آشوبگران

مادر و فرزند را به پایین پله‌ها هدایت کردم. سرفه امانم را بریده بود و سرم گیج می رفت. یک دفعه دیدم پنج شش نفر از آَشوبگران خودشان را به من رساندند، دست و پایم را گرفتند و مرا میان آتش انداختند.

به گزارش مشرق، در میان ناآرامی‌ها و آشوب‌های هفته گذشته، تصاویر و فیلم‌های ارسالی از آشوب در قلعه حسن‌خان یا همان شهرقدس بارها در ایران اینترنشنال و بی‌بی‌سی بازنشر شد. اما آنچه در این تلویزیون‌ها سانسور شد، آشوبگرانی بودند که شهرقدس را در عرض ۶ ساعت به شهر آتش تبدیل کردند. قساوت آشوبگران در این شهر کوچک باورکردنی نبود.حالا که شهر آرام شده و مردم با آرامش در شهر تردد می‌کنند فرصتی پیدا شده تا خاطرات تلخ آن روزها را با خود مرور کنند.


آشوبگران بچه های آتش نشان را کتک می زدند
ای کاش رسانه های آن ور آبی که بر طبل دلسوزی برای آشوبگران می‌کوبند پای حرف‌های مردم و آتش نشانان قلعه حسن‌خان هم می‌نشستند. حرف های «محسن همیانی»؛ مدیرخدمات ایمنی و سازمان آتش نشانی شهرقدس را هم می شنیدند وقتی با بغض می‌گوید: «آشوبگران بی هیچ دلیلی و بی‌رحمانه بچه‌های آتش‌نشان را وقتی برای خاموش کردن آتش می‌رفتند می‌زدند. فقط بروید از «تیمور مدبر» بپرسید چه بلایی سرش آوردند!»


با هر دردسری بود «تیمور مدبر» را پیدا می‌کنیم تا از آنچه در قلعه حسن‌خان بر او و آتش‌نشانان دیگر گذشته بپرسیم. هنوز حالش رو به راه نشده است  و قبل از بیان آنچه دیده می‌گوید: «من هنوز گیجم. ده‌ها سوال بی‌جواب در ذهنم مانده است. نمی‌دانم این جوانان که بودند. حرف حسابشان چه بود.» قرار می‌شود هرآنچه در آن شب دیده را بازگو کند.

«در خیابان ۴۵ متری شهرقدس بانکی نبود که آشوبگران به آتش نکشند. از ساعت ۳ بعدازظهر تا ۹ شب، قلعه حسن‌خان را به شهر دود و آتش تبدیل کردند، اما قصه وقتی تلخ تر می‌شود که آشوبگران حتی اجازه خاموش کردن آتش را به ما نمی‌دادند. به دسته‌های چند نفره تقسیم می‌شدند و جلوی ایستگاه‌های آتش‌نشانی را سد می‌کردند. زمان بیرون رفتن ماشین‌ها برای خاموش کردن آتش، مانع حرکتمان می‌شدند. ماجرا به همین جا هم ختم نمی‌شد. به ماشین آتش‌نشانی حمله می‌کردند، شیشه‌هایش را می‌شکستند، با باتوم و چوب و چماق به جان آتش‌نشانان می افتادند.»  


زهر تلخ صحنه‌هایی که در این دو سه روز در شهرقدس دیده با هیچ شهد و عسلی از بین نمی‌رود و تلخی‌اش تا ابد در کامش باقی خواهدماند؛«اغتشاش‌گران که معلوم نبود که هستند و چه می‌خواهند، به بچه‌های آتش‌نشان هجوم می‌آوردند و کتکشان می‌زدند. جرم ما این بود که می‌خواستیم جان و مال مردم را نجات دهیم و آشوبگران می‌خواستند جان و مال مردم بی‌گناه نابود شود.»
 


دست و پایم را گرفتند و در آتش انداختند
«بانک ملت در آتش می‌سوخت، مثل همه بانک‌های دیگر خیابان ۴۵متری دوم شهرقدس. آشوبگران با بستن خیابان‌ها مانع حرکت ماشین‌های آتش‌نشانی می‌شدند. اما طبقه فوقانی این بانک مسکونی بود و شعله‌های آتش، دو نفر را در خانه حبس کرده بود. یکی از حبس‌شدگان هم کودک بود!
از میان سر و صدای آشوبگران، آژیرکشان از ایستگاه بیرون آمدیم. با میانبرهایی که بلد بودیم و با هر ترفندی که می‌توانستیم خودمان را به خانه در حال سوختن رساندیم. دو نفری از ماشین پیاده شدیم. دور و برمان پر بود از آشوبگرانی که صورت هایشان را پوشانده بودند. اجازه نمی‌دادند وسایل را از ماشین بیرون بیاوریم. ما را به باد کتک گرفتند. ما مسلح نبودیم، هر طوری بود مقاومت کردیم. فایده‌ای نداشت. نمی‌گذاشتند. ما فقط دو نفر بودیم و آشوبگران ده‌ها نفر.


خانه داشت در آتش می‌سوخت. من فریاد زدم و از لابه‌لای جمعیت خودم را به طبقه بالای بانک رساندم. تا چشم کار می‌کرد فقط دود بود و آتش. به میان آتش رفتم و آن مادر و فرزندش را از خانه بیرون آوردم. ترسیده بودند. بچه بی‌تاب بود و از شدت ترس صدایش در نمی‌آمد. مادر هم فقط می‌لرزید. سرفه امانم را بریده بود و سرم گیج می‌رفت.


سریع مادر و فرزند را به پایین پله‌ها هدایت کردم. هنوز خودم خارج نشده بود که یک دفعه دیدم پنج شش نفر از آشوبگران خودشان را به من رساندند، دست و پایم را گرفتند و مرا میان آتش انداختند. نمی‌دانم اسمش را چه بگذارم. مگر چه کرده بودم جز اینکه آتش‌نشان بودم، جز اینکه جان یک مادر و فرزند را نجات داده بودم. مات و مبهوت کار این چند نفر بودم. با آن حجم آتش اگر جنس لباسم ضدحریق نبود سوخته بودم. به چه گناهی! چرا؟ اینها که هستند؟ چه می‌خواهند؟ به زحمت از لابه‌لای آتش بیرون آمدم و از پله ها خودم را به پایین رساندم.


یک زن و شوهر سراغم آمدند. سریع مرا سوار ماشینشان کردند و به خانه‌شان بردند. نفسی تازه کردم. یک لیوان آب برایم آوردند. مرد جوان یک دست از لباس‌های خودش را برایم آورد تا تنم کنم. لباس آتش‌نشانی من را داخل کیسه‌ای گذاشت و درش را محکم بست و به من داد. تا رسیدن به ایستگاه آتش‌نشانی، به شعله‌های آتش و جوانان نقاب به صورت نگاه می‌کردم و صحنه هل دادنم در آتش مدام از جلوی چشمانم می‌گذشت. اگر هنوز لباس آتش‌نشانی تنم بود و آشوبگران مرا می‌دیدند سالم به ایستگاه نمی‌رسیدم.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  81 28
  بیشرفا. فقط جبران خسارت و حبس های طولانی . کسایی که جنایت کردن باید قصاص بشن
  • عبدالله مومن IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
   31 33
   قرآن فقاتلوهم حتی لاتکون فتنه بکشیدشان تا فتنه ای نماند
  • ناشناس IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
   21 5
   من ازکسانی که منفی دادن متعجبم . شما با مردم موافقید یا با آدمکشها و جنایتکارها . تکلیفتون رو مشخص کنید . کسی توی این دنیا موندگار نشده اون دنیا باید خیلی سخت تر جواب پس بدیم .
 • نظر IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  59 14
  لعنت خدا بر منافقان آشغال و فتنه گر
 • IR ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  36 4
  چیز میز خورده بودن
 • حسین IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  49 25
  والا اونایی که من دیدم اصلا مردم عادی نبودن بااینکه ۴۰ساله ملارد زندگی میکنم اما یکیشونو نمیشناختم انگار آموزش دیده بودن چریک بودن!حالا کی بودن وازکجا اومده بودن شک دارم
  • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
   23 30
   چریک نبودند، چرک مغز و تهی مغز بودند، فقط و فقط اسکناس سبز جلوی چمانشان برق میزد، مست هم نبودند، چیزی هم نزده بودند، یک دسته اسکناس آکبند از نوع وارداتی،مثل علف سبز آنها را به هر سمت و سو میبرد، سالها پیش صاحب یک حمار هنگام معاشقه خر خود را جدا کرد، ناگهانی و یهویی خر برگشت کله صاحب خود را گاز گرفت و او را کُشت! چشم اینها فقط برق اسکناس را می دید، و صد البته اتاق فکر؟؟؟ این بی هویتهای تهی مغز را تحت کنترل و هدایت داشت........
 • IR ۰۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  49 12
  با این آشوبگران بی همه کس باید با جدیت هر چه تمامتر برخورد شود
 • NL ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  47 24
  اسلحه رو از دست پلیس گرفتید اینا هم که از همه بی دفاع تر، حداقل تو اغتشاشات اجازه حمل شوکر بدید بهشون بدبخت ها آسیب نبینن. آتیش هم هست یه سری حیوون هم بهشون حمله کنن. خداوکیلی خودتون خانواده ندارید
 • IR ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  26 24
  واقعا کاری به مطالبات بر حق مردم ندارم ک حقشونه عده ای بخوان مطالباتشون رو، ولی ؛ اون نوجوون هایی ک فریب یه عده احمق رو خردن ک این چنین آشوبی ب پا کنند و همچین بلایی سر این فرد زحمتکش و بیچاره آوردن باید براشون یه فکری کرد ...
 • جواد IR ۰۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  39 25
  خدا لعنتشون کنه من برای اون تعدادی متاسفم که با آشوبگران یک صدا شده بودن
 • حافظ US ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  23 18
  قطعا و یقینا اینها داعش هستند در اسرائیل آموزش دیدند لعنت و نفرت و مرگ برآنان
 • IR ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  29 18
  داعشیهای وطنی...ساکت نشستن و نگاه کردن نتیجه ای جز این نداره..باید در مقابل این داعشی ها ایستاد
  • IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
   8 3
   داخلی نه وطنی از2کلمه متضاد استفاده کردی
 • مهدی NL ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  26 21
  سلام لطفا به قوه قضائیه بفرمائید به عنوان مدعی العموم و چند ده نفر از این آدمها و بچه های نظامی و آتش نشان و پاکبان و شهرداری چی و... آن آدمهای عادی که زندگی شان نابود شده را هماهنگ کنن تا در کنار مدعی العموم از آن ۷۷ نفر که از اغتشاشگران حمایت کردند و از رسانه های متخاصم ، شکایت کرده و با سرعت و به طور جدی ، بدون اغماض رسیدگی شود! خواهش می کنم مصلحت اندیشی را کنار بگذارند ، چون همین مصلحت اندیشی مملکت رو به این روز کشانده و اعتماد مردم را سلب کرده ..
 • IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  20 9
  جریان انقلابی از این سوژه بهتر واسه فیلم و مستند ساختن چی میخواد؟! ای کاش دستم به هنرمندان حزب اللهی میرسید بهشون میگفتم تا مستندات میدانی باقی است یه حرکتی بزنن...
 • مهرناز IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  9 16
  امریکا واسرائیل " با هم دستی بن سلمان داعشی ها را وارد ایران کردند " گویا ارامکو صربه بدی به انان وارد کرد " ایران را مقصر حمله یمن " به این تاسیسات می دانند.
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  28 0
  رييس جمهور:من صبح جمعه از سهميه بندي بنزين مطلع شدم!!!!!!!!! جناب روحاني من يك ادم عامي پنج شنبه اخر شب مطلع شدم !!! ايا ملت ايران با داشتن چنين مسئول بي خبري سرنوشتي بهتر از اين پيدا ميكند!! خون ريخته انسانهاي بي گناه و نابودي سرمايه مردم در روز شنبه همه به گردن شخص رييس جمهور است
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  11 1
  گناه تمام این اتفاقات بگردن یک احمق بیشتر نیست. افتاب برجام و گلابی و.....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس