نشست مدیران ارشد بخش مسکن با رئیس جمهور

گزارشی از موفقیت جدید دولت اصلاح‌طلبان؛ روحانی: نرخ اجاره مسکن در تهران فقط 30 درصد افزایش یافته و این امیدوارکننده است!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید. این پانصدمین شماره وبلاگ مشرق است.

*** 

"به احترام مردی که گفته بود جنگ نخواهد شد"

نفتکش انگلیسی، پهپاد آمریکایی و «تن‌لرزه‌های بیهوده نجفی»

جمهوری اسلامی ایران، جمعه‌شب گذشته یک فروند نفتکش انگلیسی را در خلیج فارس توقیف کرد.

پدافند ایران نیز چند هفته قبل، یک فروند پهپاد آمریکایی پیشرفته را که بر فراز آسمان کشورمان مشغول جاسوسی بود با یک سامانه موشکی ایرانی مورد هدف قرار داد و آنرا سرنگون ساخت.

این دو رخداد پیاپی اما حقیقتی بزرگ و شگرف را هویدا کردند و آن اینکه «جنگ نخواهد شد»...

*توقیف نفتکش بریتانیا و سرنگون ساختن پهپاد پیشرفته آمریکا به معنای شکستن پنجه دو ابرقدرت نظامی جهان از سوی ایران است.

اقداماتی که در پیامد آنها، این حقیقت با وضوح بیشتری عیان شد که چیزی به نام «خطر وقوع جنگ» یک دروغ بزرگ است و از روز اول هم دروغ بود.

دروغی که یک جریان سیاسی خاص در ایران طی 6 سال گذشته دائماً بر روی آن مانور داد، آنرا بعنوان "بزرگترین دستاورد برجام"! معرفی کرد و هرگونه قیام و قعودی در کشور را که برنمی‌تابید؛ به وسیله آن توجیه کرد و تا جایی پیش رفت که حتی افتادن گربه از سر دیوار را هم عاملی برای وقوع جنگ معرفی کرد.

کار بزرگنمایی درباره خطر وقوع جنگ به حدی رسید که مثلا محمدعلی نجفی در روزگار حضور در دولت روحانی و فعالیت بعنوان مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور طی اظهاراتی گفته بود: «فکر نبودن برجام تنم را می‌لرزاند؛ فرانسه می‌خواست به ایران حمله کند»!

آنها خطر وقوع جنگ را عاملی برای توجیه کرنش‌های ذلیلانه در مقابل غرب قرار دادند و از این گفتند که نباید با مقاومت، با مانور موشکی و با انتقاد از آمریکا سبب وقوع جنگ شویم!

اما شد آنچه که نباید می‌شد و تشت رسوایی آنها با صدای بلند از پشت بام افتاد.

حالا همان دو ابرقدرتی که به زعم اینان در مقابل مردم ایران قداره به دست ایستاده بودند و عربده می‌کشیدند؛‌ سر به زیر انداخته و از این می‌گویند که برای مقابله به ایران هیچ گزینه نظامی نداریم.

حالا نفتکش یکی از آنها در میانه خلیج فارس توقیف شده و پهپاد دیگری هم در اعماق خلیج فارس دفن شده است. و البته از هیچ جنگی هم هیچ خبری نیست...

آیا جریان سیاسی خاص و طرفداران مذاکره که می‌گفتند بزرگترین دستاورد برجام، رفع سایه جنگ است؛ حالا حاضرند از مردم عذرخواهی کنند؟

و حاضرند به این حقیقت تلخ اعتراف کنند که قصد بزرگنمایی از قدرت دشمن را داشته‌اند تا مطامع ذلت‌بار خود را به پیش ببرند؟!

این حقایق را بایستی مردم به قضاوت بنشینند و کسانی باید به مردم بگویند که دشمن حتی در صورت انجام شیطنت‌های نظامی علیه کشورمان اما هرگز قادر به شروع هیچ جنگ ادامه‌داری با ما نخواهد بود و ایران امروز بایستی به عنوان یک هژمونی بزرگ در جهان پذیرفته شود.

مقام معظم رهبری، در مردادماه سال گذشته و در بخشی از بیانات خود در دیدار با قشرهای مختلف مردم فرمودند:

«به‌طور خلاصه در دو کلمه به ملّت ایران بگویم: جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد؛ این حالا خلاصه‌ِی حرف بود که بدانید، همه‌ی ملّت ایران بدانند؛ امّا اینها استدلال پشت سرش هست، صِرف ادّعا نیست، صِرف گفتن و آرزو کردن و شعار دادن نیست، استدلال هست.»[1]

***

فتنه‌انگیزی عاملان گرانی

محجوب: اگر مردم عصبانی نباشند جای تعجب است!

علیرضا محجوب، فعال اصلاح‌طلب و نماینده‌ای که می‌گفت اصلاح‌طلبان به راهی می‌روند که روحانی نشان بدهد[2] در بخشی از یک مصاحبه با اعتمادآنلاین گفته است: عده‌ای هم جیب‌هایشان بر اثر تورم خالی شده است که طبیعتاً باید خشمگین و ناراحت باشند و اگر عصبانی نباشند، جای تعجب است.

او همچنین می‌افزاید: آنچه به نظر می‌رسد شرایط را بدتر کرده، درک مردم از وضعیت موجود است که درک کامل و صحیحی نیست؛ به این معنا که مردم عادی، حتی مسئولان ما، از اقتصاد و علم اقتصاد اطلاعات کمی در اختیار دارند. به همین دلیل سال گذشته که اتفاقاتی در بازار ارز رخ داد، همه ساکت بودند حتی اقتصاددان‌ها! این موضوع نشان می‌دهد ما در داخل با فقر اطلاعات اقتصادی و فقر فرهنگ اقتصادی روبه‌رو هستیم.

محجوب گفته است: باز هم تکرار می‌کنم حق مردم است که با توجه به شرایط کنونی کشور عصبانی باشند و ما هنوز برنامه مناسبی برای حل مشکلات مردم نداریم!

این فعال اصلاح‌طلب پیرامون پیش‌بینی خود در قبال انتخابات آینده نیز تأکید می‌کند: نارضایتی عمومی به عدم حضور عمومی می‌انجامد و مردم در انتخابات حاضر نمی‌شوند و به کسی رای نمی‌دهند. اما امروز یک جریان این‌طور تبلیغ کرده که در اداره کشور حضور ندارد. بنابراین طبیعی است که طرفدارانش با امید به خروج از وضعیت کنونی حضور بیشتری در انتخابات داشته باشند.[3]

*محجوب در دوران عبور خود از روحانی صحبت‌های دیگری هم مثل «دولت در کنترل قیمت‌ها و در مبارزه با گرانی منفعل است.» را بر زبان رانده بود.[4]

این اظهارات اما در حالی است که مردم در وهله اول، "روحانی سازان" را مقصّر گرانی‌ها می‌دانند.

آقای محجوب باید بداند که کنش سیاسی در خلأ رخ نمی‌دهد و اثر حرفهای ایشان و دوستانشان در رأی‌آوری آقای روحانی و بر تخت نشستن تفکری که قائل به نظارت بر قیمت‌ها نیست؛ بیش از نقش خود آقای روحانی است.

بر همین اساس نیز اگر هم انتقادی در میان مردم باشد از صاحب «تَکرار می‌کنم» و از امثال آقای محجوب است که مسبب‌الاسباب وضع موجود هستند اما جالب است که به جای عذرخواهی و تشویق مردم به رأی بهتر دادن؛ از عصبانیت صحبت می‌کنند و به سمت خیابان اشاره دارند!

و این رفتار هیچ تعبیری غیر از فتنه‌انگیزی ندارد.

قبل از محجوب، محمدرضا تاجیک و سعید حجاریان نیز در اظهاراتی به کرختی و رخوت مردم (در قبال وضعی که همین افراد پدید آورده‌اند) اعتراض کرده بودند.[5]

بر بنیاد همین شواهد است که برخی محافل تحلیلی تأکید دارند که ستاد اصلاحات به دنبال ایجاد «فتنه اقتصادی» و به خیابان کشاندن مردم در اعتراض به وضعیتی است که همین افراد با دستان خود پدید آورده‌اند.

در پیوست تحلیل‌های مربوط به فتنه اقتصادی بر این نکته نیز تصریح می‌شود که اگر خواص کشور وارد میدان شفاف‌سازی نشوند، عاملان وضع موجود را به مردم معرفی نکنند و یگانه راه استشفای وضع موجود یعنی «رأی بهتر در انتخابات‌های آینده» را پیش پای مردم نگذارند؛ آنگاه ممکن است طرح ذهنی ارکان ستاد جریان سیاسی خاص که 10 سال طراحی تاکتیکال برای آن انجام شده است، در واقعیت محقق شود.

***

گزارشی از موفقیت جدید دولت اصلاح‌طلبان؛

روحانی: نرخ اجاره مسکن در تهران فقط 30 درصد افزایش یافته است!

رئیس‌جمهور روحانی، روز شنبه گذشته طی اظهاراتی در نشست با مدیران مرتبط بخش مسکن، پیرامون نرخ اجاره‌بهای مسکن در تهران گفته است: براساس آمار وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن استیجاری به طور متوسط در تهران میزان اجاره بها ۳۰ درصد افزایش یافته که این رقم امیدوارکننده است. البته مطلوب نبوده اما در عین حال با آمار و ارقامی که این روزها منتشر می‌شود، متفاوت است.

به گزارش ایسنا،‌ او همچنین از گزارش‌ها و اعداد و ارقامی که در زمینه افزایش اجاره‌بها از سوی برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود، انتقاد کرده است![6]

*رئیس جمهور محترم باید بدانند در فضایی که هیچ نظارتی بر قیمت مسکن و میزان اجاره‌بها نیست؛ میزان افزایش و کاهش از هیچ قانونی تبعیت نمی‌کند.

ما همچنین امیدوارکننده بودن رقم 30 درصد را به قضاوت مخاطبان محترم می‌گذاریم...

خاصه اینکه این رقم از میزان 20 درصدی عرفی نیز بیشتر است و دقیقا مشخص نیست چرا آقای رئیس جمهور آنرا امیدوارکننده می‌دانند؟

اظهارات رئیس‌جمهور همچنین در حالی است که پیش از این وزیر مسکن در اظهاراتی غیر مسئولانه گفته بود: هیچ موقع قرار نبوده کمیته تعیین سقف اجاره بها تشکیل بدهیم؛ دولت هیچ گاه مداخله‌ای در تعیین اجاره بها نداشته است.[7]

لازم به توضیح است که بر اساس نظر کارشناسان امر، مادام که دولت با ابزار مالیات وارد بحث مسکن نشود؛ اوضاع نرخ مسکن و اجاره به سامان نخواهد شد. زیرا تنها با همین روش است که بحث مسکن از حالت نگاه انتفاعی خارج می‌شود و قابلیت نظارت بر قیمت‌های بازار خود را پیدا می‌کند.

بدیهیست که در این زمینه، راهکارهای دیگری مثل ارائه زمین رایگان به انبوه‌سازان، ساخت خانه‌های ارزان‌قیمت و... هرگز پاسخگو نیست. کما اینکه در تجربه‌های قبلی هم نبوده است.

یکی از وظایف اصلی و حاکمیتی دولت، در دسترس قرار دادن آسان مسکن برای همگان است.

مع‌الوصف دولت مشترک اعتدالیون و اصلاح‌طلبان، تنها کارنامه‌ای که در این زمینه بر جا گذاشته است، افزایش لجام گسیخته قیمت مسکن و اجاره‌بها و عدم نظارت جدی بر بازار قیمت‌های مسکن است.

دولت آقای روحانی همچنین به کرّات اعلام کرده است که بحث «نظارت بر قیمت‌ها» را خلاف منویات علم اقتصاد می‌داند و قائل به آن نیست.

عباس آخوندی، وزیر سابق مسکن و شهرسازی نیز چندی قبل در یک یادداشت ضمن تشویق دولت به عدم نظارت بر قیمت‌ها؛ طرح ساخت مساکن ارزان‌قیمت را نیز «مداخله» عنوان کرده بود.[8]

***

1_ http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=40273

2_ mshrgh.ir/943772

3_ https://etemadonline.com/content/321517

4_ mshrgh.ir/943772

5_ mshrgh.ir/975338

6_https://www.isna.ir/news/98042915084/

7_https://www.eghtesadonline.com/n/1pHh

8_mshrgh.ir/973691

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 26
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  93 67
  مردم عصبانی نیستند چون متوجه بازی کثیف شما شده اند. و به جای فتنه اقتصادی, به سمت انتخابات میروند.
  • GB ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   30 48
   درست صحبت کن
  • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   41 19
   درست تر از این؟
  • NL ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   54 18
   اون نفری که گفته درست صحبت کن شما برو تو شبکه های اجتماعی ببین همفکراتون چطر حرف میزنند، بعد ببین این آقا چقدر با احترام حرف زدند
  • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   32 26
   مردم عصبانی اند منتها از دست "تکرار"چی که باعث فساد و تورم فعلی است. کسی که باعث بدبختی قشر ضعیف است و با تعجب به جای عذرخواهی و پاسخگویی به دنبال فرافکنی است.
  • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   17 26
   با پرچم انگلیس و به یک ایرانی میگی درست صحبت کن . اول برو بابات رو پیدا کن بعد بیا بگو درست صحبت کن..... انگلیسی کثیف
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  54 26
  خدا لعنت کند صاحب تفکر : تکرار می کنم .
  • مشت IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   62 22
   اقای ظاهراً محجوب!!!! دفعه قبلی به حرف امثال شما کردیم و متاسفانه روحانی شد رییس جمهور!!! دیگه خواهشاماکارگرهای ساده زیست را ترغیب به شورش خیابانی نکن!!! اما خدایی خیلی از دست تو و دوستانت عصبانی هستیم.
  • سید SG ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   66 24
   کیست که با خواندن این مهملات، جماعت اصلاح طلبان را تهوع آور نداند!؟ مگر آن که این جماعت را نشناسد!
 • حمید ///چابهار IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  17 23
  چرا برای وضع اشفته اجاره منزل دولت کاری نمیکنه جماعت کارمند ب کدام ریسمان برای رسیدن ب اجاره منزل مناسب اویزان بشه خدایا کجاست ملک الموت خلاص بشیم
  • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   30 14
   ملک الموت نه! انتخابات کجاست که رأی درست بدیم و وضع مسکن خوب بشه. رأی درست به کسی که یه سیاست اصولی واسه مسکن داشته باشه و این سیاست رو قبل از انتخابات هم اعلام کنه.
 • IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  50 11
  واقعا چرا بعضی ها چهل سال وزیر و معاون هستند؟ چرا بعضی ها چهل سال نماینده هستند؟ چرا بعضی ها چهل سال مدیران عامل هستند ؟ چرا مدیریت مشارکتی عام هنوز وجود ندارد؟ کی مقصر این نوع مدیریت در جامعه هست؟
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  17 16
  مثل این که این محجوب پاچش میخاره
 • احمد IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  26 26
  شما اصلاح طلبان هنوز هم خجالت نمیکشید . شما نمیخواهید از مردم عذرخواهی کنید . شما برای رسیدن به اهداف شوم خود که به این مردم فهیم دورغ گفتید نمیخواهید اعتراف کنید .
  • IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
   4 8
   مردم از عقلشان استفاده می کردند وفریب نمی خوردند من مطمئنم این مردم عبرت نگرفتن دوباره به اصلاح طلبان رای خواهند داد خود کرده را تدبیر نیست
 • جگر سوخته IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  33 15
  باید سر در چاه کرد و گریست به حال غربت انقلاب که دولتی ها جدیدا اقتدار به دست آمده از ایستادگی سید خراسانی و سربازان مظلومش را حاصل دیپلماسی دولت خوانده اند اف بر رویتان تاریخ ننگ دارد از ثبت وقاحت شما
 • یاس IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  16 12
  30درصد؟فقط؟شما تو محله احمدی نژاد اینا زندگی میکنید احتمالا-حداقل200درصدافزایش داشته-حداقلش
 • امیر GB ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  28 9
  من به عنوان شخصی که اجاره نشین در تهران هستم خودمو به طور واقعی مثال میزنم خونه ایی که 90 میلیون رهن کامل قبل این ماجرا بود الان مالک اعلام کرده دویست و چهل میلیون این سی درصد آقای روحانی رو نمیدونم کجای دلم بزارم سی درصد رو باید یک صفر جلوش گذاشت و گفت سیصد درصد تازه این خانه مربوط به جای تاپ تهران نیست یک جای متوسط معمولی در مرکز شهر تهران حضرات یا خودشون رو به خواب زدن یا مردم رو به تمسخر گرفتند هر دوش جنایتی غیر قابل قبوله امیدوارم خدا بزاره تو کاسشون و نتیجه این گند کاریاشون رو ببینندانشالله بزودی
 • کارشناس IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  21 10
  این ها واقعا چطور به نان و نوا رسیدند. نه سواد نه اصالت نه استعداد نه اعتبار ؟ مهمترین مشکل این نظام جمع شدن ... ها سر سفره انقلاب است.
 • علی IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  15 35
  خدا میداند وقتی یک دولت حزب اللهی روی کار بیاید پشت صحنه خیانت بسیاری از افراد مانند نجفی ها روخواهد شد آنوقت یا وقت کوچ بزرگ این خائنین به خارج از کشور است یا حضور در دادگاه برای پاسخگوئی
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   6 18
   کور خوندن که بخوان در برن ..فقط دادگاه
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  13 9
  این سی درصد یعنی شصت درصد حقوق یک کارگر که صرف اجاره خانه میشه
 • حسین IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  13 20
  خدا لعنتت کنه آقای محجوب و امثال تو رو مسببان اصلی تکرار می کنم شما هستین حالا گرای فتنه می دید انشالله انتخابات آینده مردم نسلتونو بکنن از تو مجلس
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   8 15
   ان شا الله با آگاهی مردم مجلس بعدی عاری از هر گونه موجود "تکرار"ی.
 • FR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  9 16
  چرا فرمایشات رئیس جمهور مردمی و عدالت پرور و پاکدستتون در مورد مذاکره با ترامپ رو گزارش نمیدین؟
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  2 12
  زمانی این افرادتمام دشمنی استکبار باملت ماراتوهم توطئه می دانستندوبامذاکره می خواستند همه مشکلات راحل کنندوهیچ برنامه دیگری برای بهبود اقتصاد نداشتندحالا که تیرشان به سنگ خورده مردمی که بابردباری مشکلات راتحمل میکنندبه رخوت وکرختی متهم میکننددرحالی که مردم ماامتحان خودراپس داده اند
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  5 30
  ما بت پرست نیستیم مثل شماها. مثل آب خوردن کسی که از آرمانها عدول کنه میزاریم کنار. ولی شما با وجود افتضاحی که "تکرار" کردید، هنوز تکرار چی رو می پرستید.
 • FR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  6 21
  اصلاح طلبها دقیقا توسط نجفی نمایش داده شدند خواسته ما بخطر بیفتد ایران میترا میشود !
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  3 11
  عصبانیتمون رو موقع انتخابات بهتون نشون میدیم همون کاری که شما رو بیشتر عصبانی میکنه خخخخ
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  9 11
  9:9 جوابت عالی بود اگه درست رای بدیم یه مشت ویلا نشین نمیان وزیر بشن که الان بشیم کانکس نشین و چادرنشین افتخار کنن که یه دونه مسکن نساختن خدا وکیلی آدم انتخاب کنیم
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  5 10
  اقای مخچوب مگه شما نبودی که با بنر پیرمرد کارگر و بسیج امکانات خانه کارگر در تهران و شهرستان ها ،خودتو میکشدی برای انتخاب روحانی ؟ یعنی تو چقدر بی تحلیل بودی که فکر این روزها را نمیکردی ؟ همه درد و رنج کارگرها و طبقه مستضعف از نتیجه خوش بینی های پوشالی امثال شماست . حیف نون ها ،حیف صندلی های سبز مجلس
 • ابوالفضل IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  11 7
  دیگه ارزش معنی خود را داده اصلاح طلب اصول گرا یک کلمه بیارزش است در میان مردم .دیگه از عصبانیت کذشته مردم را انقدر در مضیقه اقتصادی بیکاری قرار دادین که نای حرکت ندارن فقط به فکر خودتون هستین
  • IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   3 14
   مردم نای حرکت دارند. فقط باید متوجه بشند که کی خائنه و کی خادم. متاسفانه این فهمش برای عامه سخته
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  2 10
  مگر نمیدانیدقضیه چیه دولت کلید. درهاش قفل شده.. کلید هاش پیدا نمیشه. فعلأ تا اعلام ثانوی. دولت وتعطیله..
 • محمد IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  3 10
  الحمد لله که طشت رسوائی منافقین دولتی کم کم صدا کرد
 • سیامک IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  5 13
  کسی نیست به این شیخ بگوید که با هزار مکافات مستر نیو بخت حقوق کارمندان وبازنشستگان را 5 در صد اضافه کرد واینک جناب که همه را بیسواد می خوانی میگوئی 30 در صد خوب است سکاندار امید .ملت را به نومیدی کشاندی .اخلاق جلف را در جامعه نهادینه کردی . گرانی را هدیه اوردی . ولی یک خوبی داشتی روی اصلاح طلبها را بااب وصابون شستی
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
  0 6
  جناب محجبوب تحلیل آب دوغ خیاری فرمودید خیلی زود است برای چنین نتیجه گیری ، باش تا صبح دولتت بدمد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس