کد خبر 996741
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۴
ولید المعلم

وزیر خارجه سوریه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت که «تروریسم همچنان خطر بزرگی برای جهان محسوب می‌شود، اما جهان در برابر تروریسم در سوریه سکوت مطلق کرده است».

به گزارش مشرق، «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه روز شنبه در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد و گفت که «تروریسم همواره خطر بزرگی است که جهانیان را تهدید می‌کند، اما جهان در برابر تروریسم در سوریه سکوت مطلق کرده است».

بیشتر بخوانید:

رایزنی های ظریف با وزرای خارجه ۵ کشور در نیویورک

توطئه‌های دشمنان علیه ایران و سوریه موجب انسجام می‌شود

وی اعلام کرد که «با وجود دست‌آوردهای ارتش سوریه در این کشور، تروریسم همچنان یکی از بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت جهان به شمار می‌آید».

ولید المعلم با بیان اینکه «ارتش سوریه به جنگ خود در برابر تروریسم ادامه می‌دهد»، افزود: «تاریخ مقابله ملت سوریه با تروریسم را ثبت خواهد کرد».

وزیر خارجه سوریه گفت که «نظام روابط بین‌الملل همزمان با افزایش تهدیدات امنیت جهان، در معرض خطر بی‌سابقه‌ای قرار دارد».

المعلم تاکید کرد که «نقض قوانین بین‌المللی به یک امر شایع تیدل شده است و این باعث می‌شود که ناامنی و هرج و مرج در جهان افزایش یابد».

وی تصریح کرد:‌«سوریه به نیابت از جهان با تروریسم از جمله داعش و جبهه النصره مقابله می‌کند. به مقابله با تروریسم تا آزادی کامل این کشور ادامه می‌دهیم».

رئیس دستگاه دیپلماسی سوریه اظهار داشت که «حرف و وعده‌ و وعید درباره مقابله با تروریسم زیاد است، اما کسی به آن جامه عمل نمی‌پوشاند. کشورهایی هستند که عملا از تروریسم برای پیشبرد سناریوهای بین‌المللی خود استفاده می‌کنند».

 المعلم خاطرنشان کرد، «ده‌ها هزار تروریسم از بیش از ۱۰۰ کشور با حمایت کشورهای معروف جهان روانه سوریه شده‌اند».

وزیر خارجه سوریه در ادامه سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به تحولات ادلب اشاره کرد و گفت که «تروریست‌ها از غیرنظامیان سوری به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند».

وی از «عدم پایبندی دولت ترکیه به تعهداتش به موجب توافقات به دست آمده بر سر ادلب انتقاد کرد و گفت که دولت ترکیه نه تنها به تعهداتش عمل نکرد، بلکه از تروریست‌ها در ادلب حمایت کرده است».

ولید المعلم افزود: «ترکیه و آمریکا همچنان به صورت غیر قانونی در سوریه حضور دارند، این در حالی است که هرگونه حضور بیگانگان در اراضی سوریه، اشغالگری است و ما این حق را داریم که تدابیر لازم را برای مقابله با این اشغالگری اتخاذ کنیم».

وی گفت که «ترکیه از یک سو بر وحدت سوریه تاکید می‌کند و از سوی دیگر خودش آن را زیر پا می‌گذارد. ترکیه باید بین اجرای توافقات آستانه و مبارزه با تروریسم و خروج نیروهایش یا به عنوان یک کشور متجاوز و اشغالگر، یکی را انتخاب کند».

وی به تحریم‌های آمریکا علیه کشورهایی مانند ایران، ونزوئلا، کوبا و چین اشاره کرد و گفت که «برخی از کشورها هستند که از سلاح باج‌خواهی اقتصادی علیه این کشورها و همچنین سوریه استفاده می‌کنند».

المعلم افزود: «کشورهایی هستند که پس از شکست در طرح‌های تروریستی در سوریه، به تروریسم اقتصادی روی آوردند».

وزیر خارجه سوریه گفت که موج جدید حملات اسرائیل باعث شد که منطقه دچار تنش بیشتری شود. اسرائیل در ادامه اقدامات تروریستی خود، به اراضی سوریه و کشورهای همسایه حمله می‌کند».

وی با بیان اینکه جولان جزو اراضی سوریه بوده و است، افزود: «دوره غصب اراضی دیگر کشورها گذشت. باید اسرائیل را مجبور کرد که به قطعنامه‌های بین‌المللی پایبند باشد».

المعلم اعلام کرد که «ما بر حمایت کامل خود از ایران در برابر اقدامات غیر مسئولانه آمریکا تاکید می‌کنیم و درباره سیاست ایجاد بحران در منطقه خلیج(فارس) هشدار می‌دهیم».

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد، «امنیت خلیج (فارس) تنها از طریق کشورهای منطقه و نه با دخالت‌های خارجی تامین می‌شود».

ولید المعلم در پایان گفت که «حضور خارجی در سوریه بدون موافقت دمشق، اشغالگری است و با این نگاه با آن مقابله خواهیم کرد».

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس