مصر

پس از کودتای نظامی ارتش مصر علیه دولت محمد مرسی و به قدرت رسیدن عبدالفتاح السیسی رییس‌جمهور جدید مصر روابط دو کشور کاملا دگرگون شد.

سرویس جهان مشرق - وبسایت زمان الوصل وابسته به معارضین سوری مدعی است به تازگی هیاتی نظامی از نیروی هوایی سوریه با سفر به کشور مصر ، برای خرید تعدادی از جنگنده‌های میگ۲۱ این کشور که سال‌هاست در نیروی هوایی مصر به صورت ذخیره و غیر عملیاتی نگهداری می‌شوند به توافقاتی رسیده است.

کشور مصر از جمله بزرگترین کاربران جنگنده میگ۲۱ ساخت شوروی سابق بود که نیروی هوایی این کشور در جنگ ۶روزه در سال ۱۹۶۷ و یوم‌کیپور در سال ۱۹۷۳ با رژیم صهیونیستی از آنها استفاده کرد. با توجه به اینکه در سال‌های اخیر مصری‌ها ناوگان بزرگی از جنگنده‌های مدرن نظیر اف۱۶ ، رافال و میگ۲۹ را به ترتیب از امریکا ، فرانسه و روسیه خریداری کرده‌اند در حال حاضر جنگنده‌های میگ۲۱ این کشور به صورت رزرو در انبار نگهداری می‌شوند.

جنگنده میگ ۲۱ نیروی هوایی مصر

روابط مصر و سوریه پس از برکناری محمد مرسی

پس از کودتای نظامی ارتش مصر علیه دولت محمد مرسی و به قدرت رسیدن عبدالفتاح السیسی رییس‌جمهور جدید مصر روابط دو کشور کاملا دگرگون شد. مرسی که از دل جریان اخوان‌المسلمین مصر به قدرت رسیده بود از ابتدای بحران سوریه حمایت رسمی خود از تروریست‌های ارتش آزاد که بخش بزرگی از آنها عضو جریان اخوانی سوریه بودند اعلام کرد. موضع‌گیری‌های شدید مرسی علیه بشار اسد و دولت سوریه موجب شد روابط دو کشور در آن زمان شدیدا تیره و بحرانی باشد اما قدرت گرفتن سیسی در مصر و نفرت عمیق وی از تفکر اخوان المسلمین باعث شد علی رغم مخالفت عربستان و امارات به عنوان حامیان اصلی مصر، وی حمایت خود را از دولت و ارتش سوریه در مبارزه با تروریست‌ها اعلام کند.

مصری‌ها حتی در مواردی اقدام به ارسال سلاح و تجهیزات به ارتش سوریه کردند و حتی پیشنهاد اعزام نیرو به این کشور نیز از سوی نظامیان مصری مطرح شد که البته مورد موافقت دولت سوریه قرار نگرفت.

نیاز شدید نیروی هوایی سوریه به تجهیزات جدید

نیروی هوایی سوریه تقریبا آخرین بخش از ارتش این کشور بود که وارد درگیری‌های داخلی این کشور شد. از ابتدای ماه جولای ۲۰۱۲ و با تبدیل آشوب‌های خیابانی به جنگ تمام عیار در این کشور نیروی هوایی سوریه برای حمایت از یگان‌های زمینی ارتش وارد عمل شد. در شروع جنگ حدود ۴۰۰ جنگنده در نیروی هوایی این کشور در حالت عملیاتی قرار داشتند که بخش بزرگی از آنها را جنگنده میگ۲۱ تشکیل می‌داد.

میگ۲۱ نیروی هوایی سوریه

ناوگان میگ۲۱ نیروی هوایی سوریه در قالب ۳ لشکر در ۵ پایگاه هوایی این کشور فعالیت می‌کرد :

لشکر ۷۳ در فرودگاه خلخله استان سویدا ( ۲۰ فروند)

لشکر ۱۴ در فرودگاه‌های حماه و ابوظهور (۴۰ فروند)

لشکر ۲۴ در فرودگاه‌های دیرالزور و طبقه (۲۵ فروند)

تصویری از فرودگاه خلخله در استان سویدا

مجموعا ۸۵ فروند جنگنده میگ۲۱ سوری در ابتدای جنگ فعال بودند اما با گذشت زمان و جنگ فرسایشی شدید در این کشور حدود ۲۵ فروند از این جنگنده‌ها توسط آتش دشمن یا نقص فنی سقوط کرده، تعدادی بر روی باند فرودگاه‌هایی نظیر حماه و طبقه بر اثر درگیری‌های نزدیک این مناطق نابود شدند و مابقی جنگنده‌ها نیز به دلیل پایان عمر سرویس دهی یا نبود قطعات غیر عملیاتی هستند. در واقع از سال ۲۰۱۷ به ندرت شاهد پرواز جنگنده میگ۲۱ در این کشور بوده‌ایم.

فروش میگ‌های مصری به سوریه

در صورت نهایی شدن این قرارداد نیروی هوایی سوریه که در حال حاضر تعداد بسیار کمی جنگنده عملیاتی در ساختار خود دارد جان دوباره‌ای خواهد گرفت. طبق پیش بینی‌ها حدود ۴۰ فروند جنگنده میگ۲۱ مصری در حالت ذخیره نگهداری می‌شوند که در صورت فروش به سوریه بخش زیادی از خلبانان نیروی هوایی این کشور که به علت نبود جنگنده عملیاتی بیکار شده بودند می‌توانند دوباره به خدمت نیروی هوایی سوریه در بیایند. علی رغم اینکه میگ۲۱ جنگنده قدیمی محسوب می‌شود و مناسب نبردهای هوایی عصر جدید نیست اما همچنان میتواند در نقش یک بمب‌افکن تاکتیکی سبک به خوبی عمل کند.

یک فروند جنگنده میگ۲۱ سوری که در حمله به فرودگاه ابوظهور نابود شد

همچنین با وجود اینکه نیروی هوایی روسیه بخش بزرگی از حملات هوایی و پشتیبانی از ارتش سوریه را در سالهای اخیر انجام میدهد اما به دلیل تحریم تسلیحاتی جهانی علیه دولت سوریه و بی میلی روس‌ها به فروش تجهیزات جدید به این کشور حفظ توان نسبی و جلوگیری از فروپاشی کامل نیروی هوایی سوریه در چند سال آینده امری بسیار حیاتی برای این نیرو محسوب می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • CA ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  12 45
  چنذ تا هم به ایران بده ما هم میخایم.
 • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  33 13
  خخخخخخخخخ ببین این تجیزات چیه که ارتش دسته دوم مصر آنها را به سوریه بخشیده است
  • IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
   13 10
   خخخخخخخخخ ببین می ایراد گرفته ...هر وقت یک بادبادک درست کردی اونویت خخخخخخ بکن
  • US ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
   2 11
   مصر ارتش دست دومه ؟ بزرگترین ارتش عربی هست با تجهیزاتی که از اسراییل هم پیشرفته تره
 • مجتبی IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  49 30
  ایران با ساخت هواپیمای جنگنده می تواند نیروی هوایی سوریه را بازسازی نماید.
  • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
   11 21
   اونجا جنگ واقعی در جریانه ماکت به کارشون نمیاد
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  31 10
  خوب جنگنده صاعقه ، کوثر یارعد بهش بدین
 • محمد IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  30 8
  اگر سوریه پول خرید جنگنده نسل 3 دارد پس چرا اف 5هاى قدیمی ارتش یا صاعقه های جدید به اونها نمى فروشید؟ اگر حرف تحریم باشد، هر دو طرف معامله ایران و سوریه تحت تحریم هستند.
  • IR ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
   5 4
   مطمئنی اف 5 رو؟؟؟
  • US ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
   1 6
   روی کاغذ ایران توان صنعتی تولید در حد نیاز سوریه را دارد اما به دلیل تحریم تسلیحاتی امکان فروش وجود نداره ... در واقع امکان انتقال این جنگنده ها از حریم هوایی عراق به سوریه ممکن نیست
 • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  11 11
  چه دست و دلباز؟!! دونه دونه میفتن یا آمار دقیق لحظه ای دست تروریست ها(چه از نوع جانور داعشی و ترکیش و چه دولت های همسایه اش)
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  33 10
  الان دیگه اف18 هم قدیمی شده. چه برسه به این هواپیمای ماقبل تاریخ!
  • IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
   6 2
   اف 18 قدیمی شده ؟
  • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
   5 3
   برای تروریستهای ادلب و مانند آن خوبه
 • IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  27 10
  انشالله تا چند سال آینده سپاه و ارتش جنگنده های قوی می سازند و به سوریه هم صادر می کنیم
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  23 0
  یه عده سخت فهم در مشرق نیوز هستند که نمی دونم چه اصراری به انتشار نظرات بی منطق اونها هست. یک کشور تا خرخره تحریم بدون منابع مالی و با یک بحران بزرگ تروریسم حتی داشتن یک جنگنده ملخی ماقبل جنگ. جهانی دوم هم براش کافیه چه برسه به یک جت دهه 50 و 60 میلادی. این جنگنده ها احتمالا به قیمت ناچیزی یا در ازای معامله با کالای دیگری قراره به سوریه فروخته بشه دلیل اینکه ایران جنگنده خودش رو نمی فروشه نیاز خود ایران به جنگنده هست که وضع ایران چندان بهتر از سوریه نیست. تولید جنگنده های مثل کوثر هم تنها برا جایگزینی باجنگنده های قدیمی خود ایران کفایت می کته
 • IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  10 0
  اف 5 و اف 4 های ما هم ساخت 1950 هستند و از میک 21هم قدیمی ترند
 • IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  10 6
  گزینه بسیار مناسب برای انداختن بمب بشکه ای هست
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  38 24
  فقط برای سرکوب مردم استفاده میشه و بس.
  • IR ۰۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
   7 4
   داعشی
  • IR ۰۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
   7 2
   نظرت چیه بری 1 هفته پیش همون مردم (داعش) زندگی کنی؟ خجالت هم خوب چیزیه حرف از مردم میزنی و فرقشون با تروریست ها رو نمیفهمی
  • IR ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
   7 3
   چوپان بیابونی هم فهمید که داعش رو امریکا درست کرد و به جون مردم سوریه انداخت ولی جنابعالی هنوز ملتفت نیستی. میشه بگی امتحان نهایی کلاس 5 چجوری قبول شدی ؟!!
  • LB ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
   0 1
   ابله! مردم توی هوا هستن؟! خب جنگنده که از ده کیلومتری صداش میاد مردم در میرن! عجب اسکلی هستی تو
 • DE ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  12 8
  پس چرا روسیه مستقیما به سوریه جنگنده مدرن یا حتی دست سوم نمی‌فروشند؟ مثل اینکه سفرهای مدام شیاد زمان نتان یابو به روسیه و دیدار با پوتین به خاطر همین مسئله هست ولی روسیه باید دست از دایه ی بهتر از مادر شدن برای اسراییل بردارد.
 • GB ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  17 1
  برای کشورهای عقب افتاده دنیا هواپیماهای از رده خارج شده میشه جدید!!!!
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  6 0
  بابا این آشغالها رو برکینافاسد هم نمیگیره !!ناوگان جدید!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس