افشای طرح بنزینی که دولت نپذیرفت/صفار هرندی: باید مردم را در جریان می‌گذاشتند و یارانه بنزین را قبل طرح می‌پرداختند

عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت:برای کنترل مصرف بنزین طرحی مطرح شد که طرفداران زیادی داشت وقرار بود به هر ایرانی روزی ۰.۸لیتر تا ۱لیتر سهمیه بنزین داده شود و اگر کسی خودرو نداشت پول آن به حساب هر فرد واریز شود،اما این طرح کنار گذاشته شد و طرح کنونی اجرا شد.

به گزارش مشرق، محمدحسین صفار هرندی در برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در موضوع سهمیه بندی بنزین ورود کردند برای حفظ جایگاه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه و جلوگیری از ایجاد اختلاف میان مردم بود، زیرا از زمان تحریم‌های جدید در سال ۸۸- ۸۹ دشمنان کشور اعلام کرده بودند که هدفشان از تحریم؛ بدبین کردن مردم به حکومت و ایجاد اختلاف میان ملت ایران است.

بیشتر بخوانید

توصیه رهبرانقلاب به احمدی‌نژاد درباره افزایش قیمت بنزین

وی گفت: اگر بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره اجرای طرح سهمیه بندی بنزین و کنترل قیمت‌ها کامل دیده نشود جفا در حق مردم است.

آقای صفار هرندی افزود: آگاهی، بصیرت و شعور باطنی مردم ایران و هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی مانع اتفاقات ناگوار در کشور می‌شود و این موجب شده است کشور ما امن‌ترین کشور منطقه باشد.

وی گفت: در حالی که در دوره قاجار و خائن پهلوی برای امنیت کشور باج می‌دادیم و قسمت‌های زیادی از ایران از جمله بحرین را واگذار کردیم، اما در دوران انقلاب اسلامی نه تنها چیزی از دست ندادیم بلکه همه فهمیده اند هزینه درگیر شدن با جمهوری اسلامی ایران بسیار سنگین است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: نمونه این موضوع سرنگون کردن پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی‌ها بود که به حریم هوایی ما تجاوز کرده بود و آمریکایی‌ها جرأت پاسخگویی به این اقدام ایران را نداشتند.

آقای صفار هرندی گفت: دستگاه‌های مربوط به سهمیه بندی بنزین اعلام کردند از گذشته برای این موضوع تمرین می‌کردند، اما حوادث نشان داد پیش بینی آن‌ها بر اساس تمرین ها، منطبق بر واقعیت نبوده است و نوعی ساده گیری نسبت به موضوع داشته اند.

وی افزود: اگر تجربه هدفمندی یارانه‌ها به رغم انتقادهایی که به آن وجود دارد در این طرح به کار گرفته می‌شد کمترین واکنش‌ها را ایجاد می‌کرد، زیرا دولت وقت حتی اپوزیسیون دولت را نیز از مشورت به دولت بی نصیب نگذاشت و طرح هدفمندی یارانه‌ها را با کمترین میزان خسارت به سرانجام رساند.

آقای صفار هرندی گفت: در اجرای سهمیه بندی و گران کردن قیمت بنزین این مسیر طی نشد و این نقد به دست اندرکاران و دولت وارد است.

وی با بیان اینکه آن چه که این روزها در کف خیابان‌ها گذشت؛ جدال بر سر مدیریت آینده جهان است افزود: آمریکا می‌خواست با ایجاد چند کشور جدید، خاورمیانه جدیدی را ایجاد کند، اما تنها کشوری که در حد و اندازه‌های ایستادن در مقابل آمریکا بود در مقابل این طرح آمریکایی‌ها مقاومت کرد و آمریکایی‌ها متوجه شدند منشأ مقاومت در منطقه؛ ایران است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بر این اساس، آمریکایی‌ها راهبرد برخورد با ایران را در پیش گرفتند و طرح مسائلی مانند هسته‌ای بهانه برای مقابله با ایران بود، زیرا آمریکا نمی‌تواند جمهوری اسلامی ایران را تحمل کند و این جدال استمرار یافته است.

آقای صفار هرندی با بیان اینکه قدرت ایران بر گرفته از حضور انقلاب اسلامی در قلب‌های ملت‌های منطقه است افزود: اگر در کشور ما نقاط آسیب زایی با دست خود ایجاد نکنیم آمریکا نمی‌تواند توطئه‌های خود بر ضد جمهوری اسلامی ایران را عملی کند.

وی گفت: حمله کردن و آتش زدن پمپ بنزین ها، انبارهای مواد غذایی، انبار سوخت و مراکز نظامی و انتظامی به معنای آغاز طرح آشوب در کشورمان بود و ملت ایران آن قدر باهوش است که تا اعتراض‌ها به گرانی بنزین به آستانه آشوب رسید صف خود را از اغتشاشگران جدا کرد، زیرا آشوب‌ها با منافع و امنیت ملی بازی می‌کند.

آقای صفار هرندی افزود: جدا شدن صف مردم از اغتشاشگران نیز برای مسئولان برقراری نظم و امنیت فرصت لازم را برای برخورد با آشوبگران فراهم کرد.

وی با بیان اینکه مردم صاحبان نظام و انقلاب اسلامی هستند و بدون مردم این نظام سر پا نمی‌ماند گفت: این که در مناطق مختلف کشور آشوب‌ها به یک شکل بود نشان دهنده سازماندهی شدن این آشوب هاست و شخصی که می‌خواهد کشورمان را به زیر بکشد برای به آتش کشیدن شهرها به عوامل خود در کشور خط می‌داد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در این آشوب‌ها با خشونت طلبانی روبرو بودیم که به ملیت، قومیت، انسانیت و اخلاق قائل نبودند.

آقای صفار هرندی گفت: زمانی که مردم ضربه‌های مستمر اقتصادی از دولت در سال‌های اخیر می‌بینند و ناکارآمدی در امور مربوط به معیشت مردم زیاد است، اجرای طرح افزایش قیمت بنزین ضربه جدید بسیار سختی به مردم بود.

وی افزود: لازم نبود روز دقیق اجرای طرح را به مردم بگویند، اما مردم را در جریان موضوع قرار می‌دادند و پیش از اجرای طرح مبالغی را به حساب مردم برای تسهیل زندگی آن‌ها واریز می‌کردند.

آقای صفار هرندی گفت: مردم محرم‌ترین افراد به مسئولان هستند و مسئولان باید موضوع را به مردم می‌گفتند.

وی با بیان اینکه اگر با روند کنونی بنزین مصرف می‌کردیم در آینده نزدیک به وارد کننده این فراورده تبدیل می‌شدیم افزود: بر این اساس، دشمنی که ملت ایران را از عادی‌ترین کالاها محروم کرده است به طور قطع تحریم بنزین را در اولویت قرار می‌داد و این مسأله مشکلات بیشتری را برای کشور ایجاد می‌کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی بر مدیریت مصرف تأکید می‌کردند نه گرانی بنزین، گفت: دولت و مجلس شورای اسلامی چند سال برای مدیریت مصرف زمان داشتند، اما این کار را نکردند.

وی افزود: از رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌خواستند درباره این موضوع دستور دهند، اما ایشان فرمودند نباید در همه اموری که وظیفه دستگاه هاست دخالت شود و بر این اساس شورای عالی هماهنگی سران سه قوه را برای تصمیم گیری درباره مسائل مهم ایجاد کردند که در مدت تشکیل این شورا یکی از تصمیمات خوب آن دادن اختیار به بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز بود.

آقای صفار هرندی افزود: برای کنترل مصرف بنزین طرحی مطرح شد که طرفداران زیادی داشت و قرار بود به هر ایرانی روزی هشت دهم لیتر تا یک لیتر سهمیه بنزین داده شود و اگر کسی خودرو نداشت پول آن به حساب هر فرد واریز شود، اما این طرح کنار گذاشته شد و طرح کنونی اجرا شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • محسن نوروزی IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  31 1
  چرا باید مردم این همه در فشار قرار بگیرند ایا حق این مردم است ... از بیرون تحریم و فشار از داخل هم با بی تدبیری دولتمردان مردم در فشارند ... ایا گوش شنوا و چشم بینایی هست ... ایا اعتراض علما و فرهنگیان و دانشکاهیان و کارگران و دانش جویان و کسبه و رانندگان ... قابل رویت نبود ...
  • AU ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   11 21
   چون نیک نظر کرد و «رای» خویش در او دید گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست. ما باید در کلیه انتخابات های پیش رو به جناح مومن و جوان و انقلابی رای دهیم تا این وضع خاتمه یابد. باید احساساتی نشویم و گول تبلیغات و دو قطبی سازی های کاذب را نخوریم و به خط رای دهیم نه به اشخاص.
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  29 0
  اجاره بها میدانی چقدر است ؟ کار و شغل چه وضعی دارد؟
 • محمد IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  12 0
  خانم جنیدی معاون حقوقی رییس جمهوری می گویند نمایندگان مجلس از تصمیم بنزینی آقای روحانی خبر داشتند نمایندگان مجلس می گویند ما خبر نداشتیم، چرا شفاف سازی نمی شود کدام طرف کوتاهی کرده است؟
 • نجم IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  8 0
  سلام. به تازگی از چند جا حدود ۵۰دمیلیون تومان وام گرفتم و ماشین خریدم و پس از سالیان قرار است صاحب ماشین شوم! و ۲۵ میلیون تومان نیز به اشخاص حقیقی بدهکارم....اما یارانه معیشتی به من بازنشسته فرهنگی واریز نشد ! لابد چون تراکنش ۵۰ میلیونی داشتم!! من یک ترا کنش بالا داشتم ...نه حقوق نجومی !! بگید من دهک بالای جامعه ام تا به خودم امیدوار بشوم
 • جوانمرد IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  12 3
  تا زمانی که حقوق بگیران دولت همیشه حاشیه امن داشته باشند و مانند بخش خصوصی تهدیدات ناشی از بیکاری و اخراج و تعطیلی محل کار و تعدیل و فشار کار .... را از نزدیک لمس نکنند، هیج عجله ای برای بهبود وضعیت ندارند. چرا که حقوقشان را به روز در انتهای هر ماه دریافت میکنند. تنها راه خروج ایران از این بدبختی، کوچک کردن دولت و سازمانها و حقوق بگیران و انتقال امور به شرکتهای خصوصی است. ما همانند آمریکا یی ها به رییس جمهوری از بخش خصوصی نیاز داریم. با رفورم های سریع و حتی دردآور برای خیلی ها.
 • پسر IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  9 0
  کدام کاری بوده که تو این مملکت اجرا بشه که حداقل 95% به نفع مردم واقعی باشه؟
  • علی IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   5 15
   طرح مسکن مهر
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  15 0
  آقای صفار هرندی گرامی بهترین راه افزایش سالانه مطابق تورم بدون وجه پرداختی هست و در آمد دولت باید در سر فصل جدا خرج نوسازی ناوگان حمل و نقل و مشروط کردن تولید خودرو داخل به استاندارد بودن میزان مصرف سوخت و احداث جاده ریلی قطار و گسترش مترو ها باشد این بحث ها در کل عوامانه و در نهایت به ضرر مردم و باعث بسیاری از بیماری ها و سرطان هاست پرداخت به نیازمندان باید باشد ولی بحث نا سوخت است مسلم است اگر چند سال سوخت را به جهت انتخابات ها و کسب محبوبیت ثابت نگاه داریم و یکباره افزایش دهیم جامعه ملتهب میشود و پرداخت یارانه هم درد زیادی دوا نمیکند ولی اگر عاقلانه عمل کرده بودیم نه واکنش اجتماعی بود و نه نیاز به دادن یارانه سوخت و میتوانستم کمک های حمایتی رابه جامعه هدف با اولویت اشتغال جوانان و کاهش مصرف سوخت قرار دهیم
 • رضا IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  4 11
  واقعا این طرح خوبی بود برای ملت و به عدالت نزدیکتر ولی برای سرمایه دارن و اغتشاش گران نه پس اجرا نشد
 • مهدى IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  21 0
  من واقعاً درك نميكنم كه دولتمردان و تصميم گيرندگان يك كشور چقدر بايد ناتوان باشند كه يك تحليل ساده اقتصادى ناشى از افزايش قيمت بنزين و راههاى جايگزين آن را درك نكنند
 • احمد IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  16 1
  بعید به نظر می رسد که طرحی که آقای هرندی اشاره داشتند یعنی پول بنزین به افرادی که خودرو ندارند پرداخت شود، عملی باشد زیرا بایستی یک سازمان درست شود تا افرادی که خودرو خریداری می کنند از لیست یارانه بگیران حذف و در لیست سهمیه بنزین قرار گیرند و بر عکس. در حالیکه راه های زیادی وجود داشت تا مشکلی بوجود نیاید اما برای انجام بدون دردسر طرح بنزین بایستی دولت بخواهد!!
 • عبا دالله IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  6 14
  سلام شما ها با ز رفتید که دولت را بزنید بس کنید انها امدند تا نظام را بزنند شماها هم کمک می کنید قدرت طلبها بس کنید از مقام رهبری یاد بکیرید همه مشکلات انبار شده این 40 سال را به کردن دولت نیندازید منافق نباشید مرک بر اشوب کر مرک بر امریکا مرک بر اتش بیار معرکه بس کنید کرانی بنزین تصمیم درست نظام بوده
 • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  1 0
  بایستی حقوق بازنشستگان و خانواده های مستمند و به شدت نیازمندشان که جمعیت قابل توجهی از خانوارهای طبقه متوسط و محروم و خدوم و رنج کشیده مدافع نظام و انقلاب رو با خدمت صادقانه ۳۰ ساله بدون فساد( دزدی ، رشوه ، اختلاس و فرار از کشور)تشکیل می دهند با توجه به منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین بطور کامل در سال ۹۹ همسان سازی شود.تا شرایط برای ادامه حیات و زندگی خانوارهای بدنه اصلی مدافع نظام و انقلاب در تمامی عرصه های مهم کشور، فراهم گردد.
 • IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  0 0
  حتما گذاشتند در موقع انتخابات مجلس یا ریاست جمهوری عملی کنند تا از مردم رای بگیرند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس