یمن

نکته مهم و جالب در مورد موشک کروز قدس این است که تا کنون هیچ کدام از سامانه‌های پدافندی عربستان موفق به شکار این موشک نشده‌اند.

سرویس جهان مشرق - توانمندی‌های نظامی جنبش انصارالله یمن و نیروهای وفادار ارتش این کشور در مقابله با متجاوزین در سال‌های اخیر موجب حیرت و تحسین همگان شده است. بخش زیادی از تسلیحات مورد استفاده توسط کمیته‌های مردمی یمن در واقع از انبارهای سلاح ارتش این کشور تامین میشود که قبل از دوران جنگ به منظور تجهیز این نیرو، عمدتا از کشورهای بلوک شرق سابق خریداری شده بودند. همچنین در سال‌های اخیر یگان‌های موشکی و پهپادی انصارالله بسته به نیاز خود اقدام به طراحی، تولید یا ارتقای تسلیحات قدیمی موجود کردند که در این گزارش قصد داریم به معرفی کلیه تجهیزات نظامی نیروهای مردمی یمن در دو حوزه موشکی و پهپادی بپردازیم.

پهپادهای شناسایی

به شکل تایید شده و با سند تصویری رزمندگان یمنی از ۴ نمونه پهپاد شناسایی در سال‌های اخیر استفاده کرده‌اند:

هدهد۱ : این مدل پهپاد در دوره پس از جنگ در خاک یمن ساخته شده و دارای مداومت پروازی ۹۰ دقیقه و برد ۳۰ کیلومتر است.

راصد: در واقع همان پهپاد شناسایی Sky Walker X۸ است که در دوره قبل از جنگ توسط ارتش یمن خریداری شد. این پهپاد دارای مداومت پروازی حدود ۳۰ دقیقه و سرعت ۷۰ کیومتر بر ساعت است.

رقیب: نام انتخاب شده برای پهپاد RQ۱۱ Raven امریکایی است که توسط ارتش یمن خریداری شده بود. این مدل دارای برد ۱۰ کیلومتر، مداومت پروازی ۹۰دقیقه و سرعت حدود ۳۰ کیلومتر بر ساعت است.

صماد۱: این مدل در داخل خاک یمن تولید میشود اما از جزئیات و ویژگی‌های آن اطلاعات دقیقی در دست نیست اما تخمین زده میشود بردی بیش از ۵۰۰ کیلومتر دارد.

پهپادهای انتحاری

تا کنون به شکل رسمی ۴ مدل پهپاد حاوی مواد منفجره توسط انصارالله علیه مواضع دشمن استفاده شده است:

قاصف۱، قاصف۲K : مشهورترین و پرتعداد ترین پهپاد انتحاری یمن مدل قاصف است که از برد ۱۵۰ کیلومتر و مداومت پروازی ۱۲۰ دقیقه بهره میبرد.

صماد۲، صماد ۳: این مدل از پهپادهای انتحاری که در ۱ سال اخیر مورد و در حملات به فرودگاه ابوظبی، تاسیسات نفتی الشیبه و الدوامی مورد استفاده قرار گرفتند طبق اعلام منابع یمنی بردی حدود ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ کیلومتر داشته و تمامی خاک عربستان و امارات متحده عربی را تحت برد خود دارد.

پهپاد صماد۲ که به شکل تقریبا سالم به دست ائتلاف سعودی افتاده است.

موشک‌های بالستیک و کروز

عمده موشک‌های بالستیک مربوط به خریدهای نظامی ارتش یمن در دوره حیات شوروی سابق است:

موشک Scud B: که به تعداد نامشخصی در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی از شوروی سابق خریداری شد و بردی حدود ۶۰۰ کیلومتر دارد.

موشک Scud C : این موشک نیز از دارایی‌های ارتش یمن بوده و بردی حدود ۷۰۰ کیلومتر دارد.

موشک هواسونگ ۵ و ۶: این موشک‌ها که خود تولید تحت لیسانس موشک Scud روسی بودند در دهه ۸۰ میلادی از کشور کره شمالی خریداری شدند.

موشک برکان ۱و۲ : این موشک‌ها حاصل ارتقای ذخایر موشک اسکاد و هواسونگ ارتش یمن بوده و در مواردی تا برد ۸۰۰ کیلومتر در عمق خاک عربستان سعودی شلیک شدند.

برکان H۲ و برکان۳ : مدل‌های ارتقا یافته با ابعاد بزرگتر و برد بیشتر نسبت به برکان ۱ و ۲ هستند. موشک برکان۲H بارها در حمله به شهرهای ریاض و طائف مورد استفاده قرار گرفت. موشک برکان ۳ نیز که چند ماه از رونمایی آن میگذرد تاکنون یک مورد شلیک رسمی در برد ۱۳۰۰ کیلومتری به شهر دمام در شرق عربستان را در کارنامه خود دارد.

موشک برکان ۳

قاهر۱، قاهر ام۲ : این موشک حاصل تغییر موشک پدافندی S۷۵ ساخت شوروی سابق به یک موشک زمین به زمین است که گفته میشود دارای برد ۴۰۰ کیلومتر بوده و از یک سر جنگی به وزن ۳۵۰ کیلوگرم بهره میبرد.

موشک OTR۲۱ توچکا: این موشک ساخت شوروی سابق نیز در دهه ۸ توسط ارتش یمن خریداری شد و احتمالا تمامی ذخایر این موشک در چند سال اخیر شلیک شده است.

مشهورترین مورد استفاده از این موشک به حمله موشکی انصارالله به پادگان الصافر در استان مارب برمیگردد که موجب کشته شدن بیش از ۱۵۰ نفر از جمله ۴۵ نیروی اماراتی شد.

موشک توچکای یمنی در حال آماده سازی برای شلیک

موشک کروز قدس: این موشک که امسال و در نمایشگاه تسلیحاتی شهید صالح الصماد رونمایی شد تا کنون در چند حمله موفق به فرودگاه ابها، فرودگاه جیزان و تاسیسات نفتی الخریص در خاک عربستان مورد استفاده قرار گرفته است. گفته میشود این موشک از بردی حدود ۱۷۰۰ کیلومتر برخوردار است.

نکته مهم و جالب در مورد موشک کروز قدس این است که تا کنون هیچ کدام از سامانه‌های پدافندی عربستان موفق به شکار این موشک نشده‌اند.

راکت‌های توپخانه‌ای

خانواده راکت‌های بدر : این راکت‌ها در دو سال اخیر در یگان موشکی انصارالله در حال خدمت هستند و تا کنون صدها تیر از آنها علیه مواضع نیروهای منصور هادی یا عمق پایگاه‌های عربستان در جنوب این کشور شلیک شده‌اند. این راکت در انواع مختلفی با نام‌های نجم الثاقب۱و۲، بدر۱، بدر۱ پی و بدر۱اف تولید شده است که بردی مابین ۴۵ تا ۱۶۰ کیلومتر داشته و از سیستم‌های هدایت دقیق نظیر لیزر نیز برخوردارند.

راکت بدر۱ پی

زلزال: این راکت در سه مدل زلزال ۱/۲/۳ مورد استفاده قرار گرفته است. زلزال ۲ مدل تغییر کاربری یافته راکت هوا به زمین S۲۴ روسی و زلزال ۳ همان راکت زمین به زمین Luna-M ارتش یمن پیش از شروع جنگ است.

راکت زلزال۲

راکت های ۱۰۷ و ۱۲۲ میلیمتری: این راکت‌های که به مینی کاتیوشا و گراد معروف هستند از دارایی سابق ارتش یمن بوده و به شکل انبوهی در اختیار نیروهای یمنی قرار دارد.

اوراگان: راکتهای ۲۲۰ میلیمتری BM۲۷ اوراگان که در دوره پیش از جنگ در ارتش یمن خدمت میکرد.

راکت انداز BM۲۷ اوراگان

موشک‌های ضد تانک

به جرات میتوان گفت بیشترین تلفات ائتلاف متجاوز سعودی و مزدوران تحت امرشان ناشی از شلیک هزاران تیر موشک ضد زره رزمندگان یمنی در جبهه‌های نبرد بوده است. خوشبختانه هم در دوره پیش از جنگ و هم در طول سالهای اخیر ذخیره بسیار بزرگی از این موشک‌ها به دست یمنی‌ها رسیده که موجب نابودی هزاران دستگاه ادوات نظامی اهدایی سعودی و اماراتی و کشته و زخمی شدن تعداد بیشماری از نیروهای آنها شده است. عمده موشک‌های مورد استفاده توسط نیروهای یمنی از مدل‌های مالیوتکا، فاگوت، متیس و کورنت هستند.

موشک ضد زره AT۱۴ کورنت

`پدافند هوایی

علی رغم برتری هوایی شدید دشمن و توان سرکوب پدافند به لطف جنگنده‌های گرانقیمت امریکایی در اختیار ائتلاف سعودی اما یگانهای پدافندی یمن تا کنون کارنامه درخشانی را با توجه به بضاعت خود در مقابله به هواگردهای متجاوز ثبت کرده و ده‌ها فروند جنگنده، بالگرد و پهپاد ائتلاف سعودی امریکایی را ساقط کرده اند. اصلی‌ترین سامانه‌های پدافندی نیروهای یمنی عبارتند از:

موشکهای دوش پرتاب SA۷ استرلا و SA۲۴ ایگلا اس:

موشک ایگلا اس غنیمت گرفته شده توسط ائتلاف سعودی

موشک R۲۷T : این موشک که در واقع موشک هوا به هوای جنگنده میگ۲۹ نیروی هوایی یمن بود در سالهای اخیر با تغییر کاربری تبدیل به موشک زمین به هوا شده و چندین شکار موفق نیز در کارنامه آن ثبت شده است. پیش از شروع جنگ یمنی‌ها ۱۰۰ تیر از این موشک را خریداری کرده بودند.

موشک R۲۷T یمنی از دید جنگنده‌ ائتلاف

موشک R۶۰M : این موشک هوا به هوا نیز مدل کوتاه برد حرارت یاب در جنگنده میگ۲۹ یمنی بود که تبدیل به موشک زمین به هوا شده است.

فاطر۱ : پروژه ارتقای سیستم های پدافندی قدیمی سام۶ ارتش یمن که با طراحی جدید موشک و استفاده از سایت اپتیک موفق به هدف قرار دادن چندین هواگرد از جمله پهپاد MQ۹ امریکایی شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 7
 • US ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
  13 1
  اوه اوه اوه
 • IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
  5 1
  شناسایی شد
 • IR ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  5 84
  بابا یک فکری به حال ما ایدزی ها کنید
  • اعتمادی IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   68 3
   مگه تو آلبانی دکتر ندارید؟
  • IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   62 1
   ترا مریم قاطر باید درمان کنه همونجا تو البانی
  • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   43 2
   خب توی کمپ مجاهدین کتمر کارهای بد بد با هم بکنید تا بیشتر منتشر نشه
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   23 1
   چیکارت کنیم داداش الان بچه های 10 ساله پشت کوه هم میدونن اعتیاد تزریقی و کار های زشت ناجور خطریه تزریقاتی هم که برن باید سرنگ جلو چشمشون از بسته در بیارن سلمونی هم باید تیغ را جلو چشمشون باز کنه و لبش را بشکنه بزاره تو دسته تیغ
  • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   11 0
   چاره ای نیست باید به هلاکت برسی
  • IR ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   13 0
   من یه دامپزشکی سراغ دارم . همون حوالی آلبانی هست . نزدیکتونه
 • محمد IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  30 0
  ماشاالله یمن. حالا کسی باور میکنه که برد موشک کروز هویزه فقط 1350 کیلومتره ؟ یا سومار فقط 700 کیلومتر؟
 • IR ۰۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  45 3
  خاک بر سر عربستان.
 • متخصص هوافضا IR ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  2 61
  این موشک ساخت کشور سوئد است مشرق پفیوز. حالا چطوری از یمن سردرآورده را نمیدانم. یمن نمیتونه چنین موشک کروز دور بردی بسازه
  • aah IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   40 0
   فحش هم چاپ میشه ما نمیدونستیم مشرق
  • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   38 0
   حالا واسه رفتن تو این هوا فضا ، از صنعتی استفاده میکنی یا سنتی؟؟ جناب متخصص!!
  • IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   28 0
   حالا چرا رم کردی مزدور؟
  • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   18 0
   پس موشک دقیقا خورده به هدف
  • IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   14 0
   اوه اوه پس تو هم مزشو چشیدی . دم بچه های یمنی گرم . درست زدن به هدف . مزدور بی جیره عربستان
  • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
   10 0
   مال هر جا میخواد باشه درست خورده به آمال و آرزوهای شما و نابودتون کرده
 • IR ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  42 0
  الله اکبر و لله الحمد
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  7 21
  این حجم به روزآوری و مناسب سازی غیر قابل باوره! فرآیندهایی که دارن کار میکنن در حد کشوری مثل سوئده...
  • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   29 0
   چه مدینه فاضله ای درست کردن این دوستان از سوئد!!!فکر میکنن هر چه ایده آله سوئدیه..زهی خیال باطل..اونا هم همین مدینه فاضله را در آمریکا میبینن....در اصل آمریکا را ارباب و خودشونو نوکر و رعیت میدونن..
 • به تو مربوط نیست IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  0 37
  خر خودتونید
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  37 0
  خدا قوت به برادران انصارالله و برادران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  1 29
  یمن گورش کجا بود که کفنش کجا باشه
 • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  5 20
  یمن خخخخخ نون ندارند بخورند کروزشان کجا بود .همش زحمت دلاور مردان سپاه هست
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  20 0
  باشه همش مال سوئد، نه مال سپاه، نه مال هر کی شما میگی، مهم اینه که می خوره به قلب شما و اربابت.. درود بر برادران یمن
 • حسن جهانخواه IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  12 0
  درخت گرکان به این بلندی!درخت خربزه الله اکبر آمریکاودشمنان مابدانندوقتی یمن اینقدرتوانمنداست ایران ابرقدرت منطقه میباشد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس