کد خبر 993809
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱
پول تو جیبی ربع پهلوی در ایران چقدر بوده است؟

پژوهشکده تاریخ معاصر سندی را منتشر کرده که نشان می‌دهد درآمد ماهانه پسر ۱۷ ساله شاه در سال 56 مبلغ ۶۰۰ هزار تومان است که معادل ۵۰۵ برابر متوسط درآمد سرانه هر ایرانی است.

به گزارش مشرق، پژوهشکده تاریخ معاصر سندی را منتشر کرده است حاوی نکات جالبی است.

بیشتر بخوانید:

۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاید گرد فراموشی بر خاطر تاریخی ما نشسته است. به یاد نیاوریم چرا همه ملت از حکومت محمدرضا پهلوی ناراضی بودند. برای یادآوری آن ایام، سندی که در پژوهشکده است که نشان می‌دهد در بهمن ماه سال ۱۳۵۶ حقوق رضا پهلوی ولیعهد ۱۷ ساله ایران ۶۰۰ هزارتومان بود و علاوه براین حقوق بودجه دفتر وی نیز ۶۰۰ هزار تومان می‌شد.

این در حالی است که تولید ناخالص داخلی در سال ۵۷ معادل ۴۹۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بوده است. این رقم با احتساب جمعیت ۳۵ میلیون نفری ایران در سال ۵۷، نشان می‌دهد درآمد سرانه سالانه هر ایرانی در همان دوره معادل ۱۴ هزار و ۲۴۸ تومان بود براساس این آمار درآمد ماهانه‌ هر فرد ایرانی ۱۱۸۷ تومان،  یعنی متوسط درآمد هر ایرانی در سال ۵۷ معادل ۱۱۸۷ تومان بوده است. در حالی که درآمد ماهانه پسر ۱۷ ساله شاه ۶۰۰ هزار تومان در همون سال ذکر شده است که معادل ۵۰۵ برابر متوسط درآمد سرانه هر ایرانی است. البته این مبلغ با توجه به سن ولیعهد پول تو جیبی منظور می ‌شده است که او نه همسری داشته و نه خرجی.این درحالی است که کارمند عالی رتبه وزارت امور خارجه آنزمان ۲ هزار و پانصد تومان حقوق دریافت می‌کرد با یک حسب سر انگشتی با حقوق ولیعهد برابر با حقوق ۲۴۰ کارمند عالی رتبه وزارت امور خارجه بود.

منبع آمار تولید ناخالص داخلی متعلق به بانک مرکزی است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • US ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  9 4
  بخاطر کدوم شغل این یارو اینقدر میگرفته؟
  • AE ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
   6 0
   بهتره اینو هم بپرسی ، شبنم نعمت زاده و صدها امثالهم به چه دلیلی هزاران فساد اقتصادی کرده و می کنند؟
  • رامین IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۹
   2 2
   جناب 11:08، فساد در همه جای دنیا توسط نزدیکان مسئولان صورت می گیرد، مهم اینه که با آن برخورد شود، همانگونه که دادگاه شبنم نعمت زاده در حال برگزاری است، در دوره پهلوی درآمد ماهانه ششصدهزارتومان پهلوی کاملاً منطبق بر قانون بوده است و فاجعه اصلی اینجاست. قیاس مع الفارق نکن.
 • SE ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
  8 7
  تف به گور خودش و پدرانش
 • IR ۰۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
  0 0
  درسال 56 درتهران خیابان دولت سرکارگر یک ساختمان که درحال ساخت بودم وروزی 60 تومن کارگرها میگرفتند وروزی 150 تومن بنا میگرفت ومن روزی 70 تومن میگرفتم .وهنوز اون ساختمانو وصاحب اون زمانشو بخوبی بیاددارم
 • AE ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
  10 0
  مشرق گزارش خوبی را ارائه دادید ولی مگر الان حقوق آقازاده ها کمتر از اینه. خوبه که مشرق خودت همیشه تیتر میزنی. بهتر بود حقوق و درآمد و منشا درآمدهای فوق نجومی آقازاده های امروزی را هم ذکر میکردی
 • US ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
  3 4
  الآن کی می بره و می خوره؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس