امیر سرتیپ‌دوم ابوالفضل سپهری‌راد

امیر سپهری‌راد با بیان اینکه جنگنده اف ۳۵ و هواپیماهای پنهانکار را از ورای مرزها رصد می‌کنیم، گفت: سامانه برد بلند باور ۳۷۳ در حوزه شناسایی و هدایت موشک و کابین عملیات از سامانه اس ۳۰۰ برتر است.

به گزارش مشرق، پدافند هوایی یکی از مهم‌ترین ارکان نیروهای مسلح محسوب می‌شود که از دوران دفاع مقدس و پس از آن همچنان مأموریت خود را در حفظ و حراست از آسمان و حریم هوایی کشور به نحو احسن انجام داده است. این یگان عملیاتی حدود ۱۱ سال پیش، از نیروی هوایی ارتش تفکیک شده و به عنوان یک قرارگاه کار خود را در سطح نیروهای مسلح آغاز کرد و در اوایل سال جاری نیز با دستور فرمانده معظم کل قوا، فرمانده کل ارتش در رأس آن قرار گرفت.

در دوران دفاع مقدس، بخش پدافندی کشور متشکل از سامانه‌های پدافندی هواپایه و زمین‌پایه توانستند با بهره‌گیری از تجربیات و عمردهی به تجهیزات و ایجاد نهضت قطعه‌سازی، در راستای مقابله با تک هوایی دشمن، پوشش هوایی مناسبی را انجام داده و بیش از ۷۰۰ فروند از هواپیماها و بالگردهای دشمن بعثی را که معادل انهدام کامل ۲ نیروی هوایی است با موفقیت در تور پدافندی بیاندازد و آن‌ها را منهدم کنند.

بیشتر بخوانید:

جمهوری اسلامی چهارمین کشور جهان با توانایی تولید مستقل پدافند موشکی برد بلند/ «باور ۳۷۳» ایران را از اتحادیه اروپا جلو انداخت +عکس

امروز قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) با پشت سر گذاشتن دوره‌های مختلف بومی‌سازی توانسته است به سامانه فرماندهی و کنترل متشکل از یک شبکه کاملاً هوشمند دست یابد و قادر است از طریق دریافت، کنترل، رهگیری، شناسایی تا مرحله تشخیص سلاح و انهدام را به طور هوشمندانه انجام دهد. بر این اساس با توجه به قرار گرفتن در هفته پدافند هوایی با امیر «ابوالفضل سپهری راد» معاون هماهنگ‌کننده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت‌وگویی انجام داده شده است تا از آخرین دستاوردها و مأموریت‌های این نیرو آگاهی یافته و آن‌ها را در دسترس مخاطبان قرار دهد. ماحصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

با توجه به تغییرات ساختاری صورت گرفته، امروز نیروی پدافند هوایی از چه جایگاهی در قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا برخوردار است؟

قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ع) ارتش جمهوری اسلامی ایران در ساختار قبلی همزمان دارای دو ماهیت نیرویی و قرارگاهی بود و کلیه یگان‌های پدافند هوایی نیروهای مسلح اعم از ارتش و سپاه را در کنترل عملیاتی داشت. قرارگاه با این دو ماهیت ساختاری، وظایف و مأموریت‌های مهم و حساس تأمین امنیت آسمان کشور با ایجاد هماهنگی، انسجام، هم‌افزایی و به‌کارگیری کلیه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های پدافند هوایی کشور را انجام می‌داد.

تجربه چند سال اخیر نشان داد چابک‌سازی و به خصوص هم‌افزایی و هماهنگی یگان‌های پدافند هوایی نیروهای مسلح به ویژه در سطوح عملیاتی پدافند هوایی می‌تواند با تفکیک سطح راهبردی در قرارگاه پدافند هوایی کشور میسر شود که این تفکیک انجام شد و هم‌اکنون نیروی پدافند هوایی به عنوان یکی از چهار نیروی ارتش جمهوری اسلامی ایران و در کنترل عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی کل کشور است که هم قرارگاه و هم نیروی پدافند هوایی تحت فرماندهی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام وظیفه می‌کنند.

پدافند در منطقه از صیانت هوایی به «سیادت هوایی» رسیده است

 با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته، جایگاه ایران را در منطقه به لحاظ پدافندی تبیین کنید.

قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران یک قدرت درون‌زا و بومی است که می‌تواند الگویی برای همه حوزه‌های قدرت ملی باشد؛ لذا قدرتی که با خوداتکایی و کمترین وابستگی حاصل شود، قدرتی ملی و ایجادکننده بازدارندگی است. امروز ایران اسلامی در منظومه قدرت‌های مطرح دنیا، یک قدرت منطقه‌ای نوظهور است. پدافند هوایی به عنوان اولویت اول و جزیی از نیروهای مسلح در خط مقدم صحنه نبرد قرار دارد که با تجربیات موفق خود، در مقاطع مختلف دفاع مقدس تا به امروز توانسته سابقه درخشانی از خود به جای بگذارد و در واقع کشور ما به لحاظ پدافندی از قدرت‌های مطرح نظامی منطقه‌ای محسوب می‌شود. امنیت هوایی پایداری که در طول ۴۰ سال گذار از انقلاب اسلامی و با وجود تحریم و تهدید وسیع و رو به تزاید دشمنان مشاهده می‌کنیم، خود مؤید این ادعاست.

امروز پدافند هوایی قادر است نیازمندی‌های دفاعی حوزه‌های مأموریتی خود از قبیل کشف، شناسایی، رهگیری و درگیری را با به‌کارگیری فناوری‌های مدرن و به دست توانمند نیروهای داخلی طراحی و تولید کند. اشراف راداری و سیگنالی پدافند تا صدها کیلومتر خارج مرزها باعث شده که هیچ پرنده‌ای در هیچ ارتفاعی نتواند از چشمان تیزبین مدافعان بی‌ادعای مرزهای هوافضای کشور پنهان بماند. امروز پدافند هوایی در منطقه از صیانت هوایی به سیادت هوایی رسیده است و این ادعایی است که به همه جهانیان و به خصوص دشمنان ما ثابت شده است.

قادر به تولید انواع سامانه‌های راداری در سطوح مختلف هوایی هستیم

 به واسطه برخورداری از دانش بومی، تاکنون در حوزه راداری به چه پیشرفت‌هایی دست یافته‌ایم؟

حوزه رادار از اولین حوزه‌های فناوری و دانشی بود که پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان اولین سازمان به آن ورود کرد. در گذشته مجموعه پدافند هوایی تجربه بسیار خوبی در تعمیر و نگهداری و تولید قطعات مختلف داشت. این تجربه کمک کرد تا با تجمیع توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها، ما قادر باشیم اولین رادار ملی خود را در زمان جنگ تحمیلی طراحی، تولید و به‌کارگیری کنیم. الحمدالله به مرور، سایر بخش‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها به موضوع رادار ورود کردند و امروز حوزه رادار، یکی از بخش‌های پیشتاز  و پیشران در مقایسه با سایر حوزه‌هاست. ما به قطعیت دارای پیشرفته‌ترین رادارهای فعال و غیر فعال در همه بردها و ارتفاعات و سطوح هستیم و به جرأت می‌توانیم ادعا کنیم که کشور از نظر تولید امروز قادر به تولید انواع سامانه‌های راداری است و نه‌تنها در این رابطه به خودکفایی کامل رسیده، بلکه برخی از رادارهای ما در جهان بی‌نظیر است.

کلیه اقدامات پدافندی تحت اشراف شبکه یکپاچه پدافند هوایی انجام می‌‎گیرد

نقش نیروی پدافند هوایی را در شناسایی و انهدام پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا توضیح دهید.

در پدافند هوایی چند اصل مهم و اساسی وجود دارد؛ یکی از اصول مهم اصل یکپارچگی است؛ یعنی همه المان‌ها و آرایه‌های پدافند هوایی کشور صرف نظر از اینکه این آرایه در تابعیت چه نیرویی است، بایستی به شبکه فرماندهی و کنترل متصل باشد و تحت شبکه یکپارچه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اقدام کند؛ پس هر اقدام پدافند از قبیل کشف، شناسایی، اخطار، رهگیری، درگیری یا انهدام هرگونه اهداف و تهدیدات هوافضایی توسط هر نیروی یگان قطعاً ماحصل یک مجموعه اقدامات پیش‌نیاز است که همگی در کنترل شبکه یکپارچه و تحت فرماندهی این شبکه پیشرفته و پیچیده پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صورت می‌پذیرد که ازجمله می‌توان مشارکت در عملیات دستگیری «عبدالمالک ریگی» در اسفند ۸۸، انهدام پهپاد «هرمس» اسرائیل در شهریور ۹۰، فرود «آر کیو ۱۷۰» در اسفند ۹۰، فرود اجباری هواپیمای ائتلاف «ایساف» در بندرعباس در شهریور ۹۳، مدیریت صحنه هوایی دستگیری ملوانان آمریکایی در دی‌ماه ۹۴ و همچنین سرنگونی پهپاد «گلوبال هاوک» آمریکا اشاره کرد.

«اف ۳۵» را از ورای مرزها رصد می‌کنیم

در مقابله با جنگنده‌های رادارگریز و نسل پنجم چه توانمندی‌هایی در حوزه پدافند تمهید شده است؟

خوب، یک زمانی شاید چون کشور به فناوری‌های کشف اهداف رادارگریز دست نیافته بود، دشمن ابتکار عمل زیادی در استفاده از پرنده‌های پنهان‌کار (استیلث) داشت؛ ولی همان‌گونه که در پاسخِ سوالات قبلی هم اشاره شد، پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران با استفاده از رادارهای فعال و غیرفعال و پیشرفته قادر است تمامی اهداف ازجمله اهداف رادارگریز اف ۳۵ و غیره را به راحتی و از دورترین نقاط اطراف و خارج مرز کشف و رهگیری کند. امروز اصطلاح «رادارگریز» برای پدافند هوایی کشور بی‌معناست و میلیون‌ها دلارِ هزینه شده برای این هواپیماهای با سرنشین، بدون سرنشین جاسوسی، بمب افکن و شکاری، در برابر همت و غیرت و چشمان همیشه بیدار پدافندی بی ارزش و پوچ است و هیمنه پوشالی و غرور کاذب این مدعیان سال‌هاست که فروریخته است.

در تأمین سامانه موشکی برد بلند به دانش راهبردی دست یافته‌ایم

 در خصوص سامانه «باور ۳۷۳» و مزیت‌های نسبی آن نسبت به سامانه «اس ۳۰۰» توضیح دهید.

بالاترین مزیت این سامانه، بومی بودن آن است و دانشمندان ما قادر هستند که متناسب با هر تهدیدی، تغییرات مورد نیاز را در سامانه ایجاد و سامانه را بهینه و یا نسخه پیشرفته‌تر آن را تولید و عرضه کنند؛ لذا کشور امروز در تأمین سامانه موشکی برد بلند راهبردی به خودکفایی رسیده است. ما در طراحی این سامانه به مشخصات سامانه اس ۳۰۰ توجه داشتیم؛ لیکن سامانه کاملاً منطبق با شرایط محیطی ایران اسلامی طراحی شده و در هر شرایطی به خوبی قابلیت عملیات دارد؛ همچنین در برخی مشخصات کشف، شناسایی، هدایت موشک و کابین عملیات از مزیت‌های برتری نسبت به ۳۰۰ برخوردار است و همان‌گونه که اشاره شد، مسیر ارتقاء این سامانه کاملاً باز است.

منبع: دفاع پرس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  f35 مانند سوسکی بی دست و پا در برابر باور373 می باشد
  • IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   21 47
   توهم نزن
  • ناشناس IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
   17 10
   ۱۷:۲۴ چنان میگی توهم نزن که انگار 1000 بار از سامانه پدافتدی گذشتی :) شما بورو اشکالات متعدد f35تون رو اصلاح کن.
 • نهضت جهانی صلوات IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم احسنت وعالی@ ماشاالله# خداوند اعلی به عزت واقتدار این نظام ونیروهای مسلحش بخصوص پدافند سترگ بیافزاید وبرای سلامتی همه این عزیزان وفرماندهی کل قوا صلوات هدیه کنیییم
 • GB ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  بومی سازی س-۵۰۰، موشک قاره پیما، هوش مصنوعی و نیروی فضایی از اوجب واجبات است.
  • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   33 75
   خاک بر سر شما که چند آهن پاره رو از واجبات می دانید... واجب اهم ولایت پذیری و دوری از حرام است!
  • IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   21 9
   من نمی دونم این پیر پاتال های لیبرتی، اهم و ولایت و حرام و اینا را از کجا بلد شدن
  • IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   40 3
   ۱۵:۳۶ چه ربطی‌ داره. اینجا بحث توان نظامی است. پس با حساب شما نیروهای مسلح رو تعطیل کن برو از حرام دوری کن. یا منحرفی یا نفوذی.
  • محمد IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   38 6
   ساخت باور 373 هم بدستور ولایت انجام شده است و فرمان پذیری از ولایت بوده است که اوجب واجبات است
  • IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   6 1
   بزار خود روسیه اول بسازش بعد برو تو فکر بومی سازی
 • یک پاسدار IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  درود بر همه عزیزانی که در پدافند هوایی کشور تلاش می کنند. بسیج. ارتش. سپاه. ناجا. واجا همه با هم دست به دست هم امنیت کشور را تامین میکنند
  • IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
   10 12
   درود بر دولت تدبیر و امید با این همه دستاورد دفاعی و نظامی.همین باور 373 می ارزه به کل ماکت هایی که تو اون 8 سال رونمایی کردید حالا موتور جت و اولین جنگنده ایرانی و ناوشکن سهند و سامانه سوم خرداد و پهپاد های جدید و موشک های جدید و شهرهای موشکی که تماما در دوران این دولت عزیز رونمایی شدن جای خود.
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  30 54
  ساخت رادار برای جنگنده اوجب واجبات است!
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  96 49
  اگر پهپاد را نزده بودید می گفتم بزرگنمایی می کنید. ولی الان دلگرم هستم .
 • LU ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  69 27
  پس چطور قبل از ایران آمریکا متوجه انفجار موشک ماهواره بر شد وفیلمی به این کیفت را انتشار داد
  • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   60 7
   یا جاسوس یا ماهواره های قدرتمند
  • NL ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
   1 6
   عکس بود عامو
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  10 49
  جنگنده نسل چهار به تعداد زیاد لازم داریم. در یک جنگ تمام عیار این یک ضرورت خواهد بود. در جنگ سرد شاید خیر.
 • جواد IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  آفرین بر ارتش و سپاه و بسیج و ناجا و واجا
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  گلوبال هاواک از همه چیز پنههان کار تر بود که زدمیش اونم در شب اونم همه چیز را خاموشک رده بود الان تنها چشم دشمن ماهوار ه ها هستند بخاطر همین می ترسن ماهواره تصویر برداری داشته باشیم اون زمان چشمان ما هم همه جا هست
  • IR ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
   9 8
   پنهانکاری اف 35 ده برابر گلوبال هاوکه
  • ناشناس IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
   6 7
   ۰۰:۱۸ این حرف مفت رو از کجات در اوردی؟
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  حتی روسیه و آمریکا هم ادعا نمیکنند که جنگنده رادارگریز f35 برای آنها تهدید نیست!
  • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   4 4
   یک فکر بکن چی نوشتی ؟ امریکا که خودش اف 35را ساخته و فقط این جنگنده را به چسراییل و ژاپن و...داده چرا باید این جنگنده را برای خود تهدید بداند ؟ رمز و رموز جنگنده برای امریکا مهم است ولی احساس تهدید از این جنگنده نمی کند
  • IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   3 5
   عجب
 • پرویز اسماعیلی IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  توان پدافندی ایران از سطح منطقه بالاتر رفته و این را باید به فال نیک گرفت و به جوانان و نیروهای مسلح تبریک گفت.
 • IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  8 7
  یادمه چندین سال پیش میگفتین(قبل از اینکه اس300 و باور رو داشته باشیم) هم اف22 و هم اف35 رو رصد میکنیم و بهشون اخطار هم دادیم. ولی تو مصاحبه ی قبلی که گذاشتی یکی از فرماندهان پدافند هوایی گفت ما قبل از باور به هیچ وجه نمیتونستیم اف 35 و اف22 رو حتی کوچکترین رصدی کنیم و حالا با باور داریم رصد میکنیم! مشرق مارو گرفتی؟!!!!
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  10 10
  سوخو 57 بخریم
 • الیاس AE ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  12 4
  پایگاه های ما در سوریه صد ها بار توسط اسرائیل زده شده. اونجا پدافند نمی خواد؟ نخبه هایی که اونجا شهید شدن ارزش نداشتن؟ پایگاه میزنن اونجا نباید امنیت رو اول از همه تامین کنن؟
 • IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  19 3
  دوستان در الباني هم رصد مي شوند.به زودي ميايم مي خوليمتووووووووووووووووووووووووووون
 • IR ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  4 10
  قبل تولید انبوه باور۳۷۳ ، ی گردان اعزام کنید سوریه دمشق تا اف۳۵ های یهودی بهش نمره بدن .
  • IR ۰۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
   5 4
   خب شما از کجا میدونید این کار انجام شده یا نه؟ بعد, دوباره شما از کجا میدونید که ایا اسرائیلی ها دارن راست میگن و اهداف رو زدن یا باز هم نه؟ بهتره بجای تایپ کردن فعلا از خواندن استفاده کنیم تا بیشتر اطلاعات کسب کنیم!
 • عباس IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  10 1
  هذا من فضل ربی دست تک تک دلاور مردان وطنم را میبوسم اونهایی که در گیر و دار اختلاسها و بی تعهدی ها و دنیا پرستی های غالب بدنه نظام، بی ادعا و بخاطرخدا و اعتقادات و مردم و وطن، گمنام درحال خدمت هستند. تمام قد به احترام آنها می ایستم
 • RU ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  14 3
  حتما باید هواپیماهای جنگی پیشرفته را هم تولید کنیم.
 • IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  7 0
  از قاهر 313 چه خبر؟؟
 • IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  2 4
  خدا.نگهدارتون.باشه.دست.علی.همراهتون.انشااله.قدس.شریف.هم.شماها.ازاد.میکنید.به.امید.خدا
 • اسماعیل IR ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  3 3
  سلام بنده یه ایرانی بدون تعصب و تابع قوانین کشورم. عقیده هرکس براش قابل احترام. بنظر بنده هیچوقت نمیتونیم امریکا رو شکست بدیم. درصورتی میتونیم جنگ با امریکا رو به جون بخریم که اونا میتونن کل کشورو نابود کنن و درمقابل ما ناو و هواپیما تا فوقش 1 ملیون سربازشون ساقط کنیم. بنظر بنده تا حالا نتونستیم دیگم نمیتونیم
  • خداپرست IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
   5 3
   اگر می‌تونستن با ایران وارد جنگ بشن، تا الان بارها می‌تونست این موضوع، اتفاق بیفته و اگر آمریکا توانایی چنین کاری را داشت، لحظه‌ای درنگ نمی‌کرد. مجموع برآوردهای اطلاعاتی آمریکا از توان دفاعی ایران، آمریکایی‌ها را به این نتیجه رسونده که توان آغاز جنگی گسترده علیه ایران را ندارند. حتی توان زدن ضربه‌ای کوچک را هم ندارن؛ زیرا خودشون به این موضوع واقف هستن که کوچکترین اقدامی که انجام بدهند، با واکنش متناسب و سخت ایران همراه خواهد بود. نه درباره توان دفاعی ایران غلو می‌کنیم و نه درباره توان نظامی آمریکا، بزرگنمایی. ضمناً بد نیست که یک سَری هم به این لینک بزنی برای شما و آقای ظریف که از حمله‌ی آمریکا نگران هستین، به درد می خوره https://www.mashreghnews.ir/news/960575/ می‌تونید فیلمِ مصاحبه‌ی ژنرال آمریکایی که این موضوع را فاش کرد را هم با سرچ در اینترنت پیدا کنید.
 • IR ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  5 4
  و شما روزی را خواهید دید که علم و قدرت شما ایرانیان بجایی خواهد رسید که از هر طرف از کره زمین برای یاد گرفتن و علم بردن به شما روی خواهند اورد.و دیری نپاید.
 • مهندس متالوژی IR ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  4 3
  بدنه جنگنده های نسل5 از کامپوزیک هست و برخلاف فولاد و بدنه فلزی حرارت از خودش منتشر می کنه این حراکت باعث تولید پلازما در سطح کوانتومی میشه که باعث میشه نوعی از رادارها با تشخیص تغییرات گرانشی تغییر ماده این تغییر رو تشخیص بدن این جنگنده ها مدتهاست دیگه رادار گریز نیستن...و این رو خود امریکایها فهمیدن....
  • خداپرست IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
   3 3
   در واقع دیگه چیزی به اسمِ رادارگریز نداریم و هنوز دانش بشر به جایی نرسیده که بتونه ادعا کنه از تجهیزاتی که واقعاً رادارگریز هستن، برخورداره.
 • خداپرست IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  7 5
  جناب 00:17 امور دفاعی کشور زیر نظر رهبری است، نه دولتِ به اصطلاح تدبیر و امید مثل اینکه یادتون رفته تیم مذاکره کننده‌‌ی این دولت در مذاکراتی که با عنوان هسته‌ای صورت می‌گرفت، درباره موشک‌ها و کاهش توان دفاعی کشور رایزنی کرده بودن یا خیلی انسان ساده‌لوحی هستی و بدونِ اطلاع از اقدامات و عملکرد دولت روحانی داری نظر میدی که این کارِ اشتباهیه و یا اینکه نسبتی با لیبرتی‌نشینان، صهیونیست‌ها و یا وهابی‌ها داری.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس