رای‌هایی که نمی‌توان نادیده گرفت

شیپوری وجود دارد که دشمنان جمهوری اسلامی در مواقع انتخابات بر آن محکم‌تر از گذشته می‌دمند که «کسی رای نخواهد داد، جوانان و نسل جدید پای آرمان‌های این انقلاب نیستند».

به گزارش مشرق، شیپوری وجود دارد که دشمنان جمهوری اسلامی در مواقع انتخابات بر آن محکم‌تر از گذشته می‌دمند که «کسی رای نخواهد داد، جوانان و نسل جدید پای آرمان‌های این انقلاب نیستند». طوری که انگار خودمان هم به اشتباه باورمان شده کسی جز آن طیف مشخص که درباره ظاهرشان یک کلیشه‌ای خاص در ذهن داریم، پای انقلاب نیست. اما بر خلاف این کلیشه، همواره در لحظات حساس، برگ برنده‌ای از سوی نسل جوانِ به ظاهر «رای نده» در حمایت از جمهوری اسلامی رو شده است که نشان داده این انقلاب همچنان خواهان دارد. این همان رای‌های «انقلابی» است که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

راهم ندادند داخل، گفتند کارت خبرنگاری کافی نیست، باید حکم ورود داشته باشی. بیرون ایستاده‌ام که شاید با دوربین صدا و سیما فرجی شود و من را هم به هوای همکارانم زیرسیبیلی رد کنند و بروم داخل.

از ساعت وعده داده شده ۲۰ دقیقه‌ای گذشته، هنوز خبری از آمدن مسئولی که قرار است برای رای دادن به این شعبه رای گیری آید، نیست. به راننده گفتم نیم ساعت بیشتر طول نمی‌کشد، کاری ندارم، فقط رای دادن این مسئول را پوشش خبری می‌دهم و برمی گردم.

انگشت اشاره آبی شده که با دیگر مولفه ها نمی‌خواند!

کار روتین روزهای انتخابات همین است دیگر، انتظار سوژه جالب توجه دیگری ندارم. این‌ها را پیش خودم فکر کردم اما جلوی درب شعبه رای گیری متعجبم مانده‌ام به تماشا. دیگر حواسم نیست مسئول مورد نظر چقدر دیر کرده، اصلا می‌آید یا نه، سوژه دیگری پیدا کردم.

از پله‌های مسجد دختری با انگشت آبی شده پایین می‌آید. آن موهایی که آفریقایی بافته شده و از دو طرف شال بیرون انداخته شده با آن انگشت اشاره آبی رنگ که نشان است از رایی داده شده نمی‌خواند. رای داده است.

ما را که می‌بیند پیش دستی می‌کند و می گوید: «مصاحبه نمی‌کنم، می‌ترسم یکی از اقوام یا پدر و مادرم من را در تلویزیون ببینند.»

ظاهری «رای نده» که رای داده بود!

جملاتش را یک خط در میان می‌شنوم چون در حال پاسخ دادن به تناقضات ایجاد شده در ذهنم هستم؛ آن محله مرفه نشین تهران که مسجد مذکور در آن واقع بود، آن ظاهر «رای نده» که پالتوی کوتاه، موهای آفریقایی بافته شده و باقی جزئیات که از بیانشنان معذورم این امر را این «رای ندادن» را تایید می‌کرد، با هم نمی‌خواند. نزدیک‌ترین انتظار این بود که با برفی که سه روز است تهران را در آغوش گرفته، او باید ۱۱ صبح جمعه دی یکی از پیست‌های اسکی آبعلی، شمشک یا توچال باشد.

شناسنامه‌ام را برای رای ندادن «قایم» کردند، با «گواهینامه» آمدم!

حواسم را جمع می‌کنم، بر می گردم به صحبت‌های دخترک که دو سال است رای اولی شده «پدر و ماردم راضی نبودند رای بدم، شناسنامه‌ام را قایم کردند اما من با گواهینامه آمدم رای بدم. می‌دونید دلم نیومد رای ندم، عکس شهید ابراهیم هادی رو توی تلویزیون دیدم دلم لرزید، رفیق شهیدمه آخه. به خاطر اون اومدم رای دادم». حرف هایش تصورم از جدال کلیشه ای نسل جدید و قدیم را بهم زد. کلیشه‌ای که اینبار برعکس تداعی شد، گویی بخشی از نسل جدید برای ماندن پای آرمان‌های انقلاب در جدال با تفکرات نسل قدیم است و در تلاش است با حق رای، امید از دست رفته نسل پیشین برای پیشرفت و ساخت این میهن را به صحنه کنشگری برگرداند. شاید گرفتن این حق رای و «قایم کردن شناسنامه» چیزی جز جفای به آینده این نسل و مصداق بارز دیکتاتوری نباشد.

رای‌هایی که نمی‌توان نادیده گرفت/ شناسنامه‌ام را «قایم» کردند، با «گواهینامه» آمدم!

نسلی که با هر ظاهری فقط برای «انقلاب» آمد و رای داد

از پله‌های مسجد دختر دیگری با ظاهری تقریبا برابر با دختری که به خاطر شهید ابراهیم هادی آمده بود و رای داد، پایین می‌آید. کلاهی روی سر گذاشته و موهای بلندش را تا کمر بیرون انداخته است. نمی‌دانم چرا چشمان متعجبم دخترها را فقط می‌بیند، شاید چون تشخیص ظاهری انقلابی بودن یا نبودن به آن معنای کلیشه‌ای که توقع می‌رود همیشه جان بر کف پای صندوق های رای حاضر باشند، در مورد پسرها دشوارتر از دخترها است. در همان لحظات که من فقط نگاه می کنم، همکار صداسیمایی‌ام به سخن می‌آید «شما هم رای دادید؟» و پاسخش را می‌گیرد «بله، ما پای این انقلاب هستیم.» سخنش را مجبور است قطع کند، مسئولی که نیم ساعت است منتظرش هستیم آمده و وقتش رسیده رای دادن این مسئول را پوشش دهیم. از پله‌های مسجد بالا می‌روم. همزمان که مسئول با ما مصاحبه می‌کند، اطراف را می‌پایم. داخل مسجد سوژه‌هایی مثل دو سوژه قبلی که بیرون مسجد چشمانم را متعجب کردند؛ کم نیست.

پوشش خبری تمام می‌شود، از مسجد خارج می شوم، دختر جوان دیگری که شاید سنش به زور به ۲۶ می‌رسد و ظاهر کلیشه‌ای آدم‌هایی که رای می‌دهند را ندارند، می‌پرسد «اینجا میشه رای داد؟». سوالش را شنیدم اما دوباره می‌پرسم «جانم؟»، به گوش هایم اعتماد ندارم، می‌خواهم دوباره بپرسد. دوباره تکرار می‌کند «اینجا رای می دهند؟»، سرم را به نشانه تایید تکان می‌دهم و دخترک داخل مسجد می‌شود. راننده یک ساعت است معطل شده و من باید بروم.

شاید اگر تا پایان ساعت رای دهی اینجا بنشینم، تکرار این چهره‌های «رای بده» برایم کلیشه ظاهری افرادی که پای انقلاب هستند و رای می‌دهند را تغییر دهد.

این رای های «انقلابی» نسل جوان را نمی‌توان نادیده گرفت

آخر همه به طور پیش‌فرض یک ظاهری از طیفی از مردم که پای آرمان‌های انقلاب ایستاده اند و رای می‌دهند را در ذهن داریم و تصور می‌کنیم آنهایی که رای می‌دهند را می‌توان از روی ظاهرشان تشخیص داد. اما شاید قضیه این نیست، مساله حسی القا شده درباره رای ندادن طیف جوان است.

حسی که منشا ایجاد آن شیپوری است که در مواقع انتخابات بر آن می‌دمند و می‌گویند «کسی رای نخواهد داد، جوانان و نسل جدید پای آرمان‌های این انقلاب نیستند». طوری که انگار خودمان هم به اشتباه باورمان شده کسی جز آن طیف مشخص که درباره ظاهرشان یک کلیشه‌ای در ذهن داریم، پای انقلاب نیست. همان چیزی متعجبم کرد و باعث شد نتوانم از روایت آن بگذرم، این رای‌های «انقلابی» را نمی‌توان نادیده گرفت.

مشاهدات میدانی حاکی از حضور پرشور مردم و نسل جوان در شعب رای گیری

به گزارش ایسنا، از ساعت ۸ صبح امروز جمعه ۱۱ اسفندماه رای گیری برای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری آغاز در ۵۹ هزار شعبه اخذ رای در سراسر کشور آغاز شد. در حالی طی دو ماه اخیر و با نزدیک شدن به زمان انتخابات ۱۱ اسفند رسانه‌های معاند بر عدم مشارکت سیاسی مردم ایران در انتخابات پیش رو تاکید داشتند که بنا بر نظرسنجی‌های مردمی انجام شده، میزان مشارکت ملی مردم ایران در انتخابات مجلس شورای اسلامی ۴۱ درصد برآورد شده است. از سوی دیگر مشاهدات میدانی حاکی از حضور پرشور مردمی به ویژه نسل جوان در مراکز رای گیری برای رای دهی دارد.

درواقع یک گشت ساده در مراکز رای گیری نشان می‌دهد، مردم ایران کاری به حرفهایی که دشمن بر شیپور «تعارض دیدگاه نسل جوان و جمهوری اسلامی» می‌دمد ندارند و هرجا پای آرمان‌های انقلاب در میان باشد، بی‌توجه به هر مساله‌ای برای «وطن» به میدان کنشگری می‌آیند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 48
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • محسن RU ۲۲:۵۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۱
  0 2
  منم همینطور
 • IR ۲۲:۵۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۱
  13 58
  شما هم احترام اونارو نگاه دارید و نذارید هر کسی میره تلویزیون چرت و پرت بگه در مورد مردم
  • IR ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۱
   0 0
   بعدش گفته میشه که آزادی بیان نیست
  • IR ۰۰:۲۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
   53 3
   چرت و پرت را که شما میگویید.
  • IR ۰۰:۵۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
   1 0
   همانطور که جلوی چرت و پرتی گفتن تو را نمیشه گرفت جلوی چرت و پرت اونها را هم نمیشه گرفت پس نکن کاری که بهش اعتراض داری
  • IR ۰۱:۰۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
   12 0
   چرت و پرت تو میگی
  • IR ۰۳:۳۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
   0 0
   بعد میگن که آزادی بیان نیست
  • IR ۰۴:۲۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
   0 1
   آخرش که میگن آزادی بیان نیست
  • IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
   0 0
   بعد میگن آزادی بیان نیست
 • IR ۲۳:۰۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۱
  0 2
  به قول پنجعلی: الکی میگه
 • US ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۱
  5 0
  نصحیت کردن شما هیچ اثری روی شما نداره.
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  1 1
  خیلی جالب بود 🙏💐
 • IR ۰۰:۲۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  4 0
  میگن دروغگو دشمن خداست
 • DE ۰۰:۲۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  74 2
  موقع استفاده انتخاباتي موي بافته و تا كمر بيرون باشه مشكلي نداري؟؟؟
  • سمی IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
   0 0
   چرا مشکل داره. منظور نویسنده اینه همونام که ظاهرشون نمیخوره پای کشورشون هستن. شما هم یه نکاهی به دور و برت بندازی میبینی که متاسفانه دیگه کسی کار بهشون نداره.
 • IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  24 4
  این قدر کلیشه‌ای کلیشه‌ای نکنید. حکم خدای متعال مشخصه. مردها و زن‌ها باید حدودی رو رعایت کنن و حجاب آسون‌ترینشه. رعایت حجاب اصل ایمان و انقلابی‌گری هست نه کلیشه. کلیشه تکرار همین حرفاییست که گناه رو موجه جلوه میده.
  • علی IR ۱۵:۵۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
   1 14
   مگر تو نماینده ی خدا هستی ؟؟؟
 • IR ۰۱:۲۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  6 0
  تو چطور خبرنگار ی که غافل از جهانی
 • IR ۰۲:۲۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  7 1
  بارای،ندادن خاتمی حجت بر مجلس،جدید تموم شد باید تمام بناهای خاتمی برداشته شود بناهایی چون تغییر نام بین المللی دریای کاسپین به نام ترکی خزر ممنوعیت توسعه شهر ها با دیوار مجازی کمربندی با هدف ایجاد مشکل مسکن و...... عبور از خاتمی راه نجات ایران
 • IR ۰۳:۳۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  0 10
  چه کار جالبی انجام دادن
 • یوسف IR ۰۶:۰۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  4 7
  فقط موقع انتخابات وراهپیمایی هرکس با هر تیپ وظاهری می آید وفادار به نظام وانقلاب هست .
 • IR ۰۶:۰۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  1 5
  اصلا به ظاهر افراد توجه نکنید خیلی پای انقلاب و شهیدان ایستاده اند .این انتخابات خیلی هجمه ی شدید داشت وخیلی سعی کردند جوانها را از رای دادن با الفاظ تلقینی منصرف کنند .من امروز بیمار بودم سرم هم وصل کردم وخوابم برد بیدارکه شدم ساعت نه ونیم شب یعنی ۲۱:۳۰بود دیدم تاساعت ۲۲ تمدید شده تا آماده بشم دیدم ساعت۲۲ شده دلهره داشتم که وقت تمام شده ولی رفتم پای صندوق دیدم تا۲۴ تمدید خیلی خوش حال شدم که تونستم رای بودم .خدا راسپاس ،این حق به من داده شده بود .ومن مفتخرم به این که رای دادم به فرمان رهبر عزیزم
 • یوسف IR ۰۶:۰۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  0 6
  آفرین قلم خوبی داری
 • IR ۰۶:۲۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  1 0
  تاج گردون از گچساران رای اورد دوباره خاندان تاج گردون برسرقدرت باهم رقابت می کنند برادران و خاهرن و دامادها و عروسها
 • محمود IR ۰۶:۳۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  3 6
  آن دختر خانمی که گفته شناسنامه ام را پدر و مادر مخفی کرده بودند و من به احترام خون شهید امدم .باید به او گفت احسنت به ذات و سرشت پاک شما که نگاه شهید هم روح وروان شما را در مسیر درست قرار داده و به پدر و مادر این فرشته هم باید گفت لقمه نان این فرزند از لقمه های پاک و مورد عنایت الهی بوده.انشااله شما هم در جاده خاکی و سنگلاخ حرکت نکنید راه راست ادامه خون شهیدان و پیروی از ولی فقیه زمانه هست وبس مابقی راه ها انحرافی و کج هست.
 • م IR ۰۶:۳۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  0 9
  دمتون گرم
 • مرادیان IR ۰۶:۵۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  1 20
  این جوونا بقول خودتون رای میدن، برای شما ب امید اینکه آینده شون ساخته بشه، نه برای اختلاس و خشکسالی و فقر و تورم وووو..... انقد زیاده نمیشه گفت
 • IR ۰۷:۲۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  30 0
  چرا به افراد متدین میگویید ظاهر کلیشه ای؟؟؟؟ باید بفرمایید ظاهری خداپسندانه......تاکی شما جماعت میخواهید افراد متدین را سیاهی لشکر شمرده و فقط بدنبال معدود افراد جوزده ی ضد ارزشی باشید باور کنید یکی از عللل برگشت برخی از دین همین طرز فکر شماهاست
 • ناشناس IR ۰۷:۴۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  4 2
  انتخابات تحریم شد و ما پیروز.الکی داستان سرایی نکنید
  • کامیار IR ۰۵:۴۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
   0 0
   شما که همیشه پیروزید
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  3 0
  چشمت روشن
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  0 7
  دلم میسوزه برای ان دختر جوانی که بخاطر شهدا بخاطر خیلی چیزها اند و رای دادم
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  7 0
  مردم بخاطر عملکرد ضعیف مسؤلین پای صندوق رأی نرفتن!
 • مشهدی وارسته IR ۰۹:۳۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  7 1
  مو که رای ندادوم
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  0 5
  احسنت
 • ازجانبازان دوران جنگ IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  0 0
  بنام خدا ص... وج....باپول رای بعضی ازمردم فقیرآبادان راخریدندمقامات رسیدگی کنندوآراءاین کاندیداهاراباطل کنند.
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  3 3
  خانواده ما بخاطر تکلیف رهبری رای دادند و برگه رو باطله در صندوق انداختند ، وگرنه هیچ امیدی به نمایندگان نداریم
 • منم IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  1 2
  رای دادم
 • ایزا IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  2 0
  دست از حرفای احساسات برانگیز بر نمیدارید
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  9 1
  یه رأی دادن دیگه این همه شلنگ تخته و ریاکاری نداره
 • US ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  9 2
  داستان های قشنگی بود خخخ
 • RO ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  1 0
  😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁
 • . IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  1 1
  با افتخار رای دادم
 • اصغری IR ۱۶:۱۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  1 3
  خوب حالا اومدی رای دادی بگو از مسئولین چه انتظاری داری
 • US ۱۶:۵۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  0 3
  الان علی کریمی رئیس فدارسیون میشد اولین نفری بود که رای میداد این یعنی اونایی که میگن رای ندیم یه جورایی جیرشون قط شده یادمون نمیره سال 88 کریمی اولین نفری بود که رای داد چون قرار بود رییس فدراسیون بشه ولی نقشه هاش نقش بر اب شد بنده خدا خیلی تلاش کرد از رفتن تو دیگ نذری تا پوشیدن لباس مشکی و خیس کردن صورتش با پیاز ...
 • سرباز اسلام IR ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  1 0
  نماینده ... با دزدی برنده شد
 • جیم IR ۲۲:۱۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۲
  20 0
  به فرموده خود خدا در قرآن انما یتقبل الله من المتقین خدا فقط از اهل تقوا عمل را قبول می‌کنه .
 • سجی پلنگ 2 IR ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
  0 0
  رفتم رای بدم ، شلوغ بود ، سزما خورده بودم بدن درد داشتم ، خیلی موندم ولی برگشتم ، بدن درد داشتم ، میفهمممی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس