صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۱۴ مرداد

در هفته‌های اخیر اخباری مبنی بر اظهارات مقامات سعودی درباره مذاکره با ایران منتشر شده است. بر همین اساس اصلاح‌طلبان از این مسئله استقبال کرده و مدعی شدند که باید با آغوش باز به استقبال آل سعود برویم.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** حسین مرعشی: با حصر، توانایی‌های کشور از بین می‌رود!

«حسین مرعشی» سخنگوی حزب کارگزاران در مصاحبه با روزنامه ایران گفت: «اینکه ما نیروهای کشور را تقسیم کنیم به اصلاح‌طلب و اصولگرا، تندرو و کندرو  و اهل فتنه و غیر فتنه  اینها از بین بردن توانایی‌های یک کشور است...دوستانی هم که خودشان را دفاع از نظام معرفی می‌کنند باید بدانند که از دست دادن فرصت‌ها، از دست دادن نیروها و حذف و حصر راهکار نیست. ما باید هماهنگی کاملی را در عرصه مسائل داخلی به نمایش بگذاریم و قدرت نظام را  برای حل و فصل مشکلات کشور و مردم به میان بیاوریم».

مرعشی در ادامه گفت: «در سال ۸۸ یک شکاف عظیم به وجود آمد و بخش عظیمی از تجربیات کشور کنار رفت».

در روزهای گذشته، «محمد علی وکیلی» نماینده عضو فراکسیون امید مجلس گفته بود: «ما به خوبی واقفیم که یکی از مهم‌ترین مطالبات اصلاح‌طلبان موضوع رفع حصر است».

طیف اصلاح طلب به طرق مختلف در پی آن است تا «خیانت نابخشودنی فتنه گران در سال ۸۸» را تطهیر کند. شعارهای فریبنده «آشتی ملی» و «گفت‌وگوی‌ملی» نیز در همین راستا بارها از سوی فعالین اصلاح طلب مطرح شده است.

مولای متقیان حضرت علی (ع) می‌فرمایند: «ان الحق القدیم، لایبطله شیئی...حق گذشته را هیچ چیز باطل نمی‌کند».

در سال ۸۸ جماعت وطن‌فروشی پیدا شدند که دروغ تقلب در انتخابات (آن هم به میزان ۱۱ میلیون رأی!) را تکرار کردند و بر اساس آن آشوبی را تدارک کردند که شعار آن تدریجاً روشن شد؛ «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است». فعالین فتنه در پستو گفتند «تقلب آن هم در حد ۱۱ میلیون رأی ممکن نیست» ولی هرگز در منظر مردم توبه نکردند و یا با صراحت به مردم نگفتند دروغ گفتیم و تقلب نشده است.

در حال حاضر تمرکز طیف اصلاح طلب بر مسئله رفع حصر سران فتنه و توصیه به تقسیم نکردن افراد به اهل فتنه و غیر فتنه با چند هدف عمده صورت می‌گیرد. اولین هدف، تطهیر و کوچک‌نمایی خیانت نابخشودنی فتنه ۸۸ و فراهم شدن شرایط بازتولید آن در آینده است. دومین هدف جاده صاف‌کنی برای حضور فتنه‌گران در مراکز تصمیم‌گیر و تصمیم ساز است؛ (با توجه به اینکه به ایام انتخابات مجلس نیز نزدیک می‌شویم) و سومین هدف نیز غلبه حواشی بر مسائل اصلی- معیشت مردم و مطالبه‌گری از دولت- و ایجاد اختلال در افکار عمومی است.

** اصلاح طلبان در دولت و مجلس نقشی ندارند!

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم «داریوش قنبری» نوشت: «چند صباحی است که تحلیل‌هایی از سوی رسانه‌ها و اشخاص متمایل به جناح راست جمهوری اسلامی در تحلیل‌هایی به نارضایتی‌های‌مردم اشاره کرده و به همین واسطه از عملکرد نامناسبت دولت و مجلس شورای اسلامی سخن به میان آورده و این ناکارآمدی را به اصلاح‌طلبان نسبت می‌دهند...حال آنکه اصلاح‌طلبان نه در قوه‌مقننه و نه در قوه مجریه در قدرت نیستند».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «ممکن است برخی اوضاع اقتصادی فعلی جمهوری اسلامی را به عملکرد دولت نسبت دهند در حالی که نگارنده معتقد است که موضوع را باید ناشی از تغییرات رخ‌داده در عرصه سیاست خارجی دانست».

چندی پیش «محمد سلامتی» از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب گفته بود: «کارنامه روحانی به پای اصلاح‌طلبان نوشته شده و آنها نمی‌توانند از زیر بار آن شانه خالی کنند».

همچنین «قدرت علیخانی» از فعالین اصلاح طلب پیش از این گفته بود: «من بر این باورم که دولت با این نحو عملکرد خود فاتحه اصلاحات را می‌خواند».

«علی صوفی» وزیر تعاون دولت اصلاحات نیز چندی پیش گفته بود: «در این شرایط همه معتقدند دولت فشل است و از اختیارات خود استفاده بهینه نمی‌کند. از طرف دیگر مدت‌هاست که شاهد تشکیل نهاد جدیدی تحت عنوان شورای عالی هماهنگی اقتصادی متشکل از سران قوا و به ریاست رئیس‌جمهور با اختیارات بسیار بالا و فراقانونی هستیم. بدین نحو که اگر چیزی را مصلحت دیدند که در قانون وجود نداشته می‌توانند اجرا کنند و بعداً به مجلس مراجعه کرده و آن را قانون کند. آقای رئیس‌جمهور در این حد اختیارات دارد اما اتفاق خاصی نیفتاده است».

علاوه بر این، «محمود صادقی» عضو فراکسیون امید مجلس در ماههای گذشته گفته بود: «فراکسیون امید (متشکل از اعضای لیست امید) نتوانسته ساختاری ایجاد کند و نمایندگانش را به بدنه کارشناسی وصل کند و با برنامه عمل کند».

دولت روحانی، فراکسیون امید مجلس دهم و شورای شهر پنجم تهران همگی نتایج «تَکرار می‌کنم» های رئیس دولت اصلاحات است. در حال حاضر و بنابر مستندات متعدد هیچکدام از نهادهای مذکور کارنامه قابل دفاعی ندارند.

علاوه بر این، دولت با اختیارات و امکانات گسترده، مسبب اصلی وضع موجود در کشور است و باید در این خصوص پاسخگو باشد.

اما نکته قابل تأمل اینجاست که فعالین اصلاح طلب، به راحتی به شعور مردم توهین کرده و با بی مسئولیتی، حضور و نقش خود را در دولت انکار کرده و در کنار آن، دولت را نیز به فرافکنی تشویق می‌کنند.

** باید با آغوش باز از آل سعود استقبال کنیم

روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی نوشت: «منابع غیررسمی از دیدار مقامات بلندپایه ایران و عربستان در مکه خبر داده‌اند و خاطرنشان ساخته‌اند محمد بن سلمان ولیعهد سعودی آماده مذاکره با ایران برای حل اختلافات دو کشور است. از این رویکرد باید استقبال کرد و خرسند بود که بالاخره برخی همسایگان عرب در منطقه خلیج فارس هم علیرغم سمپاشی‌های مداوم دشمنان اسلام و تلاش برای ایران‌هراسی و ایجاد تقابل بین همسایگان، برای همکاری و تفاهم با جمهوری اسلامی ایران به قطعیت رسیده‌اند».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران همواره برای تعامل با همسایگان اعلام آمادگی کرده و با آغوش باز از هرگونه پیشنهاد همکاری و همفکری برای بهبود مناسبات و ارتقاء سطح همکاری‌ها در تمامی زمینه‌های محتمل استقبال می‌کند... در زمینه نفت، مسائل جهان اسلام و زمینه‌های همکاری اقتصادی و فرهنگی می‌توان به تفاهمات اطمینان‌بخشی رسید که منافع کشورها و ملت‌های منطقه و حتی جهان اسلام را تأمین و تضمین کند. تجربه سال‌های گذشته نشان داده که هر زمان همسایگان ایران راه همکاری و تعامل در پیش گرفته‌اند، ثبات و امنیت در منطقه تثبیت و آرامش و اعتماد بر فضای سیاسی مناسبات مشترک حاکم شده است. می‌توان چنان فضای دلنشینی را احیا و تقویت کرد و به همین دلیل باید از رویکرد مثبت سیاسی امارات و عربستان استقبال نمود».

در هفته‌های اخیر اخباری مبنی بر اظهارات مقامات سعودی درباره مذاکره با ایران منتشر شده است. بر همین اساس فعالین اصلاح طلب از این مسئله استقبال کرده و مدعی شده‌اند که باید با آغوش باز به استقبال آل سعود برویم.

اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که آل سعود بیش از ۴ سال است که زنان و کودکان بی گناه یمنی را به قتل رسانده است و هنوز از اقدامات جنایتکارانه خود در یمن دست نکشیده است.

علاوه بر این، پرونده فاجعه تلخ منا همچنان مفتوح است. اما مقامات آل سعود به هیچ عنوان حاضر به پاسخگویی درباره این فاجعه نیستند.

آل سعود در سالهای اخیر حامی اصلی گروهک‌های تکفیری تروریستی در منطقه بوده است. اما هیچگاه در این خصوص موضع و رفتار هود را تغییر نداده است.

با اینحال طیف اصلاحات معتقد است که باید با آغوش باز به استقبال سعودی‌ها برویم و تعامل کنیم! گویا اصلاح طلبان یک توافق «برد-برد» را در نظر دارند، دقیقاً شبیه «برد-برد» در برجام!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 28
 • GB ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  14 49
  بهترین کار آشتی با آل سعود است.
  • نادر IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
   21 3
   زمانش برسد خودشون دوون ،دوون میان ،نگران مباش آقای مستاجر روباه
  • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
   25 12
   بدترین کار آشتی با آل سقوط است.
  • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
   21 6
   از نظر وطن فروشان افسادطلب و آدمکشان گروهک منافقین
  • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
   28 1
   پیام از آلبانی....مردم دستتون رو خوندن
  • حسن IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
   11 0
   لعنت بر آل سعود و تو و انگلیس حرامزاده
  • IR ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
   1 0
   بهترین کار اعدام سران فتنه است .
 • مجید IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  38 10
  نظر شخصی مرعشی برای خودش خوب است مردم از نظ معشیت مانده اند که چه کار کنند خانه ندارند نان ندارند حصریها خیانت کرده اند تاوان باید بدهند بدادمردم برسید
 • تقی IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  42 2
  توانایی حزب لیبرال سازندگی از بین میرود که در اکثر اغتشاشات و فتنه ها و اختلاسها ید طولانی دارد نه توانایی کشور جناب مرعشی
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  21 8
  آخه اصلاح‌طلبان منافع وسهم دلار نفتی از آل سعود دارند معلومه با روی باز استقبال می کنند
 • اقتدار ناتو عربي DE ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  2 35
  شما اصلا در موقعيتي نيستيد كه بخوايد تصميم بگيريد استقبال بكنيد يا نكنيد ! شاه سلمان خودش با هواپيماي شخصيش مياد ايران و شما بسيجي ها نيز همراه با بقيه مردم ايران بايد با گل و شيريني بريد به استقبالش و دستشو ببوسيد .
  • DE ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
   33 0
   بسیجی ها هر کدوم یک دسته گل میگیرن دسته شو رو میدهند به تو و اون بن سلمونت گل هاش رو هم با اجازه داور تقدیم میکنند به سربازان لشگر عربستان که با گفتن دخیل دخیل دستها رو سر با پرچم سفید تسلیم نیروهای بسیجی میشن .دوران 8 سال دفاع مقدس هزاران سرباز عرب زبان با گفتن دخیل یا خمینی تسلیم میشدند و خواهند شد.
 • شاهد IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  19 8
  کلا ایشون غلط کردن. این همه حماقت دولت و جناح بیگانه پرست که مملکت و به گند کشیدن چ ربطی به حصر داره، مگر اینکه تمام این فشار های اقتصادی روی مردم عمدی باشه. تا با این حربه به مقصودشون برسن. جای تعجب داره ی جوون نا آگاه و که می گرفتن مجازاتش میکردن. ولی کسانیکه همین بچه‌ها رو اغفال کردن و ۸ماه مملکت و به آشوب کشیدند این همه خسارت داخلی و خارجی زدن، این همه خون کف خیابون ریختن. تو خونه شون میخورند و میخوابند و حالش و میبرن زبونشون اینقدر درازه. پس محاکمه شون چی میشه. قوه قضائیه محاکمه مجازات.
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  6 0
  با آغوش باز استقبال می کنیم علی برکت اله .!
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  37 0
  باحصر فتنه گران توانایی کشور مانده و بیشتر میشود.افساد طلبان با آغوش باز آل سقوط را ته جهنم استقبال کنند.
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  15 0
  حصرها بایداعدام شوندتاهیچ وقت غلط کاری ن
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  33 0
  همان برجام برای هفت پشتشان کافیه
 • ناشناس IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  23 0
  دور نیست که طرفداران افسادالاصلاح به خاطر همراهی باستمگران زمانه بابت سیاه نمایی و فتنه گری خسته شده وبه اغوش انقلابی ها باز گردند واین وظیفه مشرق هست که با روشنگری وامید طرفداران خود را افزایش دهد
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  10 0
  چطور با آغوش بسته. به استفبال ال سعود بروید برجام برای هفت پشتان کافیست. ال سعود پیش کش
 • سید IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  13 0
  سیر از گرسنه چه خبر داره. کاش آقای مرعشی بیاد تو بنگاه های مسکن یا قصابی ها یا سر صف های گوناگون ببینه مردم چی میکشن. کی با حصر و محصور سر و کار داره؟ کاش اموال آقای مرعشی برای مردم رو بشه تا ببینیم دردی نداره که ایشون اینجور سخنرانی میکنه.
 • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  8 0
  تن فروشی اصلاح طلبان برای افساد طلبان در حصر و ال سعود
 • محمد IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  10 1
  اقای مرعشی انگار خیلی هیجان زده شدی اگه خیلی دلت میخواد برو مقیم عربستان شو
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  5 0
  مرگ بر آل یهود .
 • IT ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  3 0
  چرا حصر رو ربط میدی به استقبال از آل سعود اتفاقا با استقبال از سیاستهای کدخدا به طمع خلاصی از حصر ، مردم رو به روز سیاه نشوندید
 • IT ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  2 0
  اتفاقا عجب شباهت صفتی دارن عربستانیها و بعضی از این عمال آمریکا هر دوشون برای آمریکا دوشیده میشن عربستان از نفتش بعضی از اصلاح طلبها از کاسه لیسی و خیانتشون
 • IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  0 0
  حالا که تشت تان از پشت بام افتاد و همه صداش را فهمیدن... از این حرفا میزنید آقای مرعشی
 • IR ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  2 0
  چون هردو (اصلاح طلبان والسعود)گاو شیرده هستند باید هم دیگه بغل کنند. بروند پیش ‌کدخدا.
 • IR ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  1 0
  بخور و بخواب زیاد باعث میشه به جای مغز جلبک تو کله بروید!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس