عطریانفر

محمد عطریانفر، از دستگیرشدگان فتنه 88 طی یادداشتی در روزنامه دولتی ایران، مدعی وجود عدم اجماع کامل در ایران شد و از رهبرانی که قدرت اجماع‌سازی ندارند انتقاد کرد!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

انتقاد عطریانفر از رهبرانی که قدرت اجماع‌سازی ندارند!

«محمد عطریانفر»، فعال چپ و از دستگیرشدگان فتنه سال 88، طی یادداشتی در شماره یکشنبه گذشته روزنامه دولتی ایران، مدعی وجود عدم اجماع در ایران شده و ضمن به کار بردن پرتکرار کلمه "رهبران"! نوشته است:

«اگر رهبران و عناصر کلیدی رأس قدرت تکالیف خودشان را در این روند بدرستی انجام دهند، قهراً اجماع حاصل خواهد شد. اما اگر در مقام ارزیابی و بررسی اجماع حاصل نشد در مقام آسیب‌شناسی می‌توان به این نتیجه رسید که کنشگران و سیاست‌ورزان و مدیران یا فهم درستی از موضوع نداشته‌اند یا از سازوکاری که برای اجماع‌سازی پیش‌بینی شده است فاصله گرفته‌اند. بنابراین راه رسیدن به اجماع در چنین شرایطی برطرف کردن این آسیب‌ها است.»

او می‌افزاید: به‌عنوان یک ناظر بیرونی معتقدم ما در همه لایه‌ها، در موضوع اجماع‌سازی دچار آسیب هستیم. متأسفانه هنوز در امر حکمرانی یک تعریف روشن و هدفگذاری منقح و شفاف تبیین نشده است. درست است که یک نظام جمهوری اسلامی جایگزین نظام پادشاهی شده است و قانون اساسی بر این اساس تدوین شده، اما این کفایت نمی‌کند. ما نتوانسته‌ایم چشم‌اندازها و برنامه‌های بلندمدت 20 ساله را که می‌تواند به زمینی شدن اهداف و خارج کردن آنها از حوزه ایده‌آل‌پردازی و کلی‌گویی کمک کند با زبانی مشترک در عرصه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری پیاده و برای آن قانونی متناظر تصویب کنیم. به همین علت مجریان نیز در تعریف برنامه‌ها و تبیین اهداف و سازوکارها دچار خطا می‌شوند.

عطریانفر همچنین تصریح می‌کند: اینکه ما امروز در رده‌های عالی قوای سه‌گانه کشور دچار تفاوت دیدگاه و فهم‌های متفاوتی از موضوعاتی همچون فرهنگ، روابط خارجی و اقتصاد هستیم مشکل‌ساز است. اینکه ما از طریق رسانه‌های عمومی شاهد منازعه در عالی‌ترین لایه‌های قدرت هستیم همه اعتمادزدا است و مانع شکل‌گیری دیدگاه‌های مشترک و اجماع است.[1]

*ادعای عدم وجود اجماع در ایران در حالیست که اتفاقا سیاست‌های کلان نظام طی 40 سال گذشته تماماً در اجماع کامل به پیش رفته‌اند.

جالب است که عطریانفر گویا حتی خبر ندارد که ابعاد زیادی از سند چشم‌انداز 20 ساله کشور تا افق 1400، چند سال است که محقق شده و ادعای او در این زمینه که نتوانسته‌ایم اهداف را زمینی کنیم، به هیچ وجه صحیح نیست. همانطور که ادعای او درباره وجود اختلاف در رده‌های سران 3 قوه هم صحیح نیست!

در واقع عطریانفر گویا از بیان این حقیقت اِبا کرده که ممکن است سران 3 قوه درباره برخی مقولات دچار اصرار یا اختلاف باشند اما همانها نیز در مسیر اجماعی خود در حال حرکت‌اند و برنامه‌های کلان کشور را به پیش می‌برند.

در واقع، بایستی در این بخش، سفره اصرارها و برنامه‌های نشأت گرفته از دیدگاه برخی سران قوا را از سیاست‌های کلان کشور و مثلا از سند 20 ساله جدا کرد و نمی‌توان ناکامی‌های بخش اول را به حساب نبود اجماع در بخش دوم گذاشت.

همچنین لازم به اشاره است که نوشته‌های این فرد درباره "منازعه در عالی‌ترین لایه‌های قدرت" یک نوع ماهیگیری سیاسی و قیاس مع‌الفارق برای اثبات یک ادعای غلط بیشتر نیست.

زیرا اختلاف در ذیل اجماع و برنامه‌های کلان، همواره و در هر حکومتی وجود دارد و لزوما هم به اعتمادزدایی نمی‌انجامد.

کما اینکه شاهدیم در هیئت حاکمه کاخ سفید نیز اختلافات و عزل و نصب‌های زیادی وجود دارد اما کسی از نخبگان آمریکایی حاضر به بیان این حرف مضحکه‌آمیز نیست که در آمریکا اجماع وجود ندارد!

این نکته را باید دانست که منظور اصلاح‌طلبان از نبود اجماع در کشور؛ مخالفت‌های شکست‌خورده رجال این جریان خاص سیاسی با برنامه‌ها و راهبردهای کلان نظام مثل ضرورت دفاع از امنیت کشور در فراتر از مرزها، ردّ توافق به هر قیمتی، مقاومت فعال و جستجوی کلید حل مشکلات در داخل و نه خارج از کشور است!

ما در اینجا اصرار عطریانفر بر کلمه "رهبران" و اینکه نبود اجماع در کشور به آنها ربط دارد را نیز به قضاوت مخاطبان محترم می‌گذاریم.

در کنار عطریانفر؛ مرتضی مبلغ، دیگر فعال اصلاح‌طلب نیز در اظهاراتی در روزنامه ایران مدعی عدم وجود اجماع در کشور شده است. [2]

***

بی‌خبری ابتکار از شاهکار دوستان ابتکار

«معصومه ابتکار»، معاون اصلاح‌طلب رئیس‌جمهور روحانی در بخشی از یک مصاحبه با شماره دوشنبه گذشته روزنامه همشهری(ارگان شهرداری تهران) پیرامون انتقادات از برخی عملکردهای دولت، گفته است:

«توصیه من به نهادهای حاکمیتی این است که مردم را ناامید نکنیم. مردم به اندازه کافی شرایط برای‌شان سخت است. اینکه ما نسبت به آینده مسائلی را تعیین کنیم که افراد خاصی با خط‌مشی خاصی روی کار بیایند جز القای ناامیدی نیست.»

او در جملات پایانی خود همچنین اظهار می‌کند: موارد مطرح شده از سوی نمازجمعه یا تریبون خبرگان فقط یک حرف است و برای مخاطب خاص خودشان است وگرنه این حرف قطعا کاربرد عمومی ندارد. مردم توجهی به این حرف‌ها ندارند و اصولا چنین سخنانی هرگز جایگاه منطقی در اذهان عمومی نخواهد داشت.[3]

*خانم ابتکار و همه نظّار کشور بایستی در جریان باشند افرادی که طی 2 سال گذشته در قالب پروژه‌ای هماهنگ در حال ناامید کردن مردم و القای «ناامیدی» هستند، برخی رجال حاضر در ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان هستند نه نهادهای حاکمیتی!

پروژه‌ای بس خطرناک که اخیراً و در دیدار رهبر معظم انقلاب با خبرگان ملت، مورد هشدار چندباره معظم‌له قرار گرفت و ایشان بیانات مبسوطی را در این باره ارائه کردند. [4]

خانم ابتکار آیا می‌داند که دوستان ایشان در ستاد مشترک اشاره شده طی 2 سال گذشته بارها و بارها بر «ناامیدی» مردم ایران اصرار کرده‌اند. (اشاراتی که اسناد مشخص آن در اختیار مشرق قرار دارد)

ایشان آیا می‌داند که آقای جهانگیری در دولت تاکنون 2 مرتبه تأکید کرده است ایران در «شرایط ته درّه» قرار دارد؟ [5]

و ایضاً سخنگوی دولت پیش‌بینی بروز ناآرامی‌های فیزیکی در سال 98 داشته، وزیر کشور از این گفته که شاخص‌های ما قابل قبول نیست، عباس عبدی از وضعیت ناپایدار در نظام سخن گفته و آقای حجاریان نیز به مردم ناامیدی اشاره کرده که به خیابان‌ها خواهند ریخت؟

بدیهیست که نهادهای حاکمیتی کشور از آنجا که نه در جریان کلید خوردن این پروژه بوده‌اند و نه عزمی برای آن داشته‌اند؛ نقشی در این زمینه ندارند فلذا هشدار خانم ابتکار به این نهادها درباره ناامید نکردن مردم، بیشتر نوعی فرافکنی و سر دادن "فریاد دزد دزد" از سوی گنهکاران اصلی است!

لازم به اشاره است که مجموعه وبلاگ مشرق، تا پیش از این بیش از یکصد گزارش را با محتوای هشدار پیرامون مسئله ناامید سازی، روشن کردن ابعاد این پروژه خطرناک و معرفی مسببان آن منتشر کرده است.

***

وقتی مسئولان اصلاح‌طلب از قوانین فقهی کشور شرمنده‌اند

مشکل توریسم، حجاب و شراب نیست آقای هاشمی!

«محسن هاشمی»، رئیس شورای شهر تهران طی اظهاراتی در مراسم بزرگداشت روز گردشگری گفته است:

«محدودیت‌های ایدئولوژیک هم در کشور سبب شده نتوانیم صنعت گردشگری را افزایش دهیم که باید ارزش‌ها را که می‌تواند برخی از آنها کاذب باشد در وزارتخانه مربوطه جدا (کنیم) تا بتوانیم این صنعت را گسترش دهیم. »

او در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید: تهران در ارتفاع 1200 متر از سطح دریا قرار گرفته در حالی که فرودگاه دبی و یا استانبول در سطح صفر تا 10 از سطح دریا قرار دارد. بنابر این تهران می‌تواند 70 درصد سفرهای ترانزیتی شرق به غرب و برعکس را جذب کند ولی به دلیل محدودیت‌های ایدئولوژیکی که من اینجا نمی‌گویم که مشکل پیدا کنند از درآمد ترانزیتی محروم هستیم.

هاشمی در ادامه به موضوع برخی محدودیت‌ها پرداخت و گفت: باید از فقها کمک بگیریم و از مسئولین اجرایی می‌خواهم که به فقها سر بزنند و کشور را از صنعت گردشگری بی‌نصیب نکنند. درآمد گردشگری از درآمد نفت و درآمد حاصله از مالیات می‌تواند بیشتر باشد به ویژه اگر مسافران و گردشگران خارجی باشند.

به گزارش فارس، عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: این مسئله ارزشش را دارد. باید رودربایستی‌ها را کنار گذاشت و راه‌حل پیدا کرد. حتما راه‌حل‌هایی در این زمینه است.

هاشمی گفته است: از نظر قوانین اجبار نداریم که نسبت، برای ورود به هتل چک شود ولی هویت باید بررسی شود. در فقه نیز نیامده که نسبت را چک کنند چرا این ظرفیت را استفاده درست نمی‌کنیم تهران دارای فضاهای خالی زیادی برای گردشگران است و از این موضوع نباید به سادگی گذشت. [6]

*اظهارات عجیب هاشمی درباره محدودیت‌های ایدئولوژیک صنعت توریسم را کسی باور می‌کند که از قوانین صنعت توریسم در سایر ممالک جهان بی‌خبر باشد!

و البته این هم از درد روزگار است که نگاه کارگزارانی به سیاست؛ حتی خواستار زدودن محدودیت‌های ایدئولوژیک هم می‌شود تا بی‌هنری خود در پیشرفت کشور را با مقولاتی مثل آزادسازی حجاب و شراب و ... برای توریست‌ها جبران کند!

از طرف دیگر، یک نگاه مدقّانه به ضعف‌های صنعت توریسم در ایران به وضوح نشان می‌دهد که مشکل ما نه آنچه آقای هاشمی نمی‌تواند، بگوید! بلکه مقولات دیگری از جمله ضعف تبلیغات و عدم وجود ژن مدیریت جهادی در دیدگاه‌های اجرایی اصلاح‌طلبان است.

چه اینکه اگر آنها مثلا در همین 6 سال اخیر که دولت، مجلس و شورای شهر را در دست داشته‌اند؛ خدمات و زیرساخت‌های بهتری فراهم می‌آورند و مثلا سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی مطلوب ایجاد می‌کردند تا شایعه ضرورت مصرف قرص ضد ادرار برای فرار از برخی سرویس‌های نه چندان با کیفیت بین‌راهی در ایران رنگ ببازد یا مشکل بوی بد در مسیر فرودگاه امام را حل می‌کردند؛ امروز محسن هاشمی نمی‌توانست به راحتی چنین سخنان غلطی را به زبان بیاورد.

گفتنیست، ‌ اشاره هاشمی به چک نسبت گردشگران در هتل‌های ایران شامل توریست‌های خارجی نیست و همه می‌دانند که توریست‌های خارجی که به ایران سفر می‌کنند؛ هیچ مشکلی در این زمینه ندارند و نسبت آنها با یکدیگر چک نمی‌شود. اگرچه درباره توریسم داخلی نیز می‌توان در صورت عدم ضرورت؛ این قانون را ملغی کرد.

قبل از هاشمی، ناهید خداکرمی، دیگر عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران نیز در یک توییت خواستار لغو حجاب برای گردشگران در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی شده بود. [7]

لازم به توضیح است که اظهارات هاشمی در حالیست که میزان ورودی گردشگران خارجی به ایران طی یک دهه گذشته سیر صعودی داشته است. و این افزایش البته شامل گردشگران کشورهای غیر مسلمان نیز می‌شود.

از طرفی، این اظهارات نسخه عربستانی نگاه به صنعت توریسم نیز ارزیابی می‌شود. نگاهی که فکر می‌کند می‌تواند علیرغم نداشتن جذابیت‌های ناشی از وجود زیرساخت‌ها در یک کشور؛ اما با به راه‌انداختن دیسکوهای حلال، لغو حجاب و در یک کلام لغو محدودیت‌های ایدئولوژیک، سبب افزایش حضور گردشگران خارجی شود!

***

1_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7168/1/522855/0

2_ mshrgh.ir/996946

3_ http://newspaper.hamshahri.org/id/81888

4_ http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=43591

5_ mshrgh.ir/818894

6_http://fna.ir/dcij3d

7_https://aftabnews.ir/fa/news/606343

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 46
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  پس چی با تحلیل آبکیت تو چرا بخ اروپا میروی برای شرکت در نماز جمعه
  • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   آقای عزیز من رفتم یکی از همین شهرهای خوب خودمان برای هر بازدید سه ساعت صف ایستادیم و آب و غذا هم نبود ... اینها در فکر ساخت فاحشه خانه هستند
  • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   11 91
   گفته است: از نظر قوانین اجبار نداریم که نسبت، برای ورود به هتل چک شود ولی هویت باید بررسی شود..............!!! یعنی رسما عمق وجودش رو ،توی کاسه ریخت !
  • سید IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   14 60
   با خواندن و شنفتن این خزعبلات فقط می توان گفت: اصلاح طلبان تهوع آور!
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  30 14
  اینکه چیزی نیست ، جدیدا محمد خاتمی افساد طلب هم از مردم درخواست کرده در انتخابات شرکت کنند.
  • IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   21 45
   اخ اخ خدا چطور جواب اینا را میده همین ابتکار با نجفی و یکی دیگه سال 88 میرفتند خونه کشتگان کودتای رنگی که راه انداخته بودند و رای 25 میلیون ایرانی را به لجن کشیدند تا اونها را وادار کنند بگویند اقا مسول جان رفتگانشان است اخ که خدا با نجفی چه کرد و البته ابتکار هم منتظر باشد
 • IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  36 85
  آقای هاشمی لطفا" متوجه باشید اگر ما بخوهیم با آزادی جنسی جذب گردشگر کنیم آخرین کشور دنیا هستیم نه اولی!!!!! این کشف جدیدی نیست که شما و آقایان اصلاح طلب کرده باشید. صنعت گردشگری چند عامل مهم داره: 1-جاذبه گردشگری مانند فرهنگی -طبیعی-تاریخی که ایران در این زمینه 9 امین کشور دنیاست. 2-حمل ونقل سریع و ارزان که در این زمینه متاسفانه کاملا" سنتی هستیم 3-اسکان با کیفیت و ارزان که در حوزه تقریبا" خوب هستیم. 4- غذای با کیفیت و ارزان قیمت که ما برای جمعیت کشور خودمون هم مشکل داریم چه برسه مهمون هم دعوت کنیم!!!! ما گوشت وارد میکنیم!!!! پس مسائل جنسی درجه اهمیت بسیار پائینی داره چون این آزادی ها در همه جای کره زمین هست. اتفاقا" این که ما این نوع آزادی رو نداریم یکنوع خودش جاذبه گردشگری محسوب میشه در ضمن ما که نمیتونیم به گردگشر بگیم این با خودت اوردی چه نسبتی باهات داره یا توی اتاق خواب هتلت دوربین کار گذاشتیم اگه دست از پا خطا کنی پدرت رو در میاریم!!!!!! در آخر هم آقای هاشمی شما نمیخواد راجع به صنعت گردگشری افاضات بفرمائید بهتره به طرح فوق العاده استثنائی مسکن سی متری اجتماعی فکر کنید از دیروز که این خبر رو شنیدیم توی پوست خودم نمگنجم!!! به خانومم گفتم دیدی اصلاح طلبان وقعا" برنامه دارن برای مشکلات مملکت!!! قصرهای 3000 میلی متری برای مردم و جوانان آلونک های 500 متری و 1000 متری هم برای مسئولین!!!! خدا خیرشون بده چقدر دلسوزن!!!
  • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   42 0
   +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  مهندس ، انقد که شما با فقه مشکل دارین خارجی ها ندارن . پس حرف دلت رو به بهانه اونها نزن .
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  البته منظور هاشمی این است که اگر می توانست تهران را تبدیل را لاس وگاس کند حتما اینکار را می کرد چون برایش اصلا مهم نیست درآمد گردشگری از راههای حرام مثل قماربازی و الکل و فحشا تامین شوند. تنها کسی که پای سفر حلال و با لقمه حلال مثل کارگری و کشاورزی بزرگ شده است معنای نجس بودن لقمه حرام را می فهمد. اما از اشرافزادگان ایرانی که چنین انتظاری نیست!
 • حمید IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  واقعیت را قبول کنید
  • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   واقعیت این است که افسادطلبان سربازان ترامپ و نتانیاهو و بن سلمان در ایران هستند
  • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   9 117
   واقعیت رو قبول داریم: حسین شمام واقعیت توهمی خودتو باور کن: شراب و زِنا ببینیم کی به کجا میرسه تهش
 • امین IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  8 70
  اقای هاشمی ....ان را در اختیار بگذارید تا توریسم رونق پیدا کند
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  اول از هر چیز زیر ساخت برای گردشگری لازم است ، که چنانچه با همکاری خود مردم اقدام به کار نمایند طبعا در حفظ و نگهداری و حتی ارتقای آن ، که نتیجه آن نصیب مردم میشود . میتواند نقش مهمی در جذب گردشگر داشته باشد ، اگر بطور مثال دستشوئی عمومی شهر و بین راه در اختیار افراد و یا شرکت ها قرار گیرد میشود انتظار داشت در قبال مبلغی پول ، مردم انتظار سرویس مورد نظر خود را داشته باشند ، همان فردی که پول را میگیرد موظف به حفظ و رعایت بهداشت خواهد بود . و ابنیه ریز و درشتی که بمرور و در ضمن ساخت محل های مورد استقبال مردم و گردشگر شکل میگیرند ، که در مورد بین راه ها نیاز به آب و برق وراه مناسب هست که از توان مردم خارج هست ، و از این گونه نیازها که دولت میتواند کمک شایانی برای اشتغال و احداث محلات که توسط مردم ساخته میشود بکند ، در آخراز اینهمه گردشگر که تا کنون به ایران سفر نموده اند ، نظر سنجی صورت گرفته تامسئولان متوجه نیاز ضروری آنها و اقدام به تامین نمایند ، تصور نمیشود که پوشیدن روسری و شرب خمر چنان در درجه اهمیتی قرار داشته باشد که مانع از هدف مردم گردشگر که همان بازدید از ابنیه تاریخی و گردشگری شود ، آداب و رسوم و برخورد خوب و خوش و متمدنانه ی مردم و آسایش و آرامش در مدت حضور هر یک از آنان ، مهمترین نقش در جذب توریست خارجی و حتی هم میهن خودمان دارد . اگر من بدانم فلان جا و یا شهر که میروم همه امکانات برای من غریب که توان پرداخت پول هتل را ندارم و میخواهم تو فضای باز و محیا و تمیزآن شهر چادر زده و بیوته نمایم و آسایش زن و بچه ام مهیا هست ، با آرامش خاطر و فراغ بال به آن جا خواهم رفت و با خلق و خو و فرهنگ آن محل آشنا خواهم شد و به دیگران هم توصیه میکنم
  • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   18 76
   ممنون دقیق گفتید من رفتم یکی از همین شهرهای خودمان برای هر بازدید از موزه و این چیزا برای هر کدام سه ساعت صف ایستادیم . گرم و شلوغ بود و آب و غذا هم نبود ... به نظرم اینها در فکر ساخت فاحشه خانه هستند نه حل مشکل توریست
 • سهیل بشردوست DE ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  جمهوریت پسوند و پیشوند نداره، هر طور مردم دوست داشته باشند و انتخاب کننده زندگی گنند،چه مخالف اسلام باشه و چه مخالف جاهای دیگه دنیا اهمیتی نداره
  • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   منافقین آدمکش هم اوایل انقلاب از این اراجیف می گفتند
  • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   9 90
   ما اسلام میخوایم حرفی بود؟
 • امین IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  اینها نمی خوان یک کم عقلشون رو به کار بندازن . میخوان عینا هر کاری غرب کرده تکرار کنن اینجوری نمیشه که ، هر کشوری متناسب با فرهنگ بومی خودش باید گردشگر جذب کنه ظرفیت چند ده میلیونی گردشگری مذهبی می تونه ایران رو قطب منطقه کنه . ترانزیت منطقه کنه . وزارت بهداشت دیروز اعلام کرده مراقب پاکستانی ها و افغانستانی هایی که میان برن اربعین باشید مریض نشید. این طرز برخورد آقایونه اینا بلد نیستن از همین ظرفیت موجود استفاده کنن ، من نمی دونم با برداشتن محدودیت ها میخوان چه گلی به سر ملت بزنن . من چند سال پیش رفتم غارعلیصدر گفتن الان که صبح است بلیط بگیری نصف شب نوبتت میشه . ملت اونجا غذا گیرشون نمی اومد شیرتوشیر بود . یه رزرو اینترنتی بلد نیستند بگذارن
  • ط الف IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   9 69
   درست می گید .این آقایون اول برن کارای زمین مونده که برای رفاه حال گردشگران داخلیست رو انجام بدن بعد به فکر جذب توریست خارجی باشن اونم از راه درستش
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  به جای ایجاد زیرساختهای اساسی شهری و جاذبه های توریستی مرد می خواهد که در شورای شهر یافت نمی شود و لذا اقای هاشمی که لای پرقو بزرگ شده اسان ترین راه رو انتخاب می کنه. حمله به دین و هوچی گری و ترویج روسپی گری. امیدوارم مردم ایران یادشان باشد که به چه کسانی اعتماد می کنن
 • تاری IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  2 72
  توریسم غربی همینه.اگر درامدشو بخواهیم .البته با موسیقی
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  13 68
  الحق که داداش فایزه هستید ،حلال باشد آن املاک مصادره ای شمیران وجماران بر شما خانواده فریفته ببخشید فرهیخته
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  17 45
  تره به تخمش می بره محسن به بابا. خانواده جاه طلب و از خودراضی.
  • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   14 44
   پسر کو ندارد نشان از پدر وقتی باباهه در روز عاشورا در سد مشغول جک اسکیت است در حالیکه مردم هنوز نمی دانند این وسیله چه جور وسیله ایه؟ پسر هم می خواد انواع زنان توریست اروپایی بدون حجاب توی شهر رژه برن اخه گاهی هوای پارکهای انگلستان به سر این طفلک میزنه فضای مجازی هم کی بود مانند دیدن مستقیم
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  13 49
  گفته است: از نظر قوانین اجبار نداریم که نسبت، برای ورود به هتل چک شود ولی هویت باید بررسی شود..............!!! یعنی رسما عمق وجودش رو ،توی کاسه ریخت !
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  69 16
  سالی چند میلیون یرانی از ایران برا تفریح و خوش گذرانی خارج میشه مثلما برای برپایی نماز جمعه نمیرن. میلیاردها دلار ارز خارج میشه. یک تحقیق در وان ترکیه نشون داد ایرانی ها برا ازادی پوشش مشروب و رقص به ترکیه میرند.
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   13 72
   خب بروند. درآمد حرام مال همان حرامخور های حامی داعش و النصره.
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  10 9
  خاک بر سر ابتکار خاک بر سر هاشمی دنیایتان را اباد و اخرتتان را خراب می کنیدخاک بر سرتان که به اندازه انچه از بیت المال خوردیدبرای اسلام کار نکردید برای پیشبرد اهداف اسلام کار نکردید اهل ولایت نبودید خاک بر سرتان که چشم و گوش بسته پیرو ولایت نیستنید اخرش همه ادمها می میرند ولی انچه زنده می ماندشهید است و هرکس در ولایت اهل بیت و گوش به فرمان ولی خودش بمیرد شهید است . امثل حججی اگر در بستر هم می مرد شهید بود
 • SE ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  46 36
  توالتهای کثیف یکی از موارد فراری دهنده توریستها است
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  9 6
  تف به اون پولی که از شراب و قمار و رقص و زنای گردشگر خارجی بیاد توی ایران! هاشمی مواظب باش چی از دهنت میپره بیرون! این حرفا برای بابات لعن و نفرین میشه!
  • IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
   8 0
   اینهایی که منفی دادن قطعا از افراد فاسد آلبانی هستند
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  12 97
  در لغت نامه هاشمی امده است صنعت گردشگری می نویسند اما صنعت فاحشه گری می خوانند
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  3 25
  "هاشمی" در فقه نیز نیامده که نسبت را چک کنند " پس علامه هم بوده اند وخبر نداشتیم راستی جناب علامه: چرا نسبت شما با پدرتان و داشتن ژن برتر مدام به کله مردم زده می شود
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  4 1
  وچون به ایشان گفته شود ،در زمین فساد نکنید،گویند جز این نیست که ما اصلاح گرانیم .بهوش باش که همینها تبهکارانند ولی نمفهمند
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  8 84
  مردم به خاطر بی بند وباری و بی حجابی انقلاب کردن و شهید دادن.والا اون شاه ملعون به شما شرف داشت.دیگه جوونای مردم کشته نمیشدن تا بی دنیایی مثل شما رو کار بیاین.
 • ایران IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  3 1
  هنوز نسل رفسنجانی تو این کسور میلولند نسلی که احمدی نژاد و خاتمی را ساخت وکشور را غرق جاسوس کرد امروز در تمام دوایر دولتی و سازمانها پر شده از عناصر جاسوس ان هم در مقام ریاست تا چای خانه مگر کشور چند دولت فرمانروای دارد که شهرداریها هم دولتی دیگر برای خود شدند
 • سید رضا IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  6 77
  این هم اراجیف یکی دیگر از خانواده اشرافی و دین ستیز هاشمی ! برای جذب گردشکر ، که حتما تعدادی جاسوی هم قاطی آنهاست ! بدیهیات دینی خود را کنار بگذاریم !عجبا !!
 • سید رضا IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  8 72
  من به این حرفم اعتقاد راسخ دارم که : همه مشکلات و انحرافات پس از انقلاب ، از جمله : آقازاده بازی ، رانت خواری ، اشرافیت و سوء استفاده از بیت المال ؛ از همین خانواده سرچشمه می گیرد ! و در راس آنها ؛ آن مرحوم مغروق !!
 • IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  7 0
  جالبه رسانه های این ها به احمدی نژاد می گویند منحرف
 • IR ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  1 0
  بله آقازاده رفسنجانی مملکت ما دارای ظرفیت. بینظیر بی غیرتی و هرزگی است!
 • حسن GB ۰۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  8 0
  مشرق جان باز دوباره زدید به کانال اعداد انگلیسی؟ چرا در گزارش فارسی اعداد باید انگلیسی باشند؟
  • IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
   0 0
   درسته آفرین
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  2 0
  خدا لعنت بکند اکبر رفسنجانی ملعون را .
 • رضا IR ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  0 0
  هاشمی درست میگه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس