.

هدف این پروژه می‌تواند ایجاد حس شرمساری و سرشکستگی در ناخودآگاه جمعی اقشاری از جامعه ایران باشد که زمینه را برای «هویت باختگی» کامل آنان فراهم می‌کند. این امتداد طرح «کلنگی سازی» جامعه ایرانی است.

سرویس سیاست مشرق- از همان اواسط دوران قاجار که مواجهه‌ی جامعه‌ی ایرانی با پدیده‌ی «تجدد»(یا مدرنیته) صورت جدی به خود گرفت، بودند کسانی که در تقلید و تشبه‌جویی به فرنگی جماعت، آن‌چنان هول و ولا داشتند و راه افراط می پیمودند که به مصداق ان کلاغی که می خواست راه رفتن کبک را یاد بگیرد، راه رفتن خود را نیز فراموش کردند. «فکل کراواتی»، «ژیگولو» یا با لحنی ادبی‌تر «مستفرنگ»ها در دوره قاجار، همان کسانی بودند که چند دهه بعد، سربند کتاب معروف جلال آل احمد، «غربزده» لقب گرفتند. اما از همان دوره‌ی قاجار، صفاتی که به نوعی همزاد انسان‌های «مستفرنگ» و «غربزده» به حساب می آمد، خودباختگی و خودتحقیری بود.

داستان خودباختگی و خودتحقیری در برابر فرهنگ و زیستی که در ذهن غربزدگان «برتر» محسوب می شود، در دهه‌های اخیر، وخامت بیشتری یافته است و آن‌چه که بر عمق و شدت این «بیماری» افزوده است، فراگیری شبکه‌های ماهواره‌ای و رواج شبکه‌های اجتماعی است که تحت بمباران سنگین‌ترین پروژه‌ی «عملیات روانی» تاریخی هستند که ایران را هدف گرفته است. حتی در برخی اقشار جامعه ایران(و البته جوامع مشابه ایران که در سطوح مختلف تجربه‌ی مدرنیته هستند،) این خودتحقیری به «خود-ذلیل-پنداری» عود کرده است.

اما بهانه‌ی این نوشتار، ظهور برخی قراین و اماره‌هایی است که در هفته‌های اخیر، ظن یک نوع ترویج سازمان‌یافته و هماهنگ «خودتحقیری» را به ذهن می آورد، چنان که گویی اتاق‌های فکری که در حال برنامه‌ریزی، سناریونویسی و اجرای طرح «کلنگی‌سازی»، «استحاله» و «اضمحلال» جامعه ایرانی با هدف هضم و انحلال کامل در فرهنگ مهاجم نظام سلطه هستند، این‌بار اعتماد به نفس جامعه ایران را(به عنوان یکی از مبانی هویت ایرانی) هدف گرفته‌اند. هدف این پروژه می تواند ایجاد حس شرمساری و سرشکستگی در ناخودآگاه جمعی اقشاری از جامعه ایران باشد که زمینه را برای «هویت باختگی» کامل آنان فراهم می کند.

روز شنبه(4 آبان)، خبرگزاری دولتی ایسنا، در گزارشی، به نقل از یک «روانشناس»، مدعی شد که «از هر 4 ایرانی، یک نفر دچار مشکلات اعصاب و روان است!»

گفتنی است که در کانال این خبرگزاری، دقیقا این تیتر کار شده که «از هر 4 ایرانی، یک نفر اعصاب ندارد»، اما این گزارش در سایت خبرگزاری با عنوان عادی و غیرملتهب «چگونه بفهمیم استرس داریم؟» روی خط قرار گرفته است. از آن‌جا که سایت‌های خبری اصلاح طلب که این مطلب را از ایسنا نقل کرده‌اند، عمدتا همان تیتر کانال ایسنا را کار کرده‌اند، به نظر می رسد تیتر اصلی مطلب(بنا بر ملاحظاتی) در سایت خبرگزاری ایسنا تغییر کرده است و البته این تغییر تیتر، در کانال ایسنا قطعا اتفاق افتاده است.

تیتر خبر در کانال ایسنا(قبل از ویرایش)
برداشتن تیتر مزبور(ویرایش خبر در تصویر مشخص است)
تصویر گزراش در سایت خبرگزاری ایسنا

جالب این‌جاست که سایت خبرآنلاین، که سابقه شناخته‌ شده‌ای در «پاسکاری» با ایسنا، در داغ کردن موضوعات خاص دارد(یک نمونه مشهور آن، ماجرای زائران عراقی در ایران در آستانه اربعین سال قبل بود)، این‌بار هم مطلب ایسنا را به طور خاص پوشش داده است و همین امر، ذهن را نسبت به نیات گردانندگان این دو سایت در پوشش چنین گزارشی مشکوک می سازد.

نکته این‌جاست که در این گزارش، بدون اشاره به این که بر اساس کدام مطالعه، توسط چه نهادی، روی کدام جامعه هدف و بر اساس چه استانداردی، روانشناس مورد نظر به این آمار رسیده است، چنین تیتر توهین‌آمیزی انتخاب شده است. در متن گزارش هیچ اثری از منابع این ادعای بزرگ دیده نمی شود. محور گزارش صرفا بر اساس ادعای یک «روانشناس» است که می گوید "تحقیقات نشان می دهد..." و البته هیچ اثری از مرجع چنین ادعای شاذی نیست. اما بلافاصله همین گزارش بی منبع و بی ماخذ، توسط سایت‌های وابسته به جریانات غربزده به عنوان دستاویز «خودتحقیری»، بازنشر می شود:

اما این روزها، تقریبا مقارن با ایام اربعین و سوگواری ایام ماه صفر، یک فیلم سینمایی، بعد از 9 سال توقیف، روی پرده رفته است که با هر مقیاس و معیاری، تجلی تام و تمام همان «خودتحقیری» پیش‌گفته است. فیلم «خانه پدری»(ساخته کیانوش عیاری) با اصرار و فشار همه‌جانبه مسوولان سینمایی دولت اعتدال و بخش‌های دیگری غیر از وزارت ارشاد این دولت، روی پرده رفته، چنان تصویر سیاه، خشن، غیرانسانی و سبعانه‌ای از فرهنگ ایرانی، سنت‌ها و ارزش‌های کهن این مرز و بوم و تصویر کلی «مرد ایرانی» ارایه می دهد، که تحمل فضای عفن‌آلود و آزاردهنده‌ی آن در بخش‌هایی از فیلم برای هر ایرانی دارای علقه به «خانه پدری» تقریبا غیرممکن می شود.

اما همزمان با اکران این «کیفرخواست» شدیداللحن علیه هویت ایرانی،  قلم‌ها و زبان‌های «مستفرنگ» به مدیحه‌سرایی این سند آشکار «خودتحقیری» و سازنده آن پرداخته‌اند. به قطعه‌ای از یکی از همین مدایح(به قلم فردی به نام فرهاد قنبری) توجه کنید:

" آنچه در این فیلم جلب توجه می کند و باعث نگاه منفی به فیلم می شود را باید در جایی جدا از خشونت مستتر در فیلم جستجو کرد. فیلم خانه پدری صفحه گشوده ای از تاریخ پر از تعصب و خشونت این سرزمین است که دستان آلوده به قتل تک تک ما شهروندان ایرانی را مقابل چشمانمان قرار می دهد....

خانه پدری فیلمی برای دیدن، درد کشیدن و اندیشیدن:

در برخی از شهرهای آلمان در کف پیاده روها و خیابان ها مدام با تصاویر و نوشته هایی از هوولوکاست و فاشیسم به شهروندان خود جنایت نیاکان خود را یاداوری می کنند تا با گشوده بودن همیشگی این صفحات تاریخ، یاد فاشیسم زنده بماند و موضع انتقادی نسبت به این رویداد غیر انسانی فراموش نشود ."

ما ایرانیان هم برای گذر از سنت ها و کردارهای خشن و هولناک تاریخی خودمان چاره ای جز گشودن صفحات تاریک و تاخورده تاریخ و چشم دوختن در آنها نداریم. ما ایرانیان برای گذر از خشونت و زن ستیزی نهفته در اندرونمان چاره ای جز چشم دوختن به جنازه سوخته فاحشه های شهر نو در ماههای پس از انقلاب نداریم..."

این مقایسه فرهنگ و زیست سنتی مداراگر، مهرورز و آمیخته با اصول اخلاقی ایران‌زمین، که آبشخور آن فرهنگی چند هزارساله با اولین منشورمکتوب حقوق انسانی و محور آن مذهب شیعه‌ای است که حماسه‌هایی عظیم از انسانیت و تعالی انسانی چون عاشورا را در بطن خود دارد، با فرهنگ و تاریح آلمان در دوران حکومت فاشیست‌ها، تنها از یک ذهن خودفروخته و هویت باخته برمی آید.

اما این لحن و ادبیات برای تبلیغ و ترویج مفاهیمی چون «خشن» و «روانی» بودن ایرانی‌ها، یادآور سخنان وقیحانه‌ی یکی از عناصر رسانه‌ای فرقه ضاله بهاییت در شبکه‌ی تلویزیونی وابسته به این فرقه(تلویزیون من و تو از لندن) بود که همین چند هفته قبل؛ واکنش‌های زیادی در فضای شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. «عرفان ثابتی»، از پادوهای رسانه‌ای سازمان صهیونیستی بیت‌العدل بهاییان، در برنامه‌ی با عنوان «رو به رو»(4 شهریور 98)، ضمن توهین‌های سخیف به نمادهای غیرت و حمیت و وطن‌دوستی چون شهید چمران و قاسم سلیمانی، فرهنگ ایرانی را در بنیاد خود «خشونت‌پرور» خواند.

و البته این تلاش برای خدشه‌دار کردن هویت ایرانی، در شبکه وابسته به فرقه ضاله بهاییت، به صورت تکمیلی در شبکه سلطنتی انگلستان، یعنی بی بی سی فارسی هم به صورت منظم دنبال می شود. یکی از آخرین مصادیق این حمله به تصویر و هویت «ایرانی»، گزارش خبرنگاری به نام «پرهام قبادی» در بی بی سی فارسی با موضوع «بردگی مدرن» در ایران بود که در آن، این «خبرنگار» مدعی شد که ایران و افغانستان جزو ده کشور دارای بیشترین میزان برده در دنیا هستند!

این میزان از خباثت تنها از شبکه سلطنتی انگلستان برمی آید که در حالی که لقب این کشور در دنیا «روباه پیر استعمار» است و بنیان فرادستی امپراتوری ملکه‌ی بریتانیا در دوران اوج، در اواخر قرن نوزدهم و دو دهه نخست قرن بیستم، بر عرق و خون و جان هندی‌ها و آفریقایی‌ها و دیگر جوامع مستعمره بود که توسط نیروهای انگلیسی به بردگی مادام‌العمر گرفته شده بودند، و در حالی که مبنای تمدن آمریکایی بر کار جانفرسا و طاقت‌سوز بردگان آفریقایی زیر شلاق اربابان سفید(عمدتا انگلیسی تبار) در «پلانت‌»ها(مزارع بزرگ) بود، ملتی را که در طول تاریخ خود مفهومی به نام «بردگی» نداشته و همواره حتی فاتحان وحشی چون مغول‌ها را با نفحات فرهنگ انسانی خود متمدن کرده است، به «برده‌داری»، ان هم در این زمانه، متهم می کتد.

 البته از دشمن، آن‌هم دشمنی که زخم‌خورده‌ی بزرگی و گردن‌فرازی ملت ایران است که ابر-پروژه‌های چند دهه‌ای نظام سلطه را برای تجزیه ی کشورهای غرب آسیا و تبدیل رژیم صهیونیستی به «گالیور» منطقه، نقش بر آب کرده، انتظاری جز متوسل شدن به این شیوه‌های ترور و تخریب هویت نیست، تلخ و گزنده اما عوامل هویت‌باخته‌ی داخلی هستند که آگاهانه یا ناخودآگاه، بازیگر سناریوی «خودتحقیری» می شوند و البته در این راه، از بودجه‌های دولت «جمهوری اسلامی» هم ارتزاق می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 24
 • US ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  37 26
  «بیماری اعصاب روان» نه بلکه «اختلالات روانشناختی»...در ضمن تحقیقاتی که در حوزه ی روانشناسی ایران انجام می شوند اغلب آنها داده سازی و کپی برداری از داده های سایر تحقیقات خارجی است و ایرادات روش شناختی در آنها بی شمار است، دقیقا به همین دلیل بنده به عنوان پژوهشگر روانشناسی شناختی نه به ژورنال های روانشناسی فارسی زبان اعتماد دارم و نه در آنها مقاله چاپ می کنم.
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   7 2
   احسنت. راه حل ساده سازی فهم پژوهش های علمی برای مردم عادی است. زیرا مجله هایی که برای افراد عادی جامعه چاپ می شود. پشیزی ارزش علمی ندارند.
  • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   4 18
   خوب برای خودت نوشابه باز میکنی ... خالی فسور خالی بند
  • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   12 25
   خانه پدری بخش کوچکی از تاریخ نانوشته زنان این سرزمینه
  • علی IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   0 1
   این فرهیخته را ملاحظه بفرمایید! یه جوری نه به نعل میزنه، نه به میخ! یا به هردو... و در آخر هم یک ژست اروپایی از نوع فرانسوی به خودشون گرفتند و مجلات مملکت ایران رو تایید نمی‌کنند!
 • سید رضا IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  55 9
  بدبخت آنهایی ، که برای یک گرین کارت و یا حضور در یک جشنواره فیلم خارج ؛ همه چیزشان را به دشمنان هدیه می کنند !!
  • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   29 1
   اینو به اصغر فرهادی هم بگو، بگو یه وقت فک نکنی فیلمات خوبن که جایزه گرفتی، چون داری سیاه نمایی می کنی و یه تصویر مأیوس کننده از جامعه نشون میدی دارن تشویقت می کنن که بازم از همینا بساز. البته اگه خودت میدونی و این کار رو می کنی که.......!!!
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  34 17
  باند صادق زیبا کلام از قلم افتاده است. اقدامات تخریبی این مهره مشکوک و عوامل وابسته اش از همه موارد یاد شده در مقاله شدید تر است.
 • ناشناس IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  36 16
  انشاالله فرصت بشه وموقعیتش پیش بیاد یک جانور بهایی را در دنیا که همان صهیونیست هاهستند رازنده نمیگذاریم وآرزو میکنند ای کاش به دنیا نمی آمدند.نابودی ظالمان عالم نزدیک هست واین وعده خداوند است.وامروز دعای پرفیضیست برای این امر
  • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   21 14
   ویرانه شود شهر تل آویو به زودی والله نماند اثر از آل سعودی. سید علی دوستت دارم
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  21 20
  نفس کشیدن مشرق و اربابانش باعث تحقیر و اذیت مردم می شود
  • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   15 23
   12:32 اگه مردم تو و امثال تو باشن، ایراد که هیچ، اتفاقا ثواب هم داره..
  • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   8 4
   بمیر
  • IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   2 0
   get lost آلبانی تبار منافق مزدور...
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  16 19
  خود باختگی؛وادادگی؛خوش رقصی؛خیانت پیشگی ؛ندشتن غیرت دینی وملی؛دریوزگی از این جشنواره وان جشنواره ؛این خاک برسرا اسم خودشونو بازیگر گذاشتن و مزدوری چارتا بهایی وصهیونیست میکنن؟هنری که درخدمت وطن نباشه بلکه بعنوان تحقیر کننده فرهنگ وعزت ایرانی باشه برای لای جرز بدردمیخوره.باید عوامل فیلم از بالا تا پایین محاکمه بشن ووزارت ضد ارشاد وضد فرهنگ پاسخگو باشد.مدعی العموم ورود کند ونگذارد خائنین هویت ملت ایران را مخدوش کنند.مرگ بر منافقین وکفار.
  • محمدرضا IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   12 17
   احسنت تمام عوامل این فیلم باید محاکمه بشوند
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  11 20
  کسانی که این گونه فیلمهارا می سازند مانند اصغر فاسد کیانوش عیاری وووووکه خانواده و فرهنگ کشور را زیر سوال می برتد در اصل کپی برابر اصل از زندگی خانوادگی خودشان آبا اجدادشان پدر پدر بزرگ پدر مادر بزرگ مادر خواهر برادر دایی عموی خودشان رامی سازند چراکه به قول معروف کافر همه را به کیش خود پندارد آبا اجدادشان اینگونه زندگی می کرده اند وخودشان هم اینگونه زندگی می کنند یک آینه بزرگ گذاشته اند جلویشان و از زندگی خودشان فیلم برداری می کنند وبه خورو ملت و جهان می دهند در اصل آبروی آبا اجداد پدر پدر بزرگ پدر مادر مادر بزرگشان میبرند و در معرض فروش قرار می دهند نه آبروی ملت را در هر کشوری هم از این انسانهای روانی وجود دارد زباد جدیشان نباید گرفت ایران ایرانی را عشقه ازهمه مهمتر خدا اهلبیت ع را عشقه دو جهانه
 • عمو جواد IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  15 14
  واقعیت تلخه خیلی... مشرقی ها هم تحمل واقعیت ها رو ندارن
  • IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   7 2
   میگم شما چرا اینقد احمق و تابلویید، با همین ی جمله ثابت کردی ک ایرانی نیستی و اگرم هستی والدینت مجهوالهویه تشریف دارن
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  6 24
  بعضی ها دنیا متولد جنگ هستند و طبیعیه که عاشق جنگ باشند اگر جنگ اسرائیل و لبنان اتفاق نمی افتاد اگر جنگ عراق و داعش اتفاق نمی افتاد اگر جنگ عراق و ایران اتفاق نمی افتاد الان خاورمیانه آرامتری داشتیم چرا که طی این سه جنگ سه گروه متولد و قدرت گرفتند و با وجود اتمام جنگ باقی ماندند تا سرچشمه جنگ های بعدی باشند
  • IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   5 13
   خوب ای که بگفتی یعنی چه؟؟؟ربطش با این فیلم فاسد ضد ایران چیه؟رابطه گودرز وشقایقه دیگه درسته؟؟؟
  • ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   1 0
   اینو به اربابت آمریکا عرض کن!
 • US ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  15 6
  یکی به نویسنده...د متن یاد آور شود جامعه ای که در کمتر از ده سال ارزش پول ملی اش ده درصد شود و در این بین یک عده مثل همین نویسنده و همفکرانش پول ها انباشتند و اکثریت ناظران بیچاره ای بیش نبودند توقع دارید که روان سالمی داشته باشند؟! این جامعه ساخته و پرداخته تفکر شماست و ما آدم های عادی هیچ قدرتی برای تغییر آن نداشته و نداریم
  • ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   2 1
   اتفاقا این جامعه ساخته و پرداخته همین غربگدایان است به متون علوم انسانی مان که دستپخت لیبرالهای وابسته و دلبسته است، نگاهی بیانداز و بعد حرف بزن جیگر.
  • IR ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   2 0
   پرچمها را لااقل عوض کن
 • امیر IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  11 7
  من از مازندران هستم،اگر اخبار مازندران رو دنبال کنید بار ها خبر این رو می‌شنوید که زنانی رو در ویلایی با دلایل نامعلوم کشته میشن ، درگیری و تنش در خانواده در مازندران نسبتا بالاست،تازه استان مازندران به خاطر شرایطی که داره اندکی جامعه ی روشن و کم و بیش بدون تعصب داره که چنین آماری هست حال فکر کنید دیگر استان ها که فقر فرهنگی و مالی بیشتر هست بیشتر شاهد چنین چیز هایی باید بیشتر باشیم،البته یکی از دلایل چنین رخداد هایی در شمال مهاجرت های مجردی یا خانوادگی از همه جای کشور به این نقطه هست که این خود تنش رو بالا برد
  • ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   1 1
   زنانی که در ویلاها کشته میشوند خودفروشها و معتادانی هستند که زراندوزان غرب پرست و حاکم بر فرهنگ و اقتصاد ایران زمین باعث و بانی آن هستند و محاکمه شان را آرزو داریم.
  • IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   2 0
   نه آقا جان... چه ربطی داره که شهرهای فقیرتر، آمار بیشتری برای خشونت علیه زنان دارند!؟ و جالبه خودتون اشاره کردید که بیشتر این کشتارها، از خانه مجردیها و پولدارها سر زده! وگرنه که فقرا راستش رو بخواهید 7 نفر توی یه خونه زندگی میکنن! اگر اون خونه تازه مستاجری باشه که این آمار بیشتر هم میشه!
 • SE ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  14 12
  این جناب حسن روحانی است که این ,.... رو در راستای تفکر پلورالیسم دینی اصلاحات حمایت میکنه و با تاسی به ترامپ مدعی است که شجاعت در صلح است و برای منطقی بودن ادعای مضحک خود صلح امام مجتبی ع را مطرح میکند در حالیکه قبول صلح توسط امام حسن ع در شرایطی بود که لشگر و مبارزی برای امام باقی نمانده بود و لذا موضوع صلح و نه تسلیم از روی مصلحت برای بقای اسلام بوده است ولی امروز که دشمن نه تنها توان غلبه بر ما را ندارد بلکه در حال از دست دادن سنگرهای خود است سخن از صلح گفتن همان سخن از نجات دشمن گفتن است بمانند شمشیرهای اشعث و یارانش بر گلوی امام علی ع در صفین است تا مالک بازگردد. اینها بدنبال بازگردادن مالک زمانه حاج قاسم سلیمانی از لبنان سوریه و عراق هستند.
 • کاظم IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  2 0
  ممنون از مطالب خوبتون.خوبه غرب زده ها و غربگراها پای صحبتهای همسر شهدا و همس روحانیون بشینن و همسر داری و احترام به زن رو ازین دو قشر که اتفاقا در مرکز دایره اعتقادی ما مسلمانها قرار دارند یاد بگیرن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس