کد خبر 982655
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۸
۵میلیون ایرانی،بدون شغل درآمد دارند/کاهش ۴۶۴هزارنفری متقاضیان کار

جمعیت افراد دارای درآمد «بدون شغل» طی بیش از یک دهه اخیر با رشد بیش از ۲ میلیون نفری به ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر رسیده است و یک پدیده قابل تامل برای بازار کار محسوب می‌شود.

به گزارش مشرق، جمعیت فعال و جمعیت غیرفعال دو شاخص مهم بازار کار هستند که نرخ بیکاری و نسبت اشتغال نیز متاثر از این دو شاخص مهم تغییر می‌کنند.

اما جمعیت فعال و غیرفعال چه گروهی از افراد هستند؟ شاخص «جمعیت فعال» به مجموعه گروه بیکاران و شاغلان اطلاق می‌شود، یعنی تمام جمعیت ۳ میلیون نفری بیکار و حدود ۲۴ میلیون نفری شاغل کشور تحت عنوان «جمعیت فعال» شناخته می شوند. 

بیشتر بخوانید:

«جمعیت غیرفعال» اما به گروهی از جامعه گفته می شود که نه شاغل هستند و نه تمایلی برای ورود به بازار کار دارند. دانشجویان و افراد در حال آموزش، زنان خانه دار و افراد دارای درآمد از محل های «غیرکاری» بخش مهمی از جمعیت غیرفعال را به خود اختصاص می‌دهند.

در بررسی وضعیت بازار هر کشوری، افزایش جمعیت فعال (گروه بیکاران یا شاغلان) حتی اگر این رشد به جمعیت بیکار کشور اضافه کند، یک سیگنال مثبت به اقتصاد است چراکه رشد جمعیت فعال نشان دهنده تمایل افراد برای ورود به بازار کار و افزایش اشتغال در کشور است.

در مقابل، افزایش جمعیت غیرفعال به معنای کاهش تمایل افراد برای ورود به بازار کار است. به عبارتی رشد جمعیت این گروه از جامعه نشان می‌دهد میزان تمایل به فعالیت های اقتصاد و شاغل شدن در کشور کم شده است.

۴۶۴ هزار نفر به جمعیت غیرفعال افزوده شد

برآیند آخرین آمار از وضعیت جمعیت فعال و غیرفعال نشان می‌دهد، به رغم رشد جمعیت فعال طی چند سال اخیر اما در سال گذشته ۴۶۴ هزار نفر به  جمعیت غیرفعال کشور اضافه شد. جمعیت غیرفعال کشور که در سال ۹۶ تعداد ۳۹ میلیون و ۳۳۷ هزار نفر بود، در سال ۹۷ به ۳۹ میلیون و ۸۰۱ هزار نفر افزایش یافت. 

البته در سال گذشته به جمعیت فعال کشور نیز ۴۸۵ هزار نفر افزوده شده است، اما سیاست گذاری بازار کار باید به گونه ای باشد که جمعیت غیرفعال کشور روند کاهشی داشته باشد.

نمودار جمعیت غیرفعال کشور به تفکیک گروه‌های مختلف (منبع: مرکز آمار ایران)

بیشتر جمعیت غیرفعال کشور را زنان خانه دار تشکیل می دهند و بخشی از افراد این گروه را افراد محصل در بر می گیرند.

اما بخشی از افراد در گروه جمعیت غیرفعال، هر چند که در گروه شاغلان قرار ندارند اما دارای درآمد هستند. این گروه از افراد تحت عنوان «افراد دارای درآمد بدون کار» شناخته می شوند.

آمار بیش از یک دهه اخیر از سال ۱۳۸۴ نشان می‌دهد که جمعیت افراد دارای درآمد بدون شغل از ۳ میلیون و ۲۶ هزار نفر در سال ۸۴ به ۵ میلیون و ۱۱۲ هزار نفر در سال ۹۶ رسیده است که حاکی از رشد ۲ میلیون و ۸۶ هزار نفری دارد. 

افزایش قابل توجه «جمعیت دارای درآمد بدون شغل» یکی از پدیده‌های بازار کشور در سال‌های اخیر است و مقوله ای قابل تامل برای بازار کار محسوب می شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • حسن IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  69 0
  خاک بر سر کلید
  • IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   15 0
   این کلید به هیچ قفلی نمیخوره...
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  15 4
  کاش یه مقدار بیشتر موضوع را باز می کرد ، جمعیت دارای درامد بدون شغل از چه راهی درامد دارند؟
  • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   21 7
   از راه مکیدن خون شما طرف از قدیم در کلان شهر ها ملک داشته امکانات کشور در انجا هزینه شده قیمتش شده صد ها میلیارد یا از خواص و اقازاده بوده رانت اطلاعاتی داشته خیابون کشی ها یا کارخونه و مجتمعی و......... که میخواسته احداث بشه جایی ملک خریده حالا شده چند ده و چند صد میلیارد بدون مالیات یا پرداخت حق ترقی ملک اجاره میده یه مغازه 20 متری در تهران را ماهی 30 میلیون کامیون میخرن میدن دست راننده بانک میزارن و دلالی های مختلف بدون مالیات در حالی که یه مدیر کشوری که سالها زحمت کشیده با مسولیت زیاد یه سازمان بزرگ را اداره کنه 15 تومان بگیره داد همه در میاد نجومی نجومی تنها راهش مطابق دانستن سقف اجاره هر 25 متر تجاری در هرجای ایران برابر با حقوق یه کارمند ساده بقیه اش صد در صد مالیات با همین یک قانون اقتصاد کشور متحول خواهد شد از رونق تولید تا اشتغال و ارزش پول و ...........
  • کج فهم IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   12 0
   کم کم داری وارد محدوده خط قرمز میشی ، مراقب باش مواظب باش خطرناکه حسن خطرناک
  • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   11 0
   از سود بانکی
  • IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   8 0
   خوب بود این پنج میلیون نفر را تفکیک جنسی میکردید ممکن است زن یا فرزند کسی باشد که ازبیمه سرپرست خانوار ارتزاق میکند یا به کسی ارث رسیده باشد و حتی در آمد حاصل از دریافت مهریه باشد
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  16 0
  پسر من مهندس نرم افزار است و علاقمند به تولید انمیشن سه بعدی و بازی های کامپیوتری بیش از سه سال است اموزش های تولید را هم دیده ولی کار دائمی نیست و خودم هزینه بیمه خودگردان او را میدهم . از نظر قانونی او شاغل است چون بیمه شده ولی بیکار است و در امار نیست. امثال او در جامعه کم نیست و هستند کسانی که شاغلند و بیمه نیستند.امار ها دقیقو صحیح نیست
 • CA ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  4 1
  پس معلومه ۷۸ میلیون ایرانی بدون درامد شغل دارند
 • صداقت IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  5 0
  افراد با شغل موقت، دست فروش، زنان خانه دار، سربازها و دانشجوها را هم جزو آمار اشتغال حساب کردید؟؟؟؟
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  3 0
  آی هوار منطقه زردلان شده جولانگاه معتادین و محل فساد چندتا آخوند بفرستید و نیروهای جهادی رو بفرستید بیان مسجد بسازن و مردم رو هدایت کنن
 • ریتاا CA ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  1 2
  آفرین درسته بدون شغل با اختلاس ودزدی واحتکار و.......
 • IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  5 0
  شغل های موقت شغل های بی ثبات کم درآمد که طرف حتی نمیتونه خودش بیمه کنه
 • SG ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  2 0
  اشتباه نکنید ۵ میلیون نیست ۲۰ میلیون هست
 • IR ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  0 0
  به خاطر اینکه ناامیدی ایجاد کردن. به قول رفقا «تبخیر امید» شد نه « تدبیر و امید»

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس