‌دهند این نظر آقای صادقی را نبینند و نشنوند و در حالی که پیگیر سفرهای خارجی بعدی و نوبت سونای سرد! هستند اما همچنان بر ناامیدی و سیاهی جامعه ایران اصرار کنند.

اما این نجابت‌ها ولو حتی اگر صاحبان آنها در همه ابعاد هم با جریان عمومی کشور و سیاست‌های حاکمیت همراه نباشند؛ اما امیدواری زیادی ایجاد می‌کنند و حافظه تاریخی ملت به آنها با دیده احترام می‌نگرد.

ما این قضاوت را بر عهده مخاطبان محترم وامی‌گذاریم که برخی سلبریتی‌هایی که در رشته‌های مختلف هنری فعالیت دارند و از پول مردم ارتزاق می‌کنند اما چرا در روزهای آتش و آشوب در کنار آلام واقعی مردم نیستند؟ چرا مثل دهه شصت که برخی هنرمندان در پناهگاه‌ها برای مردم برنامه اجرا می‌کردند؛ از خود برای مردم مایه نمی‌گذارند و چرا در سمتی ایستاده‌اند که هیچ چشم‌اندازی جز سوریه شدن ایران ندارد!؟

***

کسی که «تَکرار» کرد؛ آیت‌ا... جنتی نبود!

نجفقلی حبیبی، از فعالان اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین اظهار کرده است: اعمال نظارت استصوابی در دوره‌های گذشته انتخابات شرایط نامطلوبی را رقم زد و موجب تشکیل مجالسی ضعیف شد!

او همچنین می‌افزاید: به هرحال وقتی نیروهای شایسته انقلاب با اتهام‌هایی چون عدم التزام به اسلام و... رد صلاحیت می‌شوند، طبیعی است کشور از تجربه و تخصص آنها محروم می‌شود. مسلم است در چنین حالتی چهره‌های ناتوان و تندرو که اصلاً صلاحیت ندارند، فرصت خرابکاری پیدا می‌کنند که در نهایت این کشور و البته مردم هستند که آسیب می‌بینند.[۱]

*حمله به شورای نگهبان و نظارت عقلانی آن، قوت لایموت جریان سیاسی خاص در تمام ادوار انتخابات است اما مسئله‌ای که به تازگی و در دور جدید انتخابات، در روند فعالیت‌های این جریان رخ‌نمون شده؛ ادعای نقش شورای نگهبان در وضع موجود کشور است!

آنها در این زمینه تا جایی پیش رفتند که حتی علت گرانی‌ها را نیز "آیت‌الله جنتی" معرفی کردند. [۲]

این در حالی است که اولا مسئولیت شورای نگهبان در بحث نظارت، احراز حداقل شرایط است نه حداکثر شرایط و تشخیص نخبگی، ثانیا این جریانات سیاسی یک کشور و احزاب هستند که بایستی از بابت ضعف نیروهای سیاسی خود به مردم و نظام سیاسی پاسخگو باشند نه نهادهای قانونی و نظارتی و ثالثا آقای حبیبی و دوستان ایشان هرگز توضیح نمی‌دهند که نقش تبلیغات و بدگویی آنها علیه "نخبگان تأیید صلاحیت شده" که حائز رأی لازم نشدند  و کشور از ظرفیت کارشناسی آنها بازماند؛ چه بوده است؟

بله! مجلس دهم با اکثریت اصلاح‌طلب و اعتدالی خود مجلسی با کارنامه نه چندان قابل قبول بوده است. اما مسئولیت این رخداد نه با شورای نگهبان که با اصلاح‌طلبانی است که در ایام انتخابات همین مجلس در دیماه سال ۹۴ از این می‌گفتند که اصولگرایان عقل ندارند، ما ارزانی را به مردم می‌دهیم، ما به بیکاران پول می‌دهیم، اصولگرایان تندرو و کارنابلد هستند و هرکس به لیست ما اصلاح‌طلبان رأی ندهد "عقب‌مانده سیاسی" است.

و این شد که اکثریتی پا به مجلس گذاشت که صراحتا وکیل‌الدوله بود نه وکیل‌المله، برجام را ظرف تنها ۲۰ دقیقه به تصویب رساند، با تمام قیام و قعود آقای روحانی موافق بود و برخی نمایندگانش به پوشیدن کت اپوزسیون نیز علاقه وافری نشان می‌دهند!

جالب است که امثال حبیبی هم‌اکنون به جای اثبات دموکرات بودن خود با رفتارهایی مثل عذرخواهی از مردم و اشاره به مثبتات رقیب؛ اما لام تا کام در این باره حرفی نمی‌زنند و باز هم مشغول ریختن آتش تهیه علیه شورای نگهبان هستند.

در این میان البته یک واضح عقلانی هم وجود دارد و آن اینکه اصلاح‌طلبان و نیروهای تبلیغاتی آنها نمی‌توانند انتظار داشته باشند جامعه و نهادهای قانونی کشور؛ عناصر سابقه‌دار و رجال فتنه‌گر آنها را دوباره در مناصب کشور قرار دهد و اجازه "پیشنمازی دزدها" را بدهد.

جالب است که این انتظار ابلهانه در حالی مطرح می‌شود که فضای عمومی کشور؛ این روزها از بی‌تدبیری و شاید تعمّد عناصر اصلاح‌طلبان زخمی است و نوشداروی این تن زخمی، برگزاری یک انتخابات با کاندیداهای پاک و البته کارآمد است نه عبور مجدد از یک راه طی شده!

***

کمک به سردار جلالی برای یافتن نفوذی‌ها و طراحان آشوب

مشرق گزارش داد: سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به تازگی در سخنانی با اشاره رخدادهای فتنه‌بار اخیر که پس از عدم اجرای پیوست‌های طرح اصلاح قیمت سوخت از جانب دولت بروز یافت، گفته است:

«معتقدم با توجه به اینکه ما تجربه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها را داشتیم باید با توجه به شرایط جامعه این تصمیم به شیوه مناسب‌تری و با اقناع افکار عمومی اجرا می‌شد تا شرایط بعد آن رقم نمی‌خورد؛ این طرح به حدی بد اجرا شد که برخی معتقدند احتمال نفوذ دشمن در سیستم مدیریتی کشور وجود دارد که البته وزارت اطلاعات باید درخصوص آن به جمع‌بندی رسیده و اعلام نظر کند.»[۳]

* بد اجرا شدن این طرح به حدی بود که جای هیچگونه خوشبینی را برای تحلیلگران امنیتی باقی نگذاشته و سبب‌ساز بروز سؤالاتی شده است که پاسخ‌های آنها ساختار حوادث آینده و پازل‌های بعدی «فتنه اقتصادی» را شکل خواهد داد.

چه اینکه سخنگوی محترم دولت نیز به تازگی تصریح کرد که "حکایت همچنان باقیست..."! [۴]

ما در اینجا برای معاضدت به سردار جلالی و فهم بیشتر اثر رگه‌های نفوذ که منجر به آشوب‌های اخیر در کشور شدند؛ چند مفهوم را مطرح می‌کنیم و قضاوت را به مخاطبان محترم وامی‌گذاریم:

۱_ در جریان ماجرای پر حاشیه "توزیع سبد کالا" در دولت اول اعتدال، برخی تحلیلگران بر این نکته تأکید کردند که دستی در کار است تا مردم را عصبانی کند!

به نظر می‌رسد این دست پنهان در ماجرای اصلاح قیمت سوخت نیز دقیقا با همان متد قبلی ایفای نقش کرده است.

حل این معادله به کشف یک گراف ریاضی منتج می‌شود که برخی یال‌های آن به سمت بلوای دیماه ۹۶ و ستاد طراحی اغتشاش در سال ۸۸ نیز می‌رسند.

۲_ حوالی ۲ سال قبل، شخصی به مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری می‌رود و ارائه‌ای رسمی درباره لزوم ایجاد یک اغتشاش میلیونی مسالمت‌آمیز در اعتراض به نظام اسلامی می‌دهد.

او البته بعدها و در جای دیگری نیز منظور خود را از عبارت مسالمت‌آمیز بیشتر توضیح می‌دهد و می‌گوید در این اعتراض مسالمت‌آمیز حتما باید مراکز حساس نظام را اشغال کرد!

۳_ سرفصل‌های مشکلات اقتصادی این روزهای ایران؛ مقولاتی مشخص با راه حل‌های مشخص هستند.

اما در این میان کسانی در ماه‌ها و هفته‌های منتهی به اغتشاشات اخیر از "حرف زور"، "خیابان" و "بی‌دلیل بودن صبر مردم" سخن گفته‌اند.

اثر این حرف‌ها بر ذهن مردم چه بود؟

۴_ سردار جلالی بعنوان رئیس سازمان پدافند غیر عامل حتما بار امنیتی این حکایت مشهور تاریخی را می‌دانند که وقتی شاگردان ناقلای آن مکتبخانه به ملای خود گفتند رنگ رخسارت زرد شده است؛ ملای بیچاره به تصوّر بیماری گرفتار آمد و مکتبخانه هم تعطیل شد!

طی ۱۰ سال گذشته، کلمات و عباراتی مثل "ناامیدی"، "گرسنگی اکثریت مردم"، "بی‌نتیجگی صندوق رأی در ایران" و "تکیدگی جامعه" توسط برخی اشخاص که شناسنامه‌های مشابهی داشتند؛ به کرّات در ذهن افکار عمومی پمپاژ شده است. و جالب آنکه برای هیچکدام از این ادعاها ولو یک سند هم وجود ندارد. و نه تنها ندارد بلکه ده‌ها سند مبنی بر رو به پیشرفت بودن کشور علیرغم تمام مشکلات وجود دارد.

سؤال اینجاست که چرا حتی علیرغم تأکید رهبر معظم انقلاب بر عبارت "تبلیغات نارسای مسئولان" در بیانیه گام دوم؛ اما چه کسانی در کدام نهادها اجازه ندادند در مقابل این بمباران روانی، سنگرسازی شود و سنگرسازی که همان واقع‌نمایی بود را "سفیدنمایی" خواندند؟

این پرسش جالب‌تر هم می‌شود هنگامیکه بدانیم برخی از این کلیدواژه‌ها از جانب برخی منصب‌داران نهادی در ذهن مردم پمپاژ شده و می‌شود که خود متولی اصلی ایجاد امید در مردم و کاستن از آلام آنهاست!

۵_ مقام معظم رهبری حوالی ۲ هفته قبل از وقوع اغتشاشات آبان‌ماه طی سخنانی در دانشگاه افسری امام علی(ع) برای مقابله با فتنه آماده‌باش دادند.

اما این مقوله به قاعده یک هشدار هواشناسی هم در محافل کشور مورد توجه قرار نگرفت.

این شبکه به‌هم پیوسته خوداتکا یا مرتبط؛ کیست، کجاست و چگونه فعالیت می‌کند که اجازه شنیده شدن هشدار رهبری و اقتراح پیرامون آن را حتی در صدا و سیما هم نداد!

ما به سردار جلالی عزیز عرض می‌کنیم این مهم نیست که اردوغان چه چیزی را استشمام کرد که قبل از وقوع اغتشاشات، از احتمال کشیده شدن رخدادهای عراق به ایران سخن گفته بود.

بلکه سؤال مهمتر آنست که آیا کسانی در ایران هم بوده‌اند که چنین احتمالی را می‌دانستند یا نه!؟ سرنوشت این افراد چه شد و در قبال آنچه می‌دانسته‌اند، چه کرده‌اند که همگی تماشاگر بروز این رخداد قابل پیش‌بینی شدیم!؟

***

۱_ https://etemadonline.com/content/۳۵۰۴۵۵

۲_ mshrgh.ir/۸۹۲۲۴۱

۳_ mshrgh.ir/۱۰۱۵۲۷۳

۴_ www.irna.ir/news/۸۳۵۷۳۸۱۵/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 40
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 27
 • سید IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  ضمن آن که باید گفت اصلاح طلبان تهوع آور پشت هر فتنه ای از ابتدای انقلاب تا کنون بوده اند و این موضوع غیر قابل کتمان و انکار و حاشا است، این نکته هم یادآوریش ضروری است که خوانندگان و بازیگران « هنربندان» عمدتاً فاقد جرأت کافی و شهامت لازم برای بیان حقیقت و حمایت از حق هستند و نباید به سخنانشان اعتنا و اعتماد کرد و کلام دوپهلویشان را باز نشر داد و به عنوان حجت به آن استناد کرد!
  • ناشناس IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   15 3
   عشق است حسن عباسی دلاور مرد.
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  87 8
  "احتمال نفوذ دشمن در سیستم مدیریتی کشور وجود دارد "
  • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   31 6
   گاندو
  • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   27 3
   فقط احتمال؟
  • ali IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   40 6
   صد در صد شک نکن
  • عبدالله مومن IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   28 3
   یکی ازین نفوذ ها اسکاتلندی می باشد
  • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   37 3
   احتمال نه ، یقینا این نفوذ وجود دارد والبته از نفوذ هم جلوتر رفته و خود مسئول شده .
  • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   24 44
   بعضی ها رو بفرستیم شنا تو استخر اون غریق فقید
  • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   24 46
   این سردار هم اگر از واژه احتماال استفاده نمی کرد و مثل حسن عباسی می گفت صد در صد ؛ که الان در زندان بود . راستی حسن عباسی کجاست حالا اون بیاد شکایت کنه از وزیر ... چرا که تازه داره حرفاش درست از آب میاد
  • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   5 1
   دشمن فرضی؟
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  41 5
  این سلبریتی ها رو هر کاریشونم کنی باز به یک اصلاح طلب فاسد رای میدن چون قدرت تشخیص آدم رو از حیوان ندارند در اصل طبق آیه قرآن خداوند بر دل هاشون مهر زده برای همین نه میشنوند و نه میفهمند
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  30 3
  تجربه و تخصص ارشدترین نیروهاتون رو هم دیدیم. آخوندی، نعمت زاده، جهانگیری و ...
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  5 3
  اما کسی که تنها "تکرار" کرد ها را تایید صلاحیت میکند به گمان ایشانند!
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  53 9
  به مردم برسید قبل از انکه توسط طوفان خشم این مردم نابود بشید
  • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   4 5
   بی بصیرتی رضا صادقی ها مملکت را به اینجا کشاند
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  19 4
  آقای نجفقلی حبیبی فرمودند"کشور از تجربه و تخصص آنها (اصلاحطلبان)محروم می‌شود."دیدیم تخصص آقایان آخوندی و زنگنه را ..اصلاح طلبتر از این دوتا مگه داریم؟؟حال اینا خوباش بودن،فکر کن اونا که رد صلاحیت شدن چی بودن!!!اون دیگه اصل جنسن.....
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   13 4
   آفرین
 • حسام IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  28 19
  با سلام. ایران نه سوریه می شود و نه عراق و نه تجزیه خواهد شد .حتی اپوزوسیون خارج از کشور از نهضت ازادی گرفته تا سازمان مجاهدین خلق و سلطنت طلب ها همگی بر ایران متحد اذعان و از ان دفاع می کنند و اجازه نمی دهند تا ایران تجزیه شود
  • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   18 39
   اپوزوسیون كيلو چنده ؟ خخخخ
  • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   14 38
   خود رجوی بهت گفت؟
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  25 3
  یک ضرب المثلی هست میگه درخت از داخل خودش کرم می خوره و پوسیده میشه !!!!
 • حسن IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  12 4
  همه تون مقصر این وضع موجود هستید ولی هی توپ رو به دیگری پاس می دیدید
  • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   14 4
   اونی که تکرار کرد یکی دیگه بود!
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  23 34
  صبح جمعه که خبر بنزین رو خوندم و شوک شدم اولین حرفی که زدم خدا میدونه این بود: حتما دستی تو کار هست که بدون کمترین توجه به اوضاع عمومی کشور و فشارهای اقتصادی که باعث شدم آستانه تحریک مردم بشدت پایین بیاد و همچنین اوضاع عراق و لبنان این تصمیم رو به این شکل اعلام میکنه! میگفتم بخدا از روی قصد و عمد این شکلی عمل کردند.ما که یه حرف زدیم اگه درست دراومد که هیچ اگر هم غلط بود مقصر اونایی هستند که زمینه ش رو ایجاد کردند! گفتم: این کار خود روحانی ست! هدف هم تحت فشار گذاشتن رهبری و نظام هست تا به تسلیم رضایت دادا بشه.
  • JP ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   6 2
   تسلیم رهبری!! من فکر می کردم تو ایران تصمیمی رو رهبری موافقت نکنه اجرا نمیشه
  • به زاپنی IR ۰۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
   0 1
   اشتباه می کردی. هم در برجام شد و هم در اینجا.
 • ES ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  2 10
  "نخبگان تأیید صلاحیت شده" که حائز رأی لازم نشدند" این نخبگانی که رای لازم بدست نیاوردند در جایگاه هایی که دارند مانع کار می شوند و نخبگیشان را در ناکارآمد کردن رای اوردنگان می کنند و کشور ضربه می بیند . بالاخره مردم متوجه هستند و تحلیل های شما مردم را توجیه نمی کند چون نتیجه کار ناکارآمدی است پس همه در آن نقش دارند رای آورده و نیاورده با هم مقصر مشکلات سیستم هستند
 • یک ایرانی وطن پرست IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  35 8
  مشکل ما اینکه این دوران گذار طی کنیم و بابت اون صدماتی نیز خواهیم دید ولی پیروزی نزدیک است.
  • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   8 37
   ۱۲:۱۰ چخه سگ سعودی.. اسمش رو هم گذاشته ایرانی وطن پرست :))))))) خودتی عمو، دیگه بچه های پنج شیش ساله هم از ذات کثیف شماها خبر دارن
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  14 61
  روزی در مجلس شورای اسلامی شاعد بودیم که مرحوم خلخالی گفت دیگ انقلاب می جوشد کاری نکنید که یک پایم را این سو و پای دیگرم را در سوی دیگر آن گذاشته کاری کنم که هیچکس نتواند از آن آش بخورد و اصلاح طلبان همین را تحقق بخشیده اند می گویند یا ما باید باشیم و بخوریم و بپاشیم یا همان کار خلخالی را می کنیم خداوند خلخالی را که فرد مخلصی بود رحمت کند او امروز بود این دغلکاران را اعدام می کرد ولی خداوند مردم مستضعف و مظلوم ایران را از این خدانشناسان اصلاح طلب و غربزده که حتی یک آیه از قرآن را اعتقاد ندارند نجات دهد اینها دین را برای خرج کردن در سواحل اروپات و امریکا می خواهند و در عمل نشان داده اند.
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   4 9
   همتون پاش بیفته ، برای خودتون یه پا خلخالی هستید ! حالا یکی تو دیگ خرابکاری میکنه ، یکی تو کاسه بشقاب یکی تو سفره ! هیچ فرقی با هم ندارید !
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  4 6
  سردار جلالی چرا از این سازمان دهی محاربه گسترده سراسری خبر نداشت یا اگر داشت پیش گیری نکرد همه مسوولند وباید به افکار عمومی پاسخ گو باشند.
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  17 35
  آفرین به رضا صادقی و کارن همایونفر که نشون دادن سلبریتی واقعی هستن و قابل افتخار. (البته همه مواضعشون درست نیست)
 • سعید IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  9 1
  طرح بد اجرا نشد بلکه طرح بسیار بدی هست. سه برابر کردن قیمت بنزین بد است و ربطی به نحوه اجرا ندارد
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  6 40
  التزام به اسلام و قانون اساسی و و لایت فقیه ، برای ثبت نام درهر انتخابی در ایران ،الزامی است .
 • مرصاد IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  23 4
  شک نکنید که ؛ ستادفرماندهی آشوب بنزین ، در خود دولته !!
 • بوسجين IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  5 4
  با احترام به اقاي صادقي درست است همين سلبيريتي ها وقتي دست مزد انچناني مي گيرند و زندگي انچناني با پول باد اورده به نمايش مي گذارند خودش در رقم زدن اين اوصاع و فرسوده كردن اين ملت بي تاثير نيستند ان طرف انچناني به جيب مي زنند اما ظاهرا اشك تمساح براي ملت مي ريزند ما مشكلات به زانو در نياورده ما را بي عدالتي و دروغ ها و ريا كاريها و بي سياستي ها و نجومي بگير ها و مفت بر ها و مفت خورها و مهمتر بيسوادي هاي به زانو در اورده است
 • پرواز IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
  0 5
  عجب اعجوبه ای هستید مشرق مثل اینکه یادتان رفت
 • ... IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  0 0
  سلام بنی آدم اعضای یکدیگرندکه در آفرینش ز یک گوهرندچو عضوی به درد آورد روزگاردگر عضوها را نماند قرار... خودشان سقال فروش بودند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس