کد خبر 999798
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵
توطئه آمریکا علیه نظام حاکم عراق/دلیل خشم واشنگتن چیست؟

وقوع ناآرامی های مشکوک در عراق بیانگر دست داشتن آمریکا در این آشوب ها به دلیل نارضایتی واشنگتن از سیاستهای نخست وزیر این کشور است.

به گزارش مشرق، ناآرامی های اخیر در عراق که در آستانه اربعین حسینی آغاز شد و با هوشیاری مسئولان این کشور و ملت عراق به پایان خود رسید نشان از آن دارد که آمریکا و عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی به دنبال سیاستهای اخیر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق خواهان تضعیف دولت وی و در نهایت براندازی آن هستند.

بیشتر بخوانید:

با وجود آنکه عبدالمهدی در کنار ایران، روابط خوبی با آمریکا و عربستان سعودی نیز دارد اما سیاستهای اخیر وی که به دنبال ایجاد یک عراق مستقل است باعث شده واشنگتن و ریاض برای ایجاد آشوب در عراق و تضعیف پایه های حکومت وی تلاش کنند. در ادامه به دلایل خشم آمریکا علیه دولت عبدالمهدی می پردازیم.

تمایل به شرق و خرید سامانه های نظامی از روسیه

عبدالمهدی در بحبوحه اختلافات میان آمریکا و چین و اعلام جنگ اقتصادی علیه یکدیگر به تازگی به چین سفر کرده و حدود ۸ توافقنامه با این کشور به امضا رسانیده است. به نظر می رسد که عبدالمهدی به دنبال ایجاد روابط با کشورهایی به غیر از آمریکا و هم پیمانانش است. نخست وزیر عراق در حالی عازم چین شد که که کارشناسان اقتصادی عراقی آن را به مثابه «انقلابی در اقتصاد عراق» دانسته اند.

به نظر می رسد این رویکرد وسیع عراق به سمت چین به باور کارشناسان، خشم آمریکا را به دنبال خواهد داشت و به هر طریق ممکن در مسیر توسعه روابط بغداد و پکن که علیه آن جنگ اقتصادی اعلام کرده است، سنگ اندازی خواهد کرد.

در خصوص روسیه نیز همین شرایط به وقوع پیوسته است. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به تازگی به بغداد سفر کرده که این سفر بعد از سفر یک ماه قبل فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق به مسکو انجام شده است.

سفر لاوروف به عراق در راستای تلاشهای بغداد برای تقویت نیروی تسلیحاتی و نظامی خود از طریق مجهز شدن به موشک های «اس ۴۰۰» روسیه انجام می شود به ویژه اینکه بغداد از این حیث - به گفته خود عراقی ها - لطمه ها و خیانت های بزرگی را از جانب آمریکا مشاهده کرده است. وزیر خارجه روسیه پس از دیدار با همتای عراقی خود اعلام کرده است که مسکو، قراردادهای مربوط به وارد کردن سلاح به عراق را اجرایی خواهد کرد.

رابطه با ایران و مخالفت با تحریم های غیر قانونی آمریکا

عبدالمهدی از زمان روی کار آمدن خود در عراق تلاش کرده روابط متعادل هم با ایران و هم با عربستان سعودی ایجاد کند. عبدالمهدی با سفرهای خود به ایران در مقاطع مختلف زمانی به دنبال تقویت رابط خود با این همسایه مهم عراق است؛ مسأله ای که به مذاق آمریکا و عربستان سعودی خوش نیامده است. عبدالمهدی از همان ابتدا و با تشدید فشارهای آمریکا برای پیروزی از تحریم های واشنگتن علیه تهران به دنبال آن بود تا رشته روابط تجاری با ایران را هم چنان محکم نگه دارد چرا که عراق فی نفسه به این تبادلات تجاری با ایران به ویژه در حوزه انرژی نیاز دارد و نمی تواند مستقل از ایران باشد.

مبارزه با فساد

اقدامات عبدالمهدی در زمینه مبارزه با فساد نیز باعث شده خشم آمریکا علیه وی برانگیخته شود چرا که بخش اعظمی از فساد موجود در عراق به شرکت های آمریکایی که با این کشور همکاری می کنند مرتبط می شود. بسیاری از شخصیت های عراقی نیز که پرونده های فساد مالی دارند به صورت گسترده با آمریکا در ارتباط هستند و این روند باعث ناراحتی واشنگتن شده است.

دور کردن عراق از بحران های منطقه ای و تلاش برای میانجیگری

عبدالمهدی از همان ابتدا تاکید کرده است که عراق میخواهد از بحران های منطقه ای دور بماند و حتی نقش مثبتی در حل این بحران ها ایفا کند. اقدامات اخیر عبدالمهدی برای برگزاری یک نشست میان مسئولان ایرانی و سعودی در عراق از آخرین نمونه های تلاش های وی برای حل بحران هایی منطقه ای است. عبدالمهدی بارها خطاب به آمریکایی ها تاکید کرده است که عراق هرگز نمی تواند محلی برای آسیب رساندن به کشورهای همسایه باشد و آمریکا باید خیال خام استفاده از خاک و حریم هوایی عراق را برای حمله به کشورهای دیگر مانند ایران از سر خود بیرون کند.

 حمایت از حشد شعبی و موضع گیری علیه رژیم صهیونیستی

چند وقت پیش بود که عبدالمهدی رسما در یک موضع گیری آشکار و علنی اعلام کرد که حملات علیه مواضع و انبارهای متعلق به نیروهای حشد شعبی کار رژیم صهیونیستی بوده است. این مسأله باعث برانگیخته شدن خشم آمریکا علیه نخست وزیر عراق شد.

اقدامات آتی عراق و نیروهای حشد شعبی برای شکایت رسمی علیه رژیم صهیونیستی در مجامع بین المللی واینکه حشد شعبی حق پاسخگویی به حملات رژیم صهیونیستی را برای خود محفوظ می داند نیز در همین راستا می گنجد.

آمریکا به هیچ وجه انتظار نداشت که عبدالمهدی در یک موضع گیری رسمی مسئولیت حملات را برعهده رژیم صهیونیستی بیاندازد چرا که در واقع به صورت غیر مستقیم این مسئولیت را متوجه واشنگتن کرده است زیرا اجرای این حملات هوایی بدون اطلاع آمریکا در عراق غیر ممکن است.

سازماندهی کردن نیروهای حشد شعبی و پیوستن آنها به نیروهای مسلح عراق نیز در دوره عبدالمهدی رخ داد.

مخالفت با معامله قرن

عراق بارها اعلام کرده که با هر طرحی که حقوق فلسطینی ها را نادیده بگیرد و ملت فلسطین با آن مخالف باشد مخالف خواهد بود. طرح آمریکایی معامله قرن نیز که اساسا برای محو مسأله فلسطین ارائه شده در همین راستا می گنجد. عراق تاکید کرده که با این طرح مخالفت و این مسأله باعث ناراحتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شده است.

نپیوستن به ائتلاف آمریکا در خلیج فارس

چند وقت پیش بود که آمریکا به بهانه محافظت از تأمین امنیت کشتی رانی در خلیج فارس طرح ایجاد یک ائتلاف بین المللی در این منطقه را با هدف مقابله با ایران مطرح کرد. طرحی که با استقبال کم رنگ و ضعیف دیگر کشورها و مخالفت صریح عراق رو به رو شد. درست است که عراق به طرح صلح ایران در منطقه خلیج فارس نیز نپیوست ولی نفس مخالفت بغداد با پیوستن به ائتلاف آمریکا در خلیج فارس باعث خشم واشنگتن شد.

توجه عبدالمهدی به مرجعیت عراق و احترامی که برای مرجعیت این کشور دارد نیز یکی دیگر از عوامل مذکور است. در نهایت باید گفت که وقوع ناآرامی ها در عراق و اینکه این اعتراضات خیلی زود به درخواست برای براندازی نظام حاکم انجامید به خشم آمریکا از سیاستهای دولت عبدالمهدی بر می گردد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
    3 0
    توهم توطئه