کد خبر 1005998
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۹
مسمومیت غذایی

مسمومیت‌ها، یکی از علل مرگ و میر است و در این بین، برخی از مسمومیت‌ها، خطرناک‌تر و کشنده‌تر هستند.

به گزارش مشرق، آن طور که گفته می شود، حدود ۴۸ درصد مسمومیت ها تعمدی و مابقی به شکلی ناخودآگاه اتفاق می افتد که بعضا می تواند با مرگ و میر نیز همراه باشد. در این بین، سهم مسمومیت در بین کودکان بالاتر از سایر افراد است. زیرا، در دسترس بودن برخی مواد شوینده و پاک کننده در منازل، یکی از همین تهدیدات است. 

بیشتر بخوانید:

۶۴۰ ایرانی بر اثر یک قرص جان سپردند

کدام غذاها در تابستان مسموم‌کننده هستند؟

این در حالی است که سهم مسمومیت دارویی در بین کودکان، خیلی پایین تر از انواع دیگر مسمومیت ها است. به طوری که گفته می شود، مسمومیت های دارویی در کودکان با شیوع کمتر از ۴ درصد و اغلب به صورت اتفاقی و در اثر کنجکاوی کودک و یا اشتباه والدین رخ می دهد.

اما مسمومیت با شوینده ها در کودکان بسیار بالاتر است. از همین رو، لازم است به توصیه های کارشناسی در همین زمینه دقت شود.

در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک کننده پنجره ها را باز کنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد. از مخلوط کردن مواد شیمیایی مانند جوهر نمک با فرآورده های سفید کننده جداً خودداری کنید چون بخارات و گازهای تولیدشده بسیار سمی و کشنده است.

پس از مصرف مواد شوینده، سفید کننده، جرم بر و لوله بازکن در محیط های در بسته و کوچک مانند دستشویی و حمام به هیچ عنوان توقف نکنید چرا که گازهای تولید شده در محیط های بدون تهویه مناسب، سمی است.

برای استفاده از مواد شیمیایی حتماً از وسایل محافظت کننده مانند دستکش بلند، کفش نفوذ ناپذیر، لباس آستین بلند، شلوار بلند و جوراب استفاده شود.

افرادی که با مواد شوینده سر و کار دارند، حتما از مواد شوینده مرغوب و مورد تایید سازمان های استاندارد و غذا و دارو استفاده کنند. 

مسمومیت با گیاهان در بسیاری از موارد از نظر شدت نوع خفیف یا متوسط بوده، به طوری که با درمان اولیه، علائم و نشانه های مسمومیت کاهش یافته و برطرف می شود.

برخی از گیاهان مانند شوکران،خرزهره،تاتوره،گل انگشتانه و کرچک قادر به ایجاد مسمومیت های شدید و حتی کُشنده در انسان هستند.

گیاهان تزئینی مانند دیفن باخیا و خرزهره که در باغچه منازل و آپارتمان های مسکونی کاشته و نگهداری می شوند نیز می توانند در صورت مصرف اتفاقی، موجب بروز مسمومیت شوند.

بروز مسمومیت های گیاهی در بین کشاورزان، باغداران، شکارچیان و کارگران مزارع و گلخانه ها به علت تماس بیشتر با انواع گیاهان سمی، شیوع بیشتری دارد.

در سال های اخیر گرایش مردم به مصرف داروهای گیاهی و گیاهان دارویی افزایش یافته است. مصرف ناآگاهانه و خودسرانه بسیاری از گیاهان دارویی می تواند سبب بروز مسمومیت در انسان شود.

گیاهان در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان یکی از علل مهم بروز مسمومیت ها به خصوص در کودکان زیر ۵ سال است. کنجکاوی و وجود جذابیت در شکل و رنگ بخش های مختلف یک گیاه سمی مثل میوه، دانه و برگ از عوامل مسمومیت در کودکان است.

در صورت بروز این نوع مسمومیت باید با مرکز اورژانس ۱۱۵ تماس گرفت و بدون اتلاف وقت فرد مسموم به بیمارستان منتقل شود.

آمارها نشان می دهد مسمومین ناشی از دارو، شوینده‌ها، گیاهان سمی، سرب و منواکسید کربن، درصد قابل توجهی از بیماران ارجاع داده شده به بیمارستان ها را تشکیل می‌دهند. 

در خصوص مسمومیت ناشی از سرب در کودکان، عنوان می شود که اسباب بازی هایی که از مجاری قانونی وارد کشور می شوند، دارای استاندارد هستند. ولی واقعیت این است که اسباب بازی های موجود در بازار از طرق مختلف وارد می شوند. استفاده از اسباب بازی های نامرغوب، کودکان را به مرور دچار مسمومیت می کند. علاوه بر اسباب بازی ها، هوا نیز منبع عمده ای از آلودگی سرب است. معمولا شیوع مسمومیت با سرب در کودکان بالاست.

مسمومیت با سرب شامل دو دسته حاد و مزمن و راه های ورود دهانی و از طریق استنشاق است. آلودگی های هوا از طریق استنشاق عامل مسمومیت است. همچنین عامل عمده مسمومیت کودکان سنین زیر ۶ و ۱۲ سال، دهانی است که از طریق استفاده از اسباب بازی های نامرغوب رخ می دهد.

مزمن بودن مسمومیت با سرب نوعی کم خونی نزدیک به فقر آهن را ایجاد می کند، البته این کم خونی، فقر آهن نیست. در خصوص علائم مسمومیت با سرب علاوه بر کم خونی می توان به بی‌قراری، پرخاشگری و بی اشتهایی اشاره کرد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس