اغتشاش

این فتنه چندلایه، دارای شاخه‌های مختلف طراحی، زمینه‌سازی، اجرا و عملیات بوده و دست‌کم از مقطع پایان اغتشاشات دی‌ماه ۹۶ تا آغاز فتنه در آبان ۹۸، اتاق فکر طراحی و اجرا، روی آن کار کرده و تست زده است.

سرویس سیاست مشرق- فتنه‌ای که در پی اجرای عجیب طرح سهمیه‌بندی بنزین از ۲۴ آبان گذشته در کشور رخ داد، هنوز مهم‌ترین و داغ‌ترین موضوع کشور است. نحوه عجیب اجرای سهمیه‌بندی بنزین، که اکنون مشخص شده حتی در درون کابینه روحانی هم مخالفانی جدی داشته است، کشور را با فتنه‌ای مواجه کرد که مقامات عالی و ارشد مملکت در روزهای اخیر درباره «عمیق و گسترده» بودن آن سخن گفته‌اند. از شخص رهبر انقلاب تا فرماندهی سپاه تا دبیر شورایعالی امنیت ملی، بر جنس به شدت امنیتی و طراحی شده‌ی این فتنه تاکید کرده‌اند.

قطعا این فتنه چندلایه، دارای بازوها و شاخه‌های مختلف طراحی، زمینه‌سازی، اجرا و عملیات بوده و دست‌کم از مقطع پایان اغتشاشات دی‌ماه ۹۶ تا آغاز فتنه در آبان ۹۸، اتاق فکر طراحی و اجرا، روی آن کار کرده  و تست‌های مقدماتی آن در خاک متحدان ایران(عراق و لبنان) صورت گرفته بود. این فتنه ضدامنیتی (که هنوز نباید کاملا آن را تمام‌شده پنداشت) مستلزم هماهنگی تنگاتنگ سرویس‌های جاسوسی دشمن، شبکه ضدانقلاب داخلی، «شبکه نفوذ» و هسته‌های آموزش‌دیده و آماده‌ی آشوب و تخریب است. علاوه بر لایه‌های اجرایی مختلف آشوب (از بستن خیابان تا حمله به مراکز حساس)، لایه‌های سیاسی، لایه‌های تبلیغاتی و لایه‌های «ادراک‌ساز» داخلی و خارجی را نیز باید برای این فتنه در نظر گرفت.

در همان فردای آغاز آشوب‌ها، یعنی روز یکشنبه(۲۶ آبان)، بیانیه‌ای با عنوان «بیانیه جمعی از فعالان سیاسی در دفاع از حق اعتراض و محکومیت خشونت» به امضای ۷۷ نفر از چهره‌های وابسته به یک جریان خاص سیاسی، منتشر شد که با محتوایی به شدت مشکوک و کاملا ضدامنیتی، ضمن تایید ضمنی آشوب‌گری، خواستار برخورد قاطع قضایی با «حافظان امنیت» شدند!

گزارش مشرق درباره بیانیه «ضدامنیتی» :

پشت پرده بیانیه‌ی ۷۷ چهره اصلاح‌طلب درباره آشوب‌های اخیر چیست؟

 چیزی که ظن از پیش آماده بودن این بیانیه را قوی می کند این است که در همان ساعات ابتدایی آغاز آشوب‌ها، اینترنت سراسری (با هدف قطع سلسله اعصاب ارتباطی عوامل آشوب) از دسترس خارج شده بود و هنوز اخبار و گزارش‌ها عمق آشوب‌ها و تخریب‌ها و حملات سازماندهی‌شده به مراکز حکومتی، پایگاه‌های انتظامی و حتی نظامی و دیگر مراکز حساس (به ویژه در جنوب کشور با هدف قطع خطوط مواصلاتی و ضربه به زیرساخت‌ها) منتشر نشده بود که بعضا لزوم استفاده از سلاح گرم را نشان دهد.

زمان انتشار بیانیه در همان ۲۴ ساعت اول شروع آشوب‌ها با این محتوای خائنانه، نشان از آن داشت که تهیه کنندگان و امضاکنندگان نامه احتمالا از به ثمر نشستن فتنه اطمینان بسیار داشتند و نظام را در مخمصه جدی و خطرناک می دیدند که نقاب نفاق از چهره کاملا برکشیدند و منویات شوم خود را در همراهی با آشوب‌گران آشکار کردند.

اما وقتی بعد از ۴۸ ساعت، با قاطعیت نظام و ایثارگری نیروهای حافظ امنیت، فاز اصلی و عملیات میدانی فتنه از خیابان‌های کشور جمع شدند، آن‌گاه عملیات رسانه‌ای با هدف برائت جستن از آن بیانیه «ضدامنیتی» و «خیانت‌بار» آغاز شد.

اولین کسی که مدعی شد از درج نامش پای آن بیانیه اطلاعی نداشته، فردی به نام «محمدرضا جلایی پور»، محکوم امنیتی فتنه سال ۸۸ و عضو شورای مرکزی حزب بدیل جبهه منحله مشارکت یعنی حزب «اتحاد ملت» بود. او دو سه روز بعد از انتشار آن بیانیه در ۳۰ آبان (یعنی درست زمانی که فاز اصلی آشوب شکست خورد و جمع شد) در کانال شخصی، از درج نامش پای بیانیه ضدامنیتی، ابراز بی‌اطلاعی کرد. [۱]

جلایی پور در سال ۸۸، در قالب مسوول تشکیلاتی به نام «پویش ۸۸»، یکی از سردمداران اصلی تجمعات خیابانی در ستاد انتخاباتی موسوی موسوم به «ستاد قیطریه» بود و به همین واسطه هم در دادگاه محکوم شد. «اسماعیل احمدی مقدم»، فرمانده وقت نیروی انتظامی در سال ۸۸ که وظیفه اصلی برخورد با آشوب‌ها و برقراری امنیت را بر عهده داشت، در مصاحبه‌ای با وبسایت «تاریخ انقلاب» (۲۱ دی ماه ۹۴) حقایق و ناگفته‌های زیادی را از این فتنه بزرگ و عمیق روشن کرد. اما بخش بسیار مهمی که به فعالیت مستقیم محمدرضا جلایی‌پور در آن غائله بازمی گشت، از این قرار بود:

"در انتخابات سال ۸۸ در کنار کمیته صیانت از آرا، جلایی‌پور هم با عنوان «پویش ۸۸» جوانان را سازماندهی می‌کرد. از همان الگوی بسیج در توجیه چهره به چهره‌ استفاده می‌کردند. پویش ۸۸ یکی از ستادهایی بود که در آن جوانان را برای تظاهرات، شبکه‌سازی‌های میدانی می‌کردند. از برنامه‌ریزی برای هنرمندان، ساختن فیلم و بخش‌های دیگر توسط آنها اطلاع داشتیم. از طرفی پیش از انتخابات جلساتی در دفتر آقای هاشمی تشکیل می‌شد که بخش راهبردی در آنجا بود. این جلسات با حضور خاتمی، هاشمی، میرحسین، ناطق و سیدحسن خمینی تشکیل می‌شد و برنامه‌ریزی‌ها در آنجا بود. در آنجا روی یک کاندیدا با هم توافق کردند. البته ابتدا موسوی در جلسات عضو نبود، زمانی که کاندیداتوری او قطعی شد به جمعشان اضافه شد. برگزاری جلسات مشخص می‌کرد که آنها در حال سازماندهی هستند تا با تمام ‌قوا در میدان حاضر شوند. "

محمدرضا جلایی‌پور

گزارش پیشین مشرق درباره «محمدرضا جلایی پور» :

«نخبه سازی» از یک متهم امنیتی دیگر/ محمدرضا جلایی پور کیست و چه سابقه‌ای دارد؟ +تصاویر

جلایی‌پور که سوابق آموزش‌های خارج از کشور او بعد از خروج از کشور در مقطع پسا-فتنه تا سال ۹۲، با هدف نفوذ و تاثیرگذاری در ساختار سیاسی موجود است، در حالی منافقانه نقش خود را در بیانیه کتمان کرد، که در روز ۷ آبان، متنی را در کانال خود منتشر کرد، که دقیقا در راستای مفاد همان بیانیه است و اهداف شوم و خطرناکی را در کنه خود دارد. جلایی پور نوشت:

"اغلب معترضان در ایران اساسا خشونت نمی‌ورزند که نیازی به مداخله پلیس ضد شورش باشد. اما حتی در مواردی که اعتراض به شورش و خشونت و تخریب و برهم زدن امنیت و نظم عمومی می‌انجامد هم پلیس ضدشورش باید صرفا از ابزارهایی که کشنده نیست استفاده کند.   چه بسا اگر در همین اعتراضات و شورش‌های هفتهٔ قبل در ایران، فقط پلیس ضدشورش ایران (یگان ویژهٔ ناجا) و نه هیچ نیروی امنیتی و نظامی دیگری حق مداخله می‌داشت و اگر این نیروها در برابر شهروندان معترض و حتی آشوبگر حق استفاده از گلولهٔ کشندهٔ جنگی نداشتند و برای برقراری نظم و مهار شورش با حداقل هزینه و ابزارهای کارا آموزش‌های جدید دیده بودند، حتی با همین میزان شورش و اعتراض می‌شد هیچ هم‌وطن معترضی، ولو شورشی، جانش را از دست ندهد.

حکمرانان باید بکوشند نارضایتی عمومی شکل نگیرد و اگر گرفت راه‌های استفاده از «حق اعتراضِ قانونی و خشونت‌پرهیز» باز باشد، اما حتی اگر اعتراضات به شورش و خشونت انجامید هم، نیروهای حافظ امنیت نباید از ابزارهای کشنده برای مهار شورش استفاده کنند.

مطالبهٔ عمومی برای الزام قانونی برای پیشگیری از مداخلهٔ نیروهای نظامیِ غیر از پلیس ضدشورش و الزام پلیس ضد شورش (یگان ویژهٔ ناجا) برای استفاده نکردن از اسلحه‌ٔ جنگی و آموزش حرفه‌ای نیروهایش می‌تواند از تکرار فاجعه پیشگیری کند و شایسته است تصویب قانونش در دستور کار نیروهای سیاسی و نمایندگان مجلس قرار بگیرد. "

همزمان، دیگر اعضای حزب «اتحاد ملت»، که منابع مالی و برنامه‌های سیاسی به شدت مشکوکی را دنبال می کند و در واقع بازوی سیاسی «محفل امنیتی اصلاحات» (یکی از محافل توطئه‌گر داخلی که در هر دو فتنه ۷۸ و ۸۸ نقش مهمی داشت) و امثال حجاریان، تاجزاده، عرب‌سرخی و آرمین است، فردی به نام «مهدی محمودیان»، در توئیتی که کپی توئیت یکی از اعضای حزب سلطنت‌طلب و ضدایران «فرشگرد» در آمریکا بود، مدعی شد که نیروهای امنیتی در پوشش معترض، مراکز دولتی و بانک‌ها و اموال عمومی را آتش می زنند! گفتنی است محمودیان، عضو مشارکتی ستاد موسوی در فتنه ۸۸، ماموریت عملیات تبلیغاتی و روانی علیه نظام را در گفتگو با رسانه‌های ضدانقلاب به عهده داشت و به واسطه اتهامات امنیتی در دادگاه محکوم شد:

نامه منافقانه‌ی شکوری‌راد به روحانی

همزمان، «محمود صادقی»، نماینده‌ی فراکسیون امید که سوابق درخشان او در همراهی و همزبانی با ضدانقلاب، لقب «شعبه دوم آمدنیوز» را برایش به ارمغان آورده بود و درست در بحبوحه‌ای فتنه اخیر، شوی «استعفاء» به راه انداخته بود(که البته مثل بخش عمده مواضع و تحرکات او پوچ و توخالی از کار درآمد)، در هماهنگی با تحرکات اعضای حزب «اتحاد ملت» در توئیتی مدعی شد که تخریب‌های گسترده کار عناصر موسوم به «خودسر» (اسم اصلاح طلبان برای ماموران امنیتی لباس شخصی یا اعضای بسیج) بوده است و این دقیقا ادعایی است که بوق‌های تبلیغاتی پوشش دهنده آشوب یعنی «من و تو» (بازوی رسانه‌ای فرقه بهاییت)، «بی بی سی فارسی» و ایران اینترنشنال(تلویزیون وابسته به سعودی) به شدت روی آن مانور داده‌اند!

و باز نکته مشکوک‌تر این‌که، در اوایل آبان، طرحی از طرف فراکسیون امید مجلس با عنوان «ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صداوسیما و دیگر رسانه‌ها» ارایه شد. بسیاری از تحلیل‌گران، این طرح را مرتبط با هراس برخی جریانات سیاسی از شناسایی شبکه همکاران «روح‌الله زم»، مدیر پروژه‌ی ضدامنیتی «آمدنیوز» و احتمال بالای پخش اعترافات مرتبطین دانستند. نکته قابل تامل این که طراح این طرح کسی جز «محمود صادقی» نیست! [۲] این هم باید اشاره شود که بر طبق برخی گمانه‌زنی‌ها از پرونده زم، او برای اجرای یک پروژه رسانه‌ای برای پوشش فتنه پیش‌رو در ایران و پیوند دادن آن با آشوب‌های عراق و لبنان، در عراق حاضر شده بود.

حزب اصلاح‌طلب «اتحاد ملت»، که درواقع بازوی سیاسی افراطیون جریان اصلاحات است، در ۲ آذر، بیانیه‌ای سرتاپا نفاق‌آلود منتشر نمود و تلاش کرد بر موج اعتراضات و نارضایتی مردم از عملکرد دولتِ برآمده از اصلاح‌طلبان در سهمیه بندی بنزین سوار شود و از قضاء در جای جای این بیانیه، همان اتهامات شبکه‌های تلویزیونی لندنی و ضدانقلاب به نظام و نیروهای حافظ امنیت تکرار شده است. فقط به این دو بخش از بیانیه دقت کنید که چگونه صدای عوامل نشاندار سرویس‌های اطلاعاتی دشمن چون کارکنان بی بی سی و ایران اینترنشنال، از حلقوم جریانی در می آید که حزب سیاسی ثبت‌شده در جمهوری اسلامی است و حیات آن به حمایت‌های همین دولت مستقر وصل است:

" آشوبگری و خشونت و آسیب رساندن به اموال عمومی و خصوصی را از سوی هرکس چه به نام معترضان، چه به نام گروه‌های سازمان‌یافته معارض اصل نظام، چه به نام نیروهای هماهنگ شده معارض دولت مستقر، محکوم می‌کنیم و آن را مغایر با امنیت عمومی و تضییع حق معترضان و زمینه‌سازی برای سرکوب و به انحراف کشیده شدن اعتراضات ارزیابی می‌کنیم. "

" مداخله بیگانگان خصوصاً هیئت حاکمه خائن، بدعهد و جنایت‌پیشه ایالات‌متحده آمریکا را در تحریک و تهییج آشوبگران و حمایت آنان از عده‌ای خودفروخته که همواره مترصد به راه انداختن ناامنی و آشوب در کشورند و اقدام و عملشان همواره پاس گلی برای جریان‌های امنیتی داخل برای جلوگیری از شنیده شدن صدای اعتراضات واقعی مردم بوده است را محکوم می‌کنیم. "

" نیروهای امنیتی خود نظام که به طور برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند و تحت کنترل برای میدان پیدا کردن حضور نظامیان و ایجاد رعب و وحشت برای جلوگیری از توسعه دامنه ناآرامی‌ها و ممانعت از پیوستن بخش‌های بزرگ‌تر جامعه به‌صف معترضان، زمینه ناامنی و تخریب را ایجاد کرده و بر بهانه و بستر آن قوای نظامی انتظامی و امنیتی را در خیابان‌ها مستقر کرده باشند. "

با وجود گستردگی و عمق فتنه و مراکز و مکان‌های حساس مورد حمله مسلحانه توسط آشوب‌گران حرفه‌ای و دوره‌دیده و شهید و مجروح شدن ده‌ها نیروی حافظ امنیت، در آتش بی درایتی و سوء مدیریت دولت مورد حمایت همین جریان که بسترساز آشوب بود، چنین انگشت اتهام بردن به سوی کسانی که جان خود را در راه مقابله با «سوریه‌سازی» ایران کف دست گرفتند، صرف‌نظر از هر نگاه و اعتقاد و مسلک انسانی - اوج نفاق و خیانت یک جریان سیاسی رسمی در کشور را می‌رساند که ابایی از قرار گرفتن در طرف اشرار مسلح ندارد.

به همه این تحرکات چهره‌های شاخص حامی دولت و حزب «اتحاد ملت» که در پشت پرده از سوی دولت حمایت می شود، باید نفس اجرای بسیار بد و کاملا ناشیانه‌ی طرح سهمیه‌بندی بنزین توسط دولت را هم اضافه کرد. به واقع، امروز دیگر باید گفت که دولت روحانی، در حالی که در این کشور سابقه و تجربه ی طرح سهمیه‌بندی بنزین با موفقیت در همین سال ۸۹ وجود داشت، دقیقا همه کارهایی را که باید در اجرای این طرح انجام می داد، انجام نداد و بالعکس، هر کاری را که نباید انجام می داد، انجام داد تا این چنین کشور به ورطه‌ی آشوب بیافتد و بستر برای تحرکات شبکه‌ی آماده و مهیای آشوب فراهم شود. حسین امیرعبداللهیان، دیپلمات باسابقه و کارشناس ارشد مسایل منطقه، در برنامه‌ی «استوا» (۵ آذر) به مطب مهمی در تحلیل فتنه اخیر اشاره کرد. او تاکید کرد:

" برخی روش‌های غلط در اجرای یک تصمیم درست در عرصه داخلی، فرصت به دست جریاناتی داد که «آماده» بودند...این‌ها منتظر «ساعت صفر» (برای آغاز عملیات) بودند. "[۳]

و بی‌تعارف باید گفت که نحوه اعلام گرانی ۳ برابری قیمت بنزین، از سوی دولت، شبیه به اعلام «ساعت صفر عملیات» بود تا یک روند منطقی و معقول.

اما یادداشت مهم «مهدی محمدی»، تحلیل‌گر مسایل سیاسی در کانال تلگرامی او، نکاتی بسیار مهم و قابل‌تامل را درباره این اقدام دولت، مطرح می کند. محمدی نوشت:

" بر اساس اطلاعات موجود، آقای روحانی به تبعات امنیتی اجرای طرح به این شکل و در این زمان خاص، واقف بوده اما برآوردهای دستگاه های امنیتی مختلف از جمله وزارت اطلاعات را -که قاعدتا آقای رییس جمهور نباید درباره آن بدگمان باشد- با وجود اینکه در همه آنها هشدار داده شده بود این طرح می تواند به نتایج امنیتی ناگواری منجر شود، عالما و عامدا نادیده گرفته است. برای رییس جمهوری که خود را متخصص امنیت ملی می داند این سوال بزرگی است که چه چیز او را چنین بی پروا کرده که باعث شده به هیچ کدام از این هشدارها توجه نکند. "

محمدی حتی بار دیگر خبر مخالفت وزیر اطلاعات با اجرای این طرح به این شکل را تایید کرد و نوشت:

" برخی شنیده ها حکایت از آن دارد که آقای رییس جمهور در جلسه روز چهارشنبه (روز قبل از اجرای طرح) کابینه، هشدار جدی وزیر اطلاعات را -که در نوع خود ظاهرا پدیده نادری است- نه تنها وارد ندانسته بلکه او را ریشخند و استهزا هم کرده است. ظرف دو هفته گذشته، در این کشور خون هایی به زمین ریخته شده و برای جنایت ضد انقلاب و اوباش علیه مردم زمینه و ظرفیتی فراهم شده که رییس جمهور هشدار لازم را برای پیشگیری از اجرای آن دریافت کرده بود اما به آن اعتنا نکرد. "[۴]

درباره ابعاد مختلف این توطئه‌ی بسیار خطرناک و عمیق، هنوز باید منتظر اطلاعات تکمیلی از لیدرهای اصلی دستگیرشده و سرخط‌های آشوب بود، لیکن در یک نکته تردیدی نیست که این‌بار هماهنگی و پیوندهای دشمن خارجی، شبکه نفوذ داخلی و کارگزاران عملیاتی-تبلیغاتی دشمن در داخل برای رقم زدن یک فتنه‌ی تخریبی و ویرانگر در ابعاد وسیع، عیان‌تر از همیشه است و در تحلیل برخی تحرکات و گروه‌های سیاسی داخلی، نباید این چشم‌انداز را از نظر دور داشت. شاید کلیدی که فرمانده سپاه در سخنرانی روز چهارشنبه خود در محضر رهبری ارایه داد، به شکل‌گیری این چشم‌انداز کمک کند.

سردار سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه، روز چهارشنبه(۶ آبان)، در دیدار هزاران تن از بسیجیان سراسر کشور با فرمانده کل قوا، در بخش مهمی از سخنان خود در محضر رهبر معظم انقلاب، گفت:

" اهم اهداف کلان نظام سلطه آن است که اجازه ندهد، منظومه فکری، اعتقادی و اسلامی ما به مدل مجسم، عینی و جهان پسند برای سایر کشورها تبدیل شود. از این رو امروز سرزمین ذهن ها و دل ها محیط اصلی پیکار را شکل می‌دهد.

نبرد و تهاجم از حوزه جغرافیا های سرزمینی به حوزه سرزمین‌های اعتقادی، باورها، آرمان ها، نگرش ها و جهان بینی ها کشیده شده است.

در این مسیر استکبار جهانی از طریق معاندین داخلی، منافقین خبیث و شبه روشنفکر های راحت طلب و ریاکار، این بدیل های نازل و ارتجاعی میرزا ملکم خان ها، میرزا فتحعلی آخوندزاده ها، حاج سیاح ها و سایر بد عاقبت های خود باخته و غرب زده داخلی تلاش کردند حرکات و جریان‌های مختلف از جمله آشوب تیرماه ۷۸، فتنه ۸۸، اغتشاشات دی ۹۶ و غائله اخیر را تقویت و فعال کنند. "[۵]

 

[۱] https://www.farsnews.com/news/۱۳۹۸۰۸۳۰۰۰۰۵۰۵

[۲] https://www.khabaronline.ir/news/۱۳۱۷۵۰۱

[۳] https://www.bultannews.com/fa/news/۶۴۲۳۷۱/

[۴] https://www.mashreghnews.ir/news/۱۰۱۴۴۴۱

[۵] https://namehnews.com/fa/news/۵۶۴۲۴۰

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 54
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  97 35
  توطئه علیه نیروهای امنیتی از وقتی شروع شد که نماینده مجلس سیلی به صورت مامور نیروی انتظامی زد و برخوردی با او نشد و.... نیرویی که ابهت و اهمیتی برای مسئولان نداشته باشد چگونه نزد مردم از احترام برخوردار میشود.
  • سید IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   81 20
   هرجا سخن از خیانت است، نام اصلاح طلبان تهوع آور می درخشد!!!!
  • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   10 25
   اونی که سیلی زد , اصلاحطلب نبود.
  • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   36 12
   همه چی رو با هم قاطی نکن اسهال میگیری
  • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   20 17
   افسادطلب دو آتیشه هم بود ماله نکش
 • IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  57 27
  افسادطلبان غلط کردند با طرحشان‌.شهید رضایی سلاح نداشت که شهیدش کردند .همین مونده نیروهای حافظ امنیت بی سلاح باشند .فتنه گران وآشوبگران هر غلطی بکنند.خیلی دوست دارند خودشون برند وسط آشوبگران تیکه تیکه بشند‌.مرگ بر آشوبگر وفتنه گر.
  • NL ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   12 5
   تا شورای نگهبان هست این ها هیچ کاری نمیتونن بکنن نگران چیزی نباشید. مجمع هم تقریبا مثل قبل نیست
 • چوپان IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  46 10
  گُرگاس: چند سالی است در طبیعت با موجود عجیبی مواجه شده‌ایم که ترکیبی از سگ و گرگ است، این حیوان جسارت گرگ و هوش سگ را دارد و از همین رو برای انسان و دیگر جانداران به‌ویژه حیوانات اهلی و گله‌های دام بسیار خطرناک است.
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  43 14
  مشرق پاسخ حمله به نفت کش چی شد؟! جهانگیری اخیرا افاضاتی در خصوص واکنش به دخالت بیگانگان ایراد کرده بود.
  • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   13 1
   مشرق از اسحاق پیگیری کن ببین میخاد چکار کنه
  • محمد IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   26 0
   اصلاح طلبان هرگاه درعمل خدمتی به امریکایی ها میکنند روزبعد درگفتاردواتشه ضد امریکایی میشوند که البته مردم میدانند جهت رد گم کنی است
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  52 5
  لعنت بر محمدرضا جلائی پور ملعون خبیث جهنمی
  • سید IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   20 31
   جلایی پور بادر سه شهید وصادقی فرزند شهید چون برخلاف نظر شما حرکت می کنند ضد انقلاب هستند!!!
  • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   16 0
   نظر ما کدومه؟ اتفاقا چون در جهت نظر شما حرکت میکنن پس مقبول!!!!
  • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   21 0
   دیگه از پسر نوح که بالاتر نیستن
  • به سید IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   24 0
   اینکه چیزی نیست. شمر اصلا خودش جانباز صفین بود! اما 1400 سال است ما لعنتش می کنیم.
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   22 0
   استدلال بسیار مهملی در مورد جلایی پور آوردی گیرم پدر تو بود فاضل از فضل پدر تورا چه حاصل
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  69 1
  قانونی تصویب کنید تا اراذل و اوباش سیاسی و اقتصادی نتوانند به قید وثیقه آزاد باشند.
  • AE ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   21 2
   اگر این کار را بکنند که همه اعضا خانواده شان در حبس میمانند
  • سید IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   16 0
   ارازل واوباش دونوعند یا قمه واسلحه و... می کشند یا ظاهر الصلاحندولی درباطن اوباشند.
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  33 7
  جانیان تروریست سوریه هم سال اول از سوی رسانه ها معترضان مسالمت آمیز نامیده می شدند. معترضانی که فرمانداریها را آتش می زدند و مسلح می شدند و به ارتش تیراندازی می کردند و البته ارتش سوریه هم وقتی با آنها برخورد می کرد متهم به نقض حقوق بشر می شد. مرگ بر حقوق بی بشر
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  18 8
  برنامه بعدی فتنه گران مرگ با ذلت وجهنم ابدی .!!!
 • شبنم IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  7 20
  مگه تظاهرات تموم نشد؟؟؟ مگه در امنیتتت نیستیم؟ پس چرا اینترنت رو وصل نمیکن اه
  • IT ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   10 3
   اغتشاش تمام شد اما فیلمها هنوز روی گوشی ها هست و آماده ارسال برای پمپئو
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   11 3
   دوست داری مجددا تجمع و ناامنی اتفاق بیفتد؟
  • IR ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
   1 0
   این هایی که تو این چند روز قطع اینترنت دچار اضطراب شدن، حتما برای به کلینیک های ترک اعتیاد مراجعه کنند.
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  11 16
  اصلاح طلبان آخرین گروهی هستند که با زبان نرم و در چارچوب قانون با شما سخن میگویند.
  • IT ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   10 3
   بهتر از این هم می شود به برانداز بودن خودتان اعتراف کنید؟ و به اینکه مشتی جانی زامبی صفت هستید؟ و اینکه اصلاح طلبان فقط همان هدف شما را دارند منتهی به زبان دیگر؟ آری. شما هدفی جز تسلیم کشور به آمریکا ندارید.
  • IT ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   9 2
   بهتر از این هم می شود به برانداز بودن خودتان اعتراف کنید؟ و به اینکه مشتی جانی زامبی صفت هستید؟ و اینکه اصلاح طلبان فقط همان هدف شما را دارند منتهی به زبان دیگر؟ آری. شما هدفی جز تسلیم کشور به آمریکا ندارید.
  • محمد IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   15 3
   اصلاح طلبان درطول این ۴۰سال باانواع زبانهایی که خودشان یاداشته اندوزبان هایی که درانگلیس وامریکا یاد گرفته اند علیه مردم بکار گرفته اند ولی کم شانسی این جماعت اینه که مردم پشت پرده رامی ببنندودست این جماعت راخوانده اند
 • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  18 6
  بسیاری از اطلاعات اماکن حساس توسط کرم های اسلاحتلب در اختیار اوباش قرار می گیرد
 • سید م IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  8 8
  برداشت بنده از تحلیل های مشرق اینه که موافق استفاده نیروهای امنیتی از سلاح جنگی بر علیه معترضان هستید! آیا از نتیجه و عاقبت این امر خطرناک آگاهید؟؟
  • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   15 5
   اگر منظورت از معترض همانها هستند که قمه دست می گیرند آتش می زنند و غارت می کنند ، آری. باید در دم خلاصشان کرد. ملت را هم از شر آنها خلاص کرد.
  • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   15 4
   نیروهای امنیتی که برای حفظ خود ومردم مسلح باشند اصلا خطرناک نیست.خطر وقتی که آشوبگران اسلحه داشته باشند وبه صغیر و کبیر رحم نکنند .وجان ومال مردم را از بین ببرند.!!!
  • احمد IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   0 1
   تانیروی امنیتی کی باشه!!!
 • حجت IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  11 2
  خلخالی، جات خیلی خالیه
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  0 3
  مقاله ۶ متری نوشتی و اعتراف می‌کنی مملکت بی در و پیکر و در خوابند و الا اگه حرفات درسته مثل اعضای سازمان منافقین ظرف ۲۴ ساعت ریشه اتاقهای فکر و تمام سران بزرگ و کوچک فتنه را میکنید.
  • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   3 2
   متاسفانه نمی شود. آن زمان کسی مثل خلخالی را داشتیم که مصداق لایخافون لومه لائم بود و از اتهام ضدیت با حقوق بشر و خشونت طلبی و.. ذره ای نمی ترسید. حالا همچنین کسی را نداریم. رییسی انگشت کوچک خلخالی هم نیست.
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  7 1
  جریان لیبرال اصلاحات با خواسته های نابرحق خود باعث نابسامانی عمد در مدیریت اجرایی کشور میشوند وقتی که مردم خواستار مطالبه کاملا قانونی خود میباشند دوباره همین جریانات با موج سواری روی مطالبه قانونی مردم ،کشور را وارد بحران میکنند کلا این حضرات تمایل ندارند که ملت ایران در ارامش وامنیت بسر ببرند وحتی حق برگزاری مطالبه قانونی مردم را هم با اشوب و خرابکاری عمدی میگیرند
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  2 2
  تنها به قاضی میری پیروز بر میگردی!؟؟؟
 • IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  1 1
  اگر واقعا این(حکومت کشور مردم ومسلمانان وخودتان)را دوست داریدوبیشتراراین میخواهید سواستفاده فساد قاچاق تجاوز ربایش قتل غارت وجنایت وجنگ وبی عدالتی وتبعیض ونادانی ....نباشه-(بسیج،سپاه،گشت وسرباران گمنام امام زمان عج)را درنیروهای نطامی انتطامی امنینی ...ادعام کنید
  • IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
   19 1
   هر کدوم وظیفه ای دارند. البته ادغام سپاه با ارتش و ادغام بسیج در نیروی انتظامی، میتونه مناسب باشه.
  • IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
   0 0
   دوتا آلبانی نشین دارن درمورد چی تصمیم میگیرن؟!
 • عاطف IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  7 2
  خوبه دیگه ، توان موشکی رو تعطیل کنیم ، هسته ای را که بتن ریختیم ، هوا فضا رو هم که تعطیل کردیم ، حافظان امنیت الان در شهرها خلع سلاح بشند و فردا مرزداران خلع سلاح شوند و فرش قرمز برای رئیس جمهور های کشورهای ۵+۱ پنج کنیم و بعدها اونا بی اجازه و اطلاع ما به پایتخت رفت و آمد کنند و نفاق رو ببرند و بقیه ماجراهای زمان پهلوی دوم....
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  5 6
  افساد افسادطلبان پایانی ندارد ...
  • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
   0 0
   افساد طلبان پایان دارند.!!!
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  2 12
  اصلاح طلبان تهوع آور...
 • DE ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  1 1
  شما چرا نمیخاین حرف یه عده از مردم رو بشنوین مردم ناراضین، بیکاری ، فقر ، فساد وهزار جور مشکل دیگه هیچکسم گردن نمیگیره
  • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
   0 1
   کسی باید گردن بگیرد که به دستور بی بی سی و لیبرالها فتنه 88 را راه انداخت. کسی باید گردن بگیرد که به دستور بی بی سی به عاملان این مصیبتها رای داد.
 • حمید IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  1 0
  چرا به مردم کشور ایران میگویند ضد انقلاب. دیگه کلمه ضد انقلاب لوس شده.
 • علی حیدری IR ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  0 0
  آنانی که در میدان شل به بیت المال تاختند و حریصانه مال مردم را به غارت بردند و بی آبرویی برای خود واطرافی یانشان خریدند حال بایدبفکر مسایل این چنینی باشند که آبروی نداشته کس وکارشان را حفظ کنند.اشکالی دارد؟.
 • IR ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  1 0
  چرا اینجا هرکسی با توهین و خشونت نظر میده بابا نظرتو خیلی مودبانه و باشخصیت بنویس و ارسال کن دلیل نداره به کسی که با نظرش مخالفی حمله کنی بهش اینجا مشرق جان بابت تحلیل و اطلاعاتی که به ما دادی تشکر فراوان
 • پويا نوري IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  0 1
  كساني كه طرح ممنوعيت پخش اعترافات از صدا و سيما را مجلس پيگيري ميكنند قطعاً با كساني كه توفيق حضور داخل گوني را داشتند مراوداتي دارند
 • سهند IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  0 0
  چشم بسته غیب گفتید!!! همه ملت میدانند حتی خیلیا در مجلس لیست بی بی سی +رفسنجانی و خاءنتمی و روحانی هستند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس