کد خبر 978795
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲

صفحه اینستاگرام ریحانه از کانال‌های وابسته به دفتر حفظ  و نشر آثار حضرت آیت اللّه خامنه‌ای، مطلبی با عنوان "چه‌مقدار به کاربردی بودن جهیزیه فکر می‌کنید؟" را منتشر کرده که در ادامه می‌خوانید.

سرمایه‌ای برای خوشبختی
وقتی که برای جهیزیه خرید می‌کنید چه اندازه به کاربردی بودن آن وسایل، فکر می‌کنید؟

هر چند سال یکبار خرید و تهیه‌ی چند وسیله‌ی خاص در جهیزیه عروس خانم‌ها مد می‌شود. انواع وسایل برقی یا تزیینی که گاهی هیچ کاربردی در زندگی عادی ما ندارند و عموما بعد از سالها بدون استفاده روی کابینت یا انباری‌ها خاک می‌خوردند. تحمیل خرید این وسایل به خانواده ها روز به روز به سختی های تهیه‌ی جهیزیه اضافه و راه را برای زوج های جوان سخت‌ و پیچیده می‌کند. اگر این روزها خودتان یا اطرافیان شما درگیر تهیه جهیزیه هستید به این نکته‌ها فکر کنید

مد تاریخ انقضا دارد
برای تهیه اقلام جهیزیه پیرو مد نباشید چون حتما ضرر می‌کنید. خرید وسایلی که کاربردی نیستند و پس از مدتی از چشم شما می‌افتند و جز اشغال کردن فضای خانه و دست و پاگیر بودن؛ فایده‌ی دیگری نخواهند داشت، همان هزینه‌هایی هستند که که خانواده دختر برای عقب نبودن از مسابقه‌ی تجمل به خودشان تحمیل کرده‌اند و حالا بعد از گذشت مدتی، بدون کاربرد و جذابیت گوشه ای افتاده اند.

اسراف؛ بیماری واگیردار عصرما
در اینجا خوب است چندجمله از توصیه‌های اکید حضرت آقا را در این باب برای همیشه آویزه‌ی گوش‌مان کنیم که فرمودند: «تجملات برای یک جامعه، مضر و بد است. آن کسانی که با تجملات مخالفت می‌کنند، معنایش این نیست که از لذت‌ها و خوشی‌هایش بی‌اطلاعند، نه! آن را کاری مضر برای جامعه می‌دانند. مثل یک دارو یا خوراکی مضر. با تجملات زیادی، جامعه زیان می‌کند. البته در حد معقول و متداول ایرادی ندارد.» تجملات و استفاده از ظواهر زائد بر زندگی مثل یک ویروس خیلی زود همه را درگیر خودش می کند و هرچند وقت قلمی را به اقلام مورد نیاز جهیزیه اضافه می کند.

تضمینی برای خوشبختی
آیا تا به حال شنیده اید که فلانی به خاطر اینکه جهاز کاملی و پرپیمانی داشته، خیلی خوشبخت است؟ چه کسی می تواند چنین تضمینی بدهد؟ این کارها متاسفانه به جز حسرت به دل کردن یک عده جوان در آستانه‌ی ازدواج و تلخ کردن زندگی بر آنها نتیجه ای ندارد.

مخدوم بی عنایت
وقت خریدن وسائل جهیزه به تنها چیزی که فکر نمی شود، نیاز عروس خانم است. در حقیقت به روز بودن، داشتن آخرین ورژن یک وسیله‌ی الکتریکی، بزرگ بودن و توی چشم آمدن و خارجی بودن مهم تر از هر ملاک و معیاری ست. اینکه نیت ما از تهیه وسیله ای صرفا کم نداشتن از جهیزیه دخترِ فلان همسایه و فامیل باشد، ما را به زحمتی می اندازد که در پیشگاه خدا هیچ اجر و ثوابی ندارد.

جهیزیه‌ی ذهنی
خوشبختی به داشتن اسباب و جهیزیه غیرمادی‌ست که باید هرکسی قبل از ازدواج آن را داشته باشد. محبت، پذیرش، سازش، صداقت و وفاداری‌ست که سرمایه‌های اصلی زندگی هر فردی‌ست و لازمه‌ی خوشبختی و آرامش اوست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس