گزارش|بررسی توان موشکی و پهپادی یمنی‌ها؛ ایجاد موازنه وحشت با شلیک به قلب عربستان و امارات

از دو سال گذشته یمن توانسته در زمینه تولید سلاح‌های هوایی به پیشرفت قابل توجهی برسد که پیروزی‌های ارتش یمن و درماندگی دفاع هوایی عربستان را به دنبال داشته است.

به گزارش مشرق، یمنی‌ها به تولید موشک‌های بالدار و نیز هواپیماهای بدون سرنشین پرداخته‌اند. این موشک ها سلاح های پیشرفته ای هستند که سبب برتری نظامی یا بازدارندگی در حالت دفاع می شوند و در درگیری های سخت بسیار قدرتمند هستند. فناوری ساخت این سلاح ها اصلا آسان نیست؛ اما یمنی ها با تکیه بر توانایی و مهارت خود این کار دشوار را انجام داده اند. دراینجا نگاهی به فناوری موشک های بالدار و هواپیماهای بدون سرنشینی که یمن به جمع معدود سازندگان این سلاح ها پیوسته است، می اندازیم.

بیشتر بخوانید:

موشک بالدار چیست؟

واحد صنایع نظامی، چند روز پیش یک موشک بالدار با نام قدس را در نمایش موشک های بالستیک و پهپادها کشف کرد. موشک های بالدار کروز، دسته ای از سلاح های خودکششی هوایی هستند. این موشک ها دارای رهگیر اتوماتیک بوده و هدف گیری آنها بسیار دقیق است و حتی می توانند اشیائی به حجم یک اتومبیل را هدف بگیرند. تا الان، این موشک ها همچنان مجهز به سیستم های رادار و هشدار زودهنگام و سلاح های دفاع هوایی هستند. موشک های بالدار انواع مختلفی دارند که برد برخی از آنها به حدود صد و برخی تا 3 هزار کیلومتر می رسد. امتیاز این موشک ها کوچک بودن آنها و نیز سرعت بسیار بالا و ارتفاع کم است که ساخت آن نیاز به تکنولوژی هندسی پیشرفته و پیچیده دارد.

یک موشک بالدار می‌تواند یک کلاهک هسته‌ای یا یک کلاهک انفجاری به وزن پانصد تا هزار کیلوگرم را حمل کند. برخی از آنها پایین تر از سرعت صوت و برخی 3 برابر آن هستند. این موشک ها از زمین و دریا و هوا پرتاب می شوند. لازم به ذکر است که سازندگان اصلی این نوع از موشک ها روسیه و آمریکا هستند که چین و هند نیز به آنها پیوسته اند. از نظر تاریخی این نوع موشک برای نخستین بار در سال 1983 در اتحاد جماهیر شوروی تولید شد.

ویژگی‌های فوق‌العاده موشک‌های بالدار

شبکه خبری المسیره به تازگی در اینفوگرافیکی از ویژگی‌های موشک کروز از نوع بالدار سخن گفت، این موشک کاملا ساخت داخل است. در ارتفاع پایین حرکت می کند. برد آن به 2500 کیلومتر می رسد و از دقت بالا در اصابت هدف برخوردار است و میزان خطای آن کمتر از یک و نیم متر است.

این موشک از یک سیستم ناوبری دقیق و هدایت پیشرفته نظیر GPS برخوردار است و برای حمل یک کلاهک جنگی انفجاری با وزن 450 کیلوگرم طراحی شده است. در مقایسه با دیگر موشک های بالستیک، به سختی می‌توان با این موشک ها مقابله کرد. زیرا در ارتفاع پایین حرکت می‌کند و رادارها از ردگیری آنها عاجزند و سیستم های دفاع موشکی را سردرگم می کنند.

موشک‌های بالدار معمولا مجهز به سنسور تصویربرداری با اشعه مادون قرمز، سیستم هدایت ناوبری، دوربین های دیجیتال پیشرفته، کلاهک جنگی به وزن 500 تا 1000 کیلوگرم، ابزار فرمان نوری،سلول سوختی، سیستم نقشه برداری و موتور توربو جت هستند. وزن این موشک ها همراه با محموله انفجاری آن به 1450 کیلوگرم می رسد.

موشک بالدار قدس

موشک قدس 1 که در نمایشگاه  نظامی اخیر انصار الله رونمایی شد، از خانواده موشک های کروز است. کارشناسان معتقدند این موشک بالدار یک موشک کاملا تاکتیکی بوده و بی تردید تغییرات زیادی در معادله جنگ با ائتلاف سعودی، اماراتی و صهیونیستی ایجاد خواهد کرد و مهاجمان به یمن باید منتظر غافلگیری های جدیدی باشند.

موشک قدس 1 موجب افزایش دامنه بُرد و البته افزایش دامنه اهداف خواهد شد، بر این اساس ناامنی در جغرافیای وسیع‌تری در انتظار دشمنان یمن خواهد بود. خصوصا که این موشک از دقت بسیار بالایی در حمله به اهداف نیز برخوردار است.

اطلاعات گزارشی در رابطه با فناوری نظامی این موشک ها نشان می دهد که امتیاز این موشک ها در دست آمریکا و روسیه است و کشورهای چین، فرانسه، هند، پاکستان و ایران و سایر کشورهای بزرگ نیز به این فناوری رسیده اند. اما دستیابی یمن به این تخصص و فناوری نشان می دهد که مهندسان این کشور طی یک مدت زمان طولانی و با تلاش زیاد به آن دست پیدا کرده اند. این اطلاعات همچنین به موشک بالدار قدس نیز اشاره می کند. بر اساس گزارش منابع موثق، موشک بالدار قدس، از نظر مواد سازنده آن منحصر به فرد است. موشک بالدار قدس توسط سامانه GPS و نیز سیستم های کامپیوتری که محاسبات را داخل موشک انجام می دهند، هدایت می‌شود.

قابل توجه است که مجله آمریکایی جینز اعلام کرد که موشک قدس که یمنی‌ها به نمایش گذاشتند ساخت خود یمن است. این مجله همچنین اشاره کرد که این موشک از نوع موشک "یا علی" ایرانی است و موتوری شبیه آن دارد، اما به این معنا نیست که یک نسخه از آن باشد.

پیش از این ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف تجاوز آمریکا- عربستان- امارات در ماه گذشته ادعا کرده بودکه موشک قدس که فرودگاه بین المللی ابها را هدف قرار داد، یک موشک ایرانی به نام یاعلی بوده است.

موشک‌های بالدار دارای چهار سیستم پیشرفته کنترلی هستند: سیستم تطبیق بینایی دیجیتال (DSMAC)، سیستم مسیریابی اصلی(IGS) ، سیستم موقعیت یاب (GPS) و سیستم ناوبری (Tercom).

سیستم کنترل اصلی موشک های بالدار، بر اساس شتاب موشک در مدار آن است. سیستم موقعیت یاب (GPS) از ویژگی ها و امکانات سیستم های ماهواره ای استفاده می کند که اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی آن را در همه جای کره زمین و نیز نسبت به هدف مورد نظر آن رهگیری می کند.

در این میان سیستم ناوبری(Tercom)، از پایگاه داده‌ها که شامل نقشه های سه بعدی ذخیره شده در بخش جلوی موشک و مرتبط با سیستم رادار آن برای عملیات خواندن خطوط کانتور جغرافیایی منطقه ای که موشک بالدار بالای آن پرواز می کند، استفاده می کند. به طوری که موشک می تواند نقشه سه بعدی ذخیره شده خود را با اطلاعات خود از رادار در حالی که به سمت هدف پرواز می کند، مقایسه کند .این سیستم موشک را قادر می کند تا از ارتفاعات و موانعی که ممکن است در حین پرواز با آن مواجه شود دوری کند.

در مرحله ای که موشک به طور مستقیم به بالای هدف می رسد، دقیق ترین سیستم کنترلی آن شروع به کار می کند که آن سیستم تطبیق بینایی دیجیتال (DSMAC)است. در این زمان موشک بالدار شروع به مقایسه اطلاعات دوربین های دیجیتال خود و مختصات موضع و ابعاد آن روی زمین با ورودی ها و تصاویر هدف در پایگاه داده ها می کند. همچنین زمانی که موشک مطمئن است که بالای هدف حرکت می کند، کلاهک‌های جنگی آن که 500 تا 1000کیلوگرم وزن دارند منفجر می‌شوند.

موفقیت موشک‌های بالدار در اجرای ماموریت های خود بستگی به نمایش برنامه الکترونیکی آن در تعیین دقیق نقطه پرتاب دارد تا بتواند موقعیت مکانی که در آن پرواز می کند را بشناسد.

سرعت بالا، کوچک بودن و ارتفاع کم این موشک ها موجب می شود تا هدف گرفتن آنها غیر ممکن باشد. طبق اطلاعات نظامی در حال حاضر، رصد این موشک ها به خاطر سامانه هشدار زودهنگام آن کار بسیار دشواری است.

می توان گفت که دربرابر موشک های بالدار که باپیشرفته ترین تکنولوژی ها ساخته شده اند، تنها با روش های ابتدایی می توان مقاومت کرد. به عنوان مثال عراق در جنگ 2003 با آمریکا از طریق روشن کردن آتش و انتشار دود و مواد آتش زای دیگر در مواضع مورد هدف این موشک ها، با آنها مقابله می کرد.این روش موجب می شود تا موشک در هوا منفجر شود. سوالی که مطرح می شود این است که آیا ریاض و ابوظبی نیز در مقابله با موشک های بالدار یمن، در فرودگاه ها و تاسیسات نفتی و حیاتی خود آتش روشن می کنند؟

ناجی الزعبی سرتیپ بازنشسته اردنی اعلام کرد که تفکر نظامی یمن و روی آوردن ارتش و کمیته های مردمی این کشور به جنگ سنتی کلاسیک در طولانی مدت، موفق شد که دشمن را با ساده ترین و کم هزینه ترین ابزار، به سقوط بکشاند. وی همچنین اعلام کرد که انتخاب نام قدس برای موشک های بالدار یمن، نشانه ثبات در موضع حمایت آنها از مسئله فلسطین است.

سرتیپ عبدالله جفری سخنگوی سابق نیروی هوایی یمن هم اظهار داشت موشک های بالدار کروز که یمنی ها شروع به ساخت آن کرده اند، سلاح های استراتژیک مهمی برای هدف های موشکی در همه انواع آن هستند که می توانند به عمق زمین های دشمن عربستانی و اماراتی رسیده و خسارت های سنگینی به آنها وارد کنند.

وی همچنین اضافه کرد که این موشک ها به راحتی قابل پرتاب و استقرار هستند، سرعت آنها به 970 کیلومتر در ساعت می رسد و دقت هدف گیری آنها سه متر است. جفری همچنین در توصیف ادامه ویژگی های این موشک ها تصریح کرد که طول بالهای آنها به 3.3 و طول بدنه به 7.5 و قطر آنها به 51 سانتیمتر می رسد و وزن آنها نیز 450 کیلوگرم است.

انصارالله تا کنون 218 موشک را برای حمله به اهدافی در عمق عربستان، از جمله فرودگاه «ملک عبدالعزیز» در جده و «ملک خالد» در ریاض، شلیک کرده‌ است. بارزترین موشک‌هایی که استفاده شده‌اند از نوع «برکان ام اچ» بود که پالایشگاهی در ساحل دریای سرخ را در سال 2017 هدف قرار داد. استفاده از این موشک‌ها باعث ایجاد موازنه قدرت در جنگ یمن شده است. اما اکنون به کار بردن انواع پهپادها علیه متجاوزان باعث ایجاد موازنه وحشتی شده که دشمن را به فکر فرار از تبعات حملات انصارالله انداخته است.

موشک برکان 1 و 2: موشک برکان که نمونه‌های 1 و 2 آن رونمایی شده، ساخت مرکز توسعه و پژوهش‌های موشکی وزارت دفاع یمن است. موشک برکان 2 پیشرفته‌تر از موشک‌های برکان 1 و اسکاد است. موشک برکان 1 دارای طول 12.5 متری و قطر 88 سانتی متر است که وزن کلاهک آن نیم تُن است که وزن کلی آن به 8 تن با قدرت تخریبی بالا می‌رسد. کلاهک جنگی موشک برای تخریب پایگاه‌های نظامی بزرگ طراحی شده است و بُرد آن به بالای 800 کیلومتر می‌رسد.

موشک قاهر 1 و ام 2: موشکی قاهر 1 یک موشک بالستیک است که میتواند اهداف را در فاصله 500 کیلومتری با دقت هدف قرار دهد. به نظر می‌آید این موشک تقریباً همان سام 2 است، موشکی که پیش از این، نام ارتش یمن جزو دارندگان آن به چشم می‌خورد و حالا انصارالله همان موشک را با تغییر ماهیت، از زمین به هوا، به موشکی زمین به زمین و با کارکرد بالستیک، تبدیل کرده است. موشک بالستیک قاهر ام 2 نوع پیشرفته موشک قاهر 1 است که دارای برد 400 کیلومتر است و توانایی حمل یک کلاهک جنگی به وزن 350 کیلوگرم را داراست. ویژگی منحصر به فرد موشک قاهر ام 2 دقت بالا در اصابت به اهداف است و دقت اصابت آن 5 تا 10 متر است. قاهر ام 2 در مرکز توسعه و پژوهش‌های موشکی وزارت دفاع یمن توسعه یافته است.

انواع پهپادهای یمنی

اما پهپادها، این سلاح ها مفاهیم جنگ سنتی را از سال 2000 در جهان تغییر داده و کشورهای بزرگ به ساخت آن روی آورده اند. امتیاز ساخت این موشک ها از دهه هفتاد در اختیار آمریکا و رژیم صهیونیستی و انگلیس است که ارتش یمن توانست پهپادهای خاص و مختلف با توانایی جنگی بالا و دقیق تولید کند که مهم ترین آنها پهپاد صماد1-2-3 و قاصف K2 و موشک‌های بدر است.

هواپیمای بدون سرنشین صماد 1 بالغ بر 15 کیلومتر و این نوع هواپیماها قدرت رسیدن به اهداف مستقیم اتاق عملیات را دارا هستند.

پهپاد «صماد 2»، سلاحی یمنی است که در نیمه دوم از چهارمین سال تجاوز و محاصره آمریکا علیه یمن توسط مزدوران سعودی و اماراتی، وارد میدان نبرد شد.صماد 2 سلاحی با قدرت و فناوری بالاست که بُرد آن به بیش از یک هزار کیلومتر می‌رسد.


هواپیمای بدون سرنشین صماد 3 بین 1500 تا 1700 کیلومتر برد دارد و بعد از عملیات موفقیت آمیز در هدف قرار دادن فرودگاه های عربستان و امارات به مرحله تولید انبوه رسیده است. این نوع هواپیماهای هجومی می‌تواند به صورت کامل با هدف مورد نظر برخورد کرده و حامل مقادیر فراوانی از مواد منفجره است، به گونه‌ای که تمامی بخش های این هواپیما در برخورد به هدف منفجر می شود. سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد که این هواپیمایی بدون سرنشین از تکنولوژی پیشرفته‌ای برخوردار است و رادارهای دشمن نمی‌تواند آن را رهگیری و منهدم کنند.

ارتش یمن در مرداد ماه گذشته برای نخستین ‌بار با پهپاد صماد 3 فرودگاه ابوظبی را هدف قرار داد. در آن زمان درباره کلاهک جنگی این پهپاد اطلاعاتی داده نشد، اما برآوردها حاکی از آن بود که وزن این کلاهک به 50 کیلوگرم می‌رسد.

از قابلیت‌های پهپاد قاصف K2 این است که می‌تواند مقادیر زیادی مواد منفجره را حمل کند که این قابلیت به نوبه خود، می تواند قدرت تخریبی را که در حملات دارد، دو برابر کند. پهپاد قاصف K2 در ارتفاع ده متری بالای هدف منفجر می شود و موجب پراکندگی بسیار ترکش ها می شود، به شکلی که قطر طولی دایره ترکش ها به 80 متر و عرضی آن به 30 متر می رسد.

زمانی که پهپاد قاصف ک 2 بیش از 1000 کیلومتر را طی می‌کند و تاسیسات نفتی عربستان که توسط سامانه‌های دفاعی آمریکا محافظت می‌شوند را هدف قرار می‌دهد، این مسئله به معنای تغییری راهبردی در توان آفندی انصارالله است. در واقع پهپادهای 300 تا 1000 دلاری انصارالله قادر به عبور از سامانه پاتریوت عربستان است که 6 میلیون دلار قیمت آن است.

یمن به جمع 41 کشور سازنده این سلاح پیوسته و ممکن است که فرودگاه ابوظبی را که یکی از دورترین نقاط مورد هدف آن است با این سلاح بمباران کند. همانطور که توانست در عملیات وسیع در ماه مبارک رمضان، ایستگاه های پمپاژ نفت شرکت آرامکو عربستان را مورد هدف قرار بگیرد.

ارتش یمن از فروردین سال جاری از موشک بالستیک «بدر اف» که موشک بالستیک با برد 160 کیلومتر است، رونمایی و از آن علیه نیروهای متجاوز استفاده کرد. نیروهای مسلح یمن پیشتر نیز از نمونه سکوهای زیرزمینی و نمونه مجهز به سرجنگی هدایت‌شونده این موشک‌ها رونمایی کرده بود.
یمنی‌ها اخیراً در پاسخ به محاصره فرودگاه صنعا طی چند سال گذشته، فرودگاه‌های ابها، جیزان و نجران عربستان سعودی (واقع در جنوب غربی) را با موشک کروز و پهپادهای هدایت‌شونده انتحاری هدف قرار داده و این فرودگاه‌ها را مختل کرده است.

پهپادهای کنترل از راه دور

پهپادهای کنترل از راه دور می توانند بدون نیاز به تماس مستقیم ،با مختصات مواضع مورد هدف، پیش برنامه ریزی شده و یا از طریق سیستم های ماهواره ای هدایت شوند. امتیاز این پهپادها در خودکنترلی بسیار پیشرفته آنها است که با استفاده از نرم افزارهای خودکار به راحتی می توانند اطلاعات را جمع آوری و رصد کنند. پهپادهای خودکنترل همچنین توانایی بررسی داده ها و شناسایی دقیق هدف را داشته و نیز مجهز به نقشه ها و دوربین های میکرو هستند. از مهم ترین امتیازات آنها می توان به وزن سبک و کم مصرف بودنشان اشاره کرد که البته برخی از آنها نیز با فناوری انرژی خورشیدی کار می کنند.

پهپادها به طور کلی در هدف گرفتن مواضع دور دشمن به کار می روند و توانایی حمل صدها کیلوگرم مواد منفجره را دارند. آنها همچنین در ماموریت های جاسوسی نیز استفاده می شوند و می توانند خود را روی هدف منفجر کنند. درواقع می توان گفت پهپادها در آن واحد هم یک هواپیما هستند و هم یک موشک. قابل توجه است که نسخه پهپاد یمنی قابلیت انفجار در ارتفاع 20 متر از هدف را دارد. این پهپاد همچنین می تواند از میدان عملیات های جنگی گزارش ارسال کرده و نیز به جمع آوری اطلاعات از اهداف احتمالی بپردازد. از دیگر ویژگی های این موشک می توان به شناسایی اهداف به ویژه نیروی موشکی و توپخانه و هواپیماهای جنگی اشاره کرد.

امکانات دفاع هوایی همواره در مقابله با پهپادها با مشکل مواجه هستند. در این میان پهپادهای یمنی، دفاع هوایی عربستان (آمریکا) را به طور کامل درمانده کرده اند.

بر اساس اطلاعات نظامی، سامانه پاتریوت آمریکا، از سیستم پرتاب داغ استفاده می کند. به این صورت که موتور موشک لحظاتی قبل از پرتاب راه اندازی می شود، درحالی که همچنان روی زمین است. همین ثانیه ها فاصله بسیار زیادی با هدف ایجاد می کند، به ویژه که اگر هدف، موشک سریعی مانند موشک بالدار قدس باشد.

لازم به ذکر است که عربستان سعودی به بسیاری از راه حل ها برای متوقف کردن هواپیماهای یمن، مانند استفاده از دستگاه هایی که مشخصات و شکل ها و اندازه های آنها را می گیرد، متوسل شده است، اما این دستگاه ها نمی توانند فرق میان پهپاد و هواپیما را تشخیص دهند. برخی ازپهپادهای یمنی 300 کیلوگرم وزن دارند و مانند هواپیما به نظر می رسند. این سیستم عربستان همچنین از یک سیستم نوری استفاده می کند که می تواند تصاویر مستقیم از پهپادها بگیرد؛ اما آن در شب کار نمی کند. تجهیزات پیشرفته عربستان با اشعه مادون قرمز در شب کار می کند؛ اما این اشعه نیاز دارد به طور مستقیم به پهپاد متصل شود. بنابر این اگر پهپاد پشت یک آپارتمان و یا کوه باشد، نمی توان آن را شناسایی کرد.

عربستان پس از این به سیستم کنترل صدا و نور پهپادها روی آورد؛ اما این راه حل هم یا شکست مواجه شده است. علت ان امر این است که پهپادها صدای بسیار آرامی دارند.

به نظر نمی رسد که عربستان بتواند این مشکل خود را به زودی حل کند. آمریکا در سال 2016 یک آزمایش جهانی برای سامانه دفاع ضد هواپیماهای بدون سرنشین راه اندازی کرد که بیش از هشت سامانه مختلف ضد پهپاد از چندین کشور در آن شرکت کرد. اما تنها چند عدد از پهپادهای شرکت ها و کشورهای مختلف توانستند از همه این سامانه ها عبور کنند. در همان زمان ایالات متحده اعتراف کرد که هواپیماهای بدون سرنشین، ایمنی بسیار قوی در برابر امکانات دفاع هوایی دارند.

حملات انصار الله و موازنه قدرت در جنگ یمن

مهم‌ترین حملات موشکی و پهپادی انصارالله طی دو سال اخیر از جنگ یمن عبارتند از:

الف: حمله به قلب اقتصادی عربستان: انقلابیون یمنی روز چهارشنبه 27 تیرماه 97 برای نخستین بار با استفاده از پهپاد به آسمان ریاض نفوذ کرده و یکی از شرکت‌های پالایشگاه نفتی آرامکو را هدف قرارداد. بر این اساس یک پهپاد دور برد از نوع «صماد 2»، پالایشگاه آرامکو در ریاض پایتخت عربستان را هدف قرار داد. پهپاد صماد-2 مسافتی در حدود هزار کیلومتر را طی کرد و از صدها رادارها و سیستم‌های رهگیری هوایی عبور کرد و به ریاض پایتخت عربستان رسید و به یک هدف راهبردی مهم حمله کرد. شرکت آرامکو، شریان اصلی اقتصاد سعودی‌ها و بزرگترین شرکت جهانی نفتی است.

ب: ضربه محکم انصارالله به امارات:مرداد ماه سال 97 سخنگوی نیروهای مسلح یمن ضمن هشدار به شرکت‌های خارجی درباره ماندن و سرمایه‌گذاری در امارات و عربستان از آنها خواست که فوراً از این کشورها خارج شوند. تنها یک روز پس از این هشدار، تهدیدهای انصارالله عملیاتی شد و فرودگاه ابوظبی و کشتی‌های جنگی عربستان در دریای سرخ هدف قرار گرفتند. واحد پهپادی یمن با یک فروند پهپاد از نوع «صماد- 3 » ، فرودگاه بین‌المللی ابوظبی را چند بار هدف قرار داد. مقامات امارات در آن زمان این حمله را تکذیب کردند. اما پس از 10 ماه انصارالله یمن با انتشار فیلم این حمله از یک طرف صحت حمله را اثبات کرد و از طرف دیگر قدرت اطلاعاتی خود را به رخ متجاوزان کشید. چرا که این فیلم از دوربین‌های داخل فرودگاه گرفته شده و این به معنای نفوذ اطلاعاتی انصارالله در فرودگاه ابوظبی و به دست آوردن فیلم است.
ج:‌ ناوچه‌های سعودی هدف موشک‌های انصارالله:مرداد ماه 97 دو کشتی جنگی عربستان مورد حمله موشکی انصارالله قرار گرفت. ارتش یمن و نیروهای انصارالله اعلام کردند، ناو «الدمام» در سواحل غربی یمن هدف قرار گرفت. ناو الدمام از مدرن‌ترین ناوهای فعال در نیروی دریایی عربستان است و به این ترتیب نیروهای انصارالله توانسته‌اند یکی از بهترین شناورهای سعودی‌ها را شکار کنند. از سوی دیگر، نیروی دریایی یمن در کمتر از 24 ساعت توانست یک فروند کشتی دیگر ائتلاف سعودی را در سواحل غربی یمن هدف قرار دهد.

د: حمله به تاسیسات نفتی: ارتش یمن 24 اردیبهشت 98 با هفت پهپاد انتحاری تأسیسات نفتی عربستان را هدف قرار داد. در این حمله ایستگاه پمپاژ نفت عربستان در نزدیکی منطقه «ینبع» هدف قرار گرفت که به دنبال آن، فرآیند انتقال نفت به طور کامل متوقف شد. شهر ینبع از مهم‌ترین بنادر عربستان است که یکی از چهار پالایشگاه اصلی سعودی در این شهر قرار دارد. خط لوله ‎بقیق - ‎ینبع به طول 1200 کیلومتر، به تنهایی ظرفیتی بالغ بر 40 درصد صادرات نفت خام عربستان را به خود اختصاص داده است. این حمله باعث خسارت 31 میلیارد دلاری به سهام شرکت نفتی عربستان در بورس این کشور شد.

ه: فرودگاه نجران، هدف حملات مکرر: اواخر اردیبهشت ماه انصارالله یمن انبار سلاح فرودگاه نجران را هدف قرار داد. این عملیات دقیق با پهپاد «قاصف ک 2» انجام شده و خسارت‌های بسیاری به ائتلاف متجاوز وارد کرد. در کمتر از 24 ساعت از حمله به فرودگاه نجران، انصارالله برای دومین بار به این منطقه حمله کرد. انصارالله یمن با یک عملیات پهپادی دقیق آشیانه جنگنده‌های نظامی در فرودگاه نجران را هدف قرار داد. یک منبع آگاه هم از موفقیت عملیات مذکور خبر داده و گفته، جنگنده‌های هدف قرار داده شده برای حمله به غیرنظامیان بی‌گناه استفاده می‌شدند. ارتش یمن طی روزهای اخیر بارها با پهپاد و موشک فرودگاه نجران و پایگاه هوایی ملک خالد عربستان را هدف قرار داد. بر اساس گزارش شبکه «المسیره» یمن، هدف این عملیات هجومی، سامانه پدافندی پاتریوت فرودگاه نجران بوده است.

هر اندازه که از آغاز تجاوز سعودی‌ها به یمن دورتر می‌شویم، موازنه‌های قدرت در جنگ یمن بیش از پیش به نفع جریان انصار الله و ملت یمن سنگینی می‌کند. شاید این همان نکته‌ای است که امارات متوجه آن شده و تلاش دارد تا دیر نشده خود را ولو به صورت نسبی از این باتلاق فراری دهد. اقدام عربستان برای توقف جنگ یمن نیز گرچه هزینه‌های نظامی و سیاسی سنگینی برای آنها دارد، اما اگر این اتفاق امروز رخ دهد، ‌بهتر از فردا خواهد بود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IT ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  3 1
  2500 کیلومتر برد موشکشونه؟! یا علی! ماشالله انصارالله
 • بی نام IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  1 4
  چقدر خوب همه آمارهای یمنی ها را دارید مطمئنید این وسایل ساخت یمن نه ایران
 • IR ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  14 0
  بزرگواران و برادران یمنی، خداوند با ابابیلش شما را یاری کند، انشاالله .
 • فاوو IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  10 1
  ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم // صبر و ظفر دوستان قدیمند ، بر اثر صبر نوبت ظفر آید. ان شاءالله با توجه به تحولات منطقه ای ، به زودی سلطه نظام آل سعود ملعون جنایتکار در سرزمین حجاز خاتمه خواهد یافت.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس