نصرالله

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه تحرکات مردمی اخیر در این کشور دستاوردهای مثبتی داشت، از همه لبنانی‌ها خواست از این دستاوردها حفاظت کنند؛ چرا که این تحرکات، فراحزبی و فراجناحی است.

به گزارش مشرق، «سید حسن نصرالله»، دبیر کل حزب‌الله لبنان جمعه (۲۵ اکتبر؛ سوم آبان) در مورد تحولات لبنان و اعتراضات اخیر در این کشور که وارد دومین  هفته شده، سخنرانی کرد.

بیشتر بخوانید:

فتنه‌ای سعودی که حزب‌الله لبنان خاموش کرد

اعتراض‌های مردمی به وضعیت معیشتی و وضع مالیات در برخی از بخش‌های خدمات‌رسانی دولتی از چهارشنبه هفته گذشته (۲۴ مهر) آغاز شد و همچنان ادامه داد. دولت لبنان به نخست‌وزیری سعد الحریری اخیراً برای برون‌رفت از این بحران سند اصلاحات اقتصادی ارائه کرده است.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود گفت که کما اینکه پیش‌تر گفته بودیم، اعتراضات در لبنان، تحرکات مردمی فراحزبی و فرامنطقه‌ای و بیانگر دردهای مردم است.

او گفت که همه مسئولیت دارند که مسالمت‌آمیز بودن این تحرکات و اعتراض‌ها را حفظ کنند. سید حسن نصرالله گفت که آنچه در روزهای اول اعتراض‌ها در لبنان رخ داد، دستاوردهای مثبت زیادی محقق کرد.

اگر حزب‌الله وارد اعتراض‌ها می‌شد، مسیر عوض می‌شد

دبیر کل حزب‌الله گفت که اگر مقاومت اسلامی لبنان تصمیم به ورود به این اعتراض‌ها می‌گرفت، این اعتراض‌ها مسیر دیگری به خود می‌گرفت ولی مصلحت این اعتراض‌ها در این بود که به دور از احزاب سیاسی باشد.

سید حسن نصرالله از پوشش رسانه‌ای اعتراض‌های لبنان از سوی رسانه‌های عربی در خلیج فارس انتقاد کرد و گفت که برخی از بوق‌ها و رسانه‌های عربی از روز اول تلاش کردند که این مسئله را القا کنند که دبیر کل حزب‌الله لبنان معترضان را «تهدید» کرده است.

نباید به احزاب اجازه داد سوار موج اعتراض‌ها شوند

وی در ادامه گفت: «ما از معترضان در لبنان خواستیم که به احزاب اجازه ندهند بر موج اعتراض‌های مردمی سوار شده و از آن‌ سوء استفاده کنند».

سید حسن نصرالله گفت که اعتراض‌های اخیر در لبنان باعث شد که مسئولان لبنانی در دولت، اجرای وعده‌های خود را آغاز کنند.

او گفت که یکی از دستاوردهای مثبت اعتراض‌ها در لبنان که باید همه از آن صیانت و حفاظت کنند، این است که مسئله بودجه در لبنان مسئله کوچکی نیست، بلکه مسئله بسیار مهمی است.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه «سند اصلاحات دولت» با فشار اعتراض‌های مردمی صادر شد، گفت که این سند اولین گام رو به جلو دولت برای اصلاحات است.

برای اولین بار در تاریخ لبنان، دولت برای تصمیم‌های خود جدول زمانی تعیین کرد

او ادامه داد: «در تاریخ دولت‌های لبنان سراغ ندارم که این همه تصمیمات با جدول‌های زمانی مشخص صادر شود. این از دستاوردِ تحرکات مردمی بود».

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت قانون استرداد اموال غصب و چپاول شده در سند اصلاحات دولت از مهمترین تصمیماتی است که در این سند آمده است.

وی گفت که تحرکات مردمی اخیر نشان داد که مردم لبنان اعتماد به نفس خود را ثابت کرده‌اند و دولت این کشور مصمم است تصمیم‌های گرفته شده را بر اساس جدول‌های زمانی اعلام شده، اجرا کنند.

هشدار سیدحسن نصرالله در مورد تلاش برای تخریب اعتراض‌ها

سید حسن نصرالله گفت بر اساس اطلاعات و داده‌هایی که به دست آمده، برخی از احزاب و قدرت‌های داخلی لبنان به دنبال تخریب تظاهرات هستند.

او همچنین توصیه کرد که باید خواسته‌های فقرا و بیکاران و معترضان تجمیع شده و به اهدافی برای تحرکات بعدی جهت تحقق این خواسته‌ها تبدیل شود.

سید حسن نصرالله همچنین از معترضان هر منطقه خواست برای خود سخنگویی انتخاب کرده و به دیدار «میشل عون»، رئیس‌جمهور لبنان بروند و تاکید کرد این به معنای تقاضا برای پایان دادن به اعتراضات نیست.

اعتراض‌ها نباید به خلأ قدرت منجر شود

وی در خصوص ایجاد خلأ قدرت در لبنان نیز هشدار داد و گفت چنین خلأیی می‌تواند به هرج و مرج در این کشور و فروپاشی منجر شود. او تاکید کرد که ما از کشور در برابر خلأیی که می‌تواند به هرج و مرج و فروپاشی بی‌انجامد، حفاظت می‌کنیم.

سید حسن نصرالله گفت خلأ قدرت، تنش و هرج و مرج در لبنان می‌تواند منجر به بی‌ثباتی امنیتی تبدیل شود. او گفت که حزب‌الله لبنان با استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام موافق نیست.

وی با بیان اینکه ما به دنبال حمایت از کشور در برابر خلأ قدرت هستیم تا منجر به فروپاشی نشود، اظهار داشت که حزب‌الله از فاسدان حمایت نمی‌کنند و علیه معترضان نیست.

نصرالله تاکید کرد: «ما با خون، مال و مقاومت سیاسی از کشور و مردم خود دفاع می‌کنیم. ما به دفاع از لبنان و پرداخت مالیات برای آن علاقه داریم».

او گفت که مسدود کردن راه‌ها در تظاهرات، از ابزارهای مسالمت‌آمیز است و ما پیش‌تر دست به این کار زدیم و از این ابزار استفاده کرده‌ایم.

سید حسن نصرالله از مسدود بودن برخی از راه‌ها و خیابان‌ها بدون دلیل نیز انتقاد کرد و گفت که این انسداد در این مسیرها هیچ ارتباطی با عصیان مدنی و اعتراض‌ها ندارد.

دبیر کل حزب‌الله از معترضان خواست مسیرهای مسدود را بازگشایی کنند؛ چرا که مسدود باقی ماندن این مسیرها موجب رنجش مردم خواهد بود و بر معیشت و کارهای آن‌ها تأثیر خواهد گذاشت. با این حال، سید حسن گفت که کسی در لبنان از آن‌ها نمی‌خواهد میدان‌های تحصن را ترک کنند و به خانه‌های خود برگردند.

وظیفه ارتش حمایت از معترضان است

سید حسن نصرالله در بخشی از سخنرانی خود به نحوه تعامل نیروهای امنیتی و ارتش لبنان با معترضان اشاره کرد و گفت که ارتش موظف است از معترضان حمایت کند.

او گفت برخی از گروه‌هاو جریان‌ها با طرح این ادعا که ارتش لبنان با معترضان درگیر شده، به دنبال فتنه‌افکنی هستند و این گونه ادعاهای آن‌ها افترائی بیش نیست.

معترضان با دولت گفت‌وگو کنند

دبیر کل حزب‌الله به معترضان توصیه کرد که با دولت مذاکره کنند چرا که تظاهرات به‌تنهایی کافی نیست و نیاز به قدرت اجرایی دارد. او گفت که برخی از نیروهای سیاسی و احزاب به دنبال سوار شدن به موج اعتراض‌ها در لبنان هستند.

نصرالله تاکید کرد «من اول کسی بودم که گفتم تظاهرات در لبنان خودجوش است و توسط سفارت‌های خارجی ترتیب داده نشده است. حتی به برخی که نگران بودند گفتم که در این خصوص نگران نباشند».

او ادامه داد: «من نظریه وجود توطئه پیش اعتراض‌های اخیر را رد می‌کنم ولی در روزهای اخیر اطلاعاتی که به دست آمده است، نشان می‌دهد که لبنان، در لیست کشورهایی قرار گرفته است که به دنبال ضربه زدن به آن‌ها هستند. از لبنانی‌ها می‌خواهم مقالات، تلویزیون‌ها و شبکه‌های اجتماعی، ادبیات و تحریک‌های رسانه‌های عربی، خلیجی و خارجی را ببیند».

سید حسن نصرالله: نگران مقاومت نیستم بلکه نگران لبنان‌ام

دبیر کل حزب‌الله لبنان از احتمال وجود برخی سناریوها و توطئه‌ها هشدار داد و گفت که مردم لبنان به ویژه معترضان نباید آنچه را برخی سفارت‌های خارجی می‌گویند، باور کنند. مهم این نیست که چه می‌گویند مهم این است که چه اقداماتی انجام می‌دهند.

سید حسن نصرالله ادامه داد: «ابراز نگرانی می‌کنم؛ کسی که می‌گوید چنین [چیزی و سناریوی] نیست بیاید و ما را خاطر جمع کند. من نگران مقاومت در لبنان نیستم بلکه نگران کشورم».

سید حسن نصرالله گفت: «در معادله اخیر [معادله حزب‌الله در قبال تجاوزهای رژیم صهیونیستی]، مقاومت لبنان دست برتر و قوی را داشت و ما از این جهت، نگران مقاومت نیستیم».

سید مقاومت لبنان با اشاره به برخی تحرکات رژیم صهیونیستی در قبال اعتراضات لبنان گفت: «آن‌ها لبنانی‌های حاضر در اسرائیل را به مرز با لبنان می‌آورند تا با معترضان ابراز همبستگی کنند. این به چه معناست؟»

وی تاکید کرد این نگرانی وجود دارد که برخی به دنبال سوق دادن اعتراضات لبنان به سوی جنگ داخلی باشند و گفت ببینید که اکنون در عراق چه می‌گذرد؟

برخی به جنگ آمریکا با ایران دل خوش کرده بودند

نصرالله با اشاره به اینکه برخی احزاب لبنانی به اقدام نظامی آمریکا علیه ایران و از بین رفتن محور مقاومت دل بسته بودند گفت اما این اتفاق نیفتاد و آمریکا در حال جمع کردن بساط خود از منطقه است، بنابراین این افراد اکنون باید روی چیز دیگری شرط‌بندی کنند.

او با بیان اینکه آمریکا هرگز به ایران حمله نخواهد کرد تأکید کرد که حزب‌الله بر اساس اطلاعاتی که دارد، در اینکه تلاش‌هایی برای سوق دادن لبنان به جنگ داخلی وجود دارد، شک دارد.

نصرالله همچنین از هوادارن جنبش حزب‌الله خواست تا اعتراض‌ها را ترک کنند و آن را به کسانی بسپارند که به آن باور دارند و تاکید کرد: «ما به باورهای آنها احترام می‌گذاریم».

دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود که اگر از دل اعتراضات نتیجه مثبتی حاصل شود، حزب‌الله از آن حمایت خواهد کرد.

او در مورد درخواست برخی از گروه‌ها که مخالف هرگونه گفت‌وگو با رئیس جمهور لبنان هستند، اظهار داشت که این گونه مخالفت‌ها به معنای هدف قرار دادن لبنان و نیروهای این کشور است.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
  8 9
  خاک بر سرت مشرق همه حرفهایش را منتشر کن
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
  29 19
  این سخنان جامع و کامل و حق را جز فردی دانشمند نمیتواند بیان کند من ندیده ام در دنیا کشوری در مورد اعتراضات مردمش اینگونه سخن بگوید درود خداوند بر تو ای مرد حقگو امیدوارم تو را تا سالها بعد از ظهور نیز اینچنین ببینم سالار حق
 • کارشناس IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
  11 14
  مرگ بر منافقین جهان که ملتها را به جان هم انداخته اند
 • DE ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
  6 13
  تا یک تصمیم استراتژیک کشورهای منطقه ما نگیرند انرژیها همینطور تلف میشه و مزدورهای صهیونیسم آتش بپا میکنند و کشورهای ما قربانی میشوند.اینترنت و فضای مجازی در دست صهیونیسم بین الملل هست.تا وقتی کشورهای منطقه ما همگی با هم تصمیم نگیرند از این چشمه آلوده خودشون رو جدا کنند و اینترنتی جدا و بهم پیوسته در همین کشورهای خودمون برپا نکنند داستان همینه.اینهم شدنیه ولی نه بوسیله نفوذیها که چوب لای چرخ بذارند.
 • صداقت IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
  2 15
  حزب‌الله باید بگوید مقصر اصلی اقتصاد لبنان دولت لیبرال و غرب گرای سعد حریری است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس